افق روشن
www.ofros.com

اعتصاب در شهرداری سعدآباد و بازهم تعدیل كارگران ساسان

ایران خبر - ایلنا                                                                                                سه شنبه ١٣ بهمن ۱٣٨٨


اعتصاب کارکنان و کارگران شهرداری سعدآباد

خبرنگار آژانس ایران خبر: کارگران و کارکنان شهرداری سعدآباد به علت عدم دریافت حقوق به مدت ۵ ماه پیاپی دست به اعتصاب زده و با حضور نیافتن بر سر کار, اعتراض خود را به گوش مسئولین رساندند. گفته می شود تا کنون مقامات مسئول بخش و شهرستان از جمله دهقان ,معاون عمرانی فرمانداری، امام جمعه سعدآباد و سرپرست بخشداری با رایزنی ها کوشیده اند تا آن ها را راضی به ادامه کار کنند ولی موفق نشده اند. دلیل عدم پرداخت حقوق و دستمزد قشر شریف که جمعا مبلغ ١٨٠ میلیون تومان می باشد، عدم اعتبار و منابع مالی درآمد زا اعلام شده و این اعتصاب سبب مختل شدن فعالیت های بهداشتی شهر شده است به گونه ای که انباشت زباله ها درب حیاط ها و در منازل مردم خطر بیماری های پیش بینی نشده را بیشتر کرده است. تلاش برای اخذ وام و حل موقتی موضوع هم به جایی نرسیده است.

------------------------------

كارگران ساسان بازهم تعدیل شدند

ایلنا: كارگران نوشابه سازی ساسان می‌گویند تنها در فاصله چند هفته گذشته تعداد ۴٠٠ تا ۵٠٠ نفر از افراد شاغل در این كارخانه مجبور به بازخریدی شده‌‌اند. این كارگران در گفتگو با خبر نگار ایلنا، اعلام كرده اند كه از بعد تعطیلات عاشورا، مدیریت جدید كارخانه طی اطلاعیه‌ای از كارگران خواست تا در ازای دریافت هر سال ٢ ماه حقوق، خود را بازخرید كنند.
یكی از كارگران گفت در این اطلاعیه آمده بود: در صورتی كه كارگران از این پیشنهاد استقبال نكنند؛ كارفرما مطابق قانون با هر كارگر در ازای پرداخت یك ماه دستمزد تسویه حساب خواهد كرد.
یكی دیگر از كارگران گفت: كارخانه نوشابه سازی ساسان كه در ۴ سال گذشته نزدیك به ٦٨ میلیارد تومان زیان انباشته و بیش از ١٠ میلیارد تومان بدهی معوقه دارد.‌ این درحالی است كه پیش از این گروهی از كارگران نوشابه سازی ساسان در اقدامی اعتراضی در محوطه كارخانه تجمع كرده بودند.
جاری سنوات آنها پرداخت شود. هرچند كارگران نوشابه سازی ساسان هنوز از علت اصلی این تعدیل بی‌خبر هستند، اما تاكید دارند كه از ابتدای سال جاری تاكنون بیش از ٦٠٠ كارگر این كارخانه توسط مدیران قبلی اخراج شده اند.
برخی كارگران احتمال می‌دهند كه تعدیل‌های به منظور صرفه جویی در هزینه‌ها از طریق جایگزین كردن كار گران ساده با كارگران باسابقه صورت گرفته است.