افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارشات، اطلاعیه و بیانیه ها


اخبار دانشجویان                                                                                                                   پنجشنبه ٦ اردیبهشت ۱۴۰٣ - ۲۵ آوریل ۲۰۲۴


پریسا صالحی، دانشجو و روزنامه نگار، راهی زندان شد

امروز پنجشنبه ششم اردیبهشت ماه، حکم حبس «پریسا صالحی»، روزنامه‌نگار و دانشجوی دانشگاه تهران، پس از مراجعه به شعبه هفتم اجرای احکام کیفری شهرستان کرج، به اجرا درآمد.
خانم صالحی پیشتر روز یکشنبه دوم اردیبهشت ماه با دریافت ابلاغیه‌ای به مرجع قضایی احضار شده بود. او اخیرا در خصوص نتیجه رسیدگی قضایی به پرونده خود اعلام کرد که حکم یک سال حبس او توسط دادگاه تجدیدنظر به پنج ماه حبس کاهش یافته و احکام دو سال ممنوعیت خروج از کشور، دو سال تبعید به زنجان و دو سال ممنوعیت از فعالیت در فضای مجازی نیز عینا تایید شده است.
در بهمن ماه سال گذشته، پریسا صالحی توسط شعبه یکم دادگاه انقلاب کرج به ریاست قاضی آصف الحسینی از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری، دو سال ممنوعیت خروج از کشور، دو سال تبعید به زنجان و دو سال ممنوعیت از فعالیت در فضای مجازی محکوم شد.
پریسا صالحی، روزنامه‌نگار دنیای اقتصاد، فعال دانشجویی سابق و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته اقتصاد در دانشگاه تهران است که حالا باید دوره محکومیت خود را در زندان سپری کند

***********

ممانعت از آزادی دینا قالیباف از زندان اوین

در حالی که امروز دوشنبه سوم اردیبهشت ماه، نامه آزادی دینا قالیباف، روزنامه نگار و دانشجوی دانشگاه بهشتی تهران به وی ابلاغ و از بند خارج شده بود، ساعاتی پیش به بند زنان زندان اوین بازگردانده شد.
همزمان مرکز رسانه قوه قضاییه ضمن ادعای اینکه تجاوز به دینا قالیباف کذب بوده، از تشکیل پرونده جدید علیه او در این رابطه خبر داد
بر اساس اطلاعات منتشر شده، یک منبع مطلع گفته است: به وی اعلام شده که قرار بازداشت او مجددا تمدید شده است. بستگان دینا قالیباف معتقد هستند که این اقدام برای اعمال فشار برای تکذیب مطالبی که قبلا مطرح شده است، میباشد.

***********

دینا قالیباف با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد

دینا قالیباف، خبرنگار و دانشجوی کارشناسی علوم سیاسی دانشگاه بهشتی با تودیع وثیقه به صورت موقت از زندان اوین آزاد شد.
او هفته گذشته پس از انتشار روایت شخصی‌ خود از تعرض آتش به اختیاران حکومت، در روز سه‌شنبه بیست و هشتم فروردین ماه، توسط ماموران نظام در منزل خود واقع در تهران بازداشت شده و سپس به زندان اوین منتقل شده بود. / دوشنبه ۳ اردیبهشت

***********

دومین روز اعتصاب دانشجویان در دانشگاه امیرکبیر (پلی‌تکنیک تهران)

دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در دومین روز اعتصاب، باز هم کلاس‌های درس را در واکنش به تعرض و بی حرمتی ماموران حراست به حریم دانشجویان تحریم کردند.

***********

فراخوان اعتصاب دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در اعتراض به تعرض گسترده به دانشجویان در اول اردیبهشت

از کوتهی ماست که دیوار بلند است
هویت دانشگاه وابسته به حضور دانشجو است، حال که دانشگاه حقوق بنیادین ما را به رسمیت نمی شناسد، دلیلی ندارد تا ما با حضور خود به دانشگاه اعتبار ببخشیم و از حق انتخاب خود چشم پوشی کنیم.
امروز شاهد این بودیم که تعداد زیادی از همکلاسی هایمان به دلایل واهی از حضور در دانشگاه و شرکت در کلاس های درس محروم شدند. اگر امروز از ایشان حمایت نکنیم، بعید نیست فردا خودمان نیز نتوانیم وارد دانشگاه شویم.
از این رو ما دانشجویان پلی‌تکنیک تهران، در اعتراض به سرکوب‌ پوششی و همبستگی با دانشجویانی که مورد بی‌حرمتی قرار گرفته‌اند، در روزهای یکشنبه و دوشنبه مورخ ۲ و ۳ اردیبهشت ماه، تمامی کلاس‌های درس را تحریم می‌کنیم.
امید است دانشجویان برای حقوق اولیهٔ خود ارزش قائل شده و همکاری لازم را انجام دهند.

***********

حکومت نظامی در دانشگاه امیرکبیر

دانشجویان دانشگاه امیرکبیر فضای این دانشگاه و رفتار ماموران حراست درباره حجاب اجباری را مشابه حکومت نظامی توصیف کرده‌اند.
مأموران حراست دانشگاه امیرکبیر از ابتدای امروز به بهانه حجاب اجباری اقدام به تشدید سختگیری‌ها در برخورد با پوشش دانشجویان کرده‌اند.
منابع خبری دانشجویی عنوان کرده‌اند که بعضی از دانشجویان دختر امکان ورود به دانشگاه را نیافتند و یا حراست اسم آنها را برای برخورد‌های بعدی ثبت کرده است. همچنین چند دانشجوی پسر نیز بابت پوشیدن پیراهن آستین کوتاه بازخواست شدند.

***********

تشدید سختگیری‌ها درباره حجاب اجباری در دانشگاه امیرکبیر

حراست دانشگاه امیرکبیر از ابتدای امروز به بهانه حجاب اجباری اقدام به تشدید سختگیری‌ها در برخورد با پوشش دانشجویان کرده‌اند.
منابع خبری دانشجویی عنوان کرده‌اند که بعضی از دانشجویان دختر امکان ورود به دانشگاه را نیافتند و یا حراست اسم آنها را برای برخورد‌های بعدی ثبت کرده است. همچنین چند دانشجوی پسر نیز بابت پوشیدن پیراهن آستین کوتاه بازخواست شدند.

***********

محرومیت از تحصیل برای سردبیر یک نشریه‌ دانشجویی

با تأیید کمیته‌ تجدیدنظر انضباطی دانشگاه تهران، زهرا جعفری، دانشجوی کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی رفاه اجتماعی و سردبیر نشریه‌ دانشجویی ژینا، به محرومیت از تحصیل به مدت دو نیمسال با احتساب سنوات محکوم شد.
تهدید، تطمیع، توهین، فحاشی، هتک حرمت، تهمت، افترا و نشر اکاذیب - توهین به شعائر و مقدسات اسلامی و ملی، ادیان رسمی کشور یا ارتکاب اعمالی بر ضد نظام جمهوری اسلامی، از جمله اتهامات انتسابی به این دانشجو است. اجرای این حکم از نیم‌سال اول ۱۴۰۲-۱۴۰۳ شروع و تا پایان نیم‌سال دوم ادامه دارد و او هم‌اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت خود است.
لازم به ذکر است، این رآی در زمانی که زهرا جعفری در مراحل پایانی دفاع از پایان‌نامه‌ خود بوده و تنها به دلیل برعهده داشتن مسئولیت سردبیری نشریه دانشجویی مجوزدار، صادر شده است.

شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰٣


________________________

برای مطالعه مطالب دانشجویان تا ۱۲ بهمن ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه مطالب دانشجویان تا ٣۱ شهریور ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه ادامه مطالب دانشجویان اینجا کلیک کنید.