افق روشن
www.ofros.com

مجموعه ای از اخبار، گزارشات و مصاحبه


اتحادیه آزاد کارگران                                                                                   سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹٦ - ۲۵ آوریل ۲۰۱٧

احضار شیث امانی به اداره اطلاعات سنندج و تهدید اعضای

اتحادیه آزاد کارگران ایران برای جلوگیری از برگزاری مراسم روز جهانی کارگررفع

در پی احضار شیث امانی از اعضای هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران به ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج، وی ساعت ۱۴ روز دوشنبه چهارم اردیبهشت ماه در این نهاد امنیتی حضور پیدا کرد. متن کامل را اینجا مطالعه نمائید.

*************

پلمپ مراکز دفاع از حقوق کودکان کار  را قویا محکوم میکنیم

و خواهان رفع فوری همه موانع ایجاد شده در برابر فعالیتهای آنها هستیم

روز پنج شنبه ۳۱ فروردین ماه، مرکز جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان در منطقه پاسگاه نعمت آباد تهران و بدنبال آن مرکز انجمن دوستداران حقوق کودک در شهر تبریز پلمپ شد. این خبر برای همه انسانهای شریفی که وجود صدها هزار کودک کار در کشور وجدان آنها را جریحه دار میکند بسیار تکان دهنده بود.
جمعیت کودکان کار و خیابان در سال ۱۳۸۲ از دل شرایط دردناک در حال گسترشی که برای هزاران کودک رقم خورده بود سر برآورد. این جمعیت پاسخ وجدان بیدار جامعه به پدیده ضد انسانی کودکان کار، آوارگی دهها هزار کودک در خیابانها، محرومیت آنان از تحصیل و لگد مال شدن کودکیشان  بود.
اینک و پس از گذشت ۱۴ سال از تاسیس این جمعیت و تلاش شبانه روزی و داوطلبانه اعضای آن برای نجات هزاران کودک از خیابانها، مرکز آن توسط دولتی که هیچ هزینه و مسئولیتی در قبال این کودکان بر عهده نگرفته بود پلمپ شده است.
پلمپ مرکز جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان و مرکز انجمن دوستداران حقوق کودک، آنهم در شرایطی که پدیده کودکان کار بطور بی سابقه ای در سراسر کشور بیداد میکند و سالانه دهها هزار کودک دیگر بدلیل تحمیل بی حقوقی مطلق و فقر و فلاکت بر طبقه کارگر  به کام این پدیده ضد انسانی کشیده میشوند معنایی جز به قهقرا کشاندن بیش از پیش یک جامعه هشتاد میلیونی ندارد. جامعه ای که روی کوهی از ثروت نشسته و تنها اختصاص گوشه ای از غارت و چپاول هزاران میلیاردی توسط حکومتگران و وابستگانشان میتواند بطور موثری به این پدیده غیر انسانی پایان دهد.
پلمپ مرکز جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان و مرکز انجمن دوستداران حقوق کودک، تنها و صرفا جلوگیری از فعالیت یک نهاد اجتماعی نیست، بلکه سیاستی در به فلاکت کشاندن بیش از پیش یک جامعه و نهادینه کردن سیاه ترین شکلی از زندگی اجتماعی است که می باید با حساسیت بسیار بالایی مورد توجه همه وجدانهای بیدار، دانشگاهیان، جامعه شناسان، وکلا، روزنامه نگاران و کارگران و معلمان قرار بگیرد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران پلمپ مرکز جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان و مرکز انجمن دوستداران حقوق کودک را قویا محکوم میکند و با تاکید بر رفع فوری همه موانع ایجاد شده در برابر فعالیتهای آنها، خواهان ممنوعیت کار کودکان و فراهم کردن امکانات زندگی، تحصیل رایگان و برابر برای همه آنان فارغ از تعلق خانوادگی، جنسیت، قومیت و مذهب است.

جهان، زمانی شایسته زندگی برای همگان خواهد شد که جهانی شایسته برای کودکان باشد.

چهارم اردیبهشت ماه ۱۳۹٦

*************

اطلاعیه: جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان پلمپ گردید!

روز پنجشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ دفتر این مرکز توسط معاونت بر نظارت پلیس اطلاعات و امنیت عمومی پلمپ شد.
این تعطیلی متعاقب اخطاریه ای صورت گرفت که روز ۴شنبه و پس از تعطیلی مرکز به نظافتچی مرکز ارائه گردیده بود.(تصویر اخطاریه در ادامه ارائه میگردد)
روز شنبه ۱۳۹۶.۲.۲ دو تن از اعضای جمعیت دفاع برای پیگیری مشکل و فک پلمپ به پلیس امنیت مراجعه و با ایراد "نداشتن مجوز" مواجه گردیدند.
توضیح اینکه، جمعیت دفاع در سال ۱۳۸۴ مجوز رسمی خود را از وزارت کشور دریافت نموده و مطابق اساسنامه ی خود هر دو سال اعضای جدیدِ هیات مدیره را به وزارت کشور معرفی نموده است. در طول این سالها وزارت کشور با "راکد گذاشتن" بررسی اعضا به وظیفه قانونی خود عمل ننموده است؛ضمن آنکه در مجوز صادره در سال ۸۴ تاریخی برای انقضا مجوز وجود ندارد.
در واقع مشکل مترتب بر این مرکز " عدم تمدید" مجوز میباشد که بدلیل کوتاهی مراجع قانونی صورت گرفته است.
ضمنا جمعیت دفاع برای دریافت مجوزی دیگر از بهزیستی اقدامات لازم را معمول داشته که علیرغم گذشت مدتی طولانی، این درخواست نیز بدون پاسخ مانده است.
متاسفانه در حال حاضرمرکز دیگری در کشور جهت صدور مجوز فعالیت سمنها وجود ندارد که از طریق آن بتوان اقدام نمود.
در نهایت پس از مراجعه به پلیس امنیت ، آن نهاد مساله را به بهزیستی استان تهران ارجاع نمودند. با مراجعه به بهزیستی و پیگیری مجوز اعلام گردید که صدور مجوز برای جمعیت دفاع با"موانعی" مواجه گردیده است.
این موانع ظاهرا ارتباطی به مدارک مورد نیاز ثبت سمن ندارد،چرا که این مدارک قبلا به بهزیستی نیز ارائه شده است.
با بسته شدن جمعیت دفاع کودکان و نزدیک به ۵۰۰ خانواده ای که تحت پوشش این مرکز هستند تنها مکان سوادآموزی و توانمندسازی را ازدست داده اند. با این حال این مرکز برخی کلاس های خود را در پارک نزدیک جمعیت برگزار می کند تا کودکان این مرکز که اغلب مهاجر و کودک کار هستند از پروسه آموزش عقب نمانند.

به امید جهانی شایسته ی کودکان، چرا که جهانِ شایسته ی کودکان، شایسته ی همگان خواهد بود.

جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان

*************

آرزوی سلامتی و بهبودی کامل محمود صالحی را داریم

محمود صالحی پیشگام برگزاری مراسم مستقلانه اول ماه مه روز جهانی کارگر و از فعالین برجسته جنبش کارگری ایران، دیروز پس از دیالیز در بیمارستان امیر اعلم، امروز ۲٧ فروردین ماه بدلیل بیماری قلبی در بیمارستان لواسانی بستری شد و پس از آنژیو پلاسی و رفع گرفتگی یکی از رگهای قلبش  به بخش سی سی یو منتقل شد.
قرار است محمود صالحی  بار دیگر در هفته آینده برای رفع گرفتگی یکی دیگر از رگهای قلبش در همین بیمارستان بستری و آنژیو پلاسی بشود. بعد از ظهر امروز پس از انتقال محمود به بخش سی سی یو جمعهایی از کارگران تهران و دماوند و همچنین برخی از اعضای اتحادیه ازاد کارگران ایران با محمود صالحی ملاقات کردند. این ملاقاتها در حالی صورت گرفت که خانواده محمود با هدف رعایت حال کارگران و فعالین کارگری از آنان خواسته بودند جهت ملاقات وی عازم بیمارستان لواسانی نشوند. بیمارستان لواسانی در انتهای پارک سرخه حصار و در شرقی ترین نقطه تهران قرار دارد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران با آرزوی بهبودی و سلامت کامل محمود صالحی اعلام میدارد مسئولیت جانی این فعال برجسته جنبش کارگری ایران مستقیما متوجه کسانی است که با امنیتی کردن اعتراضات کارگران و فعالیتهای صنفی باعث به زندان افکندن وی شدند و محمود بدلیل اعتصاب غذاهای مکرر کلیه هایش را از دست داد  و به بیماریهای متعددی از جمله بیماری قلبی دچار شد.

۲٧ فروردین ماه ۱۳۹٦

*************

اعتراضات متحدانه ما کارگران بر علیه لایحه اصلاحیه قانون کار به ثمر نشست

در پی اعتراضات مداوم کارگری به لایحه اصلاحیه قانون کار، روز یکشنبه ۲۰ فروردین ماه این لایحه در کمیسیون اجتماعی مجلس رد شد و قرار است پس از تصویب آن در صحن علنی مجلس به دولت بازگردانده شود.
عدم تصویب و بازگشت لایحه اصلاحیه قانون کار از مجلس شورای اسلامی یک موفقیت مهم برای جنبش کارگری ایران است. این لایحه که در سکوت خبری نهادهای دست ساز کارگری در تیر ماه سال گذشته از سوی وزارت کار به مجلس شورای اسلامی ارسال و در روز ۲۰ مرداد ماه از سوی مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شده بود اولین بار در روز ۱۲ شهریور ماه توسط اتحادیه آزاد کارگران ایران افشا شد و بدنبال آن خانه کارگر و دیگر تشکلهای دست ساز کارگری ناچار به موضع گیری بر علیه آن شدند.
رد این لایحه در کمیسیون اجتماعی مجلس بار دیگر بر نقش موثر تشکلهای مستقل کارگری در سرنوشت طبقه کارگر ایران صحه گذاشت و نشان داد که کارگران ایران میتوانند با اتکا به نیروی خود و برپائی تشکلهای مستقل در ابعاد سراسری و در واحدهای تولیدی و صنعتی، نه تنها سد محکمی در برابر تعرض هر روزه دولت و کارفرمایان به حقوق انسانی شان ایجاد کنند بلکه میتوانند شرایط مشقت بار موجود را به نفع برخورداری از یک زندگی انسانی تغییر بدهند.
اگر نبود تجمع کارگری روز ۲٧ مهر ماه سال گذشته در مقابل مجلس با هماهنگی اتحادیه آزاد کارگران ایران و حضور نماینده های کارگران تجمع کننده در کمیسیون اجتماعی مجلس، اگر نبود تجمع کارگری روز ۲۵ آبانماه سال گذشته در مقابل مجلس با شرکت اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد تهران، اتحادیه آزاد کارگران ایران و دیگر کارگران، اگر نبود طومار نویسی های اعتراضی کارگران مراکز تولیدی و صنعتی و اگر نبود اعتراضات وسیع رسانه ای و موضع گیری دانشجویان و اساتید دانشگاه و روزنامه نگاران بر علیه لایحه اصلاحیه قانون کار، بی تردید این لایجه به غایت ضد کارگری که توام با اصرار دولت روحانی برای تصویب آن بود، امروز در کمیسیون اجتماعی مجلس رد نمی شد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران با ارزیابی از بازگشت لایحه اصلاحیه قانون کار از مجلس شورای اسلامی به مثابه یک تجربه موفق در اتحاد و همبستگی سراسری کارگران ایران در اعتراض به موضوعی که به یکسان به سرنوشت همه ما کارگران مربوط میشود، اعلام میدارد قانون کار موجود می باید با رویکرد دائمی شدن قراردادهای موقت، بر چیده شدن شرکتهای پیمانکاری، حق ایجاد تشکلهای مستقل محلی و سراسری کارگران، تضمین اجرای بی چون و چرا ماده ۴۱ قانون کار با شرکت و دخالت مستقیم نماینده های منتخب مجامع عمومی کارگران، تغییر ترکیب شورایعالی کار، تضمین پرداخت به موقع دستمزدها و بر قراری بیمه بیکاری معادل حداقل مزد برای کارگران بیکار و جوانان آماده بکار،  تغییر یابد.

زنده باد اتحاد و همبستگی سراسری کارگران ایران

۲۲ فروردین ماه ۱۳۹٦

*************

پیام اتحادیه آزاد کارگران ایران به مناسبت فرا رسیدن سال ۱۳۹٦

بار دیگر سر سبزی و طراوت در حال سر برآوردن از واپسین روزهای زمستان است و مام طبیعت آغوش خود را برای زایشی نو باز کرده است تا نوید بخش آغازی برای زندگی و حیات در پهنه زمین باشد. اما سهم ما کارگران از این تولد عظیم و شکوهمند چیزی جز فقر و فلاکت، عدم پرداخت مزد و اخراج سازیهای خانمان برانداز تا واپسین روزهای سال نبوده است و شادی چند روزه ی بودن در کنار خانواده به مناسبت ایام نوروز چیزی است که به سرعت سپری و در پس آن کوهی از رنج و محنت تا پایان سالی دیگر همراه مان خواهد شد.
با این حال و علیرغم این چرخه ضد انسانی حاکم بر زندگی ما کارگران، امید به برپائی دنیایی بهتر و مبارزه برای رهائی از ستم، آن چیزی است که به ما انگیزه ای بالا برای زندگی و بودن می بخشد و ما با این امید، امسال نیز همچون سالهای گذشته قدم در سال نو خواهیم گذاشت و مبارزات بی وقفه ای را که تا واپسین روزهای سال گذشته در جای جای کشور ادامه دادیم با اتحاد و قدرت عمل بیشتری از سر خواهیم گرفت.
هر چند در سال ۱۳۹۵ توام با تحمیل فقر و فلاکت بیشتر، سرکوب اعتراضات حق طلبانه کارگران ایران ابعاد گسترده تری پیدا کرد با این حال ایستاگی متحدانه و جسورانه ما کارگران در سال گذشته بیش از پیش قدرت سرکوب را به چالش کشید و کارگران هپکو، روغن نباتی جهان، پلی اکریل اصفهان و...، با راهپیمائی های باشکوه و بازنشستگان لشکری و کشوری با تجمعات متحدانه و بی وقفه خود نشان دادند که هیچ نیرویی را، یارای وادار کردن طبقه کارگر ایران به تمکین به شرایط مصیبت بار کنونی نیست. گذشته از این اعتراضات رو به پیش، اعتصاب غذای مشترک جعفر عظیم زاده و اسماعیل عبدی و به چالش کشیدن رویکرد امنیتی به فعالیتهای صنفی و مدنی، که موج عظیمی از حمایتهای کارگران و معلمان در داخل کشور و طبقه کارگر جهانی را به همراه داشت نشان داد که از این پس سرکوب فعالیتهای صنفی و مدنی و امنیتی کردن اعتراضات کارگران و معلمان چیزی نیست که دستگاه سرکوب براحتی قادر به پیشبرد آن باشد.
در سالی که گذشت، راهپیمائی ها و اعتراضات کارگران مراکز مختلف تولیدی و صنعتی و پیوستن خانواده ها به این اعتراضات، شکل گیری اعتراضات بیکاران در بخشهایی از کشور، به میدان آمدن جنبش عدالتخواهانه دانشجویی، شکل گیری اعتراضات سراسری در میان بخشهایی از کارگران همچون مخابرات و برق، تجمعات متحدانه بازنشستگان لشکری و کشوری و همبستگی کارگران و معلمان، همه و همه، نقطه عطفی در اعتلای جنبش عدالتخواهانه مردم ایران بود که بی تردید با آغاز سال نو وارد مراحل تعیین کننده ای در مصاف با وضعیت مصیبت بار موجود خواهد شد. مصافی که بویژه علیه فقر و فلاکت و دستمزدهای چندین برابر زیر خط فقر، اتحاد و همبستگی هر چه بیشتری را در میان کارگران و معلمان و بازنشستگان به ارمغان خواهد آورد و جنبشی عظیم و سرکوب ناپذیر را در برابر شرایط فلاکت بار موجود شکل خواهد داد.
ما در اتحادیه آزاد کارگران ایران، خود را بخشی از این مبارزه و رشد و اعتلای آن میدانیم و با تاکید بر تجدید نظر فوری در حداقل مزد سال ۱۳۹٦ و فراخوان به کارگران برای اعتراض به آن، عید نوروز را به عموم مردم شریف ایران، بویژه به خانواده های کارگران و معلمان دربند و تمامی زندانیان آزادیخواه صمیمانه تبریک میگوییم و به همه عزیزانی که در دفاع از حقوق انسانی مردم ایران، عید نوروز را پشت میله های زندان سپری میکنند درود میفرستیم.
ما تلاش و مبارزه و اتحاد و همبستگی بیشتر برای پایان دادن به وضعیت مشقت بار کنونی را سرلوحه آغازی دگرگون کننده در سال نو قرار خواهیم داد و همدوش و همراه با همه کارگران و معلمان و بازنشستگان در سراسر کشور، لحظه ای از مبارزه برای دست یابی به حقوق انسانی مان باز نخواهیم ایستاد.

۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۵

*************

دومین روز تجمع اعتراضی کارگران پیمانکاری کارگاه مرکزی پالایشگاه آبادان

از صبح امروز پنجشنبه ۲٦ اسفند ۹۵ کارگران پیمانکار شرکت "بهساخت فراز جنوب" که در کارگاه مرکزی پالایشگاه آبادان کارمیکنند، بواسطه دریافت نکردن مطالباتشان که شامل حقوق معوقه ، سنوات خدمت و نیز پاداش عیدی است دست ازکار کشیده ودر مقابل محل کارگاه مرکزی پالایشگاه آبادان دست به تجمع اعتراضی زدند.
لازم به ذکر است دیروز نیز این کارگران دست از کار کشیدند و کارفرما مجبور شده ۵۷۰ تومن به صورت علی الحساب به حساب آنان واریز نماید امروز نیز مبلغ یک میلیون به حساب کارگران واریز گردید ولی کماکان کارگران تمام طلب های خود را دریافت نکرده اند امسال بیش ازسالهای گذشته در واپسین روزای آخرسال، کارگران شرکتهای پیمانکاری، معطل ونگران دریافت مطالبات خودهستند.
این شرکت ها زیرچترحمایتی کارفرمای اصلی به بهانه ها و ترفندهای مختلف به چپاول بیشتر ازدسترنج کارگران ادامه میدهند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران (۲٦ اسفند ۹۵)

*************

خودداری شرکت پیمانکاری رهاورد بهشتیان در پالایشگاه آبادان از تسویه حساب با کارگران

بدنبال انتشار گزارشی از عدم پرداخت مطالبات کارگران شرکت پیمانکاری رهاورد بهشتیان در سایت اتحاد و اعتراض کارگران این شرکت برای دریافت مطالباتشان(عیدی و پاداش و سنوات و مانده مرخصی دوساله و سه ماه حق مسکن و حق اولاد سوم و چهارم که طبق قانون مصوب شده است )، امروز چهار شنبه ۲۵ اسفند ماه ۹۵، مسئولین این شرکت مبلغ یک میلیون و هشتصد هزار تومان بطور یکسان به همه کارگران پرداخت کرد اما همچنان از تسویه حساب با آنان خودداری و اینکار را به اردیبهشت ماه سال آینده موکول نمود.
شرکت پیمانکاری رهاورد بهشتیان یکی از شرکتهای مستقر در پالایشگاه آبادان است که کارگران آن از ۱۵ بهمن ماه به این سو تحت پوشش شرکت پیمانکاری یگانه نورد صنعت خوزستان قرار گرفته اند و این شرکت علیرغم تسویه حساب با کارفرمای اصلی و ترک پالایشگاه همچنان از پرداخت معوقات کارگران خودداری می نماید و امروز با این بهانه که حساب و کتاب وقت گیر است و این طرف سال نمیشود همه مطالبات کارگران را محاسبه و پرداخت نمود اقدام به پرداخت یک میلیون هشتصد هزار تومان بصورت علی الحساب به آنان کرده است. این بهانه گیری برای خرید زمان و از این طریق ایجاد ابهام در میزان مطالبات کارگران در حالی صورت میگیرد که این شرکت از یک ماه و نیم پیش قراردادش با پالایشگاه آبادان اتمام و دیگر در آنجا حضور ندارد.
لازم به یادآوری است طبق ماده ۱۳ قانون کار، پالایشگاه آبادان به عنوان کارفرمای اصلی وظیفه پرداخت مطالبات کارگران را در صورت عدم پرداخت مطالبات آن از سوی شرکتهای پیمانکاری بر عهده دارد اما مسئولین این پالایشگاه در اقدامی همسو با شرکتهای پیمانکاری نه تنها این وظیفه قانونی خود را به جا نمیاورد بلکه نسبت به عدم عقد قرارداد در اول کار از سوی شرکتهای پیمانکاری با کارگران نیز با این شرکتها همسوئی میکند.

۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۵

*************

اجبار کارفرمای شرکت آلومینیوم پارس برای دریافت رضایتنامه محضری از کارگران + سند

کارفرمای شرکت آلومینیوم پارس در آخرین روزهای سال، حدود ٧۰۰ کارگر این شرکت را وادار به امضای رضایت نامه ای محضری کرده است که طی آن کارگران رضایت کامل و بی قید و شزط خود را نسبت به شرکت آلومینیوم پارس در مورد حوادث کاری و شغلی رخ داده در کارخانه اعلام میکنند. لازم به یادآوری است پرداخت مطالبات کارگران این کارخانه در پایان سال منوط به امضای این رضایتنامه شده است و تاکنون اکثر کارگران به ناچار آنرا امضا کرده اند.
اخذ رضایتنامه از کارگران در مورد حوادث کاری و شغلی، آنهم در شرایطی که این کارگران مورد معاینه قرار نمی گیرند تا سلامت جسمانی شان تایید شود، جنایتی است که کارفرمای شرکت آلومینیوم پارس در حق کارگران این کارخانه با سوء استفاده از موقعیت ضعیف آنان در حال انجام است. در این میان اداره کار شهرستان ساوه در همکاری آشکار با کارفرمایان در طول سال حتی یک بار نیز بازرس خود را به این کارخانه اعزام نکرده است تا معلوم شود در کارخانه هایی همچون آلومینیوم پارس چه بلایی بر سر کارگران آورده میشود.

۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۵

*************

گزارشی از چپاول شرکتهای چینی در پروژه نفتی یادآوران و تحمیل بی حقوقی مطلق بر کارگران

پروژه نفتی یادآوران یکی از مهم ترین پروژه های نفتی است که فاز ۱ آن در ۴۵ کیلومتری جاده ی اهواز _ خرمشهر و ۱۰ کیلومتر فرعی و با فاصله ۲۰ کیلومتری از مرز ایران و عراق واقع است. میدان نفتی یادآوران مشترک بین ایران و عراق میباشد و قرار است ۳۰۰ حلقه چاه نفت در ایران و ۱۰۰ حلقه چاه نفت در عراق زده شود. پروژه یادآورن وظیفه ی جداسازی آب، نمک و گاز از نفت را بر عهده دارد که متاسفانه گاز آن سوخته میشود و نفت برای انجام مراحل تکمیلی و صادرات به پالایشگاه آبادان فرستاده می‌شود.
کار احداث این پروژه از حدود دی ماه سال ۹۱ آغاز گردید. شرکت ملی نفت ایران این پروژه را به شرکت کارفرمای چینی بنام سینوپک ( SIPC) داده است. این شرکت نیز کار را به دو شرکت ایرانی جهان پارس و چینی اس اس کی ( SSK سینوپک سرویس کیش که در جزیره کیش ثبت شده) داده است که شرکت SSK را خود شرکت سینوپک تشکیل داده و بیشتر نیروهای آن کارکنان خود شرکت در چین و مابقی افراد عادی می باشند.
شرکت چینی در اواسط فروردین سال ۹۳ یک خط این پروژه را با استخراج و انتقال روزانه ۵۰ هزار بشکه ( بشکه ای بیش از ۱۰۰ دلار در آن زمان) فعال کرد و تنها در چند هفته تمام هزینه ساخت این پروژه را تامین کرد و از آن زمان تا الان فقط سود میکند ( که البته اکنون دیگر خطوط نیز فعال هستند). این پروژه بزرگ نفتی در پاییز سال ۹۵ توسط رییس جمهوری افتتاح شد و اکنون در مرحله پایانی و انجام تعمیرات نهایی و رفع عیوب میباشد.
کارگران پروژه نفتی یادآوران از تحمیل بی حقوقی مطلق و شرایط برده وار کار در این پروژه عظیم نفتی میگویند:
به موازات کسب سودهای نجومی توسط شرکت چینی سینوپک ( SIPC ) در پروژه نفتی یادآوران، به کارگران این پروژه عظیم نفتی آنهم در آب و هوای گرم و طاقت فرسا و آلوده جنوب، بابت ۲۶ روز کار ماهیانه با ساعت کاری روزانه ۱۰ ساعت (جدای از ساعت استراحت) که نسبت به فصول مختلف سال متغییر است در سال ۹۲ ماهیانه ۷۰۰ هزار تومان ، در سال ۹۳ماهیانه ۹۵۰ هزار تومان، در سال ۹۴ ماهیانه یک میلیون و یکصد هزار تومان و در سال ۹۵ ماهیانه یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان حقوق پرداخت شده است.
یکی از کارگران این پروژه اظهار میدارد: ما در طول 4 سال گذشته تمام اضافه حقوق سالیانه ی خود را با اعتصاب دریافت کرده ایم چون شرکت چینی زیر بار نمیرفت و پیمانکار نیرو رسان نیز به همین بهانه اضافه حقوق را نمی خواست پرداخت کند. در ماه ۴ روز استراحت داریم که ۲ روز آن تعطیلی ۲ هفته یکبار جمعه ی خود شرکت است و ۲ روز دیگر را خود کارگران بعنوان اضافه کار و برای کمی حقوق بیشتر کار میکنند.
وی می افزاید: شرکت چینی که در ایران ثبت شده نه قوانین کار ایران و نه قوانین کار بین المللی را رعایت میکند بلکه قوانین کار کشور خود را اجرا میکند که این خود توهینی بزرگ، غیر قابل بخشش و قابل پیگرد است چون با این کار عملا ایران را جزء مستعمرات خود قرار داده است و پیمانکار از خدا خواسته نیز این کار شرکت چینی را دست آویزی برای پرداخت نکردن تمام حق و حقوق مندرج در قانون کار مربوط به پروژه قرار داده است.
یکی دیگر از کارگران پروژه نفتی یادآوران در رابطه با دیگر زوایای تحمیل بی حقوقی مطلق بر کارگران این پروژه عظیم نفتی می گوید: اکنون مدت ۴ سال است ما کارگران شاغل در این پروژه عیدی، پاداش، سنوات، اضافه کاری، پول مرخصی، بدی آب و هوا، مزایای مشاغل سخت و زیان آور، اضافه کاری روزهای تعطیل و..... را دریافت نکرده ایم.
وی ادامه میدهد: در ۲ سال اول پیمانکار میگفت که این مزایا را شرکت چینی پرداخت نمیکند که ما هم به شما بدهیم اما پس از نزدیک شدن به پایان کار و آغاز ریزش نیرو و مواجه شدن پیمانکار با شکایت کارگران به اداره ی کار، پیمانکار فیش حقوقهایی را صادر کرد که تمام مزایای را که تا پیش از آن ادعا میکرد شرکت چینی نمیدهد طوری تنظیم و محاسبه کرده و گنجانده است که همان حقوق ۱۲۵۰ تومان فیکسی بات ۲۶ روز میشود یعنی اگر تعداد روزهای کار کرد من که مجرد و همکارم که متاهل میباشد دقیقاً برابر باشد، همکار من باید به اندازه دریافت حق همسر و اولاد حقوقش از من بیشتر باشد درصورتی که چنین نیست و هر دو حقوقی برابر دریافت میکنیم و پیمانکاران ما را مجبور به امضاء کاغذ حقوق ها، تصفیه حساب های ماهانه و سالانه میکنند که درصورت امتناع با تهدید اخراج روبرو میشویم.
بنا بر اظهار کارگران پروژه نفتی یادآوران در این پروژه یک کمپ مسکونی وجود دارد که از آن شرکت جهان پارس میباشد و با دریافت پول از شرکت چینی مسئولیت تامین امکانت برای کارکنان خودش و شرکت چینی را به عده دارد. یکی دیگر از کارگران این پروژه در مورد تغذیه در این پروژه نفتی می گوید: صبحانه و ناهاری که در اینجا به کارگران داده میشود عبارتست از: صبحانه: ۲ عدد تخم مرغ یا ۱ عدد حلوا شکری کوچک یا یک عدد کره گیاهی و مربای کوچک یا یک پنیر کوچک و گاهی اوقات یک ملاقه کوچک آش یا عدسی با ۲ قرص نان ( در هر روز فقط یکی از اقلام یاد شده داده میشود) و ما باید با این صبحانه تا ساعت ۱۲ ظهر کار کنیم. ناهار یک کفگیر برنج، یک ملاقه خورشتی که با دقت زیاد یک یا بطور اتفاقی ۲ تکه کوچک گوشت در آن میگذارند یا ۴ تکه گوشت مرغ بعنوان جوجه کباب یا یک سیخ کوچک کوبیده میدهند ( فقط یکی از غذاهای یاد شده) به همراه نصف نان البته اگر آشنا داشته باشی یا خواهش کنی ۱ نان میدهند و ۵ ساعت دیگر هم باید با این وعده غذایی کار کنیم، شام هم معمولاً یک ملاقه یا یک کفگیر کوچک از هرچیزی که تهیه کرده اند با ۱ یا ۲ قرص نان میدهند.
وی می افزاید: در اینجا خبری از جیره ی ماهیانه که در پروژه ها به کارگران میدهند نیست، خبری از سبزی جات، میوه جات و دسر نیست. البته جیره ماهیانه کارمندان و تمام چینی ها داده میشود. بنابراین کارگر بخت برگشته ایرانی مجبور است یا با شکمی گرسنه سر کند یا مقداری از حقوق ناچیز خود را خرج تهیه ی مایحتاج خود جهت رفع گرسنگی و تکمیل مواد خوراکی خود بکند. به چینی ها و کارمندان آب معدنی می‌دهند اما به کارگران آبی را برای نوشیدن میدهند که برای مصارف دیگر است و میگویند تصفیه میباشد ولی خود استفاده نمیکنند. برای کارگر خبری از تلوزیون و یخچال نیست. کارگر حق ورود به باشگاه کوچک بدنسازی را ندارد. بدترین پتو را به کارگر داده اند. پس از ۱۰ ساعت کار باید خود لباس کارمان را بشوییم و اگر حوصله داشته باشیم خود غذا بپزیم در غیر این صورت یا نان خالی میخوریم یا گرسنه میخوابیم. جایی که روزانه میلیاردها تومان نفت استخراج میشود.
این کارگر در پایان میگوید: شرکت ملی نفت ایران، شرکتی بنام پدک دارد که ناظر بر کار تمامی شرکت های خارجی فعال در زمینه صنعت نفت می باشد. در منطقه ی ما مدیر این شرکت آقای نظرپور میباشد که بارها کارگران اعتراض خود را نزد وی برده اند اما ایشان بجز برای دریافت اضافه حقوق سالیانه برای رفع دیگر مشکلات کارگران کاری نکرده است و کارگران در مدت ۴ سال گذشته همچون برده در زیر دست شرکت چینی و شرکتهای پیمانماری تابعه کار کرده اند.

۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۵

*************

بلاتکلیفی و وضعیت دردناک ۱٧۰۰ کارگر پلی اکریل در آستانه سال نو

در آخرین روزهای سال و در شرایطی که چند روز دیگر سال نو از راه میرسد کارگران پلی اکریل اصفهان علیرغم اعتراضات مکرری که تاکنون داشته اند موفق به دریافت دستمزدهای خود نشده اند. این کارگران ۹ ماه دستمزد معوقه دارند و هیچکس نیست تا گرهی از مشکلات آنان باز کند.
بنا بر اظهار کارگران این کارخانه، هر بار که آنان برای دست یابی به حقوق معوقه خود دست به تجمع میزنند یکی از مسئولین میاید و قولی میدهد اما از پرداخت مزد خبری نمیشود. قرار بود حدود پانزده میلیارد تومان الیاف موجود در کارخانه به فروش برسد تا شب عیدی  از محل آن دستمزد کارگران پرداخت شود، الیافها فروخته شد اما خبری از پرداخت ریالی پول به کارگران نشد.
یکی از کارگران پلی اکریل میگوید: از مهر ماه به این سو که کارخانه زیر نظر وزارت صنعت و معدن قرار گرفته است به جای حل مشکل کارگران، دستمزد معوقه آنان از ۴ ماه در آنزمان به ۹ ماه در حال حاضر رسیده است. وی ادامه میدهد نقشه تعطیلی کارخانه با همکاری دولت و سهامدار از همان اول سال کشیده شده بود و به همین دلیل نیز وزارت صنایع نیز کاری برای کارخانه نمیکند.  وی می افزاید: تصمیم به تعطیلی کارخانه از اول سال گرفته شده بود، آنموقع مدیر عامل به ما گفت امسال شما بیش از سه ماه حقوق نخواهید گرفت و ما تازه به این نتیجه رسیده ایم که چرا مدیر عامل چنین حرفی زد.
یکی دیگر از کارگران پلی اکریل اظهار میدارد: تا تجمعی میکنیم سریعا اسم مان را میدهند اداره اطلاعات، و ادامه میدهد یکی نیست به اینها بگوید شما که اینقدر تیغ تان می برد چرا حتی یکبار مسئولان دزدی که این شرکت بزرگ را به چنین روزی انداختند و این کارخانه را با ۱٧۰۰ کارگر به روز سیاه نشاندند صدا نمیکنید.
وی ادامه میدهد: تمام تلاش شان این است تا برای همیشه درب کارخانه به این عظمت را ببندند. برای شان مهم نیست که کارگری که ۱۵ سال - ۲۰ سال عمرش را در بدترین شرایط و در تماس با مواد شیمیایی در این کارخانه گذاشته  والان فرزندان بزرگ و عروس و داماد دارد کجا باید برود کار کند و بقیه عمر خود را چگونه زندگی کند.
وی می افزاید: بسیاری از کارگران شب عیدی حتی پول خرید یک عدد نان را هم ندارند و اینقدر از دوست و فامیل قرض کرده اند که دیگر روی شان نمیشود از کسی تقاضای قرض بکنند. این کارگر در پایان میگوید: خدا لعنتشون کنه که فقط زورشون به کارگربدبخت رسیده است.

۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۵

*************

شرکت نوین کاوش مامطیر(داروسازی نوکام) تعطیل شد

شرکت نوین کاوش مامطیر (داروسازی نوکام) واقع در شهرصنعتی کاوه شهرستان ساوه با چندین ماه معوقه پرداخت حقوق بدون اعلام قبلی اعلام تعطیلی نمود
طبق اخبار رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران حدود ۵۰ نفر از پرسنل و کارگران شرکت نوین کاوش مامطیر (داروسازی نوکام) که همگی قراردادهای یک ماه تا یکساله دارند و میانگین سوابقشان ده سال میباشد ،بدون دریافت مطالباتشان ،بیکار شدند
طبق همین گزارش، کارگران این شرکت از آبان ماه سال جاری تا بحال هیچگونه حقوقی دریافت نکرده اند و با توجه به اینکه کارفرما ی این شرکت، شخصا به کلیه کارگران و پرسنل وعده داده بود تا پایان اسفندماه سال ۹۵ کلیه حق و حقوق،عیدی و سنوات سال گذشته تا بحال را با آنان تسویه کند و هیچ کارگری را اخراج یا تعدیل نیرونکند. در روز چهارشنبه مورخ ۱۸اسفند ماه بدون اطلاع قبلی پس از پایان ساعت کاری و خروج پرسنل از کارخانه ،مدیرعامل شرکت طی تماس تلفنی از نگهبان کارخانه خواسته است به کلیه پرسنل اطلاع رسانی شود که این شرکت تعطیل شده است و از روز شنبه مورخ ۲۱ اسفند ماه، مانع ورود پرسنل خواهند شد. این در حالیست که حق بیمه کارگران نیز از آذر ماه به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نگردیده و کارگران برای استفاده از بیمه بیکاری نیز دچار مشکل خواهند شد.

۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۵

*************

شگرد کارفرمای کارخانه آلومینیوم پارس برای عدم پرداخت سنوات کارگران

اتحادیه آزاد کارگران ایران: کارفرمای کارخانه آلومینیوم پارس که از اوائل سالجاری با به پیش کشیده ادعاهای واهی ورشکستگی کارخانه، شگردهای متعددی منجمله در خواست از کارگران برای اضافه کاری صلواتی را جهت غارت بیش از پیش دسترنج آنان بکار گرفته بود اینک با سوء استفاده از احتیاج و موقعیت ضیف مالی کارگران، در صدد عدم پرداخت سنوات آنها بر آمده است.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، طی روزهای گذشته تعدادی از کارگران این کارخانه بدلیل عدم کفاف حقوق و مزایا برای گذران زندگی و مخارج ایام عید، طبق قانون اقدام به درخواست تسویه سنوات خود کردند اما کارفرما با آوردن این بهانه که برخی کارگران ممکن است در سال آینده ترک کار کنند دستور داد کسانی که سنوات میخواهند ابتدا باید بدهی باقیمانده وامشان را که قبلا ازکارخانه گرفته و ماهیانه بصورت قسطی ازحقوقشان کسر میشود یکجا تسویه نمایند.
بنا بر این گزارش، این بهانه در حالی با هدف عدم پرداخت سنوات کارگران در پایان سال از سوی کارفرما مطرح میشود که کارگران این کارخانه اغلب بالای پنج سال سابقه کار دارند و با شرایط فاجعه بار اشتغال در کشور هیچ کارگری جرات ترک کار خود را ندارد و علاوه بر آن کارفرما اسناد و تعهدات محکمی برای باز پرداخت این وامها از سوی کارگران اخذ کرده است و در قرارداد وام، عدم پرداخت سنوات تا تصفیه وامها جزو شرایط آن نمی باشد.
لازم به یاد آوری است کارخانه آلومینیوم پارس که دارای ٧۰۰ کارگر است در سالجاری از تولید و فروش خوبی برخوردار بوده اما کارفرما در طول سال بارها بحث احتمال ورشکستگی کارخانه را بهانه ای برای عدم پرداخت حقوق و مزایای کارگران قرار داد و کار را بدانجا رساند که از آنان خواست تا برای جلوگیری از ورشکستگی کارخانه اقدام به اضافه کاری صلواتی و رایگان بکنند.

۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۵

*************

کارگران در گفتگو با سایت اتحاد از فقر و فلاکت تحمیل شده میگویند

سایت اتحاد: علاوه بر عدم تمکین دولت به اجرای بند ۲ ماده ۴۱ قانون کار در تعیین حداقل مزد سال ۱۳۹٦، دولت در اقدام ضد کارگری دیگر با پایین اعلام کردن نرخ تورم در صدد انجماد حداقل مزد بدون اعلام رسمی آن است. البته این سیاستی است که دولت روحانی در سالهای ۹۳ و ۹۴ نیز آنرا به سرانجام رسانید و با پیشبرد سیاست تورمی خزنده، سفره های خالی میلیونها خانواده کارگری را خالی تر کرد. برای پی بردن به اتخاذ چنین سیاستی از سوی دولت روحانی، ان چیزی که معیار ما کارگران است نه نرخ تورم دروغین بانک مرکزی بلکه نرخ تورمی است که ما هر روزه بر سر سفره هایمان شاهد آنیم. در این رابطه و تورم همین چند ماه گذشته، خانم نسرین جوادی کارگر بازنشسته شرکت تولید تجهیزات پزشکی به سایت اتحاد اظهار داشت: تمام اقلام مصرفی روزمره زندگی من به نسبت ماههای گذشته قیمتشان افزایش یافته است، من به عنوان یک بازنشسته چندین سال پیش با وجود دریافتی اندکی که داشتم اما بالاخره به نوعی هزینه های یک ماه را میتوانستم با همین حقوق بپردازم و نیازهای زندگی ام را هر چند با سختی و مشقت برطرف کنم اما در حال حاضر من با حقوقی که دریافت میکنم حتی قادر نیستم امورات مربوط به یک یا دو هفته از زندگیم را تامین کنم.
خانم جوادی در ارتباط با اعلام نرخ تک رقمی شدن نرخ تورم اضافه کردند: ارقام اعلام شده از سوی دولت با واقعیت زندگی من کاملا مغایرت دارد و من هر روز قدرت خریدم برای تهیه مواد اولیه زندگی پایینتر می آید به بطور مثال من به عنوان یک بازنشسته عملا گوشت را از سبد تغذیه خود و خانواده ام حذف کرده ام.
یکی از کارگران بازنشسته صنایع فلزی مصنوعات زرین تهران نیز در گفتگو با سایت اتحاد در مورد حقوق دریافتی خود گفت: هزینه مواد خوراکی مانند گوشت، لبنیات، حبوبات و ... به شدت بالا رفته و نسبت به سال گذشته، من که دارای یک خانواده سه نفره هستم برای تامین مایحتاج زندگی به مراتب با مشکلات بیشتری مواجه میشوم وضعیت خودم و خانواده ام خیلی بدتر از گذشته شده است.
وی در ادامه در رابطه با اعلام کاهش نرخ تورم در چند ماه اخیر از سوی دولت افزود:چیزی را که من به عینه میبینم و حس میکنم بالا رفتن قیمت اقلام مصرفی است. مثلا برنج داخلی از کیلویی ٧ الی ۸ هزار تومان در سال گذشته به ۱۲ الی ۱۵ هزار تومان در سالجاری رسیده است، گوشت به همین منوال و...، این در حالی است که حقوق ماهانه من که نسبت به بسیاری از همکارانم بالاست فقط کفاف خرید مایحتاج روزانه ام را میدهد و هر روز این وضعیت بدتر نیز میشود و قدرت خریدم پایین تر میاید.
ایشان در پایان تصریح نمود:واقعیت این است که وقتی دولت اعلام میکند که قصد دارد ۱۰ درصد به حقوق ها اضافه کند در حالیکه میخواهند مالیات بر ارزش افزوده را هم ۱۰ درصد کنند در نهایت چیزی به دستمزد من اضافه نشده است و بنابراین شرایط زندگی من کارگر با این تورم موجود بدتر و بدتر میشود، من به عنوان یک کارگر حق دارم انسانی و شرافتمندانه زندگی کنم و این موضوع با روندی که امسال هم برای تعیین مزد در پیش گرفته اند اتفاق نمی افتد.
خانم میرزایی کارگر بازنشسته دیگری است که با بیست و یک سال سابقه حداقل حقوق را دریافت می کند و از چالش هایش برای گذران زندگی می گوید: من زیر خط فقر زندگی میکنم. اعلام نرخ تورم تک رقمی از سوی دولت با توجه به اظهارات خود اقای روحانی " که این نرخ به معنای ارزانتر شدن نیست بلکه به معنای تدریجی شدن گرانی است" دردی را از زندگی من دوا نکرده، هزینه های من در تمام امور زندگی در حال افزایش سرسام آوری است و من به طور واقعی با این حداقل حقوق بخش زیادی از نیازهای اساسی ام مثل بهداشت ، درمان و سایر نیازهای اولیه را نمیتوانم جواب دهم و همین موضوع مشکلات جسمانی و روانی زیادی برای من به وجود آورده، مشکلاتی مثل فراموشی و افسردگی. من عملا در فقر و فلاکت زندگی میکنم.
بهروز حسن زاده کارگر خدماتی است. وی میگوید من ماهیانه با اضافه کاری و مزایا یک میلیون و یکصد هزار تومان حقوق میگیرم همین دیروز من و همسرم هر دو سرما خورده بودیم. ما بدلیل ناتوانی از گذران زندگی برای اینجور بیماریها معمولا دکتر نمی رویم اما با توجه به شدت سرما خوردگی اینبار ناچار به دکتر رفتن شدیم و در کمال ناباوری آنهم برای دکتر عمومی و با دفترچه تامین اجتماعی ۱۲۰ هزار تومان هزینه مان شد: ۳٦ هزار تومان ویزیت دکتر عمومی - ۴۸ هزار تومان پول دارو - ۳٦ هزار تومان پول تزریق امپول. یعنی حقوق نزدیک به چهار روز کار من صرف یک بیماری ساده سرما خوردگی شد. در حالیکه این هزینه تا آنجا که یادم میاید دو - سه سال پیش حداکثر ۴۰- ۵۰ هزار تومان میشد و ما تازه دادمان درمیامد.
وی ادامه داد دولت دروغ میگوید: من هر روز در مقابل همسر و فرزندانم شرمنده ام، هر چند در طول سالهای گذشته هم زندگی من همینطور بوده اما الان دیگر واقعا نمیشه نفس کشید. من نمیتونم از مصیبتی که همراه با خانواده میکشیم خیلی حرف بزنم اما همینقدر که حسرت یه مسافرت بی دغدغه سالهاست در دل همسر و فرزندان من مونده و دیگه ماهی یکبار هم نمیتونیم گوشت بخوریم و همه اسیر یک لقمه نانیم، کافیه. من با این حقوق و حقوق مختصری که با کار در جای دیگه ای گیرم میاد فقط میتونم بخور و نمیری را که آنهم هر روز کمتر و کمتر میشود را برای خانواده ام تامین کنم. وقتی دولت نرخ تورم را زیر ده درصد اعلام میکند چیزی که از این نوع نرخ اعلام کردنها عاید من میشود خشم و نفرت از دروغ و دروغی است که هر دولتی میاید و میرود و آنرا میگوید. الان شب عیده، قیمتها آنچنان در حال بالا رفتنه که همین ۱۰ - ۱۵ درصدی هم که تازه ممکنه به مزد اضافه کنند در همین طرف سال از بین خواهد رفت. این آن واقعیتی که من موقع خرید و بر سر سفره ام با آن مواجه ام

۲۰ اسفند ۹۵

*************

پروین محمدی: چانی زنی یا نمایشی دردناک برعلیه زندگی و معیشت ما کارگران

سالیان سال است در ماههای آخر سال نمایشی را حول حداقل مزد برای دلخوشی ما کارگران براه میاندازند، نمایشی دردناک و مشمئز کننده، نمایشی که بطور علمی بدبختی هایمان را واکاوی میکنند و با مهندسی جراید و رسانه هایشان امیدی کاذب را به خانواده های ویران شده ی ما کارگران میدهند.
پس از رنگ باختن نمایشات تکراری سالیان قبل و روشن شدن بیش از پیش گرسنگی و فقر تحمیل شده بر ما کارگران و علیرغم اینکه دیگر هر مسئولی بناچار از فلاکت آوار شده بر زندگی ما و از فاصله نجومی حداقل مزد و هزینه های زندگی سخن میگوید اما باز هم سیاست همان سیاست تحمیل فقر و فلاکت بیشتر بر ما کارگران با شگردهای دیگری است.
امسال طوری شروع کردند که انگار دردسر بزرگی سر راهشان قرار ندارد و به همین دلیل بر خلاف سالهای پیش، مسئله مزد را مسکوت گذاشتند و تازه بعد از بلند شدن صدای ما کارگران بود که ناچار شدند از مباحث مزد و جلسات شورایعالی کار پرده برداری کنند. اما پرده برداری هم که کردند باز هم در چهارچوب همان خط سکوت بود که به بهانه تعیین سبد هزینه مبادرت به آن کردند.
یکی نیست از اینان بپرسد مگر دولت و کارفرمایان که بهترین حسابداران و چورتکه اندازان این مملکت هستند، از هزینه متعارف زندگی خبر ندارند که باید هفته ها وقت بگذارند تا سبد هزینه را در بیاورند. مگر نرخ مسکن و مواد غذایی و بهداشت و درمان و آموزش و بقیه اقلام در بازار را من کارگر تعیین میکنم که آقایان خبر از آن نداشته باشند و نمیدانند یک خانواده میانگین چهار نفره چطور و با چه هزینه ای قادر به ادامه حیات میباشد.
در عصری که به لطف رشد غول آسای تکنولوژی در کمترین زمانی میتوان هزینه زندگی را بر آورد کرد هفته ها وقت میگذارند تا هزینه زندگی یک خانوار کارگری را که هر مسئول دولتی اذعان میکند بالای چهار میلیون تومان است مبلغ دو میلیون و چهار صد و هشتاد هزار تومان اعلام کنند و آنرا به عنوان یک کشف به خورد ما کارگران بدهند و بدتر از آن در ادامه این خیمه شب بازی برای کاشفین این مبلغ هورا میکشند تا سرنوشت زندگی و معیشت میلیونها خانواده کارگری را برای سال آینده همچنان در پرده ابهام نگه دارند.
اما همه عوافریبی که پیش برده اند به اینجا ختم نمیشود و به موازات جشن و پایکوبی حول اعلام سبد هزینه، بحث ترکیب نامناسب شورایعالی کار و عدم توانایی دولت و کارفرمایان برای جبران عقب ماندگی مزدی را مطرح و پیشنهاد زمان بندی را وسط میکشند تا زمینه های لازم برای تحمیل حداقل مزدی خفت بار را به روال سالهای گذشته آماده کنند.
به زبان ساده تری اینان مدعی اند دولت و صاحبان سرمایه نمیتوانند ذره ایی از ثروتی را که در طی نزدیک به چهار دهه گذشته و به شکل غارتگرانه ای از شیره جان ما کارگران کشیده اند پرداخت کنند و در این میان با انواع ترفندها در پی وادار کردن ما کارگران برای تمکین به زندگی زیر خط فقر و مرگ از گرسنگی هستند و اسم این رویکرد خود را چانه زنی میگذارند. چانه زنی به نفع چه کسی؟ به نفع غارتگران یا به نفع نجات میلیونها خانواده کارگری از فقر و گرسنگی؟
آن چیزی که در این میان روشن است و ما کارگران هر ساله آنرا تجربه کرده ایم این است که چانه زنی اینان برای حفظ منافع غارتگران است و بس. لذا ما از همنیجا اعلام میداریم که در صورت پیشبرد تحمیل حداقل مزد به روال سالهای گذشته و عدم جبران بی کم و کاست عقب ماندگی مزدی، سال آینده را به سال اعتراض به فقر و فلاکت تبدیل خواهیم کرد.

۱۸ اسفند

*************

تحمیل بی حقوقی مضاعف بر کارگران شرکت پیمانکاری رهاورد بهشتیان در پالایشگاه آبادان

اتحادیه آزاد کارگران ایران: بدنبال انتشار خبر مربوط به بیش از هزار کارگر شرکت پیمانکاری کاج گستر در پالایشگاه آبادان که از ۱۵ بهمن ماه تحت پوشش شرکت پیمانکاری یگانه نورد صنعت خوزستان قرار گرفته اند، کارگران شرکت پیمانکاری رهاورد بهشتیان نیز طی تماسی با اتحادیه آزاد کارگران ایران اعلام کردند که آنان نیز که ٧۰ نفر بودند از ۱۵ بهمن ماه تحت پوشش شرکت پیمانکاری یگانه نورد صنعت خوزستان قرار گرفته اند و این شرکت بدون انعقاد قرار داد با آنان پیشاپیش از آنان خواسته است برگه تسویه حساب امضا کنند. همچنین شرکت رهاورد بهشتیان نیز به عنوان شرکت قبلی که ۱۵ بهمن ماه قراردادش با پالایشگاه به اتمام رسیده است از پرداخت معوقات شامل عیدی و سنوات، سه ماه حق مسکن و حق اولاد فرزندان سوم و چهارم این کارگران خودداری میکند.  
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، علاوه بر اینکه همه کارگران رهاورد بهشتیان و کل بیش از هزار کارگر پیمانکاری در پالایشگاه آبادان از حقوق و مزایای برابر با کارگران قرارداد مستقیم محروم هستند شرکتهای پیمانکاری مستقر در این پالایشگاه برای تحمیل شرایط دلخواه خود بر این کارگران از انعقاد قرارداد در اول کار با آنان امتناع میکنند و پس از اتمام قراردادشان با پالایشگاه از طریق خودداری از مطالبات کارگران آنان را وادار به امضای قرارداد در پایان کار میکنند. همچنین ٧۰ کارگر شرکت رهاورد بهشتیان که از ۱۵ بهمن ماه تحت پوشش یگانه نورد صنعت خوزستان قرار گرفته اند علیرغم کار در واحد عملیاتی تنظیفات، از مزایای کارگران عملیاتی برخوردار نیستند و حقوق و مزایای آنان به عنوان کارگر ساده پرداخت میشود.
لازم به یادآوری است همه بیش از هزار کارگر شرکت های پیمانکاری در پالایشگاه آبادان بطور متوسط بالای ۵ سال سابقه کار دارند و بطور ثابت در آنجا مشغول بکار هستند اما علیرغم این موقعیت هر ساله در ۱۵ بهمن ماه این کارگران با اتمام قرارداد شرکت پیمانکاری پیشین در اختیار شرکت پیمانکاری جدید قرار می گیرند و این شرکتها علاوه بر اینکه انان را با حقوق مزایای بسیار پایین تری نسبت به کارگران قرارداد مستقیم بکار میگیرند به انحا مختلف نیز بنا بر شرحی که در گزارش قبلی اتحادیه از پالایشگاه آبادان توضیح داده شد اقدام به چپاول و غارت بیش از پیش دسترنج این کارگران میکنند.
شرکتهای پیمانکاری در صنعت نفت و دیگر صنایع ایران که دارای ماهیت کار مستمر و دائمی هستند، از اوایل دهه هفتاد به این سو با هدف خارج کردن بخشهای عمده ای از کارگران این مراکز از دریافتی متعارف و قانونی گسترش پیدا کرد تا غارت حاصل از آن را به عنوان رانت به جیب بخشهایی از مافیای قدرت و ثروت سرازیر کنند.

۱٦ اسفند ۱۳۹۵

*************

علاوه بر تبعیض رایج در مورد کارگران پیمانکاری پالایشگاه آبادان،

دسترنج این کارگران با شگردهای دیگری نیز مورد چپاول قرار میگیرد + سند

در پالایشگاه آبادان علاوه بر وجود تبعیض رایج در حقوق و مزایای کارگران پیمانکاری با کارگران قرارداد مستقیم، شرکتهای پیمانکاری نیز با شگردهای مختلف از محاسبه و پرداخت همین حقوق تبعیض آمیز خودداری میکنند 
اتحادیه آزاد کارگران ایران: بیش از هزار کارگر پیمانکاری پالایشگاه آبادان در اعتراض به صدور زود هنگام برگه تسویه حساب پایان سال از امضای آن خودداری کردند و علیرغم طرح این مسئله با مسئولین پالایشگاه، آنان نیز بر امضای این تسویه حساب تاکید کردند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، این برگه تسویه حساب مربوط به شرکت "یگانه نورد صنعت خوزستان" است که تلاش دارد قبل از پایان اسفند ماه آنرا به امضای کارگران برساند تا هر آنچه را که میتواند از حق و حقوق قانونی آنان در پایان سال بزند و به این ترتیب با امضای زود هنگام این تسویه حساب، دست کارگران به لحاظ قانونی برای اعتراض و شکایت به جایی بند نباشد.
بکارگیری این شگرد برای دزدی از حق و حقوق قانونی کارگران از سوی شرکت یگانه نورد که با همراهی مسئولین پالایشگاه توام است در حالی صورت میگیرد که این شرکت که از ۱۵ بهمن ماه به جای شرکت پیمانکاری کاج گستر مستقر شده است هنوز قراردادی با این کارگران امضا نکرده است. عدم امضای قرارداد در آغاز کار با کارگران توسط شرکتهای پیمانکاری در پالایشگاه آبادان  یک رویه هر ساله و معمولی در این پالایشگاه است. بطوریکه  این پیمانکاران با هدف باز بودن دست و بالشان جهت تحمیل بی حقوقی بیشتر بر کارگران، هر ساله به جای انعقاد قرارداد با آنان در آغاز کار، در پایان کار کارگران را از طریق مشروط کردن پرداخت مطالبت شان به امضای قرار داد، وادار به امضای آن میکنند.
لازم به یاد آوری است در حال حاضر بیش از هزار کارگر پیمانکاری پالایشگاه آبادان عیدی،  سنوات، پول کفش و لباس و مرخصیهای استفاده نشده از بابت ۱۱ ماه امسال را از شرکت پیمانکاری قبلی و ۱۵ روز حقوق برج ۱۱ بعلاوه حقوق اسفند ماه و برخی چیزهای دیگر از قبیل اضافه کاری و ...، را از شرکت یگانه نورد به عنوان پیمانکار جدید مطالبه دارند که پرداخت همه اینها مشروط به امضای قرارداد از سوی کارگران با پیمانکار قبلی و امضای برگه تسویه حساب با پیمانکار جدید شده است. این درحالی است که پیمانکار قبلی در طول یکسال گذشته با کارگران قراردادی نبسته بود و پیمانکار جدید نیز هنوز با آنان قرار داد نبسته است.
تلاش برای دزدی از حقوق و مزایای بیش از هزار کارگر ثابت پالایشگاه آبادان از طریق عدم انعقاد قرار داد در اول کار و به امضا رساندن برگه تسویه حساب زود هنگام، در شرایطی صورت میگیرد که این کارگران بطور ثابت و دائم در پالایشگاه با قراردادهای سه ماهه مشغول بکار هستند و از طریق تبعیض در مزد و مزایا، توسط شرکتهای پیمانکاران که اغلب وابسته به نهادهای قدرت و باندهای مدیران هستند بطور مضاعف مورد استثمار قرار میگیرند.

۱٦ اسفند ۱۳۹۵

*************

گزارش تکمیلی تجمع کارگری در مقابل مجلس شورای اسلامی

در اعتراض به روند تعیین حداقل مزد کارگران و معلمان شعار "معیشت منزلت حق مسلم ماست" را به عنوان مطالبه مشترک متحدانه فریاد زدند
ساعت ده صبح امروز جمعی از کارگران با هماهنگی اتحادیه آزاد کارگران ایران در اعتراض به روند تعیین حداقل مزد و تلاش برای تحمیل حداقل مزد مطابق روال سالهای گذشته، در مقابل مجلس شورای اسلامی دست به تجمع زدند و خواهان اجرای بی کم و کاست ماده ۴۱ قانون کار و تعیین حداقل مزد بر اساس سبد هزینه شدند. بر روی بنر بزرگی که تجمع کنندگان بدست گرفته بودند نوشته شده بود: ما خواهان اجرای کامل ماده ۴۱ قانون کار و افزایش فوری حقوق کارگران و معلمان شاغل و بازنشسته بر اساس سبد هزینه زندگی هستیم. در قسمت پایین این بنر نیز نوشته شده بود: سبد هزینه زندگی بالای چهار میلیون تومان - حداقل دستمزد ۸۱۲ هزار تومان.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، همزمان با این تجمع، بازنشستگان فرهنگی بر اساس فراخوان قبلی، کارگران بخش خصوصی مخابرات و بازنشسته های پرستاری و پیرا پزشکی نیز دست به تجمع در مقابل مجلس زده بودند و عملا همه جمعیت تجمع کننده که بالغ بر دو هزار نفر بودند در هم ادغام شده بودند.
در ساعاتی از این تجمع بزرگ که شکل متحدانه ای به خود گرفته بود تجمع کنندگان علاوه بر طرح مطالباتی که بدلیل آن دست به تجمع زده بودند بارها شعار "معیشت و منزلت حق مسلم ماست"، "زندگی حق ماست حق ماست" را به عنوان مطالبه مشترک و شعاری محوری فریاد زدند.
در این تجمع کارگران معترض به روند تعیین حداقل مزد، بارها شعارهای زیر را تکرار و دیگر تجمع کنندگان نیز با آنان همراهی کردند: کارگر معلم اتحاد اتحاد - خط فقر چهار میلیون، حقوق ما یه میلیون، وزیر کارفرمایی خجالت خجالت - ما رو به هم پاس ندین، حق مارو پس بدین - زیر بار ستم نمی کنیم زندگی، مرگ بر این وضع مرگ بر این وضع - وعده های پوشالی دیگر اثر ندارد - زیر بار ستم نمی کنیم زندگی مرگ بر فقر مرگ بر فقر - اتحاد مبارزه پیروزی و....
بنا بر این گزارش علیرغم حضور بالغ بر دو هزار کارگر و معلم در مقابل مجلس که خواهان رسیدگی به خواستهای خود بودند تا ساعت ۱۳ ظهر هیچیک از مجلسیان در میان تجمع کنندگان حاضر نشدند و گفته شد که صبح امروز جلسه ای در مجلس نیست و فقط بعد از ظهر برخی از کمیسیونها جلسه برگزار خواهند کرد. به همین دلیل کارگران معترض به روند تعیین حداقل مزد با تنظیم نامه ای خطاب به کمیسیون اجتماعی مجلس با خواست اجرای کامل ماده ۴۱ قانون کار و تعیین حداقل مزد بر اساس سبد هزینه به تجمع خود در مقابل مجلس شورای اسلامی پایان دادند. تصاویر این تجمع بر روی سایت اتحاد، کانال و صفحه فیسبوک اتحادیه ازاد کارگران ایران منتشر شده است. همچنین فایلهای صوتی این تجمع بر روی کانال اتحادیه به آدرس زیر درج شده است: https://telegram.me/ettehad

متن گزارش اولیه از تجمع صبح امروز کارگران در اعتراض به روند تعیین حداقل مزد

دهها کارگر با تجمع در مقابل مجلس با اعتراض به روند تعیین حداقل مزد سال۱۳۹٦ خواهان افزایش حداقل مزد بر اساس سبد هزینه شدند - از صبح امروز مقابل مجلس شورای اسلامی صحنه اعتراض کارگران و صدها معلم بازنشسته، کارکنان بخش خصوصی شرکت مخابرات و پرستاران برای رسیدگی به خواستهایشان است
اتحادیه آزاد کارگران ایران: از ساعت ده صبح امروز دهها کارگر با هماهنگی اتحادیه آزاد کارگران ایران دست به تجمع در مقابل مجلس شورای اسلامی زده و با اعتراض به روند تعیین حداقل مزد سال ۱۳۹٦ خواهان اجرای کامل و بی چون و چرای ماده ۴۱۱ قانون کار و افزایش دستمزدها بر اساس سبد هزینه شدند. در بنری که در دست این کارگران است نوشته شده است: سبد هزینه چهار میلیون تومان - حداقل مزد ۸۱۲ هزار تومان
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، علاوه براین تجمع کارگری، از صبح امروز مقابل مجلس شورای اسلامی به صحنه پرشوری از اعتراض معلمان بازنشسته، کارگران بخش خصوصی مخابرات، پرستاران و دیگر مزدبگیران تبدیل شده است که خواهان رسیدگی به مصائب و مشکلات خود هستند.
گزارش تکمیلی تجمع امروز بخشهای مختلف طبقه کارگر ایران در مقابل مجلس متعاقبا از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر خواهد شد. گزارشهای تصویری این تجمع هم اکنون بر روی کانال تلگرامی اتحادیه ازاد کارگران ایران به آدرس زیر https://telegram.me/ettehad قابل دسترس است.

سوم اسفند ماه ۱۳۹۵

*************

گزارش تصویری اتحادیه آزاد کارگران ایران از تجمع پرشور کارگران

گزارش تصویری اتحادیه آزاد کارگران ایران از تجمع پرشور کارگران، معلمان بازنشسته، پرستاران و کارگران بخش خصوصی مخابرات در مقابل مجلس اینجا کلیک کنید.

سوم اسفند ماه ۱۳۹۵

*************

اعتصاب و شکایت کارگران شرکت آبرسانی مبارکه اصفهان IEM

اتحادیه آزاد کارگران ایران: کارگران شرکت تولیدی وسایل آبیاری وآبرسانی مبارکه اصفهان IEM علیرغم طرح شکایت بر علیه کارفرما و اعتراضات متعدد تاکنون موفق به دریافت مطالبات خود نشده اند.
کارگران این شرکت تولید کننده لوله و اتصالات پلی اتیلن از خرداد ماه سالجاری به این سو حقوقی دریافت نکرده اند و عیدی و سنوات سالهای ۹۳ و ۹۴ آنان نیز پرداخت نشده است و کارفرما از خرداد ماه امسال به این طرف، فقط دو ماه از بیمه کارگران را به صندوق سازمان تامین اجتماعی واریز کرده است.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، علیرغم تحمیل چنین شرایط فلاکتباری به کارگران این کارخانه و طرح شکایت از سوی آنان در مراجع ذی صلاح و صدور رای به نفع آنان که حتی منجر به توقیف اموال کارفرما نیز شده است و فرمانداری اصفهان و دیگر نهادهای مسئول در جریان آن هستند هنوز این کارگران قادر به دریافت مطالبات خود نشده اند و عملا هیچکس پاسخگوی آنان نیست.
یکی از کارگران این کارخانه اظهار میدارد من ۲۵ میلیون تومان طلب دارم اما بدلیل عدم پرداخت آن از سوی کارفرما، نمیتوانم هزینه سه میلیون تومانی جراحی فرزندم را که بطور فوری و حیاتی به آن احتیاج دارد تامین کنم. طبق این اظهارات، از آنجا که کارگران کارخانه مدت ۸ ماه است حقوقی دریافت نکرده اند و دفترچه های بیمه شان تمدید نمیشود تمام زندگی شان زیر و رو شده و در چنان شرایط مصیبت باری قرار دارند که از تصور انسان خارج است. آنان حتی علیرغم قرض و بدهی و دریافت کمک از فامیل و دوستان، دیگر قادر به تامین پیش پا افتاده ترین نیازمندیهای خانواده هایشان نیستند و در این میان هیچیک از نهادهای مسئول در شهر اصفهان از وضعیت به غایت مشقت بار این کارگران خم به ابرو نمی آورد.
بنا بر این گزارش، علیرغم اینکه کارفرما حدود ده روز پیش وعده پرداخت مطالبات کارگران را داده بود از پرداخت آن خودداری کرد و به همین دلیل آنان دست به اعتصاب زدند. همچنین این کارگران بارها در مقابل دفتر شرکت در اصفهان دست به تجمع زده اند که با دخالت نیروی انتظامی ناچار به پایان دادن به تجمع خود شده اند. همچنین رای توقیف اموال که در دست کارگران است از آنجا که اموال شرکت در رهن بانک است عملا هیچ گرهی از مشکل کارگران باز نکرده و کارفرما با توجه به صدور رای توقیف اموال، مواد اولیه برای تولید را در حدی وارد کارخانه میکند که توقیف آن از سوی کارگران مشکلی از مشکلات آنها را حل نمیکند.
کارگران شرکت آبرسانی مبارکه اصفهان از آنجا که تاکنون با طرح شکایت و انجام اعتراضات متعدد موفق به دریافت مطالبات خود نشده اند تصمیم دارند در صورت ادامه وضعیت موجود، عازم تهران شده و در مقابل دفتر تهران شرکت دست به تجمع بزنند.
شرکت آبرسانی مبارکه اصفهان ۵۰ سال پیش تاسیس شده است و در سه سال گذشته رو به تعطیلی گذاشته، بطوریکه تا کنون از ۱۲۰ کارگر شاغل در آن، فقط ٦۲ نفر باقی مانده اند. این کارگران از سه ماه تا ۲۹ سال سابقه کار در این کارخانه دارند.

۲٧ بهمن ماه ۱۳۹۵

*************

کارگران شاغل در ماهشهر و " قوانین کار در مناطق آزاد تجاری"

کارگران شاغل در پتروشیمی های ماهشهر تحت پوشش قوانین کار در مناطق آزاد تجاری هستند و این امر مشکلات عدیده ایی را برای کارگران شاغل در این منطقه بوجود آورده است .
در این خصوص یکی از کارگران پیمانکار پتروشیمی بندر امام طی گزارشی، مشکلی را که این کارگران سالها در پتروشیمی های ماهشهر با آن دست به گریبانند با اتحادیه آزادکارگران ایران درمیان گذاشته است.
وی میگوید : متاسفانه چند سالی است در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر ، بجای قانون کار، قانون جدیدی بنام " قوانین کار در مناطق آزاد تجاری" اعمال میشود که در ۵۱ ماده تنظیم شده است. مواد این به اصطلاح قانون ویژه با دور زدن برخی از مواد همین قانون کار فعلی ، بی حقوقی و استثمار بیشتری را بر گرده کارگران تحمیل میکند.
محوراصلی این قانون، توافق شرایط کاربین کارگر و کارفرماست. میدانیم که در جامعه ما شرایط کارفرما در مقابل شرایط کارگر، بویژه با بهره بردن از لشکر بیکاران و نبود تشکل های مستقل کارگری، همواره موقعیت دست بالا را دارد. در نتیجه توافق بین طرفین بیمعنی و پوچ است و کارگراز سر ناچاری و تنگناهای معیشتی مجبور به پذیرش شرایط فلاکتبار کارفرما درعقد قراردادها میشود.
از طرفی کارگران پیمانکاری پتروشیمی های منطقه ماهشهر با کار ماهیتا" مستمر و دائم در کنار نیروهای رسمی وزارت نفت مشغول بکارهستند ، درنتیجه اعمال "قوانین ویژه" خارج ازقانون کار هیچ مصداق و موضوعیتی ندارد.
در ادامه این کارگر پیمانکار پتروشیمی بندر امام میافزاید : در مناطقی از جهان شنیده ایم که در برخی پروژه های بزرگ با توجه به تعدد شرکتهای پیمانکار خارجی آنهم با وجود و حضورسندیکاها و تشکیلاتهای وسیع کارگری و نظارت منسجم ، قوانین ویژه ای برای بالا بردن راندمان کار با ایجاد شرایط بهتر برای کارگران، وضع و اجرا میشود. یعنی اینکه در چنین شرایط و موقعیتی یک کارگر میتواند با توافق، دستمزد مناسب و حق انتخاب بهتربا یکی از این شرکتها قرارداد منعقد کند، ولی متاسفانه در این منطقه همانطور که همیشه همه قوانین انحصاری و به نفع شرکتهای پیمانکاری ست ، بوجود آمدن این قانون هم اهرم فشاری شده در دست شرکتهای پیمانکاری برای فشار مضاعف به کارگران.
الان با بوجود آمدن این قانون محدود کننده برای کارگر ، کارفرما در کنار قانون کار فعلی، بطورسلیقه ای از هر دو قانون استفاده میکند. یعنی اینکه هر جا به نفع اش باشد ،رجوع میکند به قانون کاروزارت کار و در بعضی موارد هم اگر قانون کاربه ضررش بود به قوانین مناطق ویژه آزاد استناد میکند. بعنوان مثال: برای انتخاب نماینده کارگر به قوانین مناطق ویژه استناد میکند چون در این قوانین جدید،کارگر از حق داشتن نماینده محروم است و داشتن نماینده کارگر درآن دیده نشده است.
اما در برخی موارد که به نفع اش باشد، همین قوانین مناطق آزاد را نادیده گرفته و به قانون کار فعلی سراسری رجوع میکند.
ما کارگران پیمانکاری های پتروشیمی های ماهشهر بواسطه نوع و شرایط کارمان که از سالها پیش بهمین گونه و بطور مستمر بوده و پرداخت حق بیمه خودرا مطابق قانون کار پرداخت میکنیم ، قانونا" مشمول قوانین و مقررات قانون کار وزارت کار هستیم و قراردادهای ما نیز بر اساس قانون کار تنظیم شده، نه قوانین مناطق آزاد تجاری.
درنتیجه اعمال شمولیت قوانین جدید موسوم به قوانین مناطق آزاد تجاری برکارگران پیمانکار پتروشیمی های ماهشهر خلاف قانون است.

۲۴ بهمن ۹۵

*************

صبح امروز ۱۵۰۰ نفر دیگر از کارگران نی بر شرکت نیشکر هفت تپه

دست به اعتراض در مقابل کارخانه زدند + صورتجلسه توافق

اتحادیه آزاد کارگران ایران: در پی اعتصاب و اعتراض دیروز بخشی از کارگران نی بر شرکت نیشکر هفت تپه و پایان آن، صبح امروز ۱۵۰۰  نفر دیگر  از این کارگران که بصورت کنتراتی کار میکنند دست به تجمع اعتراضی قاطعانه ای در مقابل درب ورودی شرکت زدند و با بستن دربها مانع ورود و خروج شدند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه ازاد کارگران ایران، در پی این تجمع بزرگ که کارگران بازنشسته سالجاری شرکت نیز در آن شرکت داشتند مامورین انتظامی با حضور در محل، ۴ نفر از این کارگران را جهت مذاکره به فرمانداری شوش بردند و در آنجا بر اساس مذاکرات فی مابین و تماسی که فرماندار با اسد بیگی مدیر عامل گرفت صورتجلسه فراگیری برای انجام تعهدات کارفرما در مقابل خواست کارگران همه بخشهای شرکت نیشکر هفت تپه تنظیم و به امضای اسد بیگی و دیگر مسئولین شرکت نیشکر هفت تپه و مسئولین انتظامی شهر رسید.
بنا بر این گزارش، در پی تنظیم این صورتجلسه و  بازگشت چهار کارگر به جمع همکارانشان و گزارش مذاکرات و ارائه صورتجلسه، کارگران معترض نی بر کنتراتی و بازنشسته های سالجاری، ساعت ۱۲ ظهر به اعتراض خود پایان دادند. هممچنین بر اساس این توافق مقرر شد مدیر عامل شرکت دیگر در محل کارخانه حضور پیدا نکند و فرد دیگری پاسخگوی کارگران باشد.
لازم به یادآوری است شرکت نیشکر هفت تپه به دلیل بزرگی و وسعت و دامنه ی کار، طیفهای مختلفی از کارگران را از قبیل کارگران نی بر کنتراتی، نی بر روز مزدی، فصلی، کارگران بخش تولید و رسمی و... را بکار گرفته که هر کدام از آنها مطالبات و مسائل خاص خود را دارند. به همین دلیل و در پی اعتراضات و اعتصابات مداوم کارگران بخشهای مختلف شرکت، امروز صورتجلسه ای تنظیم شد که تعهد کارفرما برای رسیدگی به مسائل کارگران همه بخشهای معترض و  دارای مطالبه را در بر داشت.

١٧ بهمن ماه ۱۳۹۵

سند توافق و صورتجلسه کارگران نیشکر هفت تپه با مدیریت شرکت اینجا کلیک کنید.

*************

بدنبال مقاومت کارگران و در هم شکستن تلاش گارد ویژه

شهرستان شوش برای ورود به شرکت نیشکر، کارفرما متعهد شد فردا صبح مطالبات کارگران را پرداخت کند

در پی اعتصاب صبح امروز کارگران شرکت نیشکر هفت تپه و حبس مدیر عامل و مسئول مالی شرکت توسط کارگران در محل دفترشان، بعد از ظهر امروز گارد ویژه شهرستان شوش برای سرکوب کارگران اعتصابی وارد عمل شد اما با مقاومت و ایستادگی متحدانه کارگران اعتصابی این نیروها قادر به باز کردن درب و ورود به محل شرکت نشدند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه ازاد کارگران ایران، در پی این مقاومت و سر دادن فریاد "یا مرگ یا مطالبات" از سوی کارگران اعتصابی و ناکامی گارد ویژه شهرستان شوش در ورود به کارخانه و سرکوب کارگران، کارفرمای شرکت ناچار شد با تن دادن دادن به خواستهای کارگران و صدور بخشنامه ای متعهد شود تا فردا حقوق کارگران را واریز و پاداش بهره وری را در هفته اول اسفند پرداخت کند. همچنین کارفرما متعهد شد مبلغ ۱۰ میلیارد تومان بیمه حد فاصل سالهای ٦۸ الی ۹۲ کارگران نی بر را که مصوبه مجلس است در بهمن ماه به حساب صندوق سازمان تامین اجتماعی داریز نماید.
بنا بر این گزارش، بدنبال این تعهدات و صدور بخشنامه از سوی کارفرما در مورد این توافقات، کارگران اعتصابی شرکت نیشکر هفت تپه دربهای ورودی کارخانه را باز و کار ورود نیشکر به آن آغاز و تولید راه اندازی شد.
بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران بازنشسته رسمی شرکت نیشکر هفت تپه که امروز دوشادوش کارگران شاغل این کارخانه در اعتراض شرکت داشتند اعلام کرده اند فردا با خواست پرداخت سنوات هایشان، دست به تجمع خواهند زد. این موضوع امروز بعد از ظهر از سوی این کارگران به اطلاع نماینده شوش و دیگر مسئولین شهر رسانده شد.

١٦ بهمن ماه ۱۳۹۵

*************

اعتراض گسترده و خشمگینانه کارگران نیشکر هفت تپه

صبح امروز حدود ۸۰۰ نفر ازکارگران روزمزد و نی بران فصلی کارخانه نیشکر هفت تپه دست به اعتصاب زدند. در این اعتصاب و اعتراض متحدانه که تعدادی از کارگران بازنشسته کارخانه نیز شرکت داشتند  کارگران ابتدا با خاموش کردن  آسیابهای کارخانه، اقدام به بستن درب ورودی کارخانه و انبارهای تخلیه شکر تولیدی کردند و علیرغم حضور نیرویهای انتظامی در محل، خشمگینانه وارد دفتر مدیریت شده و مدیر کارخانه و رییس حسابداری را شدیدا کتک زدند و آنان را در دفتر خود حبس کرده و خواهان رسیدگی فوری به خواستهای خود شدند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، اعتصاب و اعتراضات کارگران شرکت نیشکر هفت تپه بدنبال واگذاری آن به بخش خصوصی و عدم پرداخت مطالبات کارگران از سوی مالکین جدید، از یکسال گذشته بطور وفقه ناپذیری ادامه داشته است با این حال تاکنون هیچیک از مسئولین شهرستان و یا نماینده شهر نسبت به حل مشکلات سخت و طاقت فرسای کارگران این کارخانه اقدامی انجام نداده اند.
بنا بر این گزارش، در حال حاضر حقوق برج ۱۱ و ۱۲ سال ۹۴ و ماههای آذر و بهمن ۱۵۰۰ کارگر روزمزد و همچنین حقوق دی ماه و پاداش بهره وری سال ۹۴ و بخشی از حقوق اذر ماه کارگران رسمی نیز پرداخت نشده است و همه این مسائل شرکت نیشکر هفته تپه را به کانون اعتراضات و اعتصابات کارگری تبدیل کرده است. کارگران نیشکر هفته تپه اعلام کرده اند تا زمان دست یابی به مطالبات خود و بازگشت شرکت به بخش دولتی به عنوان یک خواست اصلی،اعتراضات خود را متوقف نخواهند کرد.

١٦ بهمن ماه ۱۳۹۵

*************

پیمانکاران طلب کار نیشکر هفت تپه دست خالی بازگشتند

در حالی که اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه در روز گذشته طبق وعده هایی که کارفرما به کارگران داده بود موقتا به پایان رسید.
امروز چهارشنبه ۱۳ بهمن ماه پیمانکاران طلبکار این مجموعه جهت دریافت مطالباتشان به حسابداری شرکت مراجعه نمودند اما با دخالت نیروهای حراست کار به درگیری فیزیکی بین آنان کشیده شد و در آخر پیمانکاران بعلت عدم حضور  مدیران مربوطه  محل را ترک کردند.
طبق اخبار رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران ،قبلا به این پیمانکاران وعده داده شده بود که  برای گرفتن طلب خود ، به دفتر مرکزی شرکت واقع در تهران مراجعه کنند اما بعد از مراجعات مکرر و بی نتیجه، تصمیم میگیرند که به طور مستقیم به حسابداری شرکت در هفت تپه شوش مراجعه کنند.
٦۸ لازم به ذکر است که کارگران این مجموعه پاداش وبهربرداری سال‌های ۹۴ و ۹۵ و قسمتی از حقوق آذر ماه و حقوق کامل دی و بهمن و بن امسال را طلب دارند و همچنین حق بیمه دوران بیکاری کارگران نی‌بر که در فاصله سالهای ٦۸ تا ۹۲ مشغول کار بوده‌اند نیز پرداخت نگردیده است.
کارفرمای نیشکر هفت تپه تا پایان هفته جاری باید حدود ۱۲ میلیارد تومان برای  فاصله بیمه دوران بیکاری کارگران نی بر  و۸ میلیارد تومان بابت سنوات کارگران بازنشسته پرداخت کند.
در عین حال بیش از ۲۵۰ نفر از کارگران  بازنشسته این مجتمع ،هنوز نتوانسته‌اند مطالبات بازنشستگی خود را از کارفرما دریافت کنند.
صبح امروزیکی ازکارگران رسمی که هنوزحقوق آذر و ماههای پیش رو را دریافت نکرده ، بدلیل نداشتن پول جهت خریدشیرخشک  فرزند شیرخوارش درحضورکارگران گریه اش میگیرد.

۱۳ بهمن ۹۵

*************

پایان اعتراض چهار روزه کارگران نیشکر هفت تپه

پس ازچهارروزاعتصاب کارگران نیشکرهفت تپه وحضورنیروهای انتظامی شوش وعقب نشینی کارفرما ازموضع خود ،کارگران بصورت مشروط برسرکارخودحاضرشدند.
طبق توافق صورت گرفته کارفرما متعهد شده است تا طبق جدول زمان بندی شده کلیه مطالبات کارگران را تا پایان سال پرداخت نماید.
طبق اخبار رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران دراین مدت کارگران دست به تجمع و اعتراض زده اند.
طبق گفته کارگران این مجموعه ، بدلیل واگذاری شرکت توسط سازمان خصوصی به بخش خصوصی که بدون رقیب ودریک مناقصه تشریفاتی به بخش خصوصی واگذارگردیده است بعلت انباشت مطالبات کارگران هرروزشاهداعتراض وتجمع آنان  بوده ایم
پیگیری کارگران درمراجعه به مسئولین شهرستان .استان وحضورسازمان خصوصی سازی،هیچ گونه اقدامی دررفع مشکلات پرسنل این شرکت نداشته است  در ضمن کارفرما میبایست درتاریخ ۱۵ بهمن ماه سال جاری حدود ۲۰ میلیاردتومان بعنوان سنوات بازنشسته های یک  سال اخیر و نی بران فصلی پرداخت نماید وحقوق آذر.دی ماه وپاداش بهره برداری سال گذشته پرنسل هنوز پرداخت نشده است.گفته میشودخریداران واقعی شرکت کسانی دیگری هستند بعنوان هیات مدیره در سایه عمل میکنندودولت شرکت رابه عوامل خود واگذارکرده است.

۱۲ بهمن ۹۵

*************

بیانیه پیرامون فاجعه ساختمان پلاسکو و مرگ دو کودک کار در میان شعله های آتش

این چه نظمی است که انسانها را بی هیچ توقفی   به مسلخ مرگ و نیستی سوق میدهد. دانش آموزان را درکلاس درس، کودکان را درمیان شعله های آتش برکشیده از  فقر و بی پناهی، کارگران را در کارخانه ها، نانواها  را برای معاش، دختران و زنان را برای احساس بودن و زیستن، انسانهای درمانده از ظلم و ستم  را بر دار خودکشی،  معترضین را با پرتاب از پلهای عابر پیاده، کول بران را در مرزها، معترضین به فقر و فلاکت را در حبس  و اینک آتش نشانان را که خود مرهمی بر سوختن هستند اینچنین در میان شعله های آتش می سوزاند و می میراند.
این نظم، نظم دزدان و غارتگران و رانت خوارانی است که مشغله ای جز چپاول ثروتهای اجتماعی و دسترنج ما کارگران ندارند. گارد سرکوب شان پیشاپیش برای مقابله با حق خواهی ما کارگران در هر مکانی حضور دارد و در یک چشم بر هم زدنی کارگران شرکت واحد را در مقابل شهرداری تهران  مورد محاصره و یورش قرار میدهد، اما برای اطفا حریق اماکن عمومی و حفظ جان انسانها از هیچ امکان و قدرت رعد آسایی برخوردار نیست و همت و غیرت کارگران آتش نشانی فقط و فقط به بهای جان شان تمام میشود. 
امروزه دیگر در ربع اول قرن ۲۱ و بر متن رشد غول آسای تکنولوژی و قدرت خلاقانه انسان در بهبود شرایط ایمنی و زیست، حادثه و تصادف خواندن مرگ انسانها  و مدفون شدن آنان در زیر آواری از آهن داغ و آتش در ساختمانهایی همچون  پلاسکو، از طریق آدرس دهی فریبکارانه و انداختن تقصیر بر گردن قصور افراد، نه تنها خاک پاشیدن در چشم مردم، بلکه بمثابه معاونت و مشارکت  در همه حوادث تلخ و دردناکی است که بر علیه یک جامعه هشتاد میلیونی جاریست.
اتحادیه آزاد کارگران ایران با ابراز تاسف عمیق از جان باختن دو کودک کار در میان شعله های آتش و  دهها نفر از مردم و آتش نشانان در فاجعه ساختمان پلاسکو، این ضایعه دردناک را به خانواده های این عزیزان و مردم شریف و آزاده ایران تسلیت میگوید و اعلام میدارد: تمامی کسانی که در راس اداره یک جامعه، چنین حوادث و فجایع قابل پیشگیری را رقم میزنند و از آن سو  در کمال گستاخی خبرنگار را به جرم خطای آماری، کارگر را به جرم حق خواهی و زن را به جرم پوشش شلاق کش میکنند خود باید به فوریت مورد محاکمه و مجازات قرار بگیرند.

دوم بهمن ماه ۹۵

*************

«صندوق» به نام کارگر، به کام کارفرما

در شرکت آلومینیوم پارس بیش از بیست سال پیش صندوقی از طرف کارگران برای کمک به رفع تنگناهای پیش آمده در زندگی شان ٬ تشکیل شده که ماجرای امروز صندوق و به آنچه تبدیل شده ، مایه حیرت ونفرت است!
طبق اخبار ارسالی به اتحادیه آزاد کارگران ایران ،کارگران شرکت آلومینیوم پارس با امیدواری از وجود یک صندوق با انگیزه وام گرفتن و گشایش اندک در مواقع ضروری در زندگی شان داوطلبانه عضوشده اند ودر نتیجه هرماه مبلغی معین بصورت اجباری از حقوقشان کسر میشود.
اگرچه عضویت درصندوق ، ابتدا به دلایلی که گفته شد ظاهری داوطلبانه دارد اما خروج از صندوق و لغوعضویت غیر ممکن است!! تاکنون در هیچ صندوق یا مشارکتی دیده نشده که پس از عضویت حق نداری عضویتت را پس بگیری و به اجبار باید کارگران مشارکت خودرا با کسرمبلغ قابل توجهی از دستمزد ماهیانه شان همچنان ادامه دهند. بدین ترتیب از آن سالها تاکنون اندوخته بسیارهنگفتی در دست و کنترل مدیریت، از جیب کارگران بوجود آمده است .
جالب اینکه طبق گزارشات ارسالی به اتحادیه آزاد کارگران ایران ، کارگران این مجموعه از سازوکار وبیلان مالی صندوق خود و نحوه هزینه ها و موجودی آن بیخبرند.
یکی ازکارگران باسابقه و عضو این صندوق ،با بیان اظهارات فوق ،در ادامه میگوید: درمورد نحوه پرداخت وام به کارکنان ، مدیریت کارخانه تصمیم میگیرد از میان متقاضیان به چه کسی وام بدهد یا ندهد! در نتیجه این وام دادن بصورت ابزاری در دست کارفرما درآمده برای به تمکین کشاندن و مطیع کردن کارگران در مقابل پرداخت وام (گروکشی از معیشت) و درمقابل تنبیه معترضین و کارگران ناراضی از طریق اشکالتراشی درنحوه پرداخت وام ویا تسهیلات به آنها به هر بهانه ای. نحوه و کارنامه پرداخت وام ها به هیچوجه به اطلاع کارگران عضو نمیرسد.
این سرمایه هنگفت جمع آوری شده بنام وازجیب کارگران عملا در دست و به کام کارفرماست. بطوریکه شنیده شده حتی از موجودی آن بعنوان «یک صندوق ذخیره» برای رفع تنگناهای مالی شرکت از جمله خرید مواد اولیه استفاده میکنند و اطمینان دارند که موجودی آن تضمین شده و همواره رو به افزایش است زیرا هیچکس نمیتواند از ادامه عضویت منصرف شود و بصورت اتوماتیک هرکارگرماهیانه باید مبلغ معینی بپردازد و یا درواقع به صندوقی که به جیب کارفرما متصل است سرازیرکند.
صندوق مشارکتی که علی القاعده میبایست درمواقع ضروری مرحمی بر زخمهای گسترده کارگران در تنگناهای معیشتی باشد اکنون تحت مدیریت کارفرما خود به مشکل و زالویی برای مکیدن دسترنج اندک کارگران و ایجادتفرقه بین آنها تبدیل شده است.
از نظراتحادیه آزادکارگران ایران ،صندوق شرکت آلومینیوم پارس باید ازکنترل مدیریت شرکت خارج شده و با بررسی دقیق آن، هرگونه سواستفاده تاکنونی مورد بازخواست وپیگرد و جبران قرار گیرد. همچنین با تهیه آیین نامه ی جدید که توسط کارگران تهیه وتایید میشود از کنترل مدیریت به هیئتی از نمایندگان مستقل و واقعی کارگران سپرده شود.

۳۰ دی ۹۵

*************

جلیل رحمانی: در باره اصلاحیه قانون کار

لایحه اصلاح قانون کار : حدود ۲٦ سال از اجرای قانون کار میگذرد قانونی که ٦۰ درصد جمعیت کل کشور را در بر میگیرد ودومین قانون فراگیر بعد از قانون اساسی است.
اما قانون کار در مرحله اصلاح قرار دارد . قانونی که یکطرف آن جامعه کارگری وطرف دیگر آن جامعه کارفرمایی است .با این که قانون کار واژه اصلاح را با خود به یدک میکشد اما به اعتقاد ما کارگران، لایحه فعلی ضد کارگری ودر جهت تخریب حقوق اولیه و بنیادین کارگران است وهدف از اصلاح قانون کار حذف حداقل قوانین حمایتی از جامعه کارگریست .. تغییرات لایحه قانون کار در دو دسته قرار خواهد گرفت: دسته اول تغییر در جهت ارزانسازی نیروی کار ودسته دوم بی ثبات سازی گروههای مزد بگیر.
نکته تکان دهنده ای که در این لایحه قرار دارد این است که گویا قانون جدید نوعی استثمار قرن نوزدهمی طبقه کارگر را طراحی میکند .مثلا در مورد کارورزی شرط سن کار را حذف کرده اند کار کودکان مجاز شمرده شده به این ترتیب تمام دستاوردهای مدنی کارگران ایران وسالهای گذشته را زیر سوال میبرد واز طرف دیگر سقف سن ۱۸ سال را جهت سن کار ،ازبین میبرد وبسیاری از نیروی کار در سن کار به عنوان کار آموز در معرض استثمار قرار میگیرند .کارگری که با یک قرار داد ۱ ساله تنها امیدش این بود که حداقل تا ۱ سال از نظر کار تامین است حالا در صورت اخراج شدنش تنها دلش به سنوات خوش خواهد بود کارگران هر روز تا شب برای تولیدات واقتصاد این مملکت زحمت میکشند وعرق میریزند و جالب اینجاست که تا کنون کوچکترین حمایتی از آنها نشده. لایحه اصلاح قانون کار امنیت شغلی کارگران را نا امن تر خواهد کرد .تجمع اعتراضی کارگران در مقابل مجلس نسبت به این لایحه تا حدودی نتیجه داد حداقل اجازه ندادن که مجلس تصویب کند. زیرا پیش از این تجمع وزیر کار صحبتهای در باره بازگشت این لایحه کرده بود اما سرانجام نائیب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از ارجاح لایحه قانون کار به وزارت کار برای بررسی در کار گروهی ویژه با حضور نمایندگان کارگری و کار فرمائی ودولت فرستاده بود ..باعث تاسف است امروزه کارگران به جای این که به آینده وبهبود شرایطشان امیدوار باشند آرزویشان این است که لایحه اصلاح قانون کار از بین برود به جای این که امیدوار باشند حداقل حقوق کارگران مانند بسیاری از کشورهای دیگر افزایش چشمگیری داشته باشد وآنها هم طعم رفاه را بچشند باید آرزو کنند شرایطشان از چیزی که هست بدتر نشود ما کارگران تمام انرژیمان قدرتمان بخش عظیمی از وقت وزندگیمان را برای تولید برای کار کارفرمایان گذاشته ایم و حق داریم که از خواسته های بر حق خود دفاع کنیم ..با اصلاح قانون کار دست کارفرمایان ،بازتر از همیشه خواهد شد .اخراج دسته جمعی کارگران وقراردادها را به ۱ ماه وحتی به ۱ روز بدون پرداخت حق هیچ گونه سنواتی  وتبدیل شدن کارگر به برده مطلق برای کار فرما ..  در طول مدت این چند سال میبینیم که حتی با وجود قانون کار فعلی کارگرانی هستند که اخراج شدند بیکار وزندانی شدند حتی بجای این که به خواست کارگران که خواهان کار بوده اند و پیگیر حقوق چند ماه معوقه خود بوده اند شلاق خورده اند واین پاداشی بوده از طرف کارفرمایان به کارگران. ما کارگران ایران خواستار برچیده شدن اصلاح قانون کار هستیم .. ما خواهان برچیده شدن قراردادهای موقت وشرکتهای پیمانکاری و حق ایجاد تشکلهای مستقل کارگری وقرارگرفتن تمام کارگران در زیر چتر قانون کار و افزایش دستمزدها هستیم .

۱۳۹۵/۱۰/۲۱

*************

شاپور احسانی راد: اصلاح قانون کار، یا سرکوب معیشت کارگران

مدتی است که کشمش بین کارگران و دولت بر سر لایحه قانون کار به دغدغه اصلی کارگران مبدل شده است. کارگران و تشکل های کارگری به انحاء مختلف اعتراض خود را نشان دادند. کارشناسان بصورت جدی موارد زیادی از این قانون کار پیشنهادی را مورد نقد و بررسی قرار دادند و از زاویه های متفاوت ، تبعات ویرانگر آن را بر خانواده های کارگری، طبقه کارگر، مزدبگیران و بطور کلی جامعه نشان دادند ولی با همه این تفاضیل دولت حاضر به پس گرفتن این لایحه از مجلس نشده است و اینطور به نظر میرسد دولت و مجلس بر خلاف خواست اکثریت توده های مردم سعی بر تحقق یک قانون ضدکارگری تمام عیار را دارند.
پرسش این است چرا دولت با تمام این اعتراض ها و نقد ها و بدون لحاظ سه جانبه گرایی و به تبع آن بدون در نظر گرفتن منافع شرکای اجتماعی خود ،بویژه اکثریت عظیم کارگران این چنین لایحه ایی را به مجلس ارائه کرده است و در قانون کار چه اصلاحی صورت گرفته است که بعد از ٣٧ سال که عمر از انقلاب میگذرد بدین صورت موجب نارضایتی عمیق طبقه کارگر شده است؟ برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

*************

سرقت آشکار از دسترنج کارگران در آلومینیوم پارس

ماههاست که صدای کارگران شرکت آلومینوم پارس برسر تحمیل آشکارترین بیحقوقی ها علیه کارفرمای این کارخانه ٬ شنیده میشود.
طبق خبرهای رسیده به اتحادیه آزاد ایران کارفرمای این کارخانه بار دیگر از حقوق آذر ماه کارگران ، ۲ تا ۵ ساعت از اضافه کاری های ماهیانه ی همه ٧۰۰ کارگر را به بهانه غیرقانونی کمک آنان به جلوگیری از ورشکستگی کارخانه پرداخت نکرده است. این در حالی است که در ماههای گذشته نیز این مبالغ را از حقوق کارگران کسر نموده و این کارخانه  نه تنها ورشکستگی  در آن وجود ندارد بلکه تولید در این آن با ظرفیت کامل انجام میگیرد و حجم سفارشها آنقدر زیاد است که کارگران ناچار به اضافه کاری هستند. حتی این مبالغ از کارگرانی که در روزهای تعطیل شیفت کاری اشان بوده است نیز کسر گردیده است
این سرقت از دسترنج کارگران جرم است که مسببین آن باید تحت پیگرد قانونی قرارگیرند. 
ابعاد بیشتر تحمیل بی حقوقی و ظلم های آشکار به کارگران این کارخانه در گزارش ۱۳ مهرماه ۹۵ اتحادیه آزاد کارگران ایران به تفصیل آمده که ضمیمه این خبر میباشد. شركت آلومينيوم پارس واقع در شهر صنعتی ساوه که به عنوان بزرگترين توليدكننده كويل، ورق و فويل آلومينيوم در كشور فعالیت میکند ٬ بواسطه تولید درظرفیت بیشتر بجای استخدام نیروی کارجدید کارگران را مجبور به اضافه کاری مینماید. و علیرغم این فشارکاری از پرداخت مطالبات قانونی کارگران با بهانه های واهی و ترفندهای مختلف خودداری کرده و به این وسیله حاصل دسترنج کارگران را بویژه باکسر از ساعات اضافه کاری که کارگران دراین ساعات رنج و خستگی بیشتری را متحمل میشوند٬ بطورغیرقانونی و آشکارا سرقت میکند.
اتحادیه آزادکارگران ایران ضمن محکوم کردن این تعرض و دست اندازی به دستمزدهای اندک ماهیانه٬ راه موثر و واقعی را مقاومت و تلاش کارگران  این کارخانه در دفاع از منافع و حاصل دسترنج خود در مقابل چپاول کارفرما میداند که اجازه تعرض به صاحبان سرمایه ٬ به معیشت خود را ندهند.

۲۰  دی ماه ۱۳۹۵

*************

اسماعیل عبدی بعد از ظهر امروز به مرخصی آمد

اسماعیل عبدی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران و از فعالین برجسته جنبش اعتراضی معلمان ایران بعد از ظهر امروز به مرخصی آمد. اسماعیل بدنبال تایید حکم شش سال زندان در دادگاه تجدید نظر،نوزدهم آبانماه بدون اخطار قبلی در منزل خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود.
اسماعیل عبدی همچون دیگر فعالین صنفی و سیاسی هیچ جرمی جز دفاع از منافع صنفی معلمان و تلاش و مبارزه برای بهبود شرایط آموزش و تحصیل فرزندان ما مردم ایران مرتکب نشده است. اما نهادهای امنیتی و قوه قضائیه با اتهامات امنیتی مانند "اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور" وی را همچون دهها فعال صنفی دیگر محکوم و ظالمانه به زندان انداخته است.
برای آزادی اسماعیل و همه فعالین صنفی و مدنی، و برای برخورداری کارگران و معلمان از حق اعتراض و اعتصاب و تشکل یابی به عنوان پایه ای ترین حقوق انسانی، باید به امنیتی کردن اعتراضات صنفی و مدنی پایان داده شود و اتهامات امنیتی از پرونده های همه این فعالین بر داشته شود.

۱۱  دی ماه ۱۳۹۵

*************

تحمیل شرایط سخت و نا امن به بهنام ابراهیم زاده را در زندان قویا محکوم میکنیم

روز دوشنبه هفته جاری مدیر داخلی زندان رجائی شهر (داریوش امیریان) با هدف آزار و اذیت بهنام ابراهیم زاده، وی را به سوئیت ۳۵ بند ده منتقل کرد. بهانه داریوش امیریان برای اینکار، عدم حضور بهنام بر سر آمار، کلاسهای  قرآن و مراسمهای رسمی است که در این بند اجباری  می باشد. این در حالی است که از بیش از دو سال پیش که بهنام به این بند منتقل شده است هیچگاه نه بر سر آمار حاضر شده است  و نه در مراسمهای رسمی و کلاس قرآن شرکت کرده است.
سوئیت ۳۵ بند ۱۰ زندان رجائی شهر با حدود ۵۰ متر مربع فضا، محل نگهداری زندانیان تنبیهی است و اغلب بیش از ۴۰ نفر زندانی در این فضای محدود که دسترسی به هوا خوری نیز ندارد نگهداری میشوند.
بهنام ابراهیم زاده به دنبال انتقال به سوئیت ۳۵ و تحریک برخی زندانیان برای ضرب شتم اش توسط داریوش امیریان و خودداری آنان از انجام این عمل، اعلام کرده بود در صورت عدم انتقال به بند قبلی اش دست به اعتصاب غذا خواهد زد. بدنبال این اولتیماتوم از سوی بهنام و درگیری خونینی که دیروز در این سوئیت ما بین زندانیان  عادی رخ داد وی دیروز به سالن ۳۱ (سالن فرهنگی) منتقل و مقرر شده است  اوایل هفته آینده به بند قبلی اش بازگردانده شود.
بهنام ابراهیم زاده فعال کارگری و فعال حقوق کودکان کار نزدیک به هفت سال است که زندانی می باشد و علیرغم اعتراضات گسترده ای که تاکنون نسبت به تداوم حبس وی صورت گرفته است نه تنها اقدامی برای آزادی این فعال شناخته شده جنبش کارگری انجام نگرفته،  بلکه وی را با اتهامات واهی بار دیگر به هفت و نیم سال زندان محکوم کرده اند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران اعمال فشار بر بهنام ابراهیم زاده و تلاشهای مسئولین زندان رجائی شهر برای آزار و اذیت او را قویا محکوم میکند و با جلب توجه سازمانها و نهادهای کارگری و حقوق بشری نسبت به وضعیت بهنام و دیگر زندانیان صنفی و سیاسی، خواهان آزادی فوری ایشان و همه فعالین سیاسی و صنفی از زندانهای کشور و برداشته شدن ااتهامات امنیتی از پرونده های آنان می باشد.  

۹  دی ماه ۱۳۹۵

*************

تجمع صنفی دانشجویان دانشگاه تهران امروز برگزار شد.

این تجمع حدود ٧٠٠ نفره امروز در حالی برگزار شد كه فضای شدید امنیتی چه در دانشگاه و چه در خیابان های منتهی به دانشگاه، بر آن حاكم بود. دانشجویان بعد از راهپیمایی در صحن دانشگاه در آخر برای قرائت بیانیه نزدیك كتابخانه مركزی جمع شدند.
برخی از شعارهای این تجمع به شرح زیر است:
#خواسته_ما_صنفیه_بی_قانونی_كافیه
#دانشگاه_پولكی_جریمه_زوركی
#دانشگاه_پولگردان_تضعیف_زحمتكشان
#در_دانشگاه_بیگاری_بعد_از_تحصیل_بیكاری
#دانشگاه_پولیه_كارآموزی_زوریه
#قانون_تبعیض_آمیز_محكوم_باید_گردد
لازم به ذكر است تماس ها و تهدیدهای امنیتی اخیر برای برخی از فعالین صنفی و برچسب زنی های نامربوط به بدنه دانشجویی، خدشه ای در برگزاری تجمع نداشت و دانشجویان با تمام قوا اتحاد خود را به رخ كشاندند.

*************

خواست افزایش مزد به کارگران و پرسنل شرکت نفت نیز کشیده شده است -

تجمع سراسری کارگران و پرسنل شرکت نفت در مقابل وزارت نفت در تهران لغو شد
 

اتحادیه آزاد کارگران ایران: مبارزه گسترده و دامنه داری از  بیش از یکسال گذشته در میان کارگران و پرسنل شرکت ملی نفت ایران در سراسر کشور  برای ارتقا دریافت ماهیانه  آغاز و همچنان ادامه دارد.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، بدنبال تصویب قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت در مورخه  ۱۹/۱۲/۱۳۹۱ در مجلس شورای اسلامی و ابلاغ آن به وزیر نفت در تاریخ ۴/۹/۱۳۹۳ جهت اجرا، از آنجا که از سوی وزارت نفت هیچ اقدامی جهت اجرای ماده ده این قانون صورت نگرفت کارکنان شرکت ملی نفت، بویژه پرسنل عملیاتی و تخصصی آن در حوزه های نفتی سراسر کشور طی نامه های متعددی به وزیر نفت و دیگر مسئولین وزارت نفت خواهان اجرای این ماده که ناظر بر ارزشیابی کارکنان نفت می باشد شدند.
در پی تداوم بی توجهی وزارت نفت نسبت به خواست قانونی کارگران و پرسنل صنعت نفت، آنان از اوایل سالجاری در اقدامی هماهنگ و سراسری اقدام به جمع آوری طوماری ۱۰۵۰۰ نفره با خواست اجرای ماده ده و افزایش دریافتی ماهیانه خود شدند و در خرداد ماه امسال آنرا تحویل مسئولین ذی ربط در وزارت نفت دادند.
بنا بر این گزارش، علیرغم این اعتراض و طرح متحدانه ی خواست اجرای ماده ده و افزایش دریافتی ماهیانه از سوی پرسنل شرکت ملی نفت  در سطح کشور، مسئولین مربوطه همچنان بی توجهی خود را نسبت به خواست معیشتی  کارگران و پرسنل نفت ادامه دادند و همین امر باعث شد تا آنان تلاشهایی را برای برگزاری تجمعی سراسری در مقابل وزارت نفت در تهران صورت دهند.
بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، این تجمع که قرار بود فردا ۱٧ آذر ماه در مقابل وزارت نفت در تهران با شرکت کارگران و پرسنل شرکت نفت و خانواده هایشان از سراسر کشور برگزار شود با فشارهای امنیتی لغو شده است اما با اینحال کارگران و پرسنل وزارت نفت، بویژه کارگران و پرسنل عملیاتی و تخصصی آن در حوزهای مهم نفتی کشور اعلام کرده اند تلاش و مبارزه خود را برای افزایش دریافتی ماهیانه و اجرای ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت ادامه خواهند داد.

http://www.etehadeh.com/?page=news&nid=5671

۱٦ آذر ماه ۱۳۹۵
 

*************

با گرامیداشت ۱٦ آذر، همبستگی و همراهی

خود را با بیانیه فراگیر دانشجویان کشور اعلام میداریم
 

در آستانه ۱٦ آذر روز دانشجو، جنبش دانشجوئی ایران با درایتی کم نظیر و در صفی متحد و یکپارچه، بار دیگر با قامتی استوار رویکرد ظلم ستیزانه و آزادیخواهانه ی خود را در برابر وضعیت موجود، طی بیانیه ای مبسوط و فراگیر در مقابل حکومت گران گذاشته است.
این بیانیه، کیفرخواست فرزندان جوان، مسئول و آگاه ما کارگران و عموم مردم زحمتکش ایران از کل شرایط و ساختاری است که طی نزدیک به چهار دهه گذشته، همه ی بنیانها و بدیهی ترین ملزومات دوام و بقا یک جامعه انسانی، از امنیت شغلی تا تامین حداقلی از معاش و بهداشت و درمان و مسکن تا احساس خوشبختی و بهروزی و امنیت و آسایش را از بین برده و هرگونه فریاد آزادیخواهی و عدالت طلبی را با زندان و سرکوب پاسخ داده است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران با گرامیداشت ۱٦ آذر روز دانشجو، به همه دانشجویان و تشکلهای صنفی آنان در سراسر کشور درود می فرستد و با اعلام همبستگی و همراهی با جنبش دانشجوئی و بیانیه فراگیر آنان، مصرانه نسبت به پایان دادن به فضای امنیتی در دانشگاهها و حق دانشجویان سراسر کشور برای برگزاری آزادنه مراسم روز ۱٦ آذر پای می فشارد.

۱۵ آذر ماه ۱۳۹۵
 

*************

یورش نیروهای انتظامی و امنیتی به تجمع کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

تجمع کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که قرار بود ساعت ده صبح امروز در مقابل شهرداری تهران در خیابان بهشت برگزار شود از همان لحظه آغاز مورد یورش نیروهای انتظامی و امنیتی قرار گرفت و با پیش آمدن این وضعیت کارگران معترض به سمت خیابان امام خمینی و خیام دست به راهپیمائی زدند و نهایتا در ترمینال فیاض بخش در ضلع شمالی پارک شهر تجمع کردند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران و گزارشاتی که تا لحظه مخابره این خبر کانال تلگرامی سندیکای کارگران شرکت واحد تهران منتشر کرده است در پی یورش نیروهای انتظامی به تجمع این کارگران، تعدادی از آنان زخمی و آقایان وحید فریدونی، حسن سعیدی، رسول طالب مقدم، عطا باباخانی، دلیری، هوشیاری، محمد سامی، مجید شکریان، علی رضا توسلی، امیر تاخیری، محمدعلی اصلاغی، امیرعباس حسینی، ناصرمحرم زاده و ایرج فدایی بازداشت و به مقر پلیس امنیت میدان ارگ منتقل شدند. بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، تا لحظه مخابره این خبر (۳۰/۱۳) خیابان بهشت همچنان بسته است و نیروهای انتظامی و امنیتی در این خیابان، پارک شهر و ترمینال فیاض بخش حضور چشمگیری دارند اما با این حال تجمع کارگران شرکت واحد تهران همچنان در ترمینال فیاض بخش ادامه دارد و آنان اعلام کرده اند تا آزادی همکارانشان محل را ترک نخواهند کرد. همچنین رئیس پلیس امنیت میدان ارگ به دلیل زخمهای وارده بر حسن سعیدی و ایرج فدائی و ناصر محرم زاده حاضر به تحویل گرفتن آنان از سوی نیروهای بازداشت کننده نشده و قرار است این سه عضو سندیکای واحد به بیمارستان منتقل شوند.
کارگران شرکت واحد تهران در راهپیمائی خود و هنگام حمله نیروهای انتظامی شعارهای زیادی از جمله: نیروی انتظامی خجالت خجالت - شهردار بالا نشین، معضل ما را ببین - شهردار باید بدونه مسکن ما را نده، این وضع ادامه داره - شهردار باید بدونه، دوباره بر می گردیم - کارگران درد دارند، مشکل مسکن دارند - میر بی کفایت عامل بی مسکنی ست - تسهیلات مسکن را مدیر چپاول کرده - شهردار نظاره می کنه مدیر چپاول می کنه - قالیباف قالیباف پول مسکنم کجاست - مسکن ما را ندید این وضع ادامه داره - مشکلات رفع نکنی اعتصاب هم تو راهه و...
همچنین تمام پلاکاردهایی را کارگران شرکت واحد در دست داشتند از سوی نیروهای انتظامی پاره و ضبط شد.
فراخوان تجمع امروز کارگران شرکت واحد در مقابل شهرداری تهران را سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه برای احقاق حق مسکن چپاول شده کارگران این شرکت داده بود و بیش از دویست کارگر در آن شرکت کرده بودند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران با اعلام همبستگی با کارگران شرکت واحد تهران برای دست یابی به مطالبات بر حق شان، تعرض و حمله به تجمع آنان را قویا محکوم میکند و بدینوسیله خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط کارگران دستگیر شده و محاکمه عاملین و آمرین حمله به تجمع آرام و بر حق کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه می باشد.

پرتوان باد سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

پیش بسوی اعتراضات همبسته و سراسری کارگران ایران

۱۴ آذر ماه ۱۳۹۵
 

*************

حجت عرب خویی کارگر شرکت آلومینیوم پارس بر اثر سقوط درب جان باخت

اتحادیه آزاد کارگران ایران: ساعت ۵/۳۰ بعد از ظهر امروز حجت عرب خویی کارگر قسمت تراشکاری شرکت آلومینیوم پارس که برای انجام کاری به قسمت جوشکاری کارخانه مراجعه کرده بود بر اثر سقوط درب این قسمت که بدلیل وزش باد رخ داد جان باخت.
حجت عرب خویی ۳۲ ساله، مستاجر، متاهل و دارای یک فرزند دختر سه ساله است که حدود هفت سال سابقه کار در این کارخانه داشت. بنا بر اظهار کارگران شرکت آلومینیوم پارس  دری که بر روی حجت سقوط کرد به طول ۵ و ارتفاع ۴ متر بود که باعث مرگ وی در همان لحظات اولیه حادثه شد.
سوانح کاری منجر به فوت کارگران در محیطهای کار که هر روزه در جای جای کشور ابعاد هر چه وسیع تری پیدا میکند در شرایطی است که صاحبان سرمایه در سایه تعرض هر روزه دولت تدبیر و امید سرمایه داران به آخرین ذره های حقوق انسانی ما کارگران، بیش از پیش از تامین ایمنی محیطهای کار سلب مسئولیت میکنند بطوری که در کارخانه مهمی همچون شرکت  آلومینیوم پارس با وزش بادی، درب سنگین و بزرگی، سقوط و باعث مرگ حجت عرب خویی میشود.
اتحادیه آزاد کارگران ایران، با ابراز همدردی عمیق با خانواده و همکاران حجت عرب خویی و تسلیت به این عزیزان و با تاکید بر محاکمه مسئولین این حادثه در شرکت آلومینیوم پارس، مسئولیت  مرگ دلخراش حجت و دیگر کارگرانی را که هر روزه بدلیل عدم رعایت ایمنی در محیطهای کار جان میدهند، مستقیما بر عهده کسانی میداند که طی ۳٧ سال گذشته با تعرض هر روزه به بدیهی ترین حقوق انسانی ما کارگران، باعث پدید آمدن وضعیتی شده اند که امروزه محیطهای کار به قتلگاه کارگران تبدیل شده است.

۳ آذر ماه ۱۳۹۵
 

*************

رئیس اداره کار شهرستان کاشمر: طرح استاد شاگردی کمک شایانی

به کارفرما کرد تا از این طریق قانون تأمین اجتماعی و کار را برای مدت مشخصی کنار بگذارد

به گزارش خبرگزاری فارس از کاشمر، حسین یوسفی عصر امروز در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری کاشمر که به ریاست فرماندار و با حضور اعضا در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: حوزه اشتغال از حوزه‌های زیربنایی در توسعه هر کشور است و در کشور ما نیز منویات مقام معظم رهبری و قوانین بالادستی همواره مبتنی بر فعالیت بدون منت در حوزه اشتغال و کارآفرینی بوده است.
وی با اشاره به برگزاری جشنواره کارآفرینان برتر و ثبت‌نام ۵۱٧ طرح از خراسان رضوی برای حضور در این جشنواره و راه‌یابی ۸٦ طرح به مرحله داوری خاطرنشان کرد: از کاشمر نیز ٦۴ طرح برای شرکت در این جشنواره ثبت‌نام کردند که ٧ طرح در حوزه کشاورزی، ۱۳ طرح در حوزه صنعت و ۴۴ طرح در حوزه خدمات بودند.
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی کاشمر با بیان اینکه ۳٧ نفر از متولیان این بنگاه‌ها زیر لیسانس و ۲٧ نفر دارای مدرک لیسانس و بالاتر بودند افزود: از مجموع ٧ طرح راه‌یافته به مرحله داوری در بخش استانی طرح زرین تخم به مرحله داوری کشوری راه یافت.
وی با بیان این‌که طرح استادشاگردی از ابتکارات دولت یازدهم در جهت حمایت از صنایع به‌ویژه صنایع کوچک و اصناف است ابراز داشت: با توجه به این‌که مشکل عمده واحدهای صنفی موضوع بیمه، حقوق و دستمزد کارگران است اجرای طرح استادشاگردی کمک خوبی به این مجموعه‌ها به جهت کمک به تولید با بهره‌گیری از توان نیرویی که در قبال آن تعهد مالی زیادی ندارند.
یوسفی با اشاره به اینکه دولت با طرح استادشاگردی کمک شایانی به کارفرما کرد تا از این طریق قانون تأمین اجتماعی و کار را برای مدت مشخصی کنار بگذارد تصریح کرد: کارگر با حضور در این کارگاه‌ها در قبال دریافت حقوق‌های قانونی، حرفه و شغل را فرامی‌گیرد و در مقابل نیز کارفرما از پرداخت هزینه‌های هنگفت در جذب نیروی کارگری معاف می‌شود. وی با بیان این‌که در حال حاضر ۵ طرح با مراجعه به سامانه بهین یاب برای دریافت تسهیلات ثبت‌نام کردند ابراز داشت: اگرچه در حوزه مشاغل خانگی نیز به‌زودی اعتبارات امسال ابلاغ می‌شود؛ اما پیش از آن نظارت بر طرح‌هایی که سال‌های قبل تسهیلات این حوزه را دریافت کردند در دستور کار قرارگرفته است و به‌تمامی دستگاه‌های متولی در این حوزه فرم نظارت ارسال خواهد شد تا کارشناسان با حضور در این واحدها نسبت به تکمیل فرم‌ها اقدام کنند.
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی کاشمر با اشاره به ابلاغ طرح مالی بنگاه‌های خرد با رویکرد بازنگری پیوندی افزود: دستورالعمل‌های مربوط به این طرح ابلاغ‌شده و به‌زودی با برگزاری جلسات تخصصی نسبت به اجرایی کردن آن در سطح شهرستان اقدام خواهیم کرد.
یوسفی با تأکید بر اینکه موضوع شرکت‌های دانش‌بنیان و بها دادن به تولید علم در کشور علیرغم مشکلات مالی در دست پی گیری قرارگرفته است یادآور شد: امیدواریم با راه‌اندازی مرکز نوآوری در این شهرستان بتوانیم بهره‌وری درستی داشته باشیم.
انتهای پیام/۳۲٦۸/ن۴۰/ - خبر گزاری فارس ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۰ فارس استانها

اتحادیه آزاد کارگران ایران - ۲٧ آبانماه ۱۳۹۵

*************

ما خواهان اصلاح و تغییر قانون کار برای پایان دادن به شرایط مشقت بار موجود هستیم

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون بازگشت لایحه اصلاحیه قانون کار از مجلس شورای اسلامی

پس از گذشت دو ماه و نیم از مخالفت گسترده و مبارزه ما کارگران بر علیه لایحه اصلاحیه دولت در مورد قانون کار، دیروز و در پی دومین تجمع کارگری در مقابل مجلس، این لایحه از دستور کار کمیسیون اجتماعی خارج و اعلام شد لایحه ی مذبور پس از دریافت نظرات کار گروه سه جانبه ملی تحت عنوان "کمیته سه جانبه ملی کارگران، کارفرمایان و دولت" در طول یک ماه تا ۴۰ روز آینده برای دومین بار در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار خواهد کرد.
بار دیگر قرار است نهادها و تشکلهایی با نام ما کارگران در پشت میز توافق بر سر اصلاح قانون کار بنشینند که سرانشان علیرغم انتشار لایحه اصلاحیه دولت در سوم مرداد ماه در مجلس شورای اسلامی و اطلاع کامل از وجود این لایحه، تا دوازدهم شهریور ماه که اتحادیه آزاد کارگران ایران آن را منتشر و افشا نمود سکوت کرده بودند.
برای مطالعۀ متن کامل اینجا کلیک کنید.

*************

صدها کارگر تهرانی با تجمع و راهپیمائی در

مقابل مجلس خواهان بازپس گیری لایحه  اصلاحیه قانون کار شدند

ساعت ده صبح امروز بیش از هفتصد کارگر تهرانی از کارخانه ها و مراکز کارگری مختلف در اعتراض به لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار در مقابل مجلس شورای اسلامی دست به تجمع زدند و بارها در محوطه ضلع شمالی آن اقدام به راهپیمائی نمودند.
در این تجمع کارگری که اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و اتحادیه آزاد کارگران ایران حضوری چشمگیر داشتند شعارهای مختلفی در مخالفت با لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار و شعارهایی در مخالفت با قراردادهای موقت، شرکتهای پیمانکاری و حق برپائی تشکلهای مستقل کارگری از آغاز تا پایان تجمع سر داده شد. همچنین جمعهایی از دانشجویان دوشادوش کارگران در این تجمع شرکت کرده بودند. نیروهای امنیتی و انتظامی نیز که در محل حضور داشتند اقدام به دستگیری دو نفر از دانشجویان شرکت کننده در تجمع کردند اما با سر دادن شعار "دانشجو را رها کن، فکری به حال ما کن" از سوی تجمع کنندگان ناچار به آزادی آنان شدند.  در جایگاه سخنرانی این تجمع که مسئولین شوراهای اسلامی قرار داشتند با اصرار و خواست تجمع کنندگان  جعفر عظیم زاد و پروین محمدی نیز حضور پیدا کردند و هر کدام برای دقایقی اقدام به سخنرانی نمودند و در ادامه بنرهایی از اتحادیه آزاد کارگران ایران و سندیکای کارگران شرکت واحد در جایگاه سخنرانی در دست فعالین این تشکلها گرفته شد.
عمده ترین شعارهای این تجمع کارگری عبارت بودند از: قرارداد موقت بردگی کارگر - قرار داد دائمی احیا باید گردد - کارگر معلم اتحاد اتحاد - کارگر معلم دانشجو اتحاد اتحاد - لایحه این دولت تضمین این بردگیست - معیشت منزلت حق مسلم ماست - اصلاح قانون کار به نفع سرمایه دار - کارگران ایران اتحاد اتحاد- اعتصاب تجمع تشکل حق مسلم ماست - یه خواست فوری ما افزایش دستمزده - وزیر کارفرمایی خجالت خجالت - کمیسیون اجتماعی لایحه را پس بده - کارگر زندانی آزاد باید گردد - شرکت پیمانکاری بردگی کارگر و...
در این تجمع وحید فریدونی بیانیه سندیکای کارگران شرکت واحد تهران را در مورد لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار  قرائت و جعفر عظیم زاده و پروین محمدی در سخنرانی خود با تاکید بر بازپس گیری فوری لایحه اصلاحیه دولت اعلام کردند: شرایط برده وار موجود که بر کارگران ایران تحمیل شده است حاصل و نتیجه قانون کار فعلی است و در ادامه خواهان تغییر قانون کار فعلی در راستای برچیده شدن قراردادهای موقت و شرکتهای پیمانکاری، احیا قراردادهای دائمی و مستقیم و حق برپائی تشکلهای مستقل کارگری در تمامی مراکز تولیدی صنعتی و خدماتی شدند.
با برگزاری این تجمع کارگری، مسئولین مجلس شورای اسلامی اعلام کردند بعد از ظهر امروز کمیته ای تخصصی تکلیف نهایی لایحه اصلاحیه دولت را بر روی قانون کار مشخص خواهد کرد. کارگران تجمع کننده نیز اعلام کردند که چنانچه لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار همچنان در دستور کار مجلس شورای اسلامی بماند طی هفته های آینده اعتراضات خود را تشدید و اقدام به تحصن در مقابل مجلس شورای اسلامی خواهند کرد.

۲۵ ابانماه ۱۳۹۵

برای مشاهدۀ تصاویر اینجا کلیک کنید.

*************

اعتراضات خود را بر علیه لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار و کل وضعیت فلاکتبار موجود تشدید خواهیم کرد

علیرغم مخالفتهای کم سابقه کارگری که بر علیه لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار در طول بیش از دو ماه گذشته صورت گرفته است دولت و مجلس در اقدامی همسو و هم جهت از طریق وقت کشی و توسل به تناقض گوئی، بررسی و تصویب این لایحه ضد کارگری را همچنان در دستور نگاه داشته اند.
همین بیست روز پیش بود که همزمان با آغاز بررسی این لایحه ضد کارگری در کمیسیون اجتماعی مجلس، جمعی از کارگران تهرانی با هماهنگی اتحادیه آزاد کارگران ایران دست به تجمع در مقابل مجلس زدند و نماینده های آنان با شرکت در کمیسیون اجتماعی مجلس، اعتراض قاطعانه کارگران با این لایحه را اعلام نمودند. نکته قابل توجه در این جلسه این بود که بلا استثنا همه نمایندگان شرکت کننده در این جلسه و منجمله آقای هفده تن معاون وزیر کار که اقدام به سخنرانی کردند مخالفت خود را با این لایحه ابراز داشتند.
با این حال و با وجود مخالفتهای بسیار گسترده کارگران در سراسر کشور با این لایحه که از طریق رسانه ها و خبرگزاریها، بیانیه ها، مصاحبه ها و تهیه طومارهای اعتراضی از سوی کارگران کارخانه ها و نهادهای مستقل صنفی همچون سندیکای کارگران شرکت واحد تهران صورت گرفته است، بررسی آن همچنان در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد و هنوز هیچ اقدامی از سوی دولت و مجلس برای بازگرداندن آن صورت نگرفته است.

کارگران و همکاران در سراسر کشور
چنین برخوردی از سوی دولت و مجلس با لایحه ای که مخالفتی بسیار گسترده و همگانی بر علیه آن در جریان است، بیانگر چیزی جز تلاش برای وقت کشی و وجود عزمی جدی برای بررسی و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی نیست.
همانگونه که اتحادیه آزاد کارگران ایران و دیگر تشکلهای مستقل کارگری و کارگران آگاه و پیشرو، در افشای لایحه به غایت ضد کارگری اصلاحیه دولت بر روی قانون اعلام داشته اند این لایحه بر بستر بردگی و بی حقوقی ایی که قانون کار موجود بر ما تحمیل کرده است در پی سازماندهی بردگی قرن نوزدهمی و بر علیه تمامی حداقلهایی است که کارگران و مردم ایران در یکصد سال گذشته در مبارزه علیه بردگی و دیکتاتوری به آن دست یافته اند.
اما مبارزه بر علیه این لایحه، نباید ما را در موضع دفاع از قانون کار ضد کارگری موجود قرار بدهد. چرا که اگر امروز سرمایه داری حاکم بر ایران جرات و جسارت چنین هجوم بی سابقه ای را بر علیه تمام هستی ما کارگران به خود داده است، تماما از این روست که قانون کار موجود با رسمیت دادن به قراردادهای موقت، ممنوعیت بر پائی تشکلهای مستقل کارگری، نهادینه کردن شرکتهای پیمانکاری در همه صنایع کلیدی و میان دستی و پایین دستی کشور و... امکان هر گونه دفاعی از ما کارگران را از حقوق صنفی و انسانی مان سلب کرده است.
لذا ما کارگران برای پایان دادن به وضعیت فلاکتبار کنونی، نه تنها باید در همه تجمعاتی که بر علیه این لایحه به غایت ضد کارگری برگزار میشود، به میدان بیائیم بلکه بسیار مهم تر از آن، می بایست برای ایجاد سد محکمی در برابر چنین تعرضات خانمان براندازی به زندگی و هستی مان، اعتراضات خود را بر علیه وضعیت فلاکتبار موجود تشدید و در صفی متحد و یکپارچه خواهان محو و برچیده شدن قراردادهای موقت - حذف و امحا شرکتهای پیمانکاری در کلیه صنایع کشور- عقد قراردادهای دائمی، مستقیم و دسته جمعی- به رسمیت شناخته شدن بر پائی تشکلهای مستقل کارگری- قرار گرفتن همه کارگران کشور بدون هیچ استثنایی در تحت شمول قانون کار- اعمال مقاوله نامه های ٨٧ و ۹٨ سازمان جهانی کار در قانون کار موجود و تغییر فوری این قانون با هدف تضمین و برآورده شدن این خواستهای بنیادین بشویم.

۲۲ ابانماه ۱۳۹۵

*************

اعتصاب کارگران شرکت قالبهای صنعتی سایپا با موفقیت به پایان رسید

اعتصاب و تجمع کارگران شرکت قالبهای صنعتی سایپا که از صبح دیروز شروع شده بود ظهر امروز با توافقی که ما بین کارگران و مسئولین سایپا (شرکت مادر) صورت گرفت پایان یافت.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، در پی جلسه بی نتیجه بعد از ظهر دیروز که مابین ده نفر از نماینده های کارگران و سه نفر از مدیران ارشد سایپا برگزار شده بود، کارگران شرکت قالبهای صنعتی سایپا حاضر به پایان اعتصاب نشدند و تا ظهر امروز به اعتصاب خود ادامه دادند.
دیشب کارگران اعتصابی شیفت ۲ کارخانه، مانع خروج قطعات تولیدی از کارخانه شدند طوری که بنا بر اظهار کارگران، خط تولید شرکت سایپا(شرکت مادر)  به مدت ۹ ساعت مختل شد.
 بنا بر این گزارش، در ادامه این اعتصاب، از ساعات اولیه صبح امروز کارگران در سالنهای مختلف کارخانه دست به تجمع زدند و مصممانه بر ادامه اعتصاب تاکید کردند تا اینکه بار دیگر جلسه ای مابین نماینده های کارگران و مسئولین ارشد سایپا (شرکت مادر) برگزار و با هر شش خواست آنان بعلاوه تغییر مدیریت شرکت موافقت شد و مدیر امور کارکنان شرکت نیز که نماینده اصلی کارگران را تهدید کرده بود از کار اخراج گردید. در رابطه با بند اول خواست کارگران مبنی بر افزایش حقوق، مقرر شد طرح طبقه بندی مشاغل که از سال گذشته مدون و آماده اجرا بود ظرف مدت سه هفته طوری مورد بازنگری قرار بگیرد که بندهایی که در رابطه با دریافتی کارگران به ضرر آنان بود حذف و کل طرح با هدف افزایش حقوق کارگران تغییر پیدا بکند. لازم به یاد آوری است در جلسه بعد از  ظهر دیروز که ما بین نماینده های کارگران و سه نفر از مسئولین ارشد سایپا برگزار شده بود این مسئولین فقط با اجرای طرح طبقه بندی مشاغل موافقت کرده بودند که همین مسئله باعث ادامه اعتصاب تا ظهر امروز شد.
شش خواست کارگران که مورد موافقت قرار گرفته است به شرح زیر می باشد: ۱- افزایش حقوق پرسنل شرکت و پیمانکار(زیر ۱۲ سال) ۲- شارژ مرتب ماهیانه بن کارت با مبلغ مشخص ۳- پرداخت آکورد ماهیانه بطور مرتب و مستمر ۴- تسریع در ادامه روند بازنشستگی پرسنل(مشاغل سخت و زیان آور) و تسریع در پرداخت حق سنوات پرسنل بازنشسته که به مدت یک و نیم سال است به تعویق افتاده است ۵- پرداخت بدهی شرکت به تعاونی مصرف که باعث اختلال در روند خدمات دهی این بخش به کارکنان شده است ٦- تغییر وضعیت کارکنان پیمانکار و روز مزد به قرار دادی.در پی این توافقات حوالی ظهر امروز  کارگران اعتصابی شرکت قالبهای صنعتی سایپا به اعتصاب خود پایان داده و بر سر کارهایشان بازگشتند.

۱۸ آبان ۹۵

گزارش اولیه و تکمیلی از اعتصاب و تجمع کارگران شرکت قالبهای صنعتی سایپا

 کارگران شرکت قالبهای صنعتی سایپا با شعار "افزایش حقوق ها حق مسلم ماست" دست به اعتصاب و اعتراض زدند
اتحادیه آزاد کارگران ایران: از ساعات اولیه صبح امروز ۱٧ آبانماه،  ۱۵۰۰ کارگر شرکت قالبهای صنعتی سایپا بطور متحدانه ای دست از کار کشیدند و با تجمع در مقابل ساختمان اداری کارخانه، خواهان حضور مدیر عامل شرکت سایپا در میان خود شدند تا به خواستهای شان برای افزایش حقوق که از اواخر سال گذشته مطرح بوده است رسیدگی شود.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، بدنبال این اعتصاب و تجمع، حوالی ساعت ده و نیم صبح نماینده وزارت کار نیز در محل حضور پیدا کرد و سپس موسوی، مدیر امور کارکنان سندی را به کارگران نشان داد که طبق آن ادعا میکرد موضوع افزایش حقوقها را در برج ۴ سالجاری طی نامه ای به وزارت کار پیگیری کرده است. اما نماینده رسمی و دائمی کارگران با دیدن سند اعلام کرد: اینکه فقط امضای خودت را دارد و تازه افزایش مزد ربطی به وزارت کار ندارد، شرکت قول داده بود پس از تعیین حداقل مزد سال ۹۵ ، راسا مبلغی را روی حقوقها اضافه کند.
بنا بر این گزارش، با روشن شدن دروغ پردازی مدیر امور کارکنان شرکت، کارگران اقدام به هو کردن وی کردند و ایشان ضمن تهدید نماینده کارگران همراه با نماینده وزارت کار به داخل ساختمان اداری پناه برد. با پیش آمدن این وضعیت و تهدید یکی از نماینده های کارگران توسط مدیر امور کارکنان،  آنان بشدت خشمگین شدند و علیرغم فرا رسیدن وقت ناهار، مقابل ساختمان اداری را ترک نکردند و تا ساعت حدود ١۴ ظهر که گروه سه نفره ای متشکل از مسئولین بلند پایه شرکت سایپا (منجمله قائم مقام مدیر عامل) وارد محل شدند بطور پی در پی اقدام به سر دادن شعار با خواست افزایش حقوق و حمایت از نماینده خود کردند.
کارگران شعار میدادند: افزایش حقوقها حق مسلم ماست - خزائی خزائی حمایتت میکنیم(نماینده کارگران که مورد تهدید مدیر امور کارکنان قرار گرفته بود).  فایل صوتی شعارهای کارگران سایپا بر روی کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران به آدرس  https://telegram.me/ettehad درج شده است.
پس از ورود گروه سه نفری مسئولین بلند پایه شرکت سایپا به محل امور اداری، کارگران جهت مذاکره اقدام به انتخاب ده نفر نماینده از میان خود کردند و سپس جلسه مشترک نماینده های کارگران با این گروه سه نفره، بدون حضور مسئولین "شرکت قالبهای صنعتی سایپا" برگزار شد که تا ساعت ۱٧ بعد از ظهر ادامه داشت.
در این جلسه مسئولین شرکت سایپا اعلام کردند ما در راستای رسیدگی به خواست شما، فقط میتوانیم اجرای طرح طبقه  بندی مشاغل را که همه کارهایش انجام شده است در دستور بگذاریم تا بدین نحو هم این طرح اجرایی شود و هم حقوق کارگران با اجرای این طرح افزایش پیدا کند. همچنین این گروه سه نفره، برای اجرای فوری این طرح و ورود بازرس به شرکت جهت رسیدگی به تحلفات مسئولین "شرکت قالبهای صنعتی سایپا"  قول مساعد دادند.
 پس از پایان این جلسه، نماینده های کارگران با حضور در میان آنان، موضوع اجرای فوری طرح طبقه بندی مشاغل و رسیدگی به تخلفات مسئولین "شرکت قالبهای صنعتی سایپا" را که مسئولین شرکت سایپا (شرکت مادر) وعده کرده بودند در میان گذاشتند اما کارگران اعتصابی با رد این پیشنهادات اعلام کردند ما خواهان افزایش حقوقها هستیم و باید حداقل مزد پایه ما افزایش پیدا بکند.
بر اساس آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، تا لحظه مخابره این خبر  (ساعت ٣٠/۱٧) و شروع شیفت دوم کار، هنوز اعتصاب کارگران  و کشمکش میان آنان و مسئولین شرکت ادامه دارد.
 خواست کارگران شرکت قالبهای صنعتی سایپا که مکتوب شده است به شرح زیر می باشد: ۱- افزایش حقوق پرسنل شرکت و پیمانکار(زیر ۱٢ سال) ٢- شارژ مرتب ماهیانه بن کارت با مبلغ مشخص ٣- پرداخت آکورد ماهیانه بطور مرتب و مستمر ۴- تسریع در ادامه روند بازنشستگی پرسنل(مشاغل سخت و زیان آور) و تسریع در پرداخت حق سنوات پرسنل بازنشسته که به مدت یک و نیم سال است به تعویق افتاده است ۵- پرداخت بدهی شرکت به تعاونی مصرف که باعث اختلال در روند خدمات دهی این بخش به کارکنان شده است ٦- تغییر وضعیت کارکنان پیمانکار و روز مزد به قرار دادی.

گزارش تکمیلی از اعتصاب و تجمع کارگران شرکت قالبهای صنعتی سایپا

صبح امروز کارگران شرکت قالبهای صنعتی سایپا با خواست افزایش مزد دست از کار کشیده و اقدام به تجمع در مقابل ساختمان اداری کارخانه کردند اتحادیه آزاد کارگران ایران: صبح امروز کارگران قسمتهای مختلف شرکت قالبهای صنعتی سایپا بطور یکپارچه ای دست از کار کشیدند و از ساعات اولیه صبح اقدام به تجمع در مقابل ساختمان اداری کارخانه کردند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران این گروه صنعتی بزرگ که تعدادشان ١۵٠٠ نفر است از اواخر سال گذشته،  خواهان افزایش حقوق ماهیانه خود شده بودند و مدیریت شرکت در پاسخ به این خواست، اعلام کرده بود پس از تعیین حداقل مزد سال ٩۵، راسا مبلغی را به آن اضافه خواهد کرد. اما با آغاز سال جدید و بدنبال بی توجهی های مدیریت شرکت به خواست کارگران برای افزایش مزد، در فروردین ماه سالجاری، کارگران یکی از سالنهای تولیدی بمدت دو روز دست به اعتصاب زدند و مدیریت شرکت با هدف پایان دادن به اعتصاب و  جلوگیری از گسترش آن به سایر قسمتها، با این بهانه که افزایش مزد نیاز به هماهنگی با شرکت مادر(شرکت سایپا) دارد و زمانبر است از کارگران اعتصابی مهلت سه ماهه ای را برای رسیدگی به خواستهایشان درخواست کرد و کارگران با این درخواست موافقت و به اعتصاب پایان دادند. اما با پایان اعتصاب، در طول ماههای گذشته، مدیریت شرکت به جای افزایش حقوق ماهیانه کارگران اقدام به پردخت بن ماکارونی و روغن مایع و چیزهایی از این قبیل به کرد و همزمان پرداخت مساعده و حقوقهای ماهیانه نیز بطور مداوم با تاخیر انجام و فضای امنیتی بر شرکت حاکم شد. این بن در بین کارگران به مبلغ ٦٠ هزار تومان خرید و فروش میشد.
بدنبال این وضعیت و تداوم آن، هفته گذشته زمزمه اعتصاب غذا در میان کارگران شرکت قالبهای صنعتی سایپا بالا گرفت و مدیریت شرکت با کسب اطلاع از احتمال انجام این اعتصاب، دادن فرصت یک هفته ای برای رسیدگی به خواست کارگران را مطرح و آنان نیز با این مهلت زمانی موافقت کردند.
بنا بر این گزارش، دیروز با پایان مهلت یک هفته ای کارگران برای رسیدگی به خواست شان برای افزایش مزد، مدیریت شرکت دست به توزیع ده کیلو برنج به ازای هر کارگر زد که این اقدام باعث خشم کارگران شد و آنان اعلام کردند ما خواهان افزایش مزد هستیم نه دریافت ده کیلو برنج. در پی این اعتراض از سوی کارگران، مسئولین شرکت با حضور نماینده های کارگران اقدام به تشکیل جلسه ای برای رسیدگی به خواستهای  آنان کردند. در این جلسه مدیریت شرکت به جای موافقت با افزایش حقوق ماهیانه کارگران، با پرداخت بن، آکورد و سختی کار موافقت کرد. اما کارگران اعلام کردند ما نه خواهان بن و آکورد و چیزهایی از این قبیل، بلکه خواهان افزایش ماهیانه حقوقهای خود هستیم اما این خواست آنان با مخالفت مدیریت شرکت مواجه و  جلسه مذکور بدون نتیجه ای پایان گرفت.
بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، در پی مخالفت مدیریت شرکت با افزایش حقوق ماهیانه کارگران، آنان از ساعات اولیه صبح امروز بطور یکپارچه ای دست از کار کشیدند و با تجمع در مقابل ساختمان اداری کارخانه خواهان حضور جمالی مدیر عامل شرکت سایپا در محل هستند تا به خواستهایشان برای افزایش حقوق ماهیانه رسیدگی شود.

١٧ آبانماه ۱۳۹۵

*************

نامه اتحادیه کارگران تولیدی استرالیا (AMUW)

به آی ال او. اعتراض به احکام شلاق کارگران آق دره و طرح خواست آزادی کارگران زندانی

نوامبر ٢٠١۶
به: گای رایدر دبیر کل سازمان جهانی کار (آی ال او)
دبیر کل گرامی

اتحادیه کارگران تولیدی در استرالیا (AMUW)  با تنبیه بدنی در هر شکل آن مخالف است. از همه مهمتر استفاده از تنبیه بدنی برای جلوگیری کردن کارگران  از دنبال کردن منافع مشروع خود به عنوان اعضای اتحادیه های کارگری بشدت نگران کننده است.
اتحادیه کارگران تولیدی در استرالیا (AMUW) آگاه است که دادگاه دولتی ایران ١٧ کارگر معدن طلای آق دره در غرب ایران را به جرم اعتراض علیه اخراج از کارشان، مورد تنبیه بدنی قرار داده است.  در برابر این اقدام از نظر اتحادیه کارگران تولیدی در استرالیا (AMUW) حضور دولت ایران در سازمان بین المللی کار با توجه به نقض مستمر کنوانسیون سازمان بین المللی کار و سازمان ملل متحد مورد سوال است.
بعلاوه ما خواهان مداخله فوری شما برای آزادی جعفر عظیم زاده، بهنام ابراهیم زاده و علیرضا هاشمی و همچنین باطل کردن احکام زندان همه فعالین کارگری چون اسماعیل عبدی، محمود صالحی، محمود بهشتی، داود رضوی، عثمان اسماعیلی، رضا شهابی، محمد رضا نیکنژاد، مهدی بهلولی، جمیل محمدی و رسول بداقی هستیم.
از دخالت شما بسیار قدردانی میکنیم ارادتمند
آندره دترمر، دبیر کل

*************

حکم سعید مرتضوی برای غارت صندوق سازمان تامین اجتماعی

١٣۵ ضربه شلاق، حکم شاکیان وی، جعفر عظیم زاده و شاپور احسانی راد  ١٧ و ١١ سال زندان

قوه قضائیه کشور از صحنه های آخر سناریوی مضحک از پیش طراحی شده سعید مرتضوی پرده برداری کرد. بر اساس این سناریو و حکم بدوی که بر علیه ایشان صادر شده است، وی بدلیل غارت و چپاول صندوق سازمان تامین اجتماعی به ١٣۵ ضربه شلاق محکوم شد. از جمله شاکیان سعید مرتضوی جعفر عظیم زاده و شاپور احسانی راد از هماهنگ کنندگان طومار اعتراضی ۴٠ هزار نفری کارگران بودند که به نمایندگی از ١٠٠٠* کارگر عضو صندوق سازمان تامین اجتماعی با وکالت آقای دکتر خلیل بهرامیان دست به شکایت از وی زدند. این شکایت نه بر اساس ادعاهای کارگران، بلکه بر اساس گزارش و اسناد  ١۴٦ صفحه ای کمیته تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از سه قوای قانونی کشور تنظیم شده بود.
این حکم در شرایطی بر علیه سعید مرتضوی صادر شده است که حدود دو ماه پس از طرح این شکایت در ١٩ اسفند سال ٩٢ در شعبه ١۵ بازپرسی کارکنان دولت و به فاصله کوتاهی، یکی از نماینده های  این کارگران جعفر عظیم زاده در دهم اردیبهشت ماه ٩٣ دستگیر و در پایان همانسال پرونده اش در شعبه ١۵ دادگاه انقلاب رسیدگی و به شش سال زندان محکوم شد و بار دیگر ایشان پس از یکسال همراه با شاپور احسانی راد در اواخر اردیبهشت ٩۴ در ارتباط با اعتصاب کارگران نورد و لوله صفا دستگیر و چندی پیش هر کدام از این فعالین کارگری به ١١ سال زندان محکوم شدند.
حکم صادره بر علیه سعید مرتضوی در قوه قضائیه دولت جمهوری اسلامی در حالی پس از گذشت  نزدیک به سه سال، آنهم در دادگاه بدوی صادر شده است که در طول این مدت به دو پرونده جداگانه کارگران شاکی وی در شعبه پانزده دادگاه انقلاب اسلامی تهران و شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی ساوه  به سرعت رسیدگی شد و جعفر عظیم زاده با احتساب دوران پس از اعتصاب غذا، یکسال از حکم شش سال زندان خود را نیز سپری کرده است.
بر اساس اسناد منتشره توسط کمیته تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی، سعید مرتضوی متهم به غارت هزاران میلیارد تومان از صندوقی است که نه پول نفت  و ثروت طبیعی کشور، (که اینهم می باید با قاطعیت مورد رسیدگی قرار بگیرد) بلکه حاصل سی سال رنج و محنت میلیونها انسان زحمتکش و محرومی است که تحت شرایط فلاکتباری با هزاران امید و آروز  برای آخرین روزهای حیات شان پس انداز کرده بودند. اما در مقابل، بر اساس دادنامه های صادره از سوی دادگاههای انقلاب اسلامی تهران و ساوه، حکم محکومیت ١٧ و ١١ سال زندان بر علیه این دو کارگر حق طلب، به دلیل کمک و مدیریت اعتصابات کارگری در اعتراض به ماهها عدم پرداخت مزد، اعتراض به دستمزدهای چندین برابر زیر خط فقر و تلاش و مبارزه برای بهبود شرایط کار و زیست میلیونها کارگری بوده است که به دلیل شرایط برده وار موجود، کلیه هایشان را برای زنده ماندن و تامین خانواده هایشان به فروش می رسانند.
با این حال ما کارگران عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران، مصرانه خواهان لغو مجازات قرون وسطائی شلاق بر علیه سعید مرتضوی و محاکمه وی و همپالگی هایش در دادگاهی علنی در برابر چشمان میلیونها مردم ایران با حضور هیات منصفه هستیم.
با احکام صادره بر علیه سعید مرتضوی و کارگران شاکی وی و همچنین عکس العمل قوه قضائیه به غارت اموال عمومی در شهرداری تهران و ماجرای سعید طوسی، اینک قوه قضائیه ای که با شعار مستضعف پناهی در پس انقلاب ۵٧ شکل  گرفت بیش از پیش چهره واقعی خود را به شکل عریانی در دفاع از منافع غارتگران در برابر  چشمان میلیونها نفر مردم شریف ایران و میلیاردها انسان در سرتاسر جهان به نمایش گذاشته است.
محکومیت جعفر عظیم زاده به هفده سال و شاپور احسانی راد به یازده سال زندان، نه حکمی بر علیه این فعالان جسور و برجسته جنبش کارگری ایران، بلکه، سندی محکم برای محاکمه و محکومیت کسانی است که طی ٣٨ گذشته با عوامفریبی با شعار مستضعف پناهی دست به غارت و چپاول دسترنج ما کارگران و ثروتهای اجتماعی کشور زده اند.

١۵ آبانماه ١٣٩۵


  *تعداد این کارگران ١۵٠٠ نفر بودند. امضای ۵٠٠ نفر دیگر، بدلیل اینکه جمع آوری شده بود(اما بدست اتحادیه آزاد کارگران نرسیده بود)، روی آمار کارگران امضا کننده طرح شکایت اعلام گردید اما از طرف دیگر بدلیل تعجیل در تسلیم شکایت در اواخر سال ٩٢ ، این اسامی با نام و نام خانوادگی، شغل و  شماره بیمه امضا کنندگان با آمار دقیق ٩٧٠ نفر در شعبه ١۵ رسیدگی به تخلفات کارکنان دولت ثبت گردید.

*************

*************

در سومین روز تجمع کارکنان شرکتی های مخابرات با وعده رسیدگی پایان یافت

تجمع کارکنان شرکتی های مخابرات که از روز نهم آبانماه بمدت سه روزدرمقابل مجلس صورت گرفت، امروز با وعده های داده شده پایان یافت.
طبق اخبار رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران تجمع اعتراضی کارگران و پرسنل شرکتی های مخابرات که از روزیکشنبه نهم آبانماه با فراخوان قبلی آنان از سراسرکشور در مقابل مجلس شورای اسلامی صورت گرفت، پس ار سه روز مقاومت و اعتراض ومذاکرات، امروز بعدازظهرسه شنبه ۹۵/۸/۱۱ پس ازصدور و انتشارنامه ۱۱۲ نفر ازنمایندگان ازجمله رئیس مجلس به وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات مبنی برپذیرش خواسته های برحق این کارگران و دستور برای تحقق این مطالبات به وزیر، پایان یافت.
علیرغم صدور و دستور نامه نمایندگان به وزیر ، کارگران اولتیماتوم دادند که در صورت عدم تحقق و اجرا نشدن توافقات صورت گرفته٬ جهت دستیابی به مطالبات خود مجدداً تجمع اعتراضی خودرا از سر خواهند گرفت.
همچنین طبق دستوری که به مراکز و شرکتهای مخابراتی صادر خواهد شد٬ کارگران شرکت کننده در این تجمع یا کسانی که بدین‌متظور مرخصی گرفته بودند از هرگونه تعرض و فشار و یا اخراج مصون خواهند بود و امنیت ادامه کاری شغلی آنها تضمین شده ست.
کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات تجمع خودرا ابتدا با بیش از دوهزار نفر آغاز کرده وبه مدت سه روز در مقابل مجلس علیرغم نبود مکان مناسب برای استراحت شبانه، وتحت شرایط سخت توام با سرمای شبانه، همراه با خانواده ها و فرزندان خردسال ادامه دادند.
مطالبات محوری آنان، خواست حذف شرکتهای پیمانکاری، انعقاد قرارداد مستقیم با مخابرات، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، تامین امنیت شغلی و بهبود شرایط معیشتی بوده است، که پس از پافشاری و مقاومت کارگران در طی سه روز پذیرش وپیگیری و تحقق آنها در نامه نمایندگان مجلس به وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات منعکس شده است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن ابرازخرسندی از این موفقیت و تبریک به کارگران مخابرات سراسر کشور، سیاست دولت روحانی را که بلافاصله پس از استقرار، مصوبه هیات وزیران دولت قبلی را مبنی بر حذف شرکتهای پیمانکاری ملغی کرد محکوم میکند.

۱۱ آبان ۹۵

*************

اتحادیه آزاد کارگران ایران در وزارت کار پیگیر

جعل بندهای "ح" و "ز" ماده ۲۱ قانون کار در چاپ سال ۹۵ قانون کار شد

بدنبال ارسال لایحه اصلاحیه دولت در مورد قانون کار به مجلس شورای اسلامی در تیر ماه سالجاری و افشای این لایحه از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران در روز ۱۲ شهریور ماه که تا بدینجا با مخالفت گسترده تشکلهای مستقل کارگری، تجمع اعتراضی در مقابل مجلس، تهیه طومارهای اعتراضی و وادار شدن نهادهای دست ساز کارگری برای مخالفت با این لایحه، سد محکمی در برابر تصویب آن ایجاد شده است، صبح امروز پروین محمدی نایب رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران و نماینده سابق کارگران کارخانه صنایع فلزی به نمایندگی از سوی اتحادیه، پیگیر جعل بندهای "ح" و "ز" در ماده ۲۱ قانون کار در چاپ سال ۱۳۹۵ و در لایحه اصلاحیه دولت شد. در این پیگیری وی پس از ملاقات کوتاهی با هفده تن معاون وزیر کار، نهایتا به دفتر مدیریت روابط کار هدایت شد و موضوع جعل بندهای "ح" و "ز" ماده ۲۱ قانون کار در چاپ سال ۹۵ و در لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار را در این دفتر مطرح کرد.
در این مذاکره مسئول مربوطه وزارت کار با اعلام اینکه این کتاب توسط بخش خصوصی چاپ شده است گفت: وزارت کار دخالتی در چاپ سال ۹۵ قانون کار و آوردن این دو بند در ماده ۲۱ قانون کار نداشته است همچنین وی در مورد وجود جاعلانه این دو بند در لایحه اصلاحیه دولت اعلام کرد این لایحه توسط ما تهیه نشده است و ما فقط این لایحه را که توسط دولت قبلی تهیه شده بود عینا به مجلس ارجاع دادیم.
در ادامه این مذاکره، مسئول مربوطه ی دفتر مدیریت روابط کار اعلام کرد وجود این دو بند در ماده ۲۱ قانون کار صحت ندارد، این تخطی توسط بخش خصوصی انجام گرفته است و مسئله می باید در وزارت ارشاد که مجوز چاپ آنرا داده است پیگیری شود. برای ما در وزرات کار و شعبات ادارات کار، اسنادی از قانون کار که توسط وزارت کار تهیه شده معیار است و در این اسناد این دو بند در ماده ۲۱ قانون کار وجود ندارند.
کارگران و همکاران در سراسر کشور
لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار، لایحه ای به غایت ضد کارگری است که همه هستی ما کارگران را نشانه رفته است. تا بدینجا ما کارگران با اعتراضاتی که انجام داده ایم سد محکمی در برابر تصویب این لایحه ایجاد کرده ایم. اما لایحه اصلاحیه دولت همچنان در مجلس شورای اسلامی است و علیرغم مخالفتهای گسترده با آن، تاکنون به دولت عودت داده نشده است. به همین دلیل باید مبارزه و تلاش خود را برای باز پس گیری این لایحه ضد کارگری از طریق تجمع، طومار نویسی و افشاگریهای گسترده، عمق و دامنه بیشتری بدهیم.
از طرف دیگر با توجه به احتمال عقب نشینی دولت و مجلس از لایحه اصلاحیه بر روی قانون کار که میتواند با گسترش اعتراضات ما کارگران متحقق بشود نباید از جعلی که در ماده ۲۱ قانون کار صورت گرفته است غافل بشویم چرا که در صورت عدم هوشیاری ما کارگران در این زمینه، چه بسا که این دو بند به غایت ضد کارگری با گذشت زمان در قانون کار نهادینه گردند و دولت و کارفرمایان بی هیچ دردسری موفق به قانونی کردن این بندها که یکی از اهداف اصلی و مهم تغییرات ضد کارگری تر در قانون کار است بشوند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران با افشای این اقدام جاعلانه در چاپ سال ۹۵ قانون کار، امروز پیگیر این مسئله در وزارت کار شد و جعلی بودن این دوبند در چاپ سال ۱۳۹۵ در ماده ۲۱ قانون کار محرز گردید. همراه با گسترش تلاش و مبارزه برای باز پس گیری قطعی لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار، باید دست به کار اعتراض به این اقدام جاعلانه و شکایت از ناشر چاپ سال 95 قانون کار با خواست جمع آوری آن از بازار شد.
برای روشن شدن اقدام جاعلانه افزودن دو بند "ح" و "ز" به ماده ۲۱ قانون کار، اطلاعیه اتحادیه آزاد کارگران ایران در این زمینه ضمیمه این بیانیه است.

۱۱ آبانماه ۱۳۹۵

*************

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران

پیرامون سند سازی دولت برای جا انداختن بندهای (ح) و (ز) در ماده ۲۱ قانون کار

همانطوریکه اتحادیه آزاد کارگران ایران در دو بیانیه قبلی خود پیرامون لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار خاطر نشان کرده است، دولت روحانی در اقدامی غیر علنی در صدد تصویب لایحه اصلاحیه ای بر روی قانون کار بود و همه نهادهای دست ساز کارگری، سران شان از قبیل محجوب و جلودار زاده و کمیسیون به اصطلاح کارگری مجلس از این مسئله آگاه بودند و نسخه منتشر شده آن بدست شان رسیده بود اما بدنبال افشا این لایحه و انتشار آن از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران در ۱۲ شهریور ماه بود که همه این نهادهای دست ساز و سران شان زبان به سخن گشودند. گذشته از این مسئله، تا به حال هیچ یک از این نهادهای دست ساز کارگری و سران و سخن گویانشان نسبت به وجود بندهای (ح) و (ز) در ماده ۲۱ قانون کار ابراز تردید نکرده اند و با سکوت از کنار جعل و سندسازی دولت برای جا انداختن این بندها در ماده ۲۱ قانون کار گذشته اند تا در صورت عقب نشینی دولت از لایحه اصلاحیه که قریب به یقین با اعتراضات ما کارگران رخ خواهد داد قادر به جا انداختن اصل این دو بند، بویژه بند به غایت ضد کارگری (ح) در قانون کار بشوند. اتحادیه آزاد کارگران ایران برای روشن شدن این دغلکاری از سوی دولت و نهادهای دست ساز کارگری، توجه همه کارگران را به پاسخهای جعفر عظیم زاده در این مورد فرا میخواند .
متن پاسخهای جعفر عظیم زاده به تلاشهای دولت برای جا انداختن بی سر و صدای دو بند (ح) و (ز) در ماده ۲۱ قانون کار به شرح زیر است:
در این لایحه برای اولین بار، وجود بندهای (ز) و (ح) در ماده ۲۱ قانون کار فرض گرفته شده است و لایحه طوری تنظیم شده است که گویا این بندها، جزو بندهای ماده ۲۱ می باشند و حال دولت اصلاحیه ای را بر آنها وارد کرده است. به همین دلیل من تعمدا روی نقد لایحه اصلاحیه دولت در مورد این بندها نمیروم چرا که وجود آنها در ماده ۲۱ قانون کار را به دلایل زیر، سند سازی و یک جعل دغلکارانه از سوی دولت میدانم: ۱- این بندها در "قانون رفع برخی از موانع تولید و سرمایه گذاری صنعتی" با استناد به "قانون تنظیم بخشی از مقررات تسهیل و نوسازی صنایع کشور" "در سال ۱۳۸٦ مصوب و قرار بود به ماده ۲۱ قانون کار اضافه شود اما با اعتراضاتی که از سوی کارگران در آن تاریخ انجام شد این بندها به ماده ۲۱ قانون کار اضافه نشدند ۲- شاهد این مدعا لایحه اصلاحیه دولت احمدی نژاد* بر روی قانون کار در شهریور ماه سال ۱۳۹۰ است که در آن پیشنهاد اضافه شدن بندهای (ح) و (ز) به ماده ۲۱ قانون کار را داده است. به این معنا که اگر این بندها در سال ۱۳۸٦ مصوب و به قانون کار وارد شده اند اساسا این چه حکمتی است که دولت احمدی نژاد در لایحه اصلاحیه اش در شهریور ماه ۱۳۹۰ پیشنهاد اضافه شدن آنها به ماده ۲۱ قانون کار را مطرح میکند. ۳- این بندها در چاپهای قانون کار تا پایان سال گذشته وجود ندارد و فقط در چاپ امسال در ماده ۲۱ قید شده و در پانوشت آن آمده است: "۱ و ۲ الحاقی ۱۳۸٦/۵/۷ در قانون رفع برخی از موانع تولید و سرمایه گذاری صنعتی" . حال سوال این است چنانچه این بندها ۹ سال پیش مصوب شده اند پس چرا در این ۹ سال در چاپهای قانون کار نیامده اند ۴- مهم تر اینکه، اگر این بندها از ۹ سال پیش به ماده ۲۱ قانون کار اضافه شده اند پس چرا حتی یک مورد استناد به آنها در هیئتهای تشخیص و حل اختلاف و یا دیوان عدالت اداری وجود ندارد و پرونده اخراج هیچ کارگری و یا کارگرانی در هیچ جای ایران با استناد به این بندها در مراجع قانونی مورد رسیدگی قرار نگرفته است. این در حالی است که در طول این ۹ سال هزاران اعتراض و شکایت در مورد اخراج کارگران بدلیل اعلام کاهش تولید و تغییرات ساختاری مرتبط با شرایط اقتصادی و سیاسی و.. از سوی کارفرمایان رخ داده است اما هیچیک از این شکایتها و اعتراضات با استناد به این بندها مورد رسیدگی قرار نگرفته اند. ۵- گذشته از همه اینها، در مقدمه "قانون رفع برخی از موانع تولید و سرمایه گذاری صنعتی" آمده است: "مجلس با اجرای آزمایشی این قانون به مدت پنج سال موافقت کرده است" و از آنجا که مدت این پنج سال از سال ۱۳۹۱ به این سو به اتمام رسیده است و مصوبه ای نیز از سوی مجلس برای دائمی شدن "قانون رفع برخی موانع تولید سرمایه گذاری صنعتی" وجود ندارد لذا فرض گرفتن وجود بندهای (ح) و (ز) در ماده ۲۱ قانون کار در لایحه اصلاحیه دولت یک تقلب آشکار و جعل سند برای جا انداختن این بندهای به غایت ضد کارگری در قانون کار است.٦- جالب است بدانیم علاوه بر اینکه چهار سال است زمان اجرای آزمایشی "قانون رفع برخی موانع تولید و سرمایه گذاری" به پایان رسیده و مجلس نیز اقدامی برای دائمی کردن آن انجام نداده است استنادی هم که در این قانون برای تدوین بند (ح) صورت گرفته، مستند به ماده ۹ قانون تنظیم بخشی از مقررات تسهیل و نوسازی صنایع کشور به شرح زیر شده است: "ح ـ کاهش تولید و تغییرات ساختاری در اثر شرایط اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و لزوم تغییرات گسترده در فن‌آوری مطابق با مفاد ماده (۹) قانون تنظیم بخشی از مقررات تسهیل و نوسازی صنایع کشور". لازم است بدانیم ماده ۹ "قانون تنظیم بخشی از مقررات تسهیل و نوسازی صنایع کشور" می گوید: این قانون تا پایان برنامه سوم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی قابلیت اجرایی دارد. حال دولت روحانی میخواهد بندهایی را که هیچگاه به قانون کار وارد نشده اند و عمر مستندات شان نیز از قبیل "قانون تنظیم بخشی از مقررات تسهیل و نوسازی صنایع کشور" و "قانون رفع برخی موانع تولید و سرمایه گذاری" سالهاست به پایان رسیده است به عنوان بخشی از بندهای موجود!!؟؟ در ماده ۲۱ قانون کار به خورد ما کارگران بدهد تا آنها را با این حقه بازی در قانون کار نهادینه بکند.
بنا بر این کاملا واضح است که این بندها علیرغم تصویب آن در "قانون رفع برخی موانع تولید و سرمایه گذاری صنعتی"، (ضمن اینکه تاریخ اجرای خود این قانون نیز به اتمام رسیده است) هیچگاه در قانون کار اعمال نشده اند و لذا باید بگویم دولت روحانی در یک سناریوی از پیش طراحی شده از طریق خوانش این دو بند به عنوان بندهای موجود در قانون کار، در صدد است تا آنها را در ماده ۲۱ جا بیاندازد. اینان خود به خوبی میدانند که تصویب و عملی شدن لایحه اصلاحیه دولت ، کار چندان راحتی نیست و چه بسا که به احتمال قریب به یقین، همچون دولت احمدی نژاد ناچار به عقب نشینی از آن خواهند شد. به همین دلیل با توسل به جعل و سناریویی از پیش طراحی شده، در صددند چنانچه موفق به تصویب لایحه اصلاحیه قانون کار نشدند این بندها را به شکل دغل کارانه ای وارد ماده ۲۱ بکنند. به نظر من کل داستان هشتاد و چهار ماده قانون کار که در لایحه اصلاحیه دولت مورد تغییرات جزئی و کلی واقع شده اند و خودشان نیز نیک میدانند که قابل تصویب و اجرا نیست، این است که این دو بند را بی سر و صدا و به عنوان اصل بندهای موجود در ماده ۲۱ قانون کار جا بیاندازند. البته این بحث به این معنا نیست که ما در مقابل کل لایحه اصلاحیه دست به افشاگری و مبارزه نزنیم، ما با تمام توان اینکار را خواهیم کرد و خوب، قابل پیش بینی نیز هست که دولت نسبت به لایحه اصلاحیه ناچار به عقب نشینی خواهد شد. لذا ما کارگران باید همزمان با تلاش و مبارزه برای وادار کردن دولت به عقب نشینی در مورد لایحه اصلاحیه، فریادمان را در مورد دغل کاری اش برای جا انداختن این دو بند در ماده ۲۱ قانون کار که همیشه مورد اعتراض مان بوده و از سال ۱۳۸٦ به این سو کسی جرات وارد کردن آنها به قانون کار را به خود نداده است بالا ببریم و اجازه ندهیم این بار با یک سناریوی از پیش طراحی شده براحتی این دو بند را وارد ماده ۲۱ قانون کار بکنند. در این راستا باید به هر شکل ممکن، سندسازی دولت از طریق آوردن این بندها در چاپ امسال قانون کار و در لایحه اصلاحیه را افشا و آن را بشدت مورد اعتراض قرار داد و خواهان جمع آوری چاپ امسال قانون کار از بازار شد.
متن بندهای (ح) و (ز) ماده ۲۱، در قانون کار چاپ سال ۱۳۹۵(در مورد خاتمه قرارداد و اخراج کارگران): ح ـ کاهش تولید و تغییرات ساختاری در اثر شرایط اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و لزوم تغییرات گسترده در فن‌آوری مطابق با مفاد ماده (۹) قانون تنظیم بخشی از مقررات تسهیل و نوسازی صنایع کشور. ز ـ فسخ قرارداد به نحوی که در متن قرارداد پیش‌بینی گردیده‌است.
متن بند ۵ لایحه اصلاحیه دولت: بندهای (ز) و (ح) ماده ۲۱ به شرح زیر اصلاح و متون زیر به عنوان بند (ط) و تبصره ۲ به ماده یاد شده اضافه و عنوان تبصره ماده مذکور به تبصره ۱ اصلاح میشود: ز- توافق بین کارگر و کارفرما ح- کاهش تولید و تغییرات ساختاری که در اثر الزام قوانین یا شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و یا لزوم تغییرات گسترده در فناوری منجر به تعطیلی تمام و یا بخشی از کار بشود. ط- فسخ قرارداد با تصمیم کمیته انضباطی کارگاه - تبصره ۲ :موارد مذکور در بند ز در کارگاههای بیش از ۵۰ نفر کارگر باید به تایید هیاتی مرکب از استاندار یا معاون وی، مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیر کل دستگاه صادر کننده مجوز کارگراه، نماینده صندوق بیمه ای ذیربط، رئیس کل دادگستری، نماینده تشکل کارگری حائز اکثریت استان، نماینده تشکل کارفرمائی استان، نماینده کارگران کارگاه و کارفرما یا نماینده تام الاختیار وی برسد. چنانچه به تشخیص هیات مذکور تمام یا بخشی از کار تعطیل شود به همان نسبت مشمول بیمه بیکاری میشود.
* متن ماده ۴ لایحه اصلاحیه دولت احمدی نژاد به نقل از خبرگزاری فارس - سرویس اقتصادی - ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۰ - کد خبر ۱۸۹۲۷۱
۴- متون زیر به عنوان بندهای ز، ح، و ط به ماده ۲۱ اضافه و شماره تبصره ماده مذکور به تبصره ۱ اصلاح و تبصره ۲ به شرح زیر اضافه می‌شود: ز ـ کاهش تولید و تغییرات ساختاری که در اثر الزامات قانون و مقررات یا شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی یا لزوم تغییرات گسترده در فن‌آوری منجر به تعطیلی تمام و یا بخشی از کار شود . (ح) ـ توافق بین کارگر و کارفرما. (ط) ـ فسخ قرارداد با تصمیم کمیته انضباطی کارگاه. ( تبصره ۲)ـ موارد مذکور در بند ز در کارگاه‌های بیش از ۵۰ نفر کارگر باید به تایید اکثریت هیاتی مرکب از استاندار یا معاون وی، مدیر کل کار و امور اجتماعی، مدیرکل دستگاه صادر کننده مجوز اصلی کارگاه، مدیرکل تامین اجتماعی، رییس کل دادگستری، نماینده تشکل کارگری حائز اکثریت استان، نماینده تشکل کارفرمایی استان، نماینده کارگران کارگاه و کارفرما یا نماینده تام الاختیار وی برسد. چنانچه به تشخیص هیات مذکور تمام یا بخشی از کار تعطیل شود به همان نسبت مشمول خاتمه کار و مقررات بیمه بیکاری می‌شود.

اتحادیه ازاد کارگران ایران - ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۵

*************

برای سومین روز پیاپی، تجمع کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات از ساعت ده و نیم صبح در مقابل مجلس آغاز شد

در پی دو روز تجمع مداوم کارگران و پرسنل شرکتی (پیمانکاری) مخابرات کشور در مقابل مجلس که با خواست حذف شرکتهای پیمانکاری، انعقاد قرارداد مستقیم با مخابرات، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، تامین امنیت شغلی و بهبود شرایط معیشتی صورت گرفته است، امروز نیز این کارگران با کمی تاخیر از ساعت ده و نیم صبح تجمع خود را در مقابل مجلس آغاز کردند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، دیروز علیرغم وعده ای که روز یکشنبه به این کارگران مبنی بر برگزاری جلسه ای با شرکت مسئولین مخابرات کشور، نماینده های مجلس و نماینده های کارگران برای رسیدگی به خواست هایشان داده شده بود این جلسه برگزار نشد و تا ساعت ۳ بعد از ظهر تعدادی از نماینده های مجلس با حضور در میان کارگران و سخنرانی، وعده رسیدگی به خواستهای آنان را دادند و تلاش کردند به این تجمع پایان داده شود. اما با ایستادگی کارگران، ساعت ۳ بعد از ظهر تعدادی از نماینده های آنان را به داخل مجلس فرا خواندند و جلسه ای با شرکت برخی نماینده های مجلس، نماینده پارلمانی وزارت ارتباطات در مجلس و نماینده های کارگران برگزار شد. در این جلسه که به مدت سه ساعت تا ساعت ٦ غروب ادامه داشت توافقاتی پیرامون اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، تضمین امنیت شغلی و عدم تهدید و اخراج کارگران شرکت کننده در تجمع صورت گرفت اما از آنجا که با خواست اصلی این کارگران یعنی حذف شرکتهای پیمانکاری و انعقاد قرارداد مستقیم توافقی به عمل نیامد این جلسه بدون نتیجه پایان گرفت.
با پایان بدون نتیجه این جلسه و اصرار نمایندهای مجلس مبنی بر عدم تجمع کارگران در صبح امروز در مقابل مجلس که به بهانه حضور رئیس جمهور در مجلس صورت گرفت و همچنین ایجاد فضای امنیتی و قطع کانال تلگرامی کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات تا ساعت ۱ بامداد امروز، آنان نسبت به برگزاری تجمع امروز در مقابل مجلس مردد شدند و برخی نماینده هایشان اعلام نمودند صبح روز چهارشنبه تجمع خود را در مقابل مجلس از سر خواهند گرفت. در پی این تهدیدات و قطع کانال تلگرامی کارگران، بسیاری از این کارگران هم که از نقاط مختلف کشور برای تجمع امروز آماده حرکت به تهران بودند از حرکت منصرف شدند. اما علیرغم این وضعیت، کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات از ساعت ده و نیم صبح امروز بار دیگر تجمع خود را در مقابل مجلس از سر گرفتند و تا لحظه مخابره این خبر (ساعت ۱ ظهر) این تجمع ادامه دارد.
دیروز و پریروز در پی تهدید به اخراج کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات، پدر یکی از مهندسان شرکتی در شهرستان خوی با شنیدن خبر شرایط امنیتی پیش آمده و احتمال اخراج فرزندش (مهندس ملتجی) سکته کرد و جان باخت.
در تجمع کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات که مدت سه روز است در مقابل مجلس ادامه دارد خانواده ها و فرزندان خردسال تعدادی از کارگران نیز شرکت دارند و با توجه به نبود مکان مناسب برای استراحت شبانه، آنان تحت شرایط سخت توام با سرمای شبانه، اعتراض خود را ادامه میدهند و احتمال مریضی فرزندان کوچک خانواده های آنان بسیار جدی است، با این حال وزارت ارتباطات و مجلس شورای اسلامی همچنان در مقابل خواست بر حق این کارگران برای انعقاد قرارداد مستقیم و حذف شرکتهای پیمانکاری غارتگر از شرکت مخابرات اصرار می ورزند. کارگران شرکتی مخابرات دیروز تا آخر تجمع خود، بطور مرتب شعارهایی از قبیل قرارداد مستقیم حق مسلم ماست - مخابرات حیا کن پیمانکارو رها کن و .... میدادند. فایل صوتی تصویری شعارهای کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات بر روی کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران به آدرس ttps://telegram.me/ettehad درج شده است.
شرکتهای پیمانکاری در مخابرات سراسر کشور واسطه هایی بین شرکت مخابرات و پرسنل مخابراتی هستند که با دستمزدهای بسیار ناچیز هزاران نفر را بکار گرفته اند. این کارگران از بسیاری از مزایای قانونی که کارگران رسمی مخابرات دارند محرومند و دسترنج آنان بطور مضاعفی توسط این شرکتها که اغلب با واسطه هایی متعلق به مدیران رده بالای مخابرات می باشند غارت میشود.
بنابر گزارش دیگری که بدست اتحادیه ازاد کارگران ایران رسیده است علاوه بر تداوم تجمع اعتراضی در مقابل مجلس، زمزمه اعتصاب سراسری نیز در میان کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات در صورت عدم رسیدگی به خواست هایشان آغاز شده است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران با محکوم کردن سیاست دولت روحانی که بلافاصله پس از استقرار، مصوبه هیات وزیران دولت قبلی را مبنی بر حذف شرکتهای پیمانکاری ملغی کرد حمایت خود را از مبارزات کارگران شرکتی مخابرات و دیگر کارگران در سراسر کشور برای حذف شرکتهای پیمانکاری و تامین نیروی انسانی اعلام میدارد و مصرانه خواهان برچیده شدن همه شرکتهای پیمانکاری و شرکتهای تامین نیروی انسانی در کلیه مراکز تولیدی و خدماتی کشور است.

۱۱ آبانماه ۱۳۹۵

دومین روز تجمع بزرگ کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات در مقابل مجلس در حال انجام است

کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات که از سراسر کشور از صبح دیروز در مقابل مجلس دست به تجمع زده بودند از هفت صبح امروز به تجمع خود ادامه دادند. بدنبال تجمع امروز، نماینده تی سی تی که پیمانکار کشوری مخابرات است بناچار در میان کارگران حضور پیدا کرد اما کارگران با سر دادن شعار قرارداد مستقیم حق مسلم ماست و مخابرات حیا ، کن پیمانکارو رها کن، نسبت به حضور او و شرکتهای پیمانکاری در مخابرات اعتراض کردند. فایل صوتی تصویری شعارهای کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات بر روی کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران به آدرس https://telegram.me/ettehad درج شده است.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، علیرغم وعده های مختلفی که از سوی برخی نماینده های مجلس برای رسیدگی به خواستهای این کارگران داده شده است این تجمع تا لحظه مخابره این خبر (ساعت ۱۴ ظهر) همچنان ادامه دارد و کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات اعلام کرده اند تا انجام اقدامی موثر از سوی مسئولین برای رسیدگی به خواستهایشان به تجمع خود پایان نخواهند داد.
خبرهای تکمیلی تجمع امروز کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات متعاقبا از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر خواهد شد.

۱۰ آبانماه ۱۳۹۵

نامه سرگشاده جمعی  از پرسنل شرکتی مخابرات به وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات


جناب آقای واعظی وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات
سلام علیکم

احتراما حضرتعالی طی نامه  شماره ۱/۷۳۶۰۳  مورخه  ۹۵/۰۸/۰۵ به وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نمودید که ۶۰ درصد از ۴۰۰۰۰ نیروی شرکتی شاغل در شرکت مخابرات ایران مازاد هستند، لذا به عنوان عضو کوچکی از جامعه مظلوم و زحمت کش و زجر دیده شرکت مخابرات بر خود واحب دانستم مطالبی خدمتان عرض نمایم:
ابتدا به بزرگان و پدران خود احترام گذاشته با ذکر  ضرب المثل قدیمی که گویند، سیر از گشنه خبر ندارد و سواره از پیاده..عرض نمایم:
جناب وزیر! آن زمان که ما به این شرکت آمدیم همه با مدارک عالیه و رشته های تحصیلی  اعتبار خاصی برایمان قائل بودند و بسیاری از ادارات و سازمانها خواهان جذب این جوانان با استعداد بودند، اما اطلاع نداشتیم که قرار است زمانی شرکت مخابرات را به بخش خصوصی واگذار نمایند تا سرمایه گذاران با آورده های کم انتظار و توقع بیش از حد مجاز از این سرمایه گذاری داشته باشند به نحوی که در صدد تعدیل و اخراج نیرو برایند و مهندسین با ده تا پانزده سال سابقه را با حداقل حقوق اداره کار حدود یک میلیون تومانی با چند فرزند در ان شرکت اجیر نموده و دائم نیز بر طبل تهدید، تحقیر، تعدیل و اخراج بکوبند، آنگاه جنابعالی که به نظر می رسد از قشر مرفه جامعه می باشید و این حقوقها شاید پول خرد تو جیبی فرزندتان باشد و درد قشر مظلوم جامعه را درک نکرده و نخواهید کرد، آن زمان که برخی شبها بارها به ATM بانک مراجعه می نماییم که آیا یارانه به حساب آمده یا خیر،که بارها شده که ما و همکاران شب را تا صبح بدون هزار تومانی پول خوابیده و فرزندانمان نیمه های شب با کوچکترین سردرد نتوانسته ایم تا درمانگاه برده و تا صبح با درد دست و پنجه نرم نمودند تا شاید فردا از همکاران و اقوام مبلغی جزئی قرض نموده تا به دوای دردمان بزنیم.
جناب وزیر ایا خبر دارید که از بی پولی تمام دندانهایمان را کشیدیم،
خبر دارید که نتوانستیم عید لباس برا بچه هامون بگیریم،
خبر دارید که در هر مغازه که بچه هامون گریه کردند ما فقط با گریه دستشون را کشیدیم و بردیم و از درون خودمان گریه کردیم،
خبر دارید سوء تغذیه باعث شده امراض جدید به سراغمان بیاید،
خبر دارید حتی یک آزمایش ساده نمی توانیم برویم اگر سرطان هم داشته می باشیم نمی فهمیم،
خبر دارید برخی شبها قلکهای صدقات تو خونمون باز می کنیم برا خرید چهار تا نون،
نه خبر ندارید جناب وزیر ندارید. اگه داشتید این جوری قلم  نمی زدید،
آنگاه بعد از این همه زجر و سختی و تحمل این همه تبعیض و بی عدالتی در این شرکت اعم از رسمی و خصوصی حال جنابعالی به وزیر کار نامه تهدید امیز ارسال می نمایید که این قشر مظلوم جامعه مازاد جامعه هستند، اگر مازادی باشد شمایید جناب وزیر نه ما…
ابتدا برای آن نمایندگانی متاثر و متاسفیم که رای اعتماد به شما دادند که لقب وزیر را با خود به یدک بکشید، برادر جان! پیاده شوید تا چند قدمی هم با کفشهای مظلومین جامعه قدم بردارید،
امام حسین ع فرمودند اگر دین ندارید آزاد مرد باشید
امیدواریم پاسخگوی این رفتار و نامه ای که محتویات آن بوی ظلم به زن و فرزندان ما را می دهد در این دنیا و دنیای دیگر  باشید

جمعی از پرسنل شرکتی  و زجر کشیده مخابرات

گزارش تکمیلی تجمع امروز کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات کشور در مقابل مجلس

تجمع کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات که با فراخوان قبلی آنان در مقابل مجلس صورت گرفت بدون نتیجه ای عملی پایان گرفت و این کارگران اعلام کردند همچنان درتهران خواهند ماند و صبح فردا بار دیگر تجمع شان را از سر خواهند گرفت.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، در این تجمع که از ساعات اولیه صبح آغاز شد بتدریج کارگران و پرسنل مخابرات از سراسر کشور به آن پیوستند و در ساعاتی تعداد شرکت کنندگان در این اعتراض کارگری به بیش از دو هزار نفر رسید.
این تجمع بزرگ، امروز در حالی صورت گرفت که شرکت مخابرات برای جلو گیری از آن، پیشاپیش طی ابلاغیه ای در استانهای مختلف کشور اقدام به لغو مرخصی کارگران و پرسنل شرکتی از نهم تا سیزدهم آبان کرده بود. با این حال علاوه بر شرکت تعداد بیش از دو هزار نفر در این تجمع، بخشهایی از کارگران و پرسنل شرکتی نیز که موفق به شرکت در این اعتراض بزرگ نشده بودند در برخی نقاط کشور بر سر کارهای خود حاضر نشدند.
بنا بر این گزارش، در پی این تجمع بزرگ کارگری، حدود ده نفر از نمایندگان مجلس در میان تجمع کنندگان حاضر شدند و برخی از نمایندهای کارگران نیز برای مذاکره به مجلس فراخوانده شدند اما این مذاکرات نتیجه ای عملی در بر نداشت و هیچ یک از مسئولین شرکت مخابرات نیز حاضر به حضور در مجلس و پاسخگوئی به اعتراضات کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات کشور نشدند.
در مذاکرات نماینده های مجلس با کارگران، همه آنان اذعان کردند شرکت مخابرات قانون را نقض کرده است و باید خسارت نقض چندین ساله قانون به کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات کشور پرداخت شود. همچنین نمایندگان مجلس با اعلام اینکه قانونی برای انعقاد قرارداد مستقیم وجود ندارد، وعده رسیدگی به دیگر خواستهای کارگران منجمله اجرای طرح طبقه بندی مشاغل را مطرح کردند و نهایتا مقرر شد برای رسیدگی مقدماتی به خواستهای آنان، فردا جلسه ای در مجلس شورای اسلامی با حضور نماینده های شرکت مخابرات، تعدای از نماینده های مجلس و نمایندگان کارگران برگزار شود.
بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، بدنبال تعطیلی مجلس و با اصرار نیروی انتظامی، ساعت ۴ بعد از ظهر، کارگران شرکتی مخابرات به تجمع خود پایان دادند و از آنجا که به هیچ نتیجه عملی برای دستیابی به خواستهایشان نرسیدند اعلام کردند از ساعت هفت صبح فردا تجمع خود را در مقابل مجلس آغاز خواهند کرد و تا حصول نتیجه موثر به تجمع شان در مقابل مجلس پایان نخواهند داد. بنا بر اظهار شرکت کنندگان در تجمع امروز، قرار است فردا صبح نیروهای شرکتی بیشتری از مخابرات نقاط مختلف کشور به این تجمع بپیوندند.
بنا بر خبر دیگری نیز که به اتحادیه آزاد کارگران ایران رسیده است شرکت مخابرات استان آذربایجان غربی با تهدید به اخراج، اقدام به تهیه لیستی از کارگران شرکتی کرده است که امروز به هر دلیلی در مرخصی بودند.
خواستهای مهم کارگران و پرسنل شرکتی مخابرات کشور، تبدیل وضیعت، حذف شرکتهای واسطه ای و پیمانکاری و انعقاد قرارداد مستقیم با شرکت مخابرات، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، امنیت شغلی و بهبود وضعیت معیشتی شان است.

نهم آبانماه ۱۳۹۵

صبح امروز صورت گرفت: آغاز تجمع سراسری کارگران و پرسنل بخش خصوصی مخابرات در مقابل مجلس

از ساعات اولیه صبح امروز کارگران و پرسنل بخش خصوصی مخابرات (کارگران شرکتی) دست به تجمع در مقابل مجلس زدند. فراخوان این تجمع در روز ششم آبانماه از سوی این کارگران اعلام شده بود.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، تا لحظه مخابره این خبر (ساعت ۸/۴۵) بیش از ۱۵۰۰ نفر از این کارگران از سراسر کشور در مقابل مجلس تجمع کرده  و با در دست داشتن پلاکاردهایی خواهان رسیدگی به خواستهای خود هستند. 
کارگران و پرسنل بخش خصوصی مخابرات کشور، پیش تر در روزهای ۱۳ و ١۴ مهر دست به تجمع در مقابل مجلس زده بودند که با وعده رسیدگی به خواست هایشان به این تجمعات پایان دادند اما از آنجا که هیچ اقدام موثری در طول بیش از ۲۰ روز گذشته برای رسیدگی به خواستهایشان صورت نگرفت، آنان با فراخوان قبلی، از صبح امروز دست به تجمع در مقابل مجلس زدند.
این کارگران اعلام کرده اند این بار تا رسیدگی عملی به خواست هایشان به تجمع خود در مقابل مجلس پایان نخواهند داد. خبر تکمیلی این خبر متعاقبا از سوی اتحادیه آزاد  کارگران ایران منتشر خواهد شد.

نهم آبانماه ۱۳۹۵

تصاویری از پلاکاردها و تجمع صبح امروز کارگران و پرسنل بخش خصوصی مخابرات کشور در مقابل مجلس را اینجا کلیک کنید.

*************

فراخوان سراسری پرسنل بخش خصوصی مخابرات برای تجمع در مقابل مجلس

بدنبال دو روز تجمع اعتراضی کارگران و پرسنل بخش خصوصی مخابرات در روزهای سیزدهم و چهاردهم مهر ماه در مقابل مجلس و توافقات صورت گرفته، مقرر شده بود حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز اقدامات موثر و لازم برای تعیین وضعیت این کارگران و رسیدگی به خواستهای آنان انجام شود. مهم ترین خواستهای کارگران و پرسنل بخش خصوصی مخابرات کشور انعقاد قرارداد مستقیم با شرکت مخابرات، حذف واسطه های پیمانکار، بهبود وضعیت شغلی و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل می باشد.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، با گذشت ۲۳ روز از توافقات صورت گرفته، از آنجا که تاکنون هیچ اقدامی از سوی مسئولین مربوطه برای رسیدگی به خواستهای این کارگران انجام نشده است، آنان امروز طی فراخوانی اعلام کرده اند روز نهم آبان ماه دست به تجمع در مقابل مجلس خواهند زد. این کارگران اعلام کرده اند این بار تا انجام اقدامی عملی از سوی مسئولین برای رسیدگی به خواستهایشان به تجمع خود در مقابل مجلس پایان نخواهند داد.

٦ آبان ماه ۱۳۹۵

*************

گزارش تکمیلی تجمع کارگری در مقابل مجلس شورای اسلامی در اعتراض به لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار

از ساعت ده صبح امروز و همزمان با آغاز بررسی لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار جمعی از کارگران تهران با هماهنگی اتحادیه آزاد کارگران ایران دست به تجمع در مقابل مجلس شورای اسلامی زدند. در این تجمع که تا ساعت ۱۲ ظهر ادامه داشت کارگران شعار میدادند: لایحه این دولت بردگی کارگر - معیشت منزلت حق مسلم ماست - قرارداد موقت بردگی کارگر - اصلاح قانون کار به نفع سرمایه دار- امید کارفرماها کارگر خاموشه، تدبیر دولتمردان کارگر ارزونه - کارفرمایان بدانند کارگر خاموش نمیشه - دولتیان بدانند کارگر ارزون نمیشه و... فایل صوتی شعارهای این تجمع بر روی کانال اتحادیه ازاد کارگران ایران است.
همچنین در این تجمع پلاکاردهای زیادی به چشم میخورد که بر روی آنها مطالبات کارگران و شعارهایی در اعتراض به لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار نوشته شده بود: بر روی بنر بزرگ این تجمع نوشته شده بود: ماخواهان اجرای فوری ماده ۴۱ قانون کار برای افزایش فوری دستمزدها، بر چیده شدن قراردادهای موقت، حق برپائی تشکلهای مستقل کارگری و ایجاد تغییرات مناسب در قانون کار به نفع یک زندگی انسانی برای کارگران و مزد بگیران زحمتکش هستیم - اتهامات امنیتی باید از پرونده های فعالین صنفی خارج شود - با تصویب لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار پایه های قانون تامین اجتماعی متزلزل خواهد شد -لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار یک بازگشت به عقب بی سابقه و تثبیت و گسترش بردگی محض ما کارگران ایران است - با تصویب لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار در مدت کوتاهی صدها هزار کارگر بصورت دسته جمعی اخراج خواهند شد و حق اعتراض از کارگران برای اخراج سازیها سلب خواهد شد - قانون کار فعلی عامل رواج قراردادهای موقت و بی حقوقی ما کارگران است، ما خواهان تغییر این قانون برای تضمین امنیت شغلی و اعمال مقاوله نامه های ۸۷ و ۹۸ سازمان جهانی کار در آن هستیم – بررسی لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار در کمیسیون اجتماعی مجلس باید فورا متوقف و این لایحه ضدکارگری معدوم باید گردد و...
در پی این تجمع و با توجه به اینکه تجمع کنندگان اعلام کرده بودند بدون حضور رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در میان شان به تجمع خود پایان نخواهند داد حدود ساعت 12 ظهر با حضور یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس و توافق بر سر انتخاب سه نماینده از تجمع کنندگان جهت حضور در جلسه کمیسیون اجتماعی مجلس، کارگران معترض به تجمع خود پایان دادند و نماینده های آنان پروین محمدی و ناهید خداجو از اعضای هیات مدیره اتحادیه ازاد کارگران ایران و اشرف بنائی از کارگران شرکت کننده در تجمع و نماینده پرسنل بیمارستان دکتر سپیر پس از قرائت بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون لایحه اصلاحیه دولت و با کف زدن تجمع کنندگان به داخل مجلس رفتند.
با حضور نماینده های کارگران تجمع کننده در مجلس، آنان ابتدا در لابی مجلس با خدادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس و تقی زاده نماینده پارلمانی وزارت کار در مجلس به مذاکره پرداختند و با توضیح مواد ضد کارگری لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار، خواهان عودت آن از سوی مجلس به دولت شدند. در این مذاکره رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه قانونی در این مورد که مجلس بتواند بدون بررسی، لوایح دولت را بر گرداند وجود ندارد و از مشروطیت تاکنون چنین اتفاقی نیافتاده است با تایید صحبتهای نماینده های کارگران بر احتمال برگشت این لایحه پس از بررسی اولیه تاکید کرد.
در ادامه این مذاکرات، با شروع جلسه بررسی لایحه اصلاحیه قانون کار در کمیسیون اجتماعی مجلس، نماینده های کارگران تجمع کننده به جلسه کمیسیون دعوت شدند و پس از معرفی آنان به عنوان نماینده های کارگران معترض در مقابل مجلس، پروین محمدی به نمایندگی از سوی بقیه به سخنرانی پرداخت. وی در این سخنرانی اظهار داشت: قانون کار در هر کشوری نماینده بربریت یا مدنیت در آن کشور است. شرایط کار کارگران و سهم آنان از زندگی در شرایط حاضر با وجود ۱۱ میلیون حاشیه نشین، میلیونها بیکار، اخراج سازیهای گسترده، دستمزدهای چند برابر زیر خط فقر و ماهها عدم پرداخت همین دستمزدها، بیانگر بربریت در این جامعه است آنوقت شما با تصویب این لایحه درصدد رسمیت بخشیدن و تعمیق و گسترش این بردگی و بربریت هستید. وی در ادامه این سخنرانی اظهار داشت: شما تصور نکنید که اینجا آرام نشستید و میتوانید سندی را به تصویب برسانید که طبق آن میلیونها خانواده کارگری به قهقرا و مرگ رانده بشوند و آنوقت آنان ساکت بنشینند. وی در پایان سخنرانی خود خواهان عودت فوری این لایحه به دولت و ایجاد تغییرات مناسب در قانون کار برای پایان دادن به شرایط مصیبت بار موجود شد.
در این جلسه که هفده تن معاون وزیر کار و تعدای از اعضای شورایعالی و نماینده های عضو کمیسیون اجتماعی مجلس حضور داشتند تمامی سخنرانان از زوایای مختلفی مخالفت خود را با لایحه اصلاحیه دولت اعلام داشتند و این لایحه که قرار بود کلیات آن در این جلسه به رای گذاشته شود، به رای گیری نرسید و کلیات آن مصوب نشد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران اعلام میدارد در صورت تداوم تلاش دولت برای تصویب لایحه اصلاحیه قانون کار، اعتراضات خود را گسترش خواهد داد و در صورت نیاز اقدام به فراخوان تجمع در مقابل مجلس خواهد کرد.

٢۷ مهر ماه ۱۳۹۵

*************

گزارش تجمع کارگری در مقابل مجلس شورای اسلامی در اعتراض به لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار

از ساعت ده صبح امروز و همزمان با آغاز بررسی لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار جمعی از کارگران تهران با هماهنگی اتحادیه آزاد کارگران ایران دست به تجمع در مقابل مجلس شورای اسلامی زدند. در این تجمع که تا ساعت ۱٢ ظهر ادامه داشت کارگران شعار میدادند: لایحه این دولت بردگی کارگر - معیشت منزلت حق مسلم ماست - قرارداد موقت بردگی کارگر - اصلاح قانون کار به نفع سرمایه دار- امید کارفرماها کارگر خاموشه، تدبیر دولتمردان کارگر ارزونه - کارفرمایان بدانند کارگر خاموش نمیشه - دولتیان بدانند کارگر ارزون نمیشه و... فایل صوتی شعارهای این تجمع بر روی کانال اتحادیه ازاد کارگران ایران است.*

*************

مهلت ۱۵ روزه معاون پارلمانی وزیر به کارکنان شرکتی های مخابرات

اتحادیه آزاد کارگران ایران : در پی تحصن دو روزه کارکنان بخش خصوصی شرکت مخابرات سراسر کشور در فضای بیرونی ساختمان مجلس شورای اسلامی ، امروز ۱۴ مهرمعاون پارلمانی وزیر ارتباطات با حضور در جمع تحصن کنندگان قول داد تا ۱۵ روز آینده نسبت به تغییر وضعیت کارکنان بخش خصوصی شرکت مخابرات اقدام کند.
با تجمع کارکنان بخش خصوصی شرکت مخابرات لرستان همگام با دیگر استانها، مقابل مجلس شورای اسلامی مهلت ۱۵ روزه تغییر وضعیت نهایی گردید.
طبق گزارشات رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران در پی تجمع اعتراضی اکثریت کارکنان بخش خصوصی شرکت مخابرات توابع استانها مقابل مجلس شورای اسلامی، جهت خواست حقوق تضییع شده خود، شرایط استخدامی، بهبود وضعیت شغلی، قراردادمسقیم با شرکت مخابرات و حذف واسطه وطرح طبقه بندی مشاغل، تغییر وضعیت در دستور کار قرار گرفت.
بعد از تجمع صورت گرفته ، جلسه ای که با حضور نماینده تام الاختیار و رییس حراست شرکت مخابرات ایران، رییس حراست مجلس شورای اسلامی و همچنین نماینده پارلمانی وزارت با نمایندگان بخش خصوصی از چندین استان مختلف ، نهایتا با تعیین ظرف زمانی ۱۵ روز نسبت به تغییر وضعییت کلیه کارکنان بخش خصوصی به توافق رسیدند که این صورتجلسه در دبیرخانه مجلس شورای اسلامی نیز به ثبت رسید تا برای تجمع کنندگان قابل پیگیری باشد

۱۴ مهر ماه ۱۳۹۵

***************

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران به مناسبت روز جهانی معلم -

۵ اکتبر روز جهانی معلم را با یاد فرزاد کمانگر عزیز و برای دستیابی به خواست های انسانی مان گرامی میداریم

اولین تصویری که از معلم بودن در ذهن و تار و پود هر انسانی نقش می بندد، اعتماد عموم مردم به این بزرگان و مسئولیت بالای این قشر به عنوان یک نقطه رجوع برای همه آحاد مردم زحمتکش از کارگر تا استاد دانشگاه و پزشک و مهندس است. اما چیزی که در این ۳٧ سال گذشته اتفاق افتاده است تحقیر و سرکوب این انسانهای تاریخ ساز و در مقابل دفاع جانانه انسانهای بی نظیر و از جان گذشته ای همچون فرزاد کمانگر و انسانهای مقاوم و پر شوری همچون باغانی، هاشم خواستار، رسول بداقی، اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی، بهلولی، نیک نژاد و دهها و صدها معلم شاغل و بازنشسته ی به نام و بی نام و نشان از شان و مقام معلم و انسانیت انسان بوده است که دیر یا زود پیروز هر صحنه تحولی در تاریخ ایران و جهان خواهند بود. همه باهم دوشادوش معلمان، روز جهانی معلم را با تجمع و اعتراض به شرایط فلاکتبار کنونی و با یاد فرزاد عزیزمان گرامی خواهیم داشت.

زنده باد یاد و خاطره فرزاد کمانگر

زنده و پایدار باد اتحاد کارگران و معلمان ایران

۱۳ مهر ماه ۱۳۹۵

***************

تجمع کارکنان شرکتی های مخابرات در مقابل مجلس شورای اسلامی

از اول صبح امروز صدها نفر از کارکنان شرکتی های مخابرات از سراسر کشور در مقابل مجلس شورای اسلامی دست به تجمع زدند و خواهان رسیدگی به خواستهای خود شدند. این کارگران پیاپیش فراخوان این تجمع را داده بودند و اعلام کرده اند این تجمع را بمدت دو روز ادامه خواهند داد.
کارکنان شرکتی های مخابرات کشور خواهان حذف شرکتهای پیمانکاری، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و به رسمیت شناخته شدن شان به عنوان نیروی کار کارفرمای اصلی یعنی شرکت مخابرات و انعقاد قرارداد مستقیم با آن هستند.
این اولین بار نیست که این کارگران در مقابل مجلس دست به تجمع میزنند، آنان تا به حال بارها از مجاری مختلف قانونی و از طریق تجمع در مقابل مجلس و ادارات مراکز استانی مربوطه خواهان رسیدگی به خواستهای خود شده اند اما تا کنون مسئولین مخابرات و مجلس شورای اسلامی اقدامی در راستای دست یابی آنان به خواستهایشان انجان ناده اند. این کارگران اعلام کرده اند تا دست یابی به خواستهای بر حق خود به اعتراضات و تجمعات شان ادامه خواهند داد.

۱۳ مهر ماه ۱۳۹۵

***************

تداوم تحمیل بی حقوقی بیشتر بر کارگران کارخانه آلومینیوم پارس

در تداوم تحمیل بی حقوقی بیشتر بر کارگران کارخانه آلومینیوم پارس، کارفرمای این کارخانه دو ساعت از اضافه کاری ماهیانه همه ٧۰۰ کارگر را به بهانه کمک آنان به جلوگیری از ورشکستگی کارخانه پرداخت نمیکند. این در حالی است که تولید در این کارخانه با ظرفیت کامل انجام میگیرد و حجم سفارشها انقدر زیاد است که کارگران ناچار به اضافه کاری هستند.
بنا بر اظهار کارگران کارخانه آلومینیوم پارس، علاوه بر این، در بخشهایی از این کارخانه که قانون مشاغل سخت و زیان آور اجرا میشود و کارگران این بخشها می باید روزانه ٦ ساعت کار بکنند عملا ناچار به ۸ ساعت کار روزانه هستند به این شکل که با بازنشسته شدن و یا رفتن هر کارگری از این بخشها، کارفرما کسی را جایگزین آنها نمیکند و کار آنها را بطور غیرقانونی و بدون اینکه اضافه کاری به کارگران تعلق بگیرد بر گردن آنها می اندازد.
همچنین کارفرمای این کارخانه با امتناع از دادن مرخصی رسمی به کارگران، آنان را وادار به جایگزین کردن فرد دیگری به جای خود حین زمانهایی که بدلیل گرفتاری و یا مسائل دیگری به سر کار نمی آیند میکند و به این ترتیب مرخصی سالیانه کارگران انباشته میشود و کارفرما در پایان سال فقط ۹ روز از این مرخصی را باز خرید و آنرا به کارگران میدهد و از بازخرید و پرداخت هزینه بقیه روزهای مرخصی های انباشته شده که خود در طول مانع استفاده کارگران از آن شده است خودداری میکند.

۱۳ مهر ماه ۱۳۹۵

***************

وادار کردن کارگران شرکت وزنه ماموت به انعقاد قرارداد یک ماهه با تهدید به اخراج

اتحادیه آزاد کارگران ایران: گروه صنعتی وزنه ماموت (شرکت سازه و سوله ماموت سابق) که در ساخت سازه ها و سوله های فلزی فعالیت دارد، از سال گذشته تعداد کارگران خود را از ۸۵۰ نفر به ۳۸۰ نفر که دارای قرارداد موقت هستند، تقلیل داده است.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، در ادامه اجرای سیاستهای ضد کارگری در این شرکت، امروز دوازدهم مهر ماه در حالیکه دوازده روز از انعقاد قرارداد سه ماهه با ۳۸۰ کارگر باقی مانده در آن می گذشت کارفرما در اقدامی غیر مترقبه از تمامی کارگران این مجموعه صنعتی خواست تا نسبت به امضا قرارداد یک ماهه اقدام کنند و آنان را با تهدید به اخراج، وادار به امضای این قرارداد کرد. این کارگران در اول مهر امسال با شرکت وزنه ماموت یک قرارداد سه ماهه تا پایان آذر ماه امضا کرده بودند.
تحمیل شرایط هر چه برده وارتر به کارگران ایران، در حالی بطور روزمره و ساعتی در بسیاری از کارخانجات و مراکز تولیدی ابعاد هر چه وحشتناک تری بر خود می گیرد که تازه دولت ضد کارگری روحانی همچون دولتهای گذشته، در صدد قانونی کردن بیش از پیش بردگی ما کارگران از طریق ایجاد تغییرات ضد کارگری تر در قانون کار است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران با هشدار به تعمیق و گسترش بردگی محض کارگران در کارخانجات و مراکز تولیدی اعلام میدارد، تحمیل چنین وضعیتی، و مضاف بر آن تلاش دولت روحانی برای نهادینه کردن بردگی ما کارگران از طریق تغییر قانون کار، امری نیست که با سکوت و تمکین طبقه کارگر ایران تداوم پیدا کند. دیر نیست روزهایی که طبقه کارگر ایران و همه مزد بگیران زحمتکش در ادامه سیاست تحمیل بی حقوقی هر چه بیشتر از سوی دولت و کارفرمایان، در صفی متحد و یکپارچه در برابر این بردگی قد علم کنند.

۱۲ مهر ماه ۱۳۹۵

***************

آنچه که لازم است ما کارگران در باره لایحه اصلاحیه دولت بدانیم

پیش بسوی اعتراضات گسترده بر علیه لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار

لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار هنوز در مجلس است و عکس العملی هایی که تاکنون نسبت به اعتراضات ما کارگران به این لایحه از سوی دولت و مجلس نشان داده شده است در حد وقت کشی و طرح صحبتهای متناقض بوده است. به همین دلیل ما کارگران به هر شکل ممکن که میتوانیم باید دست به اعتراضات گسترده بر علیه لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار بزنیم. این لایحه، یک بازگشت به عقب بی سابقه و تثبیت و گسترش بردگی محض ما کارگران ایران است. کارگران و همکاران در سراسر کشور
درست است که سالهاست دولت و کارفرمایان تمام هست و نیست ما کارگران را به غارت برده اند و هم اکنون نیز از امنیت شغلی برخودار نیستیم و قانون ضد کارگری فعلی شرایط برده واری را بر ما تحمیل کرده است، اما با اینحال نمیتوان و نباید از کنار این لایحه با بی تفاوتی عبور کرد چرا در صورت تصویب این لایحه، شرایط مصیبت بار موجودمان، بمراتب مصیبت بارتر خواهد شد. اینان با ارائه این لایحه درصدد قانونی کردن تمام و کمال شرایط برده وار موجود هستند تا در پس آن، حق هر گونه اعتراضی نیز به شرایط فلاکتبار موجود از ما کارگران سلب بشود.
باید بدانیم: اگر ما امروز برای افزایش حداقل مزد خواهان اجرای ماده ۴١ قانون کار هستیم و هر ساله با شروع فصل تعیین حداقل مزد، سر و صدایمان از هر سویی بلند میشود و به همین دلیل دولت و کارفرمایان، آنگونه که به شکل تمام عیاری میل شان است نمیتوانند دستمزدها را منجمد و یا کاهش بدهند و مجبور به افزایش هر چند ناچیزی از حداقل مزد می شوند، باید بدانیم با تصویب لایحه اصلاحیه دولت بر روی ماده ۴١ قانون کار، تعیین حداقل مزد سالیانه رخت بر خواهد بست و اختیار تعیین مزدمان تماما بدست میل و سلیقه ی تک به تک کارفرمایان خواهد افتاد و آنان علاوه بر گسترش عمق و دامنه دستمزدهای زیر خط فقر، قادر خواهند شد به بهانه شرایط اقتصادی کشور همین دستمزدها را منجمد و یا حتی کاهش بدهند.
باید بدانیم: اگر ما امروز میتوانیم به اخراجهای فردی و دسته جمعی اعتراض بکنیم و برای کارفرمایان تا حدودی سخت است که به محض پیدا شدن کمترین کاهش و نوسانی در تولید دست به اخراج دسته جمعی ما بزنند و برای اخراج مان به هزار و یک ترفند موفق و ناموفق متوسل میشوند، باید بدانیم در صورت تصویب لایحه اصلاحیه دولت بر روی ماه ٢١ قانون کار، اخراجهای دسته جمعی به محض کمترین کاهشی در تولید و مسائلی از این دست، صورت قانونی پیدا خواهد کرد و دولت و کارفرمایان بی هیچ دردسر و مانعی قادر به اخراجهای فردی و بویژه دسته جمعی ما خواهند شد.
باید بدانیم: اگر امروز هنوز وجود قراردادهای کتبی تا حدودی دست و بال دولت و کارفرمایان را برای هر آنچه که میخواهند بر ما تحمیل بکنند بسته است، باید بدانیم با تصویب لایحه اصلاحیه دولت و حذف تبصره ۳ ماده ٧ قانون کار، مانعی جدی از سر راه شفاهی شدن قراردادها برداشته خواهد شد و دولت و کارفرمایان ملزم به انعقاد قرارداد کتبی با ما کارگران نخواهند بود و با قرارداد شفاهی هر گونه قانونمندی از روی ساعات کار، تعطیلات، مرخصی ها، بیمه و.. برداشته خواهد شد و تمام هست و نیست ما به مراتب بدتر از امروز به دست میل و اراده دولت و کارفرمایان سپرده خواهد شد.
باید بدانیم: اگر ما کارگران در شرایط حاضر از حداقلهای ناچیزی از تامین اجتماعی برخوردار هستیم با تصویب لایحه اصلاحیه دولت بر روی مواد مربوط به قانون تامین اجتماعی، پایه های این قانون متزلزل خواهد شد و دیری نخواهد پائید که همین حداقلهای موجود نیز  مضمحل خواهد گشت.
باید بدانیم: در صورت تصویب لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار و حذف تبصره ۴ ماده ٧، صراحت و تاکید از روی پرداخت مزایای پایان کار به کارگران قرارداد موقت که امروزه ۹۵ درصد ما کارگران ایران هستیم، برداشته خواهد شد و با مخدوش شدن پرداخت مزایای پایان کار به کارگران قرارداد موقت، دولت و کارفرمایان خواهند توانست به انحا مختلف پرداخت این مزایا به کارگران قرارداد موقت را متوقف بکنند.
 باید بدانیم: اعتراض به لایحه اصلاحیه دولت به شکل تجمع، راهپیمائی، طومار نویسی و تحصن در برابر ادارت کار سراسر کشور، جزو حقوق قانونی و مسلم ما کارگران است و ما میتوانیم علاوه بر طرح و پیشبرد خواست باز پس گیری فوری لایحه اصلاحیه از مجلس، خواهان اجرای ماده ۴١ قانون کار برای افزایش  فوری دستمزدها، بر چیده شدن قراردادهای موقت، حق برپایی تشکلهای مستقل کارگری و ایجاد تغییرات مناسب در قانون کار به نفع یک زندگی انسانی برای کارگران و همه مزد بگیران زحمتکش به مثابه اکثریت عظیم مردم ایران بشویم.

دهم مهر ماه ۱۳۹۵

***************

کارگری در باغ های فیروزکوه از بالای درخت سقوط کرد

اتحادیه آزاد کارگران ایران : امروزساعت ۱۲ ظهر  جمعه ۹ مهر ۹۵ دلیر وحیدی کارگر روز مزد ، در باغهای روستای مزداران ، شهرستان فیروز کوه از بالای درخت سقوط کرد.
دلیر وحیدی که از شهر مریوان ،برای پیدا کردن شغل به این روستا آمده و به صورت روز مزد در این باغ گردو مشغول بکار بود ، امروز جمعه پس از بالا رفتن از درخت گردو و در حین گردو چینی ، سقوط میکند و بلافاصله به بیمارستان اعزام میشود.
طبق گزارشات رسیده وضعیت جسمانی  نامبرده خراب توصیف شده و احتمال آسیب جدی به کمرش وجود دارد

۹ مهر ۱۳۹۵

***************

شرکت آلومینیوم پارس کارگران حادثه دیده این کارخانه را وادار به دادن رضایت محضری کرد + سند

کارفرمای کارخانه آلومینیوم پارس، کارگران حادثه دیده این کارخانه را وادار به دادن رضایت نامه محضری کرده است. بنا برگزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارفرمای شرکت آلومینیوم پارس در اردیبهشت ماه سالجاری طی نامه ای رسمی به کارگران حادثه دیده این کارخانه، شرط تمدید قرارداد آنان را اعلام رضایت محضری نسبت به حوادث کاری اتفاق افتاده در حین کار اعلام کرد و همه این کارگران از ترس اخراج با حضور در دفتر اسناد رسمی نسبت به حادثه کاری که برایشان اتفاق افتاده بودند رضایت دادند.
بنا بر اظهار کارگران کارخانه آلومینیوم پارس، حوادث کاری همچون سوختگی و شکستگیهای استخوان در این کارخانه بیداد میکند و حدود سی درصد از  700 کارگر این کارخانه بدلیل شرایط سخت و نا امن کار، دچار آسیبهای شغلی اینچنینی هستند. این کارگران اغلب بالای ده سال سابقه کار دارند و با قراردادهای سه ماهه و شش ماهه در این شرکت بزرگ مشغول بکارند.
تحمیل چنین رضایت نامه ای به کارگران حادثه دیده شرکت آلومینیوم پارس که یک شرکت سهامی عام می باشد در حالی صورت گرفته است که کارفرما به تازگی یک مدیر منابع انسانی را که بازنشسته دولتی می باشد بکار گرفته و ایشان از زمان تصدی این پست اقدام به قطع پاداش افزایش تولید، تغذیه قبل از ظهر و قطع واریز مبالغی کرده است که بطور عرفی در اعیاد مختلف به کارگران پرداخت میشد.
کارگران این کارخانه میگویند علیرغم اینکه شرکت دارای  تولید و فروش خوبی است و مدیر کارخانه دارای حقوق چند ده میلیون تومانی است با این حال کارفرما با به پیش کشیدن ورشکستگی واهی کارخانه، در تابستان امسال دو ماه سرویسهای رفت و آمد کارگران را قطع کرد و اخیرا از آنها خواسته است با  اضافه کاری صلواتی و رایگان مانع ورشکستگی شرکت بشوند. شرکت آلومینیوم پارس در شهر صنعتی کاوه(ساوه) می باشد.

۹ مهر ۱۳۹۵

***************

جوانمیر مرادی مورد ضرب و شتم عوامل کارفرما قرار گرفت

روز چهارشنبه ۷ مهر ۹۵ جوانمیر مرادی هنگام مراجعه چند ده باره برای دریافت طلب خود به دفتر شرکت سهامی سازه پایدار قرن در کرمانشاه توسط سه نفر از عوامل مالی و اداری این شرکت زیر ضربات مشت و لگد قرار گرفت.
جوانمیر مرادی از ابتدای تابستان سال ۹۳ تا پایان مهر همان سال به عنوان برقکار مقاطعه کار در پروژه ۸۰۰ واحدی آرمان (رضویه) ویژه مأموران نیروی انتظامی با کارفرمائی شرکت سهامی سازه پایدار قرن، اجراء و تست و تحویل به دستگاه نظارت بخش هائی از کار تأسیسات یرقی و سیستم اعلام حریق ۱۰۰ واحد را به مبلغ کلی ۱۶ میلیون و پانصد هزار تومان رسانده است که با وجود انجام کلیه امور محوله پیمانکار اصلی تا ۶ ماه بعد یعنی اسفند ۹۳ هیچ مبلغی به وی پرداخت ننموده بود و بعد از این مدت و طی دو مرحله با فاصله چند ماهه تنها مبلغ حدود ۵ میلیون تومان پرداخت را پرداخت نموده است. خرداد ۹۴ شرکت پیمانکار توسط کارفرما (شرکت سازه پایدار) خلع ید گشته و اداره پروژه از آن تاریخ به عهده خود کارفرما قرار می گیرد. کارفرما نیز به بهانه های مختلف از جمله نقل و انتقال امور از پیمانکار به کارفرما، همواره از پرداخت طلب کارگران و مقاطعه کاران سرباز می زده است. سرانجام طلبکاران برای پیگیری مطالبات خود نیمه دوم سال ۹۴ به ناچار بارها به دفتر مرکزی شرکت در تهران مراجعه نموده و زیر این فشارها کارفرما وعده پرداخت ۵۰ درصد از مطالبات را تا آخر اسفند و بقیه را ۱۵ اردیبهشت ۹۵ پرداخت و تسویه کامل نماید. اما کارفرما به هیچیک از وعده هایش عمل نکرده و تنها در اسفند ۹۴ مبلغ ناچیزی را پرداخت نمود. بعد از اردیبهشت کارفرما هر بار با وعده های دروغین طلبکاران را سرگرم و چشم انتظار نگه داشت و از آن زمان تا حالا یک بار بازهم مبلغ خیلی ناچیزی را پرداخت نموده است. آخرین وعده ای که کارفرما برای پرداخت مطالبه ها داده بود پایان شهریور ۹۵ یعنی ۸ روز پیش بود. پایان اردیبهشت جوانمیر برای دریافت طلب خود که مبلغ ۳ میلیون تومان است به دفتر شرکت مراجعه و دوباره با وعده یک هفته دیگر عوامل کارفرما مواجه می گردد تا اینکه روز چهار شنبه ۷ مهر طبق وعده کارفرما دوباره به دفتر شرکت مراجعه می کند و وقتی که دوباره با وعده یک هفته دیگر مواجه می گردد، اعلام می کند من نیز تا دریافت پولم در دفتر می نشینم. مسؤل مالی به محض ورود جوانمیر به داخل دفتر شروع به تهدید اینکه تو دیگر در لیست سیاه قرار گرفته و هیچ پولی به شما تعلق نخواهد گرفت. این برخورد عامل مالی شرکت مورد اعتراض جوانمیر قرار می گیرد اما فرد مذکور بلافاصله شروع به فحاشی کرده و متعاقبا با پرتاب قندان قند از فاصله چند متری، سریعا خود را به جوانمیر رسانده و با مشت و لگد او را که هنوز در آستانه درب ورودی ایستاده بود به داخل سالن پرت می کند. به دنبال آن دو نفر دیگر از عوامل اداری شرکت به کمک فرد ضارب آمده و سه نفری جوانمیر را شدیدا زیر ضربات مشت و لگد می گیرند. بعد از کتک کاری مفصل، یکی دیگر از کارکنان شرکت که دارای قد و قامت بلند و توان بالا بوده جوانمیر را از زمین بلند کرده و از ساختمان بیرون می اندازد و درب ساختمان را می بندد.
جوانمیر که از ناحیه چانه، فک و ساعد دست آسیب دیده بود برای درمان به بیمارستان طالقانی مراجعه نموده و سمت چپ چانه اش به خاطر شکافتگی شدید بخیه می گردد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

۹ مهر ۱۳۹۵
برای مطالعه ادامه اخبار اینجا کلیک کنید.