افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


اتحادیه آزاد کارگران                                                                                              جمعه ٢۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱


بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون #مطالبه_واکسیناسیون_فوری_و سراسری

در یکسال اخیر شیوع بیماری مرگبار کرونا سایه سیاهی بر جامعه جهانی افکند. مردم ایران که همواره تحت فشارهای عظیم معیشتی، اجتماعی و سیاسی بوده‌اند با شروع اپیدمی کرونا، مشکلات معیشتی و اجتماعی‌شان ده‌چندان شده و فقر و فلاکت عمومی بسیار بحرانی‌تر از پیش، زندگی و معیشت میلیونها نفر از مردم را در بر گرفته است. بر اساس آمار رسمی که هیچگونه اعتمادی به آن نیست ده‌ها هزار نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته‌اند و کمتر خانواده‌ای است که از نزدیکان و بستگان خود را بر اثر بیماری کرونا از دست نداده باشد.
تا زمانی که شیوع این بیماری وجود دارد جان انسانها به خصوص در اماکنی که کار و زندگی به صورت گروهی و جمعی در جریان است در مخاطره بسیار جدی قرار دارد. کارگران در محیط‌های کاری و مراکز صنعتی، معلمان و دانش‌آموزان در محیطهای آموزشی، زندانیان در زندانهای کشور و هر قشر و بخشی از جامعه به شکلی کار و زندگی‌شان در ارتباط تنگاتنگ با دیگر انسان‌ها است که هر کدامشان ممکن است ناقل بیماری باشند. مهم‌تر از همه کادر درمانی و پزشکی که برای جان بیماران فداکارانه جانفشانی می‌کنند بیشتر از هر کسی در معرض ابتلا به بیماری قرار دارند.
اکنون که واکسن‌هایی برای مقابله با این بیماری در سطح جهان ساخته شده است ‌و پس از تأیید سازمان جهانی بهداشت بسیاری از کشورها در حال تزریق عمومی این واکسن‌ها هستند، هیچگونه اراده‌ی جدی از سوی حاکمیت برای تهیه واکسن و واکسیناسیون عمومی در جامعه نه تنها دیده نمی‌شود بلکه در مقابل آن ایستادگی شده و جان میلیونها زن و مرد و کودک ایرانی به بازی گرفته می‌شود.
جامعه ایران خسته و منزجر از تمامی بیحقوقی‌های تحمیلی، فقر و فلاکت گسترده و سرکوب هر نوع صدای حق‌خواهی و مطالبه‌گری است و دیگر تداوم این مشکلات و بازی دادن جان انسان‌ها در مواجهه با بیماری کرونا را برنمیتابد و قاطعانه خواهان #مطالبه_واکسیناسیون_فوری_وسراسری افراد جامعه است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران اعلام میدارد که تعرض به جان و زندگی افراد جامعه باید به فوریت پایان پذیرد و واکسیناسیون عمومی و رایگان کلیه کارگران در مراکز کاری و صنعتی و تمامی آحاد و افراد جامعه برای مقابله با بیماری کرونا بر اساس توصیه‌های سلامت جهانی و استفاده از واکسن‌های مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی فوراً و بدون تبعیض و رایگان انجام گیرد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۲۶ دیماه ۹۹

*************

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز بساط انتخابات شورای اسلامی را برهم زدند

امروز و طبق اعلام قبلی قرار بود انتخابات فرمایشی شورای اسلامی کار در گروه ملی صنعتی فولاد اهواز برگزار شود که کارگران کارخانه با درایت ‌و جسارتی بینظیر مانع از برگزاری این دسیسه کارفرما ‌‌و عوامل مدیریت شدند.
کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز طی روزهای گذشته اعلام کرده بودند که شورای اسلامی کار را نه تنها قبول ندارند بلکه مانع از ایجاد این تشکل که دست ساز کارفرما و دولت است میگردند.
بر همین اساس کارگران از ساعت ۸ صبح با تجمع در‌ محیط کارخانه مصرانه خواهان جلوگیری از برگزاری انتخابات شدند و ساعت ۹/۳۰ که مسئولین حراست قصد داشتند تا صندوق انتخابات را در محل مسجد دایر نمایند کارگران معترض مانع از این کار شدند و عوامل حراست و اداره کار را از شرکت بیرون راندند.
کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز خواهان تشکیل تشکل مستقل خود هستند و کاملاً بر ماهیت شورای اسلامی کار به عنوان یک نهاد ضد کارگری که در خدمت منافع کارفرما و نهادهای دولتی است واقف هستند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران به کارگران شرکت گروه ملی صنعتی فولاد اهواز درود میفرستد و اعلام می‌دارد که دست عوامل کارفرما و خانه کارگر و دیگر نهادهای ضدکارگری از کار و زندگی کارگران باید کوتاه گردد و کارگران فولاد با تشکیل تشکل مستقل خود و با برگزاری مجامع عمومی مستمر برای پیگیری خواست و مطالباتشان به تصمیم جمعی خواهند رسید و برای اجرای تصمیماتشان اقدام خواهند کرد.

زنده باد کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۲۲ دیماه ۹۹

*************

خواست خلع ید از کارفرمای هفت تپه بر بطن مبارزات چند ساله کارگران عروج کرد

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون روند خلع ید از کارفرمای هفت تپه

از همان ابتدای خصوصی شدن شرکت هفت تپه، اقدامات کارفرمای خصوصی در راستای تغییر کاربری و تکه‌پاره کردن اراضی متعلق به شرکت و فروش بخش‌هایی از آن با اعتراض کارگران مواجه شد تا نتوانند شرکت عظیم هفت تپه را به سمت نابودی و تعطیلی ببرند.
شرکتی که مردم منطقه چندین دهه است آن را متعلق به خود دانسته و خانواده‌های زیادی کار و معیشتشان به بقای آن گره خورده است.
در سال‌های اخیر کارگران هفت تپه اعتراضات شورانگیز و بینظیری را برای دستیابی به مطالباتشان و در اعتراض به تعویق در پرداخت حقوقها، عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، عدم پرداخت حق بیمه کارگران، تعیین وضعیت کارگران قراردادی و فصلی و بسیاری از خواست و مطالبات دیگر پیش بردند و به حق به نمادِ پیگیرِ مبارزه طبقاتی در جنبش کارگری ایران تبدیل شدند.
هرچند از اواسط دهه هشتاد اعتراض کارگران برای دستیابی به خواسته‌هایشان نقطه عطفی را رقم زد و با بازگشایی سندیکا انسجام بی بدیلی را به رُخ کارفرمای وقت که دولت بود کشاندند اما از زمان اجرای خصوصی سازی اعتراض کارگران حولِ مطالباتشان در تقابل با کارفرمای خصوصی حاکم بر شرکت قطبی شده و طبعاً کارگران، کارفرمای حاکم را عامل تضییع حقوق خود میدانند. از این سو و بر بستر همین حق‌خواهی کارگران، خواست بازپس‌گیری شرکت از اسدبیگی-رستمی به یکی از پایه‌ای‌ترین خواسته‌های کارگران تبدیل شد.
کارفرمای خصوصی شرکت چون از همان ابتدا کمر به نابودی تولید در هفت تپه به قصد تغییر کاربری و فروش بخش‌های زیادی از اراضی شرکت بسته بود، عملاً زندگی و معیشت چند هزار خانواده کارگران را به بازی گرفته و از آن سو از طریق نهادهای دولتی و به بهانه بقای شغل هزاران کارگر در شرکت، ارز دولتی دریافت نموده و اختلاس یک و نیم میلیارد یورویی صورت داده بود که هم اکنون نیز روند محاکمه اختلاسگری‌هایش در جریان است.
در اینکه جناح‌های مختلف دولتی از اعتراض کارگران هفت تپه برای تسویه‌حسابهای جناحی خود بهره میگیرند و هر کدام به شکلی در پی تصاحب این خوانِ اشتهاآور هستند شکی نیست تا جایی که حتی حرف از تصاحب شرکت توسط هلدینگهای سپاه میرفت یا اینکه این اواخر منصوبان دولت در راستای سیاستهای بورسی خود حرف از عرضه سهام شرکت هفت تپه در بورس میزنند تا چنانچه اگر برخلاف میل جناح دولت خلع ید از اسدبیگی صورت گرفت به شکل دیگری از این روند منتفع گردند.
اما بدیهی‌ترین حکم برای اینکه از جناح‌های دولتی و نظامی تا امامان جمعه و نمایندگان مجلس تا استانداران و فرمانداران منطقه به تکاپو بر سر تعیین تکلیف خلع ید از کارفرمای هفت تپه افتاده‌اند تنها و تنها بخاطر اعتراضات و اعتصابات قدرتمند و پرشکوه سال‌های اخیر چند هزار کارگر هفت تپه است.
خلع ید اگر از اسدبیگی محقق شود قطعاً نتیجه تلاش کارگران شرکت بوده که توانستند با ایستادگی و مبارزاتشان زمین آرام بازی سرمایه‌داران حاکم را به هم بزنند و آنها را به جان هم بیاندازند. اما در این میان نهادهای مختلف دولتی، نمایندگان مجلس، عناصر نهادهای نظامی و هیأتهای متشکل از امامان جمعه و تشکل‌های بسیج دانشجویی، برخی از اصحاب رسانه و حتی بخشی اقلیت از کارگران که در مسیر سمت و سو دهی به نحوه اعتراضات و طرح مطالبات بودند، هر کدام در راستای منافع شخصی و جناحی خود از اعتراضات کارگران بهره میگرفتند.
نکته‌ی اصلی که روشن است این که مطالبه اصلی کارگران تحقق خواسته‌های صنفی و شغلی و معیشتی‌شان است. پرداخت به روز حقوق و دستمزدها، افزایش دستمزد به اندازه تأمین معیشت، تعیین تکلیف قرارداد کارگران فصلی و پیمانی، بازگشت کارگران اخراجی و تشکیل شورای واقعی کارگری در شرکت و دیگر مطالبات، خواست اصلی و واقعی کارگران است اما در زمانی که کارفرمای حاکمِ اختلاسگر بانی این تضییع حقوق کارگران و مانع اصلی در مسیر تحقق این خواسته‌هاست پس خلع ید از مالکین کنونی میتواند به معنای حذف اولین مانع در برابر مطالبات صنفی کارگران باشد.
در جریان برگزاری هیأت داوری برای خلع ید، گروه‌ها و دسته‌جات مختلفی خواسته‌اند اعتراض کارگران را تنها حولِ خلع ید از اسدبیگی متعین نمایند در حالیکه خواست واقعی چند هزار نفر از کارگران هفت تپه خلع ید از کارفرما چه اسدبیگی چه هر کارفرمای دیگری است تا اینکه بتوانند به خواسته های اصلی خود برسند. از اینرو روند انجام این خلع ید و اداره شرکت پس از خلع ید نیز باید با محوریت اجرای تمامی مطالبات کارگران و تحت نظارت خودِ کارگران صورت گیرد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران به کارگران هفت تپه درود میفرستد و خود را بخشی از مبارزه شما کارگران برای تحقق خواسته‌هایتان و نیز تحقق خلع ید از کارفرمای شرکت میداند. مبارزه کارگران هفت تپه تنها به خلع ید از اسدبیگی ختم نخواهد شد و تمامی خواست و مطالباتشان را با تکیه بر اتحاد و مبارزاتشان محقق خواهند کرد و به هیچ مالک و کارفرمایی چه خصوصی و چه دولتی اجازه تضییع حقوقشان را نخواهند داد.

زنده باد کارگران هفت تپه

اتحادیه آزاد کارگران ایران- سوم دیماه نود و نه

*************

تداوم اعتراض کارگران کارخانه بهمن موتور

کارگران کارخانه بهمن موتور که خواهان افزایش دستمزد، کاهش ساعات کاری، تعطیلی روز پنجشنبه به روال سابق و طرح طبقه‌بندی مشاغل هستند و هم پنجشنبه هفته گذشته و هم دوشنبه این هفته در اعتراض به عدم تحقق مطالباتشان دست از کار کشیده بودند قرار بود دیروز پنجشنبه سیزدهم آذرماه دوباره دست به اعتصاب بزنند که به دلیل فشار زیاد حراست شرکت موفق به اعتصاب نشدند اما همچنان با پافشاری بر مطالباتشان درصدد اعتصاب در هفته آینده هستند.
پنجشنبه گذشته که کارگران دست از کار کشیدند پورابراهیم رئیس هیأت مدیره بهمن موتور به قصد مرعوب کردن کارگران تهدید به قطع مبلغ کارانه از حقوق کارگران نمود که کارگران در جواب به این تهدید بیشتر معترض شدند که پس از آن شخصی به اسم آقای موسوی به نمایندگی از سهامداران اصلی شرکت در جمع کارگران حاضر شد و قول داد که تمام خواسته‌های کارگران ظرف مدت یک هفته انجام شود و برای این امر از کارگران دعوت کرد که نمایندگانشان برای مذاکره با مالکان شرکت حضور یابند. پس از این توافق، کارگران به اعتصاب پایان دادند.
روز دوشنبه این هفته کارگران مطلع شدند که ۳ نفر از‌نمایندگانشان که قرار بود در مذاکرات با مالکین شرکت حضور داشته باشند اخراج شده‌اند که کارگران در اعتراض به اخراج همکارانشان دوباره دست از کار کشیدند که پس از نیم ساعت موسوی نماینده مالکین شرکت دوباره در جمع کارگران حاضر شده و با عجز و لابه و تأکید بر اینکه همکارانشان اخراج نخواهند شد و به سر کار بازمیگردند از کارگران خواست تا به کارشان ادامه دهند. کارگران نیز پس از اطمینان از عدم اخراج همکارانشان به سر کار بازگشتند.
دیروز پنجشنبه پایان مهلت یک هفته‌ای برای تحقق مطالبات کارگران بود که بخاطر ایجاد فضای امنیتی توسط حراست شرکت و توجیه اینکه روز آخر هفته است کارگران امکان اعتصاب و تجمع نیافتند اما مصرانه بر این تصمیم هستند که اگر بر اساس قول موسوی نماینده مالکین شرکت مطالباتشان انجام نشود دوباره دست به اعتصاب خواهند زد.
پیشتر ساعات کاری کارگران در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۷ صبح تا ۴/۱۰ عصر و روزهای پنجشنبه نیز کارخانه تعطیل بود. اما از زمان شیوع بیماری کرونا و به اسم کاهش ساعات کار در عمل ساعات کار را در‌مجمع افزایش داده‌اند. به این منوال که روزهای شنبه تا چهارشنبه تا ساعت ۳/۳۰ عصر و روز پنجشنبه نیز به روزهای کاری اضافه شده و از ساعت ۷صبح تا ۱/۳۰ ظهر کارگران باید سر کار باشند. یعنی اینکه در‌ مجموع روزهای شنبه تا چهارشنبه حدود سه ساعت از ساعات کاری کاسته شده اما روز پنجشنبه کارگران در‌عوض باید ۶/۳۰ سر کار حاضر باشند. اکنون که کارگران به این‌محاسبه ساعات کاری اعتراض کرده‌اند مدیران شرکت تازه اذعان نموده‌اند که بایست ۲ ساعت ونیم از کار روز پنجشنبه بعنوان اضافه کار محاسبه میشده که به اشتباه محاسبه نگشته است و بسیار زیرکانه اضافه کاری‌های کارگران در این مدت دزدیده شده است.
یکی دیگر از مطالبات اصلی کارگران طرح طبقه بندی مشاغل و محاسبه سختی کار است. تا پیش از دوره مالک جدید در سال ۹۵ قانون سختی کار برای کارگران محاسبه می‌شد و کارگران با ۲۰ سال سابقه کار بازنشسته میشدند اما در این چند ساله قانون سختی کار برای کارگران برداشته شده و کارگران باید ۳۰ سال کار کنند تا بازنشسته شوند درحالیکه شغلشان قانوناً در زمره مشاغل سخت و زیان‌آور قرار دارد.
کارخانه بهمن موتور بالغ بر هفتصد نفر کارگر دارد که در کیلومتر ۱۶ جاده قدیم تهران کرج واقع شده است. بهمن موتور یکی از کارخانجات متعلق به هُلدینگ "گروه بهمن" است که از سال ۹۵ شرکت"کروز" سهامدار و مالک اصلی آن است. مالکین اصلی شرکت کروز نیز خانواده کشاورز و خانواده علیپور هستند.
گروه خودروسازی بهمن به جز شرکت بهمن موتور شامل چند کارخانه دیگر از جمله شرکت صنایع ریخته‌گری ایران، بهمن دیزل، سیبا موتور، ایران دوچرخ، طراحی و ساخت قطعات صنایع ایران و چندین شرکت و کارخانه دیگر است که مجموعاً بالغ بر ۴۰۰۰ نفر کارگر و پرسنل دارد.
خواسته و مطالبات کارگران بهمن موتور با غالب کارگران دیگر شرکت‌های زیر مجموعه گروه بهمن مشترک است و اگر کارگران دیگر شرکت و کارخانجات این مجموعه بزرگ تولیدی بطور هماهنگ خواستار مطالباتشان گردند قطعاً مسیر دستیابی به خواسته‌هایشان هموارتر خواهد شد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران به کارگران جسور کارخانه بهمن موتور درود میفرستد و خود را بخشی از مبارزه این کارگران تا تحقق خواسته‌هایشان میداند. همچنین اعلام میدارد که تمام توان و امکانات خود را جهت رسانه‌ای کردن و هماهنگی کارگران بهمن موتور در راستای تداوم اعتراضاتشان به کار میبندد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۴ آذرماه ۹۹

*************

حداقل مزد کارگران باید به بالای ۱۲ میلیون تومان در ماه افزایش یابد

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون برگزاری جلسات شورای عالی کار به بهانه ترمیم مزد

شروع سال جاری تا هم اکنون سال جهش تورم به صورت روزانه و افزایش قیمت سرسام‌آور مایحتاج زندگی مردم بوده است. روزی نیست که شاهد افزایش قیمت در اقلام و محصولات خوراکی، هزینه‌ی اجاره مسکن و هزینه‌ی خانوارها در تمام بخش‌ها نباشیم. به اذعان خودِ مسئولین دولتی گوشت قرمز و مرغ و میوه از سبد خوراک بسیاری از خانواده‌ها حذف گشته است. اگر در سال‌های گذشته گورخوابی و کارتن خوابی در میان بیخانمان‌ها دیده می‌شد اما امسال گسترش و تعمیق فقر و فلاکت عمومی به حدی بود که به گفته‌ی خودِ آقایان مسئول نه تنها صاحب خانه شدن بلکه اجاره نشینی نیز برای اکثر خانواده‌ها دارد به رویا تبدیل میشود و ‌پدیده‌ی چادرخوابی در بالای پشت‌بام‌ها و پارک‌ها به امری رایج تبدیل شده است. تمام این وضعیت نشان دهنده‌ی این است که جامعه دارد با سرعت زیادی رو به نابودی میرود و اکثریت مردم به گرسنگی کشیده شده‌اند.
اواخر سال ۹۸ که خط فقر بالای ۸ میلیون تومان بود نمایندگان ضدکارگری در شورای عالی کار خط فقر را حدود ۵ میلیون اعلام کردند و با این وجود باز حداقل مزد کارگران را ۱۹۱۶۰۰۰ تومان تصویب نمودند و این یعنی حداقل ۴ برابر زیر خط فقر واقعی. اکنون که به قول یکی از همین نمایندگان ضدکارگری در شورای عالی کار، خط فقر به ۱۰ میلیون تومان در ماه رسیده است و بعضی‌ از همین منصوبینِ سرمایه‌داران در دولت دَم از ترمیم حداقل مزد کارگران میزنند، زمزمه‌هایی از تعیین مزد منطقه‌ای و صنفی در جلسات آینده‌ی شورای عالی کار به گوش میرسد.
عوامل‌ضدکارگریِ متشکل در نهاد کارفرمایی - دولتی "شورای عالی کار" که عده‌ای از آنها را فریبکارانه نماینده‌ی کارگری میخوانند، درصددند که با اقدامی ضدانسانی حداقل مزد کارگران را بر اساس مناطق جغرافیایی و صنوف مشخص، تعیین نمایند. با این کار در بعضی از مناطق جغرافیایی و برخی صنوف، میزانی حداقل مزد کارگران بقول خودشان ترمیم گردد و در مناطق و صنوف دیگر یا فریز گردد یا بسیار پایین‌تر افزایش پیدا کند. این پروژه‌ایست که سالهاست کارفرمایان، چه خصوصی و چه دولتی در پی آنند.
اما واقعیت اینجاست که طبقه کارگر ایران که بخاطر زیاده‌خواهی‌ها ‌و چپاولگری‌های سرمایه‌داران حاکم بر کشور به فقیرترین کارگران در جهان بدل گشته‌اند و پایین‌ترین نرخ دستمزد در سطح جهان را دریافت میکنند دیگر و بیشتر از این تاب تحمل این همه فلاکت را ندارند و قطعاً در مقابل این وضعیت بشدت غیرانسانی سکوت نخواهند کرد. سرمایه‌داران حاکم بر کشور تمامی ثروت‌های موجود در جامعه که حاصل دسترنج ما کارگران است را به یغما برده‌اند و خانواده‌های ما کارگران را از حداقلی‌ترین نیازهای زندگی محروم نموده‌اند. دور نیست روزی که طبقه کارگر ایران در مقابل این همه بیحقوقی و فلاکت تحمیل شده به زیست خود و خانواده‌هایشان بپاخیزد و بساط کُل مناسبات موجود را زیر و رو گرداند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران هرگونه تعیین مزد منطقه‌ای و صنفی را شمشیر کشیدن به روی کارگران ایران میداند و اعلام میدارد که هرچه زودتر باید بساط جلسات تعیین مزد حکومتی برچیده شود و مطابق نظر کارگران، همانگونه که کارگران اعتصابی صنایع نفتی نیز پیشتر اعلام کرده بودند حداقل مزد کارگران به بالای ۱۲ میلیون تومان در ماه افزایش یابد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- پانزدهم مهرماه نود و نه