افق روشن
www.ofros.com

اخراج کاندیداهای نمایندگی کارگران ساسان،اعتصاب

کارگران پیمانکاری نتن پارسیان و ادامه اعتصاب نی بر کشت و صنعت کارون


اتحادیه آزاد کارگران                                                                                   چهارشنبه ١١ آبان ماه ١٣٩٠

حدود ۴٠٠ کارگر نی بر کشت و صنعت کارون در پنجمین روز

حضور خود در تهران، صبح امروز در محوطه وزارت کار دست به تجمع زدند

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه ازاد کارگران ایران، حدود ۴٠٠ کارگر نی بر شرکت کشت و صنعت کارون در پنجمین روز حضور اعتراضی خود در تهران، از صبح امروز در محوطه وزارت کار در خیابان آزادی دست به تجمع زدند.
این کارگران از صبح روز شنبه هفتم آبانماه وطی چهار روز گذشته بمدت در مقابل مجلس شورای اسلامی و نهاد رسیدگی به شکایات مردمی ریاست جمهوری دست به تجمع زده بودند.
کارگران نی بر کشت و صنعت کارون قبل از عزیمت به تهران با توجه به شروع فصل برداست دست به اعتصاب زده و از برداشت محصول خودداری کرده بودند اما از آنجا که به خواست آنان توجهی نشده بود در ادامه اعتصاب خود در مقابل اداره کار شوشتر دست به تجمع زده و طی درگیری پیش آمده، تمامی شیشه های این اداره فرو ریخته بود.
بنا بر این گزارش این کارگران از اول صبح امروز در محوطه وزارت کار در خیابان آزادی دست به تجمع زدند. در این تجمع که تا ساعت ٩ شب ادامه داشت نهایتا یکی از مسئولین این وزارتخانه طی صحبتهایی به کارگران اعلام کرد هزینه تحقق خواست شما مبلغ ٣٤٠ میلیارد تومان است. این پول هنگفتی است و زمان لازم است تا خواست شما تحقق پیدا کند. وی از کارگران چهار ماه فرصت خواست و قول داد در این مدت مشکلات آنان را حل خواهند کرد.
بنا بر اظهار کارگران نی بر شرکت کشت و صنعت کارون، در طول ٢٠ الی ٣٠ سالی که آنان در این شرکت کار کرده اند بیمه از دستمزد آنان کسر شده است اما توسط کارفرما به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است و به همین دلیل سوابق بیمه ای، سنوات و قانون مشاغل سخت و زیان آور در سازمان تامین اجتماعی برای بازنشستگی آنان محاسبه نمیشود و این سازمان حاضر به تقبل مطالبات قانونی این کارگران برای بازنشستگی نیست. بنا بر همین اظهارات به دلیل فصل برداشت و اعتصاب کارگران نی بر، کارخانه کشت و صنعت کارون در حالت تعطیل بسر میبرد و محصول همچنان بر زمین مانده است.

***************

اعتصاب کارگران شرکت پیمانکاری نتن پارسیان در نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج وارد دومین روز شد

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران شرکت پیمانکاری نتن پارسیان در اعتراض به عدم پرداخت چهار ماه از دستمزدهای خود از صبح دیروز ١٠/٨/١٣٩٠ دست به اعتصاب زدند.
بنابر این گزارش امروز و در دومین روز اعتصاب این کارگران، آنان هنگام ناهار در مقابل ناهار خوری مدیران تجمع کردند و مانع ورود مسئولان شرکت به ناهار خوری شده و خواهان پاسخگویی آنان به خواست شان شدند. در پی این وضعیت مدیریت شرکت اصلی(شرکت متنا) طی صحبتهایی به کارگران اظهار داشت: پول نیست، وضعیت خراب است و ما نمیتوانیم دستمزد شما را تا چهار ماه آینده نیز پرداخت کنید، اگر دوست دارید کار کنید و دوست ندارید کار نکنید و بروید شکایت کنید. بدنبال این اظهارات از سوی مدیریت شرکت متنا کارگران اعلام کردند ما تا رسیدن به خواست خود به اعتصاب ادامه خواهیم داد و چنانچه به خواست مان رسیدگی نشود طی روزهای آینده بر شدت و دامنه اعتراضات خود خواهیم افزود. تعداد کارگران شرکت پیمانکاری نتن پارسیان ١٧٠ نفر است.

***************

کارفرمای کارخانه ساسان دو نفر از کاندیداهای نمایندگی کارگران را اخراج کرد

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، مجمع انتخاباتی شورای شرکت ساسان پس از یکسال و نیم کارشکنی توسط مدیریت در مورخه ٩/٨/٩٠ برگزار شد. اما با توجه به ایجاد فضای رعب و وحشت در میان کارگران، بویژه کارگران قراردادی، مجمع انتخاباتی به حد نصاب لازم نرسید و طبق قانون، این کارگران می باید پس از گذشت یک سال برای بار دوم اقدام به برگزاری انتخابات بنمایند.
بنا بر این گزارش مدیریت شرکت برای جلوگیری از شکل گیری حد نصاب لازم برای برگزاری مجمع انتخاباتی نماینده های کارگران، چند روز قبل اقدام به اخراج دو نفر از کاندیداهای کارگران به نامهای جعفر اسودی و سید رضا شریفی که از میان کارگران قراردادی بودند نمود و در ادامه چندین نفر از کارکنان قراردادی با سابقه بالای ١۵ سال را نیز اخراج کرد. مدیریت شرکت این دو کارگر را تهدید به این نموده بود که چنانچه از کاندیداتوری خود استعفا دهند اخراج خواهند شد اما این کارگران در برابر این تهدید ایستادگی کرده و از کاندیداتوری خود استعفا نکردند و قبل از برگزاری انتخابات اخراج شدند. همچنین مدیریت این شرکت علاوه بر ایجاد ناامنی در میان کارگران با استفاده از ابزار اخراج، اعلام کرده بود به کارگرانی که در مجمع انتخاباتی شرکت نکنند حواله خرید هاکوپیان و بن خرید شهروندی خواهد داد.
کارگران شرکت ساسان اعتقاد دارند از زمانی که این شرکت به بخش خصوصی واگذار گردیده، مشکلاتشان برای احقاق مطالباتشان صد چندان شده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران - ١١ آبانماه ١٣٩٠