افق روشن
www.ofros.com

اعتصاب کارگران کارخانه نورد لوله صفا در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد

اتحادیه آزاد کارگران                                                                                          سه شنبه ١٣ بهمن ۱٣٨٨

بنا بر گزارشهای دریافتی توسط اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران کارخانه نورد و لوله صفا در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهایشان روز پنج شنبه گذشته در صدد اعتصاب بر آمدند که با وعده معاونت اداری مالی کارخانه مبنی بر پرداخت دستمزدهای معوقه کارگران در روزشنبه دهم بهمن ماه از اقدام خود منصرف شدند. اما روز شنبه از پرداخت حدود ۵/٢ ماه از دستمزد معوقه کارگران خبری نشد و به همین منوال تا روز دوشنبه ١٢ بهمن ماه کارفرما به وعده خود مبنی بر پرداخت دستمزد کارگران عمل نکرد.
بدنبال این وضعیت کارگران از اولین ساعت کاری روز دوشنبه ١٢ بهمن ماه دست از کار کشیدند و تولید را در سالنهای مختلف خواباندند. در پی این اعتصاب از سوی کارگران بار دیگر معاونت اداری و مالی کارخانه حدود ساعت ١١ صبح به کارگران اعلام کرد شب دستمزدهای آنان پرداخت خواهد شد و به این ترتیب کارگران به اعتصاب هشداری خود پایان دادند.
بنا بر این گزارش دیشب نیز کارفرمای نورد لوله صفا به وعده خود عمل نکرد و همین امر باعث شد کارگران این کارخانه از اولین ساعت اداری امروز سه شنبه ١٣ بهمن ماه بار دیگر اعتصاب خود را از سر بگیرند. با شروع مجدد اعتصاب از سوی کارگران حوالی ظهر تعدادی از مسئولین کارخانه که از تهران آمده بودند در میان آنان حاضر شدند و اعلام کردند فردا ١۴ بهمن ماه دستمزدهای معوقه کارگران حتما پرداخت خواهد شد. کارگران نیز متقابلا اعلام نمودند چنانچه فردا نیز کارفرما به وعده خود عمل نکند بار دیگر و این بار بطور نامحدودی اعتصاب را از سر خواهند گرفت و تا دریافت دستمزدهای معوقه خود دست از اعتصاب نخواهند کشید.
بنا بر اظهارات کارگران کارخانه نورد لوله صفا، کارفرمای این کارخانه در حالی که از حدود دو ماه و نیم پیش تاکنون ریالی از دستمزد کارگران را پرداخت نکرده است اقدام به خرید کارخانه های موتوژن تبریز و کارخانه پمپ ایران سازنده دستگاههای تولید هوا کرده است.
لازم به یادآوری است کارخانه نورد لوله صفا در کیلومتر ٩ اتوبان تهران ساوه قرار دارد و حدود ١٣٠٠ کارگر در آن مشغول بکار هستند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران عدم پرداخت بموقع دستمزدهای کارگران را یک دزدی آشکار از سوی کارفرمایان از دستمزد زیر خط فقر آنان می داند و با حمایت قاطعانه از اعتصاب کارگران کارخانه نورد لوله صفا، خواهان پرداخت خسارت تعویق دستمزد به کارگران و تعقیب قضائی کارفرمایانی است که دستمزدهای کارگران را به موقع پرداخت نمیکنند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران - ١٣ بهمن ماه ٨٨