افق روشن
www.ofros.com

کارگران اعتصابی معادن اسپانیا با موج همبستگی مردم وارد مادرید شدند


دفاع از مارکسیسم - دویچه وله - بی بی سی                                                               پنجشنبه ٢٢ تیر ١٣٩١

کارگران اعتصابی معادن اسپانیا وارد مادرید شدند

صدها کارگر معادن اسپانیا بعد از پیمون بین ۴٠٠ و ۵٠٠ کیلومتر راه از مناطق مختلف ( Asturien, leon,Aragonien och puerllano ) وارد مادرید پایتخت کشور شدند. این مبارزه مصمانه و تسلیم ناپذیر کارگران معادن که به مدت ۴٣ روز یک اعتصاب سراسری در کلیه معادن کشور راه انداخته اند، چون جرقه ای است که خرمن خشم طبقه کارگر و جوانان اسپانیا را روشن کرده باشد، آنها تصمیم گرفته اند، که امروز چهارشنبه یک تظاهرات توده ای در همبستگی با این قهرمانان خستگی و تسلیم ناپذیر داشته باشند. (این تظاهرات با شرکت بیش از ١۵٠٠٠٠ کارگر و جوان خشمگین انجام گرفته است- ١١یولی ٢٠١٢-مترجم فارسی).برای خواندن گزارش مفصل از ورود کارگران و رویاروئی با پلیس و نیروهای سرکوبگر به انگلیسی اینجا مراجعه نمائید.
برای خواندن گزارش تظاهرات در مادرید به اینجا مراجعه کنید:

دفاع از مارکسیسم - چهارشنبه، ١١ یولی ٢٠١٢

-----------------------------------

هزاران تن از شهروندان اسپانیا در همبستگی با کارگران معدن

در این کشور و همچنین در اعتراض به اقدامات دولت و همچنین در اعتراض به

اقدامات دولت در صرفه‌جویی، پیشبرد سیاست ریاضت اقتصادی و کاهش یارانه‌ها در اسپانیا دست به راهپیمایی زدند.

در راهپیمایی و رژه‌ی اعتراضی در شهر مادرید که شامگاه سه‌شنبه (۱۰ ژوئیه / ۲۰ تیر) برگزار شد، هزاران تن از اسپانیایی‌ها برای نشان دادن همبستگی خود با معدنچیان معترض و در مخالفت با سیاست‌های مالی و اقتصادی دولت‌شان به خیابان‌ها آمدند.
آنان رژه‌ی ۴۰۰ تن از معدنچیان را همراهی کردند که اکنون هفته‌هاست در اعتراض به اقدامات دولت اسپانیا در پیشبرد ریاضت اقتصادی دست به اعتصاب زده‌اند. «ما همه معدنچی هستیم» از جمله شعارهایی بود که بر پلاکاردهای تظاهرکنندگان دیده ‌می‌شد.
معدنچیان در شمال اسپانیا از دو ماه پیش تا کنون دست به اعتصاب زده‌اند تا مخالفت خود را با کاهش یارانه‌های دولتی در عرصه‌ی معادن نشان دهند.
به اعتقاد فعالان در اتحادیه‌های کارگری اقدام دولت اسپانیا به کاهش یارانه‌ها سبب خواهد شد که هزاران فرصت شغلی در بخش معادن و همچنین در شهر‌های پیرامون مناطق معدنی به خطر افتد.

کمک اتحادیه اروپا به بانک‌های اسپانیا
در این میان، اتحادیه اروپا تصمیم گرفته است که با کمک‌های میلیاردی به یاری بانک‌ها و بخش مالی اسپانیا بشتابد و همچنین از دولت این کشور در راه تثبیت بودجه پشتیبانی کند.
وزیران دارایی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه (۱۰ ژوئیه) در نشست خود در بروکسل موافقت خود را با این اقدام اعلام کردند.
در این راستا قرار است که بانک‌های مقروض اسپانیا حدود ۱۰۰ میلیارد یورو کمک دریافت کنند. همچنین برای دولت اسپانیا مهلتی طولانی‌تر برای تثبیت بودجه و اوضاع مالی در نظر گرفته شده است.
به این ترتیب دولت اسپانیا موظف است که نه تا سال ۲۰۱۳ بلکه تا سال ۲۰۱۴ میزان کسری بودجه خود را به زیر سقف ۳ درصد تولید ناخالص داخلی برساند. لوئیس د گوئیندوس، وزیر اقتصاد اسپانیا، توافق‌های به دست آمده را "بسیار مثبت" ارزیابی کرد.
وی از اینکه مهلت برای تثبیت بودجه بدون تعیین شروطی اضافه تمدید شده است، ابراز خشنودی کرد و گفت که اسپانیا به تعهدات وضع شده عمل خواهد کرد. یان کیس د یاگر، وزیر دارایی هلند که چهره‌ای انتقادی محسوب می‌شود نیز در این مورد اظهار داشت: «ما خوشبین هستیم که اسپانیا به تمام تلاش‌های لازم برای رفع بحران دست خواهد زد.»

-----------------------------------

آغاز دور جدید اعتراضات به اقدامات ریاضتی دولت اسپانیا

معدنکاران اسپانیا از کاهش یارانه‌های دولتی ناراضی هستند

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا امروز چهارشنبه ۱۱ ژوئیه با حضور در پارلمان، جزئیات طرح‌های جدید دولت برای اعمال تمهیدات ریاضتی جدید در بخش اقتصادی را اعلام کرد. بر اساس تصمیم دولت اسپانیا، مالیات بر فروش تا ۲۱ درصد افزایش پیدا می‌کند؛ از پاداش کریسمس بسیاری از کارگران کاسته می‌شود و حقوق و دستمزد کارمندان دولت در بسیاری از مناطق اسپانیا کم می‌شود. این کاهش دستمزد، در برخی موارد حتی تا یک سوم درآمد کنونی کارکنان دولت خواهد بود. اقدامات ریاضتی که دولت اسپانیا به دنبال اجرای آنهاست، بخشی از تعهدات این کشور در قبال دریافت کمک مالی از کشورهای حوزه یورو و تمدید مهلت این کشور برای کاهش کسری بودجه است. آقای راخوی در شرایطی در پارلمان اسپانیا حضور یافت که صدها معدنکار این کشور به مادرید رفته و در اعتراض به کاهش یارانه‌های دولتی دست به تظاهرات زده‌اند. وزیران اقتصاد و داریی حوزه یورو با پرداخت ۳۰ میلیارد یورو برای کمک به بهبود وضعیت شبکه بانکی اسپانیا و نیز تمدید مهلت این کشور تا سال ۲۰۱۴ میلادی برای اعمال اقدامات ریاضتی به منظور کاهش کسری بودجه موافقت کرده‌اند. تحلیلگران می‌گویند که رهبران کشورهای اروپایی انتظار دارند دولت اسپانیا طرح قابل قبولی را برای کاهش کسری بودجه دولت ارائه کند. آقای راخوی روز شنبه هشدار داد که اقدامات ریاضتی بیشتری در پیش است. نرخ بیکاری در اسپانیا ۲۴ درصد اعلام شده و آغاز روند کاهش قابل توجه هزینه‌های دولتی زمینه‌ساز شکل‌گیری اعتراضات خیابانی در هفته‌های گذشته بوده است.

تظاهرات
همزمان با حضور نخست‌وزیر اسپانیا در پارلمان، معدنکاران این کشور در حال آماده شدن برای برگزاری تجمعی اعتراضی در مادرید بوده‌اند. اتحادیه‌های برگزارکننده امیدوارند که دست‌کم ۲۵ هزار نفر در این تجمع شرکت کنند.
بسیاری از معدنکارانی که هم‌اکنون در مادرید هستند، خود را با پای پیاده از صدها کیلومتری شمال اسپانیا به این شهر رسانده‌اند. پیش از این، تجمع اعتراضی آنها در محوطه بیرون معادن در شمال اسپانیا با درگیری‌هایی با نیروی پلیس همراه بود.
این معدنکاران به طرح دولت برای کاهش یارانه‌های صنعت زغال‌سنگ از ۳۰۱ میلیون یورو در سال گذشته به ۱۱۱ میلیون یورو در سال جاری معترض هستند. اتحادیه‌های کارگری گفته‌اند که این کاهش بودجه، شغل ۳۰ هزار نفر را تهدید می‌کند و می‌تواند صنعت زغال سنگ را هم نابود کند.
در مقابل، دولت اسپانیا گفته است که این صنعت سود کم و سهم اندکی در اقتصاد این کشور دارد و یارانه‌های پرداختی به این بخش نامتناسب و بیش از میزانی است که باید باشد.
معدنکاران معترض نیمه شب دیشب در حالی که کلاه‌های ایمنی خود را با چراغ‌های روشن به سر داشتند، در خیابان‌های مادرید حضور یافته‌اند.

-----------------------------------

بازارهای مالی همچنان نگران ثبات در اقتصاد اسپانیا

اسپانیا در قبال دریافت این وام بزرگ نیازی به اعمال سیاستهای ریاضتی جدیدی ندارد و توجه اتحادیه اروپا بر بخش مالی و بانکی آن کشور متمرکز خواهد بود علی رغم پرداخت شدن وامی معادل یکصد میلیارد یورو به بانکهای اسپانیا، نگرانی در خصوص بحران بدهی ها در حوزه یورو همچنان ادامه دارد.
هزینه های دریافت وام برای دولتهای اسپانیا و ایتالیا افزایش یافته است و فیتچ، یکی از موسسات رده بندی اعتباری، درجه اعتبار دو بانک بزرگ اسپانیایی را دو درجه کاهش داده است.
موسسه فیتچ گفته است که اسپانیا بر خلاف پیشبینی قبلی، در طول سال جاری و سال آینده میلادی همچنان در حالت رکود اقتصادی به سر خواهد برد.
اسپانیا در دومین دوره رکود خود در طول سه سال گذشته به سر می برد و انتظار می رود که اقتصاد اسپانیا در سال جاری نیز به میزان ۱.۷ درصد منقبض شود. با اعلام پرداخت شدن وام به بانکهای اسپانیایی، بازارهای اصلی بورس جهان ابتدا کمی رونق گرفتند ولی بعدا شاخصهای اصلی در نیو یورک و لندن هر دو کاهش یافتند. قیمت نفت خام سبک آمریکا و برنت دریای شمال نیز هر دو کاهش پیدا کردند.
اولی رهن، کمیسر امور اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا گفته است که اسپانیا در قبال دریافت این وام بزرگ نیازی به اعمال سیاستهای ریاضتی جدیدی ندارد و توجه اتحادیه اروپا بر بخش مالی و بانکی آن کشور متمرکز خواهد بود.
ارائه وام یکصد میلیارد یورویی به بانکهای اسپانیا تحت نظارت صندوق بین المللی پول، بانک مرکزی اروپا و وزیران دارایی هفده کشور عضو حوزه یورو صورت خواهد گرفت، همان گروهی که بر وامهای کلان داده شده به یونان، پرتقال و جمهوری ایرلند نظارت دارند.
دولت اسپانیا می گوید که همچنان متعهد به اجرای برنامه اصلاحات اقتصادی است اما سرمایه گذاران همچنان نسبت به سرمایه گذاری در آن کشور احتیاط می کنند.

-----------------------------------

کمک ۳۰ میلیارد یورویی کشورهای حوزه یورو به بانک‌های اسپانیا

وزرای دارایی ۱۷ کشور حوزه یورو موافقت کردند تا پایان ماه جاری میلادی برای کمک به بانک های اسپانیا سی میلیارد یورو در اختیار آنها قرار دهند.
این توافق در جریان نشستی که روز گذشته ( دوشنبه نهم ژوئیه) برگزار شد، به دست آمد.
برای آن که این کمک تا پایان ماه جاری میلادی در اختیار اسپانیا گذاشته شود، ضروری است که پیش از پرداخت به تصویب پارلمان کشورهای کمک کننده برسد. این اولین قسط از کمک یکصد میلیارد یورویی به اسپانیا است که کشورهای حوزه یورو در ماه گذشته میلادی بر سر آن به توافق رسیدند.
در این نشست همچنین توافق شد که به اسپانیا تا سال ۲۰۱۴ میلادی فرصت داده شود تا یک سال دیگر کسری بودجه خود را به حداکثر سه درصد کاهش دهد. براساس گزارش های دریافتی در پی توافق کشورهای حوزه یورو در مورد کمک به بانک های اسپانیا، ارزش سهام این کشور روز گذشته با افزایش چشمگیری همراه بود. گفته شده میزان دقیق کمک مالی مورد نیاز بانک های اسپانیا، احتمالا تا ماه سپتامبر مشخص نخواهد شد.
ژان کلود جانکر که ریاست نشست وزرای دارایی کشورهای حوزه یورو را برعهده دارد گفته است برای اسپانیا ضروری است تا با اتخاذ اقداماتی سیستم مالی آن کشور را با معیارهای اتحادیه اروپا هماهنگ کند.
روز شنبه گذشته ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا اعلام کرد که برای کاهش کسری بودجه این کشور، اقدامات موثرتری را اتخاذ خواهد کرد.
بانک های اسپانیا در پی بحران در بازار املاک با مشکلات زیادی مواجه شدند. بسیاری از دریافت کنندگان وام ها در اسپانیا توانایی بازپرداخت وام ها را ندارند.
پیشتر خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا، گفته بود با تغییراتی که در سیستم بانکی اسپانیا در حال شکل گیری است، این کشور می تواند به رشد اقتصادی دست یابد.

دفاع از مارکسیسم

دویچه وله - بی بی سی