افق روشن
www.ofros.com

،حضور پیمان نودینیان در اجلاس اتحادیه جهانی

... اعتصاب کارگران منطقه آزاد، کارکنان مترو در معرض آلودگی پوستی و


موکریان -اتحادیه مستقل ...- مهر - اینا                                                                 چهارشنبه ٢٩ تیرماه ١٣٩٠

حضور نماینده انجمن صنفی معلمان کردستان در اجلاس اتحادیه جهانی معلمان

آژانس خبری موکریان: پیمان نودینیان عضو انجمن صنفی معلمان استان کردستان جهت شرکت در کنفرانس سالیانه فدراسیون جهانی اتحادیه های معلمین (ایی آی) عازم آفریقای جنوبی شد. به گزارش آژانس خبری موکریان، پیمان نودینیان عضو انجمن صنفی معلمان استان کردستان و عضو کانون صنفی معلمان ایران به دعوت فدراسیون جهانی اتحادیه های معلمین جهت شرکت در کنفرانس سالیانه این فدراسیون روز جمعه عازم آفریقای جنوبی شد. گفته می شود این اجلاس به مدت دو هفته در شهر کیپ تاون آفریقای جنوبی برگزار خواهد شد.

-----------------------------

کارگران منطقه آزاد تجاری اروند دست از کار کشیدند

اتحادیه مستقل کارگری شمال خوزستان
این کارگران شش ماه حقوق معوقه دارند که مربوط به دوره ریاست رئیس قبلی این منطقه آزاد تجاری بوده است.اما با کشیده شدن دامنه ی اختلافات و جدالهای سیاسی که در سطوح بالای مدیریتی جامعه در جریان است به حوزه های اقتصادی و مثلا برکناری رئیس منطقه ی آزاد تجاری اروند از سوی جناح سیاسی رقیب که چندی پیش صورت گرفت این بگو مگوهای سیاسی به شکلهای گوناگون باعث فشار بیشتر بر طبقه ی کارگران و زحمت کشان جامعه شده است و نه تنها حقوق و مطالبات کارگران اروند پرداخت نشده بلکه حقوق معوقه افزایش نیز داشته است و تعداد ١٨٠ نفر از این کارگران نیز اخراج شده اند.
کارگران با تجمع ٧٠٠ نفری مقابل دفتر مرکزی منطقه آزاد تجاری اروند با سر دادن شعار (نه این وری نه اون وری - نظام فقط کارگری) مراتب اعتراض خود را نسبت به جناح های سیاسی حکومت و همچنین عدم پرداخت مطالبات و اخراج همکارانشان اعلام نموده اند اما نیروهای امنیتی با باتوم و گاز اشک آوران به کارگران حمله و آنها را متفرق و عده ای را دست گیر کردند.
اتحادیه ی مستقل کارگران شمال خوزستان با توجه به گسترش روز افزون دامنه ی اختلافات و بحران سیاسی در سطوح بالای جناح های حکومتی نسبت به عواقب منفی آن بر زندگی و معیشت کارگران هشدار می دهد.ما اعلام میکنیم از همه ی این جناح های حاکمیت سرمایه داری که بهای حذف رقیبشان را از کیسه ی طبقه ی کارگر پرداخت می کنند بیزاریم.

-----------------------------

تعدادی از کارکنان مترو تهران به دلیل آلودگی

هوای داخل مترو دچار بیماریهای پوستی وریوی شده اند

به گزارش مهر، بیماری پوستی برخی کارکنان خط ۵ مترو تهران خبر تازه ای نیست. سه سال پیش نیز برخی کارکنان مترو دچار غده های زیر پوستی شده اند. آنها شبکه برق موجود در این محدوده را دلیل این غده ها می دانستند. اما هنوز هم منشا این بیماری مشخص نشده است.
مشکلات ریوی درد تازه این کارکنان است. آنها استفاده از مواد صنعتی آزبست دار در قطارهای مترو را دلیل این بیماری عنوان کرده اند. هرچند مدیرتولید بدنه شرکت پارس که قطارها و واگنهای متروی تهران را تامین می کند، وجود هرگونه مواد صنعتی آزبست دار را در بدنه و قطارهای مترو نفی می کند. با این حال هنوز کسی نمی تواند آلوده بودن متروی تهران را رد یا تایید کند زیرا هنوز پالایشی در این رابطه انجام نشده است. این موضوعی است که یوسف رشیدی مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا نیز آن را تائید می کند. او می گوید: برنامه ریزی هایی برای پالایش هر چه سریعتر هوای متروی تهران انجام شده است.
نکته ای که رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران نیز بر آن تاکید دارد. معصومه ابتکار می گوید: در بازدیدهایی که از مترو داشتیم همواره بحث آلودگی هوای داخل تونل های متروی تهران مورد توجه بود.
او آلودگی هوای مترو را تایید نمی کند و می گوید: نمی توانم بدون اطلاعات علمی و تحقیق در این باره صحبتی کنم اما دو سال پیش از شرکت بهره برداری مترو تهران خواستیم مدیریت پالایش سلامتی کارکنان خود را انجام دهد تا از وضعیت سلامتی کارکنان این بخش مطمئن شویم.
اما پروین احمدی نژاد عضو دیگر شورای شهر نیز آلودگی هوای مترو تهران را تایید می کند. او می گوید: متاسفانه به دلیل پایین بودن کیفیت قطعاتی که از چین خریداری می شود شاهد افزایش آلودگی هوای مترو هستیم. این در حالیست که شهرداری تهران بارها به خودروسازانی که قطعات خود را از چین می خرند انتقاد کرده و عنوان می کند استاندارد نبودن این قطعات آلودگی هوا را تشدید کرده است در صورتی که خود شهرداری قراردادهای بسیاری با چین دارد.
هنوز منشا بیماری این کارکنان مشخص نیست. نمونه هایی از غده‌های آنها در دانشگاه علوم پزشکی ایران در حال بررسی است و باید منظر ماند تا نتایج علمی مشخص کند قطعات چینی سبب بیماری شده اند یا دلایل پنهان دیگری سبب بیماری این کارکنان شده است.

-----------------------------

دولت، پول ۴٠٠ كارگر را بالا كشيد!

آژانس ايران خبر: از سال ٨۵، قرار بود كه دولت، زمين ساخت و ساز ٢٠٠ واحد مسكوني در اراك و ٢٠٠ واحد مسكوني در ساوه را به ۴٠٠ كارگري كه بي خانمان بودند، تحويل دهد. اين ۴٠٠ كارگر به اين منظور تمام طلا و امكانات خود را فروختند تا بتوانند زمين ها را از دولت خريداري كرده و صاحب خانه شوند. اما اكنون و بعد از گذشت چندسال، دولت به بهانه انتخابات مجلس، زيراب اين موضوع را زده و از ارائه زمين به آنها سرباز مي زند!