افق روشن
www.ofros.com

كارگران بازنشسته و خواست عیدی و بیکاری کارگران بسته بندی خرما

ایلنا - هرانا                                                                                                        شنبه ١٧ بهمن ۱٣٨٨


عیدی ما باید با عیدی كارگران یكسان باشد

كارگران بازنشسته و مستمری بگیر انتظار دارند تا مانند كارگران شاغل برمبنی ٢ برج حقوق عیدی سال ٨٩ را دریافت كنند. بسیاری از بازنشستگان برای دریافت مستمری‌های خود با رفاه بانك مشكل دارند و سیستم پست بانك را ترجیح می‌دهند.
ایلنا: رئیس كانون كارگران بازنشسته و مستمری بگیر تامین اجتماعی استان اصفهان، گفت: اعضای این كانون خواهان ان هستند تا سازمان تامین اجتماعی عیدی و پاداش پایان سال ٨٨ آنها را مانند كارگران شاغل محاسبه و پرداخت كند.
فتج اله شاه‌زمانی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، افزود: كارگران بازنشسته و مستمری بگیر انتظار دارند تا مانند كارگران شاغل برمبنی ٢برج حقوق عیدی سال ٨٩ را دریافت كنند. وی افزود: این موضوع در جلسه مشتركی كه چندی پیش در جلسه مشترك اعضای این كانون با مدیركل تامین اجتماعی و رئیس بانك رفاه استان اصفهان مطرح شد.
این فعال كارگری افزود: در این جلسه علاوه بر مسئله دستمزد، موضوعاتی چون همسان سازی دریافتی بازنشستگان تامین اجتماعی با مستمری بازنشستگان كشوری و لشگری نیز مطرح شد. شاه‌زمانی از سرگیری فعالیت‌های متوقف شده فرهنگی كانون‌های بازنشستگی و حذف پردات مستمری بازنشستگان از طریق رفاه كارت را ازدیگر خواسته ‌های مطرح شده در این نشست عنوان كرد.
این فعال صنفی افرود: بسیاری از بازنشستگان در استفاده از رفاه بانك برای دریافت مستمری‌های خود با مشكلاتی مواجه هستند و سیستم قبلی پست بانك را ترجیح می‌دهند. وی افزود: مسوولان تامین اجتماعی و بانك رفاه وعده داده‌اند تا به خواسته ها رسیدگی كنند.

--------------------------------

شکست طرحهای زود بازده بسته بندی خرما و بیکاری کارگران

تعدادی از واحدهای بسته‌بندی خرما که در قالب طرح زودبازده تاسیس شده بودند، تعطیل شده‌اند. خبرگزاری هرانا - حقوق کارگران: بر اساس آخرین آمار تهیه شده توسط اتحادیه خشکبار خوزستان از میان ٦٠ کارگاه و کارخانه بسته بندی خرما در این استان، تعداد قابل توجهی تعطیل شده و بقیه نیز به حالت نیمه فعال و نیمه تعطیل درآمده اند.
به گزارش شبکه خبری صنایع غذایی ایران، تعطیلی این واحدها موجب بیکاری مستقیم یا غیر مستقیم حود چهار هزار نفر شده است.این کارگاهها از سال ٨۵ و با توافق صورت گرفته با دولت مبنی بر ارائه تسهیلات با بهره ٧ درصد فعالیت خود را به شیوه کنونی آغاز کردند اما متاسفانه با عدم همکاری برخی مسئولان مواجه شدند.
صاحبان این کارگاهها پس از یک سال با مراجعه به بانک برای پرداخت بهره وامها متوجه شدند که بهره وام ١۴ درصد است و باید ٦ درصد هم جریمه پرداخت کنند.به گزارش پارسانیوز،بحران اقتصادی در منطقه و جهان در ٢ سال گذشته موجب کاهش قیمت خرمای صادراتی از ١۵٠ تا ٢٠٠ تومان در هر کیلوگرم و بهره ١۴ درصدی تسهیلات نیز باعث شد تا هر کارگاه حدود ٢٠٠ تا ٣٠٠ میلیون تومان خسارت ببیند.
هزینه های روز افزون مواد اولیه این کارگاهها، هزینه‌های حمل و نقل، ثابت بودن قیمت ارز، مجهز نبودن به دستگاههای روز و فناوری بسته بندی مشکلات زیادی را به این کارگاهها تحمیل کرده که در نهایت به تعطیلی بخشی از این واحدها منجر شده است