افق روشن
www.ofros.com

اخبار و گزارشات سایت فیلتر شده اتحادیه آزاد کارگران ایران

اتحادیه آزاد کارگران ایران                                                                                   دوشنبه ٣ اسفند ۱٣٨٨


بدنبال اعتصاب ماه گذشته رانندگان شرکت احیا گستران اسپادان ٢۵ نفر از آنان تمدید قرارداد نشدند

در پي اعتصاب ماه گذشته رانندگان شركت احياگستران اسپادان در دور جديد تمديد قرارداد هاي اين كارگران براي نزديك به ٢۵ نفر از آنان برگه قرارداد فرستاده نشده است. از آنجا كه قرارداد هاي كارگران اين شركت ٢٩ روزه است اين اقدام شركت به منزله اخراج بدون سروصدا تحت لواي پايان قرارداد خواهد بود.

شورای موقت کارگران ذوب آهن اصفهان

-----------------------------------------------------------

نارضایتی کارگران قرارداد مسقیم ذوب آهن اصفهان و قول

مساعد مدیر عامل این کارخانه مبنی بر بررسی خواستهای کارگران قرارداد مستقیم

نارضایتی کارگران قرارداد مسقیم ذوب آهن اصفهان و قول مساعد مدیر عامل این کارخانه مبنی بر بررسی خواستهای کارگران قرارداد مستقیم بنا برگزارش شورای موقت کارگران ذوب اهن اصفهان که به اتحادیه آزاد کارگران ایران ارسال شده است هفته گذشته در کارخانه ذوب آهن اعلامیه هایی پخش شد که کارگران قرارداد مستقیم را به اعتصاب غذا فراخوانده بود. اعتراض این کارگران به اختلاف فاحش حقوق و مزایا با کارگران رسمی و مهم تر از آن کاهش حقوق و مزایا پس از تبدیل وضعیت از قرارداد با شرکت های پیمانکاری به قرارداد مستقیم با ذوب آهن بود.
در پی این اقدام مدیرعامل ذوب آهن درسرکشی به قسمت های مختلف کارخانه با کارگران قرارداد مستقیم به گفتگو نشست وبه آنان قول بررسی خواسته های شان را تا آخر اسفند ماه داد. از سوی دیگر به موازات این اقدام حراست و انتظامات کارخانه به گشت زنی در کارگاه ها پرداختند و در چندین کارگاه در گفتگو با کارگران به تهدید آنان پرداخته و عنوان کردند که قرار نیست کارگران قرارداد مستقیم از حقوق و مزایایی هم سطح با کارگران رسمی برخوردار شوند. آنان از کارگران مسئول غذا که به دریافت و توزیع غذای کارگران شیفت می پردازند نیز خواستند اسامی کارگرانی را که اعتصاب غذا می کنند به حراست گزارش دهند. در اقدامی دیگر مسئولان رختکن هایی که در آنها اعلامیه توزیع شده بود به حراست احضار شده و تحت فشار قرار گرفتند.
با توجه به قول مساعد مدیرعامل مبنی بر بررسی خواسته های این کارگران تا حد زیادی از التهابات کاسته شده و فعلا آنان منتظرند تا مدیرعامل جدید نتیجه بررسی هایش را اعلام کند. لازم به یادآوری است که قرارداد مستقیم بستن با کارگران شرکت های پیمانکاری در آستانه انتخابات آغاز شد و امیدهای زیادی را در بین آنان برانگیخت اما در وضعیت جدید حقوق اکثر این کارگران از سی الی صد هزار تومان کاهش یافته و سقف اضافه کاری که در شرکت ها نامحدود بود به ۴۵ ساعت محدود شده است.

-----------------------------------------------------------

اعتصاب غذای کارگران قرارداد مستقیم فولاد مبارکه

بر طبق خبرهایی که از مجتمع فولاد مبارکه به ما رسیده است صدها تن از کارگران قرارداد مستقیم این شرکت در اعتراض به کاهش حقوق و مزایا وعملی نشدن وعده های مدیران کارخانه در روزهای ١١ و١٢ بهمن دست به اعتصاب غذا زده اند. این اعتصابات بیشتر در بخش های فولادسازی و نورد سرد این کارخانه صورت گرفته است و قرار است از ١٢ اسفند از سر گرفته شود.

سوم اسفند ٨٨

شورای موقت کارگران ذوب آهن اصفهان

-----------------------------------------------------------

اعتصاب ٨٠٠ کارگر شرکت دنا ره سازان

بنا بر گزارشهای دریافتی توسط اتحادیه آزاد کارگران ایران کارگران شرکت دنا ره سازان از روز گذشته دوم اسفند ماه در اعتراض به عدم پرداخت چهار ماه از دستمزدهای خود دست به اعتصاب زده اند و این اعتصاب همچنان ادامه دارد.
بنا بر این گزارش امروز صبح مدیر عامل شرکت در میان کارگران اعتصابی حاضر شد و به آنان اعلام کرد در روزهای پایانی سال فقط میتواند عیدی قانونی آنان را پرداخت کند و چهار ماه دستمزد معوقه آنان را پس از عید پرداخت خواهد کرد و از کارگران خواست بر سر کارهای خود بازگردند اما کارگران قاطعانه اعلام کردند تا دریافت تمامی دستمزدهای معوقه خود و تسویه حساب کامل حاضر به بازگشت بر سر کارهایشان نیستند و به اعتصاب خود ادامه دادند.
این کارگران حدود دو هفته پیش نیز بمدت سه روز دست به اعتصاب زدند و با این اعتصاب که توام با بستن درب کارگاه با ماشینهای سنگین و جلوگیری از ورود و خروج به محل کارگاه بود موفق شدند دستمزد معوقه ماههای شهریور و مهر را دریافت کنند.
لازم به یادآوری شرکت دنا ره سازان یک شرکت راهسازی بزرگ است که در حال حاضر مشغول ساخت اتوبان همدان ساوه است و محل کارگاه آن حدود ٢٠ کیلومتری شهرستان ساوه قرار دارد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران با حمایت از اعتصاب کارگران دنا ره سازان عدم پرداخت دستمزدهای معوقه کارگران بویژه در روزهای پایانی سال را یک جنایت در حق خانواده های کارگری ارزیابی میکند و خواهان تعلق خسارت به عدم پرداخت بموقع دستمزدهای کارگران و تعقیب قضائی تمامی کارفرمایانی است که دستمزدهای کارگران را با تاخیر پرداخت میکنند.

سوم اسفند ماه ٨٨

-----------------------------------------------------------

اعتصاب ۶٠٠ کارگر طرح توسعه پالایشگاه بندرعباس

بنا بر گزارشهای دریافتی توسط اتحادیه آزاد کارگران ایران حدود ۶٠٠ کارگر طرح توسعه پالایشگاه بندر عباس در اعتراض به عدم پرداخت ۵ ماه از دستمزدهای خود از روز شنبه اول اسفند ماه دست به اعتصاب زده اند و این اعتصاب همچنان ادامه دارد.
بنا بر این گزارش پس از شروع اعتصاب کارگران در روز شنبه اول اسفند ماه رئیس کارگاه شرکت ئی سی سی به میان کارگران آمد و با وعده پرداخت یکماه از دستمزدهای معوقه کارگران در روز چهارشنبه ۵ اسفند ماه از آنان خواست تا بر سر کارهای خود بازگردند اما کارگران این وعده را قبول نکردند و خواهان پرداخت تمامی دستمزدهای معوقه خود شدند و تا امروز دوشنبه سوم اسفند ماه همچنان به اعتصاب خود ادامه داده اند.
بنا بر اظهار کارگران اعتصابی طرح توسعه پالایشگاه بندر عباس بدنبال تداوم اعتصاب کارگران در روزهای یکشنبه و دوشنبه حراست پالایشگاه اقدام به تهدید کارگران کرده است و نیروهای انتظامی مسلح به گاز اشک آور و باتوم و سایر سلاحها نیز در مقابل درب خروجی کارگاه مستقر شده اند و از خروج کارگران به بیرون از پالایشگاه ممانعت میکنند. لازم به یادآوری است کارگران طرح توسعه پالایشگاه بندر عباس روز ١٩ آبانماه امسال نیز دست به اعتصاب زدند و با این اعتصاب موفق شدند دستمزد شهریور ماه خود را دریافت کنند و ازآنزمان تال کنون این کارگران هیچ دستمزدی دریافت نکرده اند و در شرایط مشقت باری بسر میبرند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن حمایت قاطعانه از اعتصاب کارگران طرح توسعه پالایشگاه بندر عباس، تهدیدهای حراست پالایشگاه بندر عباس بر علیه کارگران و استقرار نیروهای مسلح به باتوم و گاز اشک آور را در مقابل درب ورودی کارگاه شرکت ئی سی سی قویا محکوم میکند و خواهان پرداخت فوری دستمزدهای معوقه کارگران طرح توسعه پالایشگاه بندر عباس است و هر گونه تعرض به این کارگران را اقدامی جنایتکارانه بر علیه تمامی کارگر ایران تلقی میکند.

سوم اسفند ماه ٨٨

-----------------------------------------------------------

اخبار مرتبط با اعتراضات و اعتصابات کارگران طرح توسعه پالایشگاه بندر عباس منتشره از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران

اعتصاب ۴۵٠ کارگر طرح توسعه پالایشگاه قدیم بندر عباس

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران امروز ١٩ آبانماه ٨٨ حدود چهار صد و پنجاه نفر کارگر طرح توسعه پالایشگاه قدیم بندر عباس بطور یکپارچه ای در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای خود دست به اعتصاب زدند.
این کارگران در استخدام شرکت ئی سی سی پیمانکار طرح توسعه پالایشگاه قدیم بندر عباس هستند و از شهریور ماه تاکنون دستمزدی دریافت نکرده اند.
بنا بر این گزارش بدنبال اعتصاب امروز کارگران طرح توسعه پالایشگاه قدیم بندر عباس که سومین اعتصاب آنان در طی سه ماه گذشته است دو نفر از مسئولین شرکت ئی سی سی ساعت ۴ بعد از ظهر در محل رستوران شرکت که کارگران در آنجا تجمع کرده بودند حاضر شدند و با اظهار اینکه کارفرمای اصلی (پالایشگاه بندر عباس) پول شرکت را پرداخت نکرده است به کارگران اعلام کردند طی پنج روز آینده تمام دستمزدهای معوقه آنان را تسویه خواهند کرد و در صورتی که این کار انجام نشود حتما دستمزد شهریور ماه را پرداخت خواهند نمود و از کارگران خواستند بر سر کارهای خود بازگردند. همچنین این مسئولین از کارگران خواستند از فردا برگ تسویه حسابهای خود را امضا کنند اما کارگران این وعده ها را از سوی کارفرما قبول نکردند و مذاکرات آنان با کارگران بدون نتیجه پایان گرفت.
بنا بر اظهار کارگران، آنان همچنین نسبت به سرو پنیر و دوغ تاریخ مصرف گذشته در رستوران شرکت معترض هستند اما کارفرما به جای حل این مسئله اخیرا اقدام به پاک کردن مدت تاریخ مصرف این مواد کرده است تا کارگران متوجه مدت تاریخ مصرف این مواد نشوند.
لازم به یادآوری است کارگران طرح توسعه پالایشگاه قدیم بندر عباس با قرارداد یکماهه ای که زمان استخدام آن را امضا کرده اند مشغول بکار هستتند و در حال حاضر عملا بدون قرارداد در شرکت ئی سی سی کار میکنند.

١٩ آبانماه ٨٨

-----------------------------------------------------------

کارگران طرح توسعه پالایشگاه قدیم بندر عباس طی توافقی با کارفرما بر سر کارهای خود بازگشتند

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران دیروز نوزدهم آبانماه پس از مذاکرات بی نتیجه دو نفر از مسئولین شرکت ئی سی سی با کارگران اعتصابی طرح توسعه پالایشگاه قدیم بندرعباس، دو نفر از مدیران ارشد این شرکت که از دفتر مرکزی شرکت در شیراز به محل آمده بوده بودند طی مذاکراتی با کارگران اعتصابی به آنان وعده دادند روز دوشنبه هفته آینده دستمزدهای معوقه آنان را حتما پرداخت خواهند کرد.
بنا بر این گزارش بدنبال این اظهارات و وعده ها از سوی این دو مدیر ارشد کارگران اعلام کردند به شرطی این وعده را می پذیرند و بر سر کارهای خود باز می گردند که روز دوشنبه حتما دستمزدهایشان پرداخت شود و از این پس دیگر هیچ تعویقی در پرداخت دستمزدهای آنان صورت نگیرد. کارگران اعتصابی در این مذاکرات همچنین تاکید کردند چنانچه دستمزدهایشان روز دوشنبه هفته آینده پرداخت نشود بلافاصله دست به اعتصاب خواهند زد.
لازم به یادآوری است از شهریور ماه امسال تا کنون ۴۵٠ کارگر طرح توسعه پالایشگاه قدیم بندر عباس هر ماه برای دریافت دستمزدهای خود دست به اعتصاب زده اند. اعتصاب این کارگران در اوایل شهریور ماه دو روز و در مهر ماه بمدت پنج روز طول کشید که با پرداخت دستمزدهای معوقه کارگران از سوی کارفرما پایان گرفت. در حال حاضر این کارگران دستمزدهای خود را از شهریور ماه تاکنون دریافت نکرده اند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران ٢٠ آبانماه ٨٨

www.ettehadeh .com
k.ekhraji@gmail.com
قاکس: ٠٢١۴۴۵١۴٧٩