افق روشن
www.ofros.com

بازداشت شیث امانی و جانباختن اپراتور یک چرثقیل


اتحادیه آزاد کارگران                                                                                       دوشنبه ٢٦ دی ماه ١٣٩٠

شیث امانی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، ظهر امروز بازداشت شد

شیث امانی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در حالی که ظهر امروز در دادگستری سنندج پیگیر پرونده کارگران زندانی، شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا بود بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل شد.
امروز ٢٦ دی ماه در حالی که خانواده های شریف ساعد و مظفر صالح نیا به همراه دیگر خانواده های کارگری در مقابل ستاد خبری اداره اطلاعات تجمع کرده و خواهان آزادی این دو کارگر زندانی بودند شیث امانی به همراه تعدادی از اعضای اتحادیه ازاد کارگران ایران به دادگستری سنندج رفتند و شیث امانی در آنجا خواهان ملاقات با دادستان و رویت پرونده های شریف ساعد پناه و روشن شدن اتهامات وارده بر آنها شد. اما نه تنها هیچ پاسخی در این مورد به شیث امانی داده نشد بلکه ایشان بلافاصله دستگیر و حدود ساعت ١۴ ظهر به زندان مرکزی سنندج منتقل شد.
شیث امانی حدود سه هفته عمل پیش جراحی سنگینی را به علت دیسک کمر انجام داده بود بطوری که به علت وخامت وضعیت جسمانی اش پس از عمل جراحی به بخش آی سی یو منتقل شده بود.
شیث امانی یکی از کارگران نساجی کردستان و سالها نماینده کارگران این کارخانه و یکی از رهبران کارگری شناخته شده در سنندج و از بنیان گذاران و اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران است که بدنبال برگزاری مراسم اول ماه مه در سنندج در سال ١٣٨٦ دستگیر و سپس همراه با صدیق کریمی یکی دیگر از بنیان گذاران و اعضای هیئت مدیره اتحادیه به دو سال و نیم زندان محکوم شد اما بدلیل اعتراضات گسترده اتحادیه آزاد کارگران ایران، سازمانهای کارگری در ایران و سراسر جهان و با اعتراضی که کارگران سنندج هنگام مسافرت آیت الله شاهرودی ریاست وقت قوه قضائیه در سنندج انجام دادند این احکام توسط وی لغو شد و این خبر از شبکه های تلویزیونی محلی استان کردستان نیز پخش گردید با این حال مدتی پیش دادگاه اجرای احکام در شهر سنندج طی ابلاغیه ای به شیث امانی و صدیق کریمی به آنان اعلام کرد احکام صادره بر علیه آنها در سال ١٣٨٧ تماما ملغی نشده است و آنها برای تحمل زندان باید خود را به دادگاه اجرای احکام معرفی کنند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران تعرض گسترده به اعضای هیئت مدیره اتحادیه در شهر سنندج را قویا محکوم میکند و اعلام میدارد تعرض به اتحادیه آزاد کارگران ایران و اعضای هیئت مدیره آن و دیگر کارگران آگاه و معترض، هیچگاه طبقه کارگر ایران را وادار به تمکین در برابر تحمیل شرایط برده واری که با تغییر قانون کار، انجماد دستمزدها، قطع یارانه ها و در تگنا قرار دادن بیش از پیش رهبران کارگری در جریان است نخواهد کرد.

*******************

اپراتور یک چرثقیل در کارخانه سیمان در حال ساخت"خمسه"

همراه با چرثقیل سقوط کرد و در دم جان باخت

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران یکی از کارگران کارخانه سیمان در حال ساخت "خمسه" به نام هومن که اهل یکی از شهرهای شمال کشور بود غروب امروز ساعت ١٨ همراه با چرثقیل سقوط کرد و در دم جان باخت.
این کارخانه در چهل کیلومتری زنجان و در جاده بیجار زنجان قرار دارد و بیش از صد کارگر در آن مشغول بکار هستند. تمام کارگران این کارخانه بصورت روزمزد کار میکنند و هیچ قرارداد قانونی با آنان بسته نشده است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران وقوع این حادثه اسف بار را به خانواده هومن و همکاران وی در کارخانه سیمان خمسه تسلیت میگوید و از آنجا که بدلیل روز مزد بودن هومن ممکن است کارفرما از زیر بار مسئولیت مرگ هومن شانه خالی کند از همکاران وی میخواهد ضمن اعتراض به جان باختن هومن و شرایط غیر ایمنی کار، مصرانه پیگیر حقوق قانونی هومن شوند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران - ٢٦ دی ماه ١٣٩٠