افق روشن
www.ofros.com

رضا شهابی تحت فشار بازجو و دچارمشكلات جسمی جدید


دریافتی - خبر شماره ١٧                                                                               دوشنبه ٢٨ شهریورماه ١٣٩٠

بر اساس خبری از یك منبع موثق، رضا شهابی كارگر زندانی در بند ٢٠٩ زندان اوین به دلیل نامه نگاری های خانواده اش به مقامات قضایی از سوی مامورین اطلاعات تحت فشار قرار گرفته و همچنین به دلیل ایجاد اختلالات عصبی در اوضاع جسمی شهابی مشكلات جدید تری رخ داده است.
یك مامور ِاطلاعات كه از نامه نگاری های شهابی و خانواده اش به مقامات قضایی ناراضی بوده است با مراجعه به رضا و برای تضعیف روحیه ی او به وی گفته است " این نامه نگاری ها هیچ فایده ای ندارد.قاضی و مراجع قضایی هیچ كاره اند و ما تعیین می كنیم كه سرنوشت و احكام افراد به چه شكل باشد".
رضا شهابی كه از ٢٢ خرداد ٨٩ تا كنون و به مدت بیش از ١۵ ماه است كه در زندان و در حالت بلاتكلیف زیر فشارهای مختلف قرار داده شده است در ۴ خرداد ٩٠ در شعبه ی ١۵دادگاه انقلاب محاكمه شد و هیچ مستندات و دلایلی برای تایید اتهامات اعلام شده علیه وی ارائه نشد و انتظار می رفت به سرعت حكم تبرئه برای او صادر شده و شهابی آزاد گردد.اما به دلیل اینكه رضا به پیشنهاد بازجو مبنی بر پذیرفتن و امضا كردن مكتوباتی كه مطابق آن رضا انجام دهنده ی برخی اقدامات شمرده می شود، تن نداده است توسط بازجو تهدید شده است كه تا مدت ها وی تحت فشار وبلاتكلیف در زندان محبوس خواهد شد و به همین دلیل و به علت مقاومت رضا و تن ندادن به خواسته ها و تسلیم نشدن در برابر تهدیدات بازجو ها ،برخلاف انتظار نه تنها تا این تاریخ برای او حكم برائت صادر نشده بلكه در شرایط سخت روحی و جسمی و تنها به دلیل لج كردن بازجو كماكان شهابی در بند ٢٠٩ زندان اوین محبوس است.این در حالی است كه بیش از ١١ ماه است كه برای آزادی موقت شهابی وثیقه ی یكصد میلیون تومانی صادر شده است اما با توجه به اینكه مرجع قضایی ای كه باید دستور انجام مراحل تودیع وثیقه را صادر كند زیر نفوذ مامورین اطلاعات از این اقدام سرباز می زند، بازداشت شهابی به طول انجامیده است.
از سویی در اثر ایجاد فشارهای گوناگون توسط مامورین اطلاعات رضا از نظر اعصاب دچار مشكلات و اختلالاتی شده است و یك پزشك متخصص در زندان برای وی داروهای اعصاب تجویز كرده و به رضا گفته است " نباید زیاد فكر كنی ! تحمل كن،انشاءالله درست می شود"!
رضا همچنین درقسمت سمت چپ ِ گردنش دچار عوارضی از جمله آسیب دیدگی اعصاب و درد شده است كه بعد از عكس برداری هنوز علت این مشكلات به وی اعلام نشده است.
شهابی كماكان در ناحیه ی كمر و گردن،كبد و كلیه اش دچار درد و نارسایی است و به شدت از این موارد رنج می برد.
با این وجود رضا شهابی بارها اعلام كرده است كه به هیچ عنوان به اتهاماتی كه پیشنهاد و مقبول مامورین اطلاعات است تن نخواهد داد و كماكان با تاكید بر دفاع از حقوق كارگران،خواهان اعلام حكم تبرئه و آزادی خود است.
دوستان و اعضای خانواده ی شهابی از كارگران،تشكل ها و نهاد های كارگری،رسانه ها و مقامات ذیصلاح خواستار شده اند كه برای آزادی وی از هیچ كوششی فروگذار نكنند تا به زودی شاهد آزادی رضا شهابی باشیم.

خبر شماره ١٧ رضا شهابی - ٢٨ شهریور ١٣٩٠