اخبار، گزارشات کارگری

افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارشات، اطلاعیه ها و مطالب کارگری


اتحادیه آزاد کارگران                                                                                           شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹٧ - ۱۱ آگوست ۲۰۱٨


احضار و بازپرسی تعدادی از کارگران گروه

ملی صنعتی فولاد اهواز، عدم پرداخت حقوق و هشدار کارگران به اعتراضات گسترده

بدنبال احضار تعدادی از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز به شعبه ۱۲ دادگاه انقلاب که طی ابلاغیه ای کتبی به آنان صورت گرفته بود حوالی ظهر امروز آنان در این شعبه از دادگاه انقلاب حضور پیدا کرده و جهت آخرین دفاعیات مورد بازپرسی قرار گرفتند.
این کارگران بدنبال اعتراضات بزرگ کارگری در گروه ملی صنعتی فولاد اهواز به عدم پرداخت حقوق، در خرداد ماه سالجاری بازداشت و با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون ریالی آزاد شده بودند.
احضار و بازپرسی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در دادگاه رسیدگی به جرایم امنیتی در حالی صورت میگیرد که هم اکنون نزدیک به چهار هزار کارگر این مجتمع بزرگ صنعتی از اردیبهشت ماه سالجاری حقوقهای خود را دریافت نکرده اند و در شرایط معیشتی بسیار سختی قرار دارند.
عدم پرداخت سه ماه از حقوق کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز و احضار تعدادی از آنان به شعبه ۱۲ دادگاه انقلاب در حالیست که بدنبال اعتصاب و اعتراضات گسترده این کارگران در خرداد ماه سالجاری که منجر به بازگشت مجدد مالکیت این مجتمع بزرگ صنعتی به بانک ملی ایران و معرفی مدیرعامل و هیئت مدیره جدید شد وعده ای نیز که این مدیریت برای تامین مواد اولیه و راه اندازی تولید داده بود محقق نشده است.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهوازهشدار داده اند چنانچه در روزهای آینده کلیه مطالبات خود را دریافت نکنند و روند احضار و بازپرسی و محاکمه همکارانشان ادامه یابد دست به اعتراضات گسترده ای خواهند زد.

۲۰ مرداد ۱۳۹٧

**************

احضار تعدادی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز به شعبه دوازده دادگاه انقلاب

تعدادی از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز که بدنبال اعتصاب کارگران این مجتمع بزرگ صنعتی در خرداد ماه سالجاری بازداشت و با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون ریالی آزاد شده بود روز ۱٧ مرداد ماه طی ابلاغیه ای کتبی به شعبه دوازدهم دادگاه انقلاب اهواز احضار شدند. در این ابلاغیه به کارگران مهلت ۵ روزه ای جهت حضور در دادگاه داده شده است.
شعبه دوازدهم دادگاه انقلاب در اهواز مسئول رسیدگی به جرائم امنیتی می باشد.
احضار کارگران گروه ملی صنعتی اهواز به دادگاهی امنیتی و پیگیری مجدانه برگزاری دادگاه علیه این کارگران در فاصله کوتاه دو ماه، که به صرف اعتراض به عدم پرداخت نتیجه کار و رنجشان و نجات خانواده هایشان از فقر و تنگدستی بازداشت شده بودند در حالیست که میلیونها میلیونها پرونده قضائی که میتواند رسیدگی عادلانه به آنها گرهی از مشکلات و مصائب مردم باز کند بدلیل عدم رسیدگی در قوه قضائیه خاک میخورد و غارتگران و رانت خواران دهها میلیارد دلاری ثروتهای اجتماعی مردم ایران که سر در آخور قدرت دارند آشکارا و بی هیچ نگرانی هر روزه مشغول دزدی و اختلاس و چپاولگری در مقابل چشمان مردم ایران هستند.

۲۰ مرداد ۱۳۹٧

**************

پروین محمدی، خطاب به روحانی

"نجابت" ازآن ما و ثروت های نجومی ازآن شما

پس از چند ماه که هر روزه با دزدی های مرئی و نامرئی از درآمدهای حداقلی ما کارگران بوسیله نوسانات نرخ ارز صورت گرفت و قدرت خرید میلیونها حقوق بگیر بیش از دو برابر سقوط کرد و دورنمای زندگی برای ما کارگران و توده های زحمتکش مردم ایران سیاه تر از پیش شد، رئیس دولت در برنامه تلویزیونی ظاهر شد تا پاسخی به معضلات پیش رو که بر معضلات پیشین تلبار شده بود را بدهد
بگذریم که ایشان نه میتوانست و نه میخواست پاسخ دهد بلکه با سخنانش نشان داد که ما کارگران باید بر خواستهای مطالباتی انباشته مان با قاطعیت و بی هیچ تخفیفی پای بکوبیم تا قادر به ادامه زندگی شویم.
ایشان در جنگ با رقیبشان (امریکا)میگوید: "نباید در مقابل حریف کوتاه آمد ،باید محکم و با جدیت خواستمان را مطرح کنیم وگرنه پیروز نخواهیم شد "
جناب روحانی فکر نمیکنید با جهنمی که شما برای ما کارگران درست کرده اید ما نیز حق داریم و باید در مقابل غارتگری هایتان از دسترنج مان و ثروتهای اجتماعی با جدیت بایستیم و مطالباتمان را طلب کنیم.
ایشان برای آنکه ما کارگران بر احقاق مطالباتمان نکوبیم و اصراری نداشته باشیم مثل همه دولتمردان صفت "نجابت" را به ما میدهد و میگوید با تمام این بلایایی که در عرض این چهل سال بر سر جامعه آورده ایم مردم نجیبی داریم .
صفت "نجیب" از قدیم به کسی اطلاق میشود که توی سرش میزنند ولی وی از سر نجابت خم به ابرو نمیآورد و سر به زیر باقی میماند.
اتفاقا آقای روحانی خوب میداند در این چهل سال چه سیلی هایی به ما کارگران زده اند ولی خوب میداند که ما "نجابت" به خرج نداده ایم و تا آنجایی که زورمان به شمشیرهای گرفته شده بر بالای سرمان رسیده است ایستادگی کرده ایم .
آقای روحانی فراموش میکند و یا خود را به فراموشی میزند که اگر مردم مطیع و به زعم شما نجیبی داشتید چرا در این مملکت روزی نبوده است که احکام سنگین حبس و شلاق برای معلمان و کارگران و وکلای عدالت خواه ودانشجویان برابری طلب صادر نشده باشد.
چرا کارگران بعد از ماهها بیحقوقی دست به تجمع خیابانی میزند، گارد ویژه و گسیل ماشین و اداوات سرکوب و احضار رهبرانشان در دستور کارتان قرار میگیرد؟
پس حقیقت را بگویید که "نجابت را میخواهید با زور از آن ما کارگران و معلمان و دانشجویان کنید و ثروت های نجومی را از آن خودی های حاکم.
اما ما کارگران نجابت اهدایی شما را نمی پذیریم آنرا به خودتان پیشکش میکنیم و به شما یاد آوری میکنیم مطالبات بر حقمان را با مبارزات هر چه متحدانه مان خواهیم ستاند.
آقای روحانی نجابت پیشکش شما، سفره های ما کارگران را خالی تر نکنید و دست از غارتگریهایتان بردارید که اگر برندارید ما با زبانی که قطعا شما آنرا نانجیبانه خواهید خواند خواستمایمان را طلب کرده و به کرسی خواهیم نشاند.

۱۹ مرداد ۱۳۹۷

**************

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون محکومیت محمد حبیبی

محکومیت معلم آزاده محمد حبیبی به زندان و شلاق، سند محکمی است بر ارتکاب جرمی نابخشودنی از سوی حکومتگران
نهادهای امنیتی و قضائی با محکوم کردن معلم آزادیخواه و عدالت طلب محمد حبیبی به ده سال و نیم حبس، ٧۴ ضربه شلاق و۲ سال ممنوعیت از فعالیت و ممنوعیت خروج از کشور، همچون همیشه با زبان دار و درفش، پاسخ مسئولیت پذیری فداکارانه معلمان آزاده کشور را دادند.
اما این محکومیت قبل از آنکه در پیشگاه ما کارگران، معلمان و عموم توده های مردم شریف ایران، سندی بر محکومیت این معلم مسئول و آزاده باشد بیانگر ارتکاب جرمی نابخشودنی از سوی حکومتگرانی است که در جامعه تحت حکومت آنان، آموزش و پرورش به ویرانه ای و پدیده کودکان کار و بازمانده از تحصیل به تصویری لاینفک از سیمای خیابانهای شهرها تبدیل شده است، میلیونها کارگر و معلم و انسان زحمتکش در فقر و گرسنگی فرو رفته اند، کلیه فروشی، تن فروشی، اعتیاد به مواد مخدر و بیکاری و نو امیدی برای ادامه زندگی بیداد میکند و غول تورم و گرانی و بن بست لاعلاج اقتصادی و سیاسی اجتماعی در حال فروپاشاندن آخرین ذره های زندگی و حیات اجتماعی یک جامعه ٨۰ میلیونی است.
خیال باطلی است که صادر کنندگان چنین احکامی تصور کنند با صدور احکام طولانی مدت حبس و حکم شنیع و قرون وسطائی شلاق بر علیه معلمان کشور، آنان خانه نشین شده و نظاره گر نابودی آموزش و پرورش و تباهی هست و نیست جامعه ای باشند که خود از اصلی ترین ارکان و شریان حیات اجتماعی آن هستند.
معلمانی همچون حبیبی ها، امروزه با سری افراشته در حال عمل به مسئولیت خطیر اجتماعی خود هستند و در این راه ما کارگران و عموم توده های مردم زحمتکش ایران همراه و همدوش آنان هستیم.
آنانیکه با صدور حکم شلاق در پی به شلاق کشیدن معلمان فرزندان ما کارگران هستند باید بدانند این شلاق، شلاقی است بر گرده ما و فرزندانمان و ما آنرا به بهای هر هزینه ای که باشد بر نخواهیم تافت.
باید بدانند ما کارگران به زنجیر کشیدن حبیبی ها و عبدیها و بهشتی ها را بر نخواهیم تافت و دیری نخواهد پائید که خشم وانزجار ما از به بند کشیدن معلمان و کارگران و دیگر انسانهای شریف و آزادیخواه به سیلی خروشان بر علیه همه کسانی تبدیل خواهد شد که در طول چهل سال گذشته، چیزی جز نابودی زیر ساختهای اقتصادی سیاسی و اجتماعی کشور و به استیصال کشاندن میلیونی مردم ایران برای گذران زندگی، از خود بر جای نگذاشته اند و اینک با محکوم کردن بیش از پیش مسئول ترین و دلسوزترین معلمان کشور به زندان و شلاق، همچنان در پی دوام و بقا سیاستهای چپاولگرایانه و ویرانگرایانه خود هستند.
آنان باید بدانند محکومیت حبیبی ها و تداوم زندان دیگر معلمان و دستگیری و تعقیب قضائی کارگران، زنان، جوانان و عموم توده های مردم معترض در اعتراضات محلی و خیابانی، نه تنها به مانعی حتی ناچیز در برابر حق خواهی ما کارگران و معلمان و مردم ایران بدل نخواهد شد بلکه چونان بیرقی متحد کننده، ما را در صفوفی میلیونی و به هم فشرده به جدالی سرنوشت ساز با وضعیت موجود خواهد کشاند.

معلم زندانی، کارگر زندانی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد

همبسته تر باد اتحاد کارگران و معلمان ایران

اتحادیه آزاد کارگران ایران - ۱٨ مرداد ماه ۱۳۹٧

**************

سومین روز اعتصاب پرقدرت و متحد کارگران نیشکر هفت تپه

کارگران اکثر بخش های مختلف شرکت نیشکر هفت تپه در سومین روز اعتصاب بصورت یکپارچه در مقابل دفتر مدیریت تجمع کردند.
بنا به گزارش های رسیده به اتحادیه ازاد کارگران ایران امروز یکشنبه چهاردهم مردادماه در حالیکه متحد و پرقدرت برای مطالبات به حق خود در مقابل دفتر مدیریت تجمع کردند که از صبح زود نیروهای یگان ویژه و پاسگاه هفت تپه وارد شرکت شده و با صدای بلند کارگران را تهدید می کنند و سعی می کنند که با ایجاد جو امنیتی و ارعاب، کارگران را متفرق کنند.
کارگران شرکت امروز با افزایش تعداد کارگران بیشتری از بخش های کشاورزی، تجهیزات، کارخانه، مهندسی، تحقیقات، حراست و ادارات مختلف مالی و بازرگانی، هماهنگ، پرقدرت و متحد خواهان پرداخت حقوق های معوقه ماههای اردیبهشت، خرداد و تیرماه و تنظیم قراردادها هستند و به تفکیک و تقسیم زمینها بین سهامداران و تغییر کاربری انها شدیدا معترض هستند همچنان تا لحظه ارسال خبر محکم و استوار در محوطه شرکت بر مطالبات خود و روشن شدن موضوع تجزیه، تغییر کاربری و برگشتن شرکت به بخش دولتی پافشاری می کنند، لازم به ذکر است کارگران نیشکر هفت تپه بارها و بارها با اعتراض و اعتصاب خود به مسئولین در باره مطالبات خود هشدار داده بودند اما تاکنون جز وعده و وعید توخالی چیزی عاید انها نشده است.

۱۴ مرداد ۱۳۹۷

**************

پیام تسلیت اتحادیه آزاد کارگران ایران به عبدالفتاح سلطانی و معصومه دهقان

وکیل آزاده جناب عبدالفتاح سلطانی و خانم معصومه دهقان
خبر ناگوار درگذشت دختر دلبندتان هما سلطانی، همه ما را در اتحادیه آزاد کارگران ایران عمیقا متاثر و غمگین کرد. ما این ضایعه جبران ناپذیر را به شما، همسر مقاوم و خانواده گرامی تان تسلیت میگوئیم.
زندانی بودن و سالهای طولانی زندان شما وکیل آزادیخواه و عدالت طلب و رنج و مرارتی که بر شما خانم معصومه دهقان در این سالها رفته است و اینک تحمل غم جانکاه از دست دادن همای عزیز، برگ زرینی از ایستادگی و مقاومت ما مردم ایران در برابر ستمگران و لکه ننگی است بر دامن حکومتی که وکلای آزاده ای چون شما را به جرم دفاع از آزادی و عدالت به بند کشیده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران - جعفر عظیم زاده

**************

دومین روز اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه

صبح امروز شنبه ۱۳ مرداد کارگران نیشکر هفت تپه برای دومین روزاعتراض خود دست از کار کشیدند و در مقابل دفتر مدیریت دست به تجمع اعتراضی زدند
کارگران بخشهای کشاورزی، تجهیزات، کارخانه، مهندسی، تحقیقات، حراست؛ و از جمله ادارت شرکت امور اداری، امور مالی ، بازرگانی، اداره کشاورزی و فنی مهندسی و خدمات در اعتراض به عدم پرداخت حقوقهای معوقه از جمله دستمزد ماههای اردیبهشت و خرداد و تیر ماه و همچنین تنظیم قراردادها، تفکیک و تقسیم زمینها بین سهامداران نیشکر هفت تپه و تغییر کاربری آن و دیگر مطالباتی که از سال گذشته بطور مرتب در اعتراضات کارگران مطرح بوده است دست از کار کشیدند و تجمع اعتراضی در محوطه شرکت برپا کردند.
کارگران نیشکر هفت تپه از هم اکنون تا فصل زمستان بکار تعمیرات میپردازند و هیچگونه تولیدی نخواهند داشت به همین دلیل کارگران این مجموعه بزرگ صنعتی بابت تحقق خواست هایشان فوق العاده نگران هستند و از تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و تقسیم آنها بین سهامداران و واگذاری شرکت به بخش خصوصی بشدت ناراضی هستند.
آنان خواهان پرداخت تمام حقوق ماههای عقب افتاده، بروز رسانی حقوق خود و خواهان بازگشت شرکت همانند گروه ملی به بخش دولتی می‌باشند.
درساعت ده و نیم صبح امروز بعد از عدم پاسخگویی مسئولین کارگران به تجمع در مقابل دفتر مدیریت این شرکت پایان دادند و به قسمتهای تولیدی خود برگشتند ولی کماکان در اعتصاب به سر میبرند.

۱۳ مرداد ۱۳۹۷

**************

نسرین جوادی: اقای ربیعی شما مسئول مستقیم فقر و فلاکتی هستید

که در این چند سال بر ما کارگران و زحمتکشان تحمیل شده است

تعیین دستمزد در سال گذشته (سال ۹۶ ) که تورم دو رقمی بود با افزایشی که اعلام کردید ما ۴ برابر زیر خط فقر بودیم، در سال جدید با افزایش دستمزد اعلام شده که هنوز به نیمه اول سال نرسیده با روند سیر صعودی ساعتی و لحظه به لحظه ی قیمت ارز و سکه در کشور هستیم که این یعنی تورم ۳ رقمی تا حتی بیشتر (دلار ۱۲۰۰۰ تومان سکه ۴۵۰۰۰۰۰ تومان و حقوق ۱۱۴۰۰۰۰ تومان ) روبرو شده ایم یعنی سقوط صد در صدی و به قهقرا رفتن زندگی فنا شده کارگران.
البته از زندگی فقط اسمش برای ما ، زندگی واقعی برای شما و دیگر تصمیم بگیران سرنوشت ما زحمتکشان.
زندگی شما به قیمت خون کارگران و زیر پا گذاشتن حق زندگی زحمتکشان و کارگران بوده است.
به نقطه ای رسیده ایم شرایط نا برابر و ناعادلانه امروز دور از شان زندگی انسانی و تاب تحمل این وضعیت برای طبقه ما غیر ممکن شده است.
یقین داشته باشید ما کارگران بر علیه ظلم و ستم و بی حقوقی مضافی که بر ما کارگران و زحمتکشان در این چند سال تحمیل کرده اید در صفی متحد برای داشتن یک زندگی در خور شان انسانی باشد قرار خواهیم گرفت.

نسرین جوادی کارگر بازنشسته - ۹ مرداد ۱۳۹۷

**************

اخراج رانندگان به علت اعتصاب در اعتراض به کاهش ۳۰ درصدی دستمزد

طبق خبرهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران در کرمانشاه، بیش از ده تن از رانندگان تاکسی اینترنتی ماکسیم اخراج شده اند.
ده ها راننده در اعتراض به کاهش ۳۰ درصدی دستمزدها دست به اعتصاب زده بودند و ماکسیم به جای پاسخگویی به مطالبات کارکنان دست به انتقام گیری و تهدید دیگر رانندگان زده است.
طبق همین گزارش در بازه کوتاهی چندین تاکسی اینترنتی (ماکسیم، اسنپ، اسپات، تپش و...) کار خود را در کرمانشاه شروع کرده اند و با توجه به نرخ بسیار بالای بیکاری در استان (بالاترین رقم در کشور) موفق به جذب عده ای از جوانان شده اند.
با توجه به کاهش خرید، مردم به این تاکسی ها اقبال نسبی نشان داده اند و آژانس های کوچک در رقابت فزاینده میان این رقبا به حاشیه رانده شده اند.
در این میان، اسنپ و ماکسیم به دنبال دامپینگ از طریق کاهش مستمر هزینه خدمات هستند.
در این رقابت، دیواری کوتاه تر از دستمزد رانندگان وجود ندارد و ماکسیم نیز برای رقابت با دیگران و حفظ حاشیه سود دستمزد رانندگان را ۳۰ درصد کاهش داده است.
در چند روز گذشته، فعالیت این تاکسی اینترنتی با مشکل مواجه شده و با وجود افزایش اختیاری کرایه از جانب مسافران رانندگان ماکسیم حاضر به کار نشدند.
تعداد تاکسی های فعال این شرکت در هر منطقه کمتر از انگشتان یک دست است و ده ها درخواست در اپلیکیشن بی پاسخ مانده است.
رانندگان حاضر نیستند بهای سودجویی فزاینده این شرکت را بپردازند و خواستار احترام به منافع خودشان و مصرف کنندگان شده اند.
هم اکنون دستمزد این شرکت به ازای هر کیلومتر جابجایی در مناطق پرترافیک شهری ۴۰۰ تومان است که با توجه به گرمای هوا هزینه سوخت مصرفی برای کولر و استهلاک خودرو نیز جبران نمی شود.

۴ مرداد ۱۳۹٧

**************

شاپور احسانی راد: انبارهای پر از کالا و جیب های خالی کارگران

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ظهر روز (دوشنبه) اول مرداد گفت: به مردم اطمینان دهید کالاهای اساسی به مقدار کافی در بازار وجود دارد

جناب آقای جهانگیری!
فرض کنیم حرف تان کاملا صحت داشته باشد و تمامی انبارهایتان پر از کالا باشد، ولی از جیب های ما کارگران بعنوان بخش عظیم مزد بگیران جامعه خوب خبرداری که پر از خالیه.
سالهاست ما کارگران در اعتراض به میزان سهم مان از دستمزد فریاد زدیم که اگر به فکر سود خودتان هستید و نمیخواهید انبوه کالاها در انبارهایتان تلبار و خریداری نداشته باشد، دستمزد ما کارگران را باید متناسب با تورم موجود افزایش دهید
خریداران اجناس تلبار شده در انبارهایتان ما هستیم و وقتی روز به روز جیب هایمان را خالی کردید و با سیاستهای اقتصادی تان ارزش همان چندرغاز حقوق را هم لحظه به لحظه بی ارزش تر از روز قبل کردید دیگر توانی برای خرید حتی مایحتاج ضروریمان باقی نمیماند.
هر سال با ارائه آمار دروغین در اسفند ماه برای تقلیل دادن دستمزد ما کارگران سند سازی کردید و هر سال قدرت خرید ما را پایین تر آوردید و فقط به سودهای لحظه یتان فکر کردید که کارفرماها بیش از پیش نیروی کار ارزان داشته باشند تا بتوانند نهایت انباشت و سودآوری را داشته باشند.
امسال نیز که از همان ابتدای سال تا کنون قوز بالا قوز شد و لحظه به لحظه قدرت خریدمان در حال سقوط قرار گرفت
اکنون هر کالایی به وفور در بازار وجود دارد اما قدرت خرید ما آنچنان زیر خط مرگ سقوط کرده است که قدرت زنده ماندن و ادامه حیات را از ما گرفته اید و این همان بن بستی است که در آن گیر افتاده اید
شما نگران کالاهای انبار شده تان هستید و ما بعلت خالی بودن جیبمان نگران ادامه زندگی و حیاتمان هستیم
جناب جهانگیری شما بخوبی واقفید که کارگران در این چند ماه اخیر در تامین نیازهای اولیه شان چون خورد و خوراک و مسکن چنان درمانده شدند که دیگر توان پرداخت قبوض آب و برق و گاز شما را که در این چند ساله به طور مرتب افزایش یافته است، ندارند
بنابراین چنانچه فورا و بی درنگ دستمزدهایمان نسبت به این گرانی و تورم سرسام آور افزایش نیابد، این بحران اقتصادی تحمل ناپذیر که با دستان خودتان برای طبقه مزدبگیر ساختید همچون دی ماه سال گذشته اما با شدت و حدت بیشتری به اعتراض همگانی فرودستان منجر خواهد شد.

شاپور احسانی راد عضو هیات مدیره اتحادیه ازاد کارگران ایران و نماینده سابق کارگران کارخانه نورد پروفیل ساوه

۳ مرداد ۱۳۹٧

**************

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته کیان تایر در مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت

بدنبال تجمعات مکرر و عدم پرداخت اقساط سنوات کارگران بازنشسته کیان تایر، آنان صبح دیروز ۳۰ تیر ماه به فاصله سه روز از تجمع قبلی که روز سه شنبه ۲٦ تیر برگزار کرده بودند بار دیگر دست به تجمع اعتراضی در مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت زدند و اینبار خواهان پرداخت یکجای سنوات خود شدند.
این تجمع که با سر دادن شعارهایی از سوی کارگران بازنشسته کیان تایر از ساعت ۹ صبح آغاز شده بود ساعت ۱۲ ظهر با حضور رئیس سازمان حمایت از صنایع و درخواست وی برای مذاکره، به نمازخانه این وزارتخانه منتقل شد و پس از دو ساعت گفتگو و تاکید کارگران بازنشسته کیان تایر بر دریافت یکجای مطالبات شان و ادامه اعتراضات تا تحقق این مطالبه، پایان گرفت.
کارگران بازنشسته کیان تایر در طول این تجمع بطور مرتب شعارهایی از قبیل: سکوت هر مسئولی خیانت است به کارگر - می ایستیم می ایستیم حقوقمونو میگیریم - کارگر می میرد ذلت نمی پذیرد - یه اختلاس کم بشه سنوات پرداخت میشه - مرگ بر وزیر بی لیاقت و...، سر میدادند.
همچنین پس از پایان این تجمع در جلسه ای که ما بین نماینده های کارگران از سو و اعضای هیات حمایت از صنایع و هیات اجرائی کارخانه از سوی دیگر در محل سازمان حمایت از صنایع برگزار شد علی اصغر احمدی رئیس جدید سازمان حمایت از صنایع از کارگران بازنشسته کیان تایر یک هفته مهلت خواست تا نتیجه اقدامات خود را برای تحقق مطالبات کارگران به اطلاع آنان برساند. وی قول داد در طول هفته جاری اقدامات مقتضی از جمله ارائه نامه به نوبخت و در صورت لزوم به ریاست جمهوری را برای تحقق مطالبات کارگران بازنشسته کیان تایر به انجام خواهد رساند.
در این جلسه موضوعات زیر مطرح و مقرر گردید اقدامات لازم برای حل و فصل آنها انجام پذیرد:
۱- بررسی و ارایه لیست کامل طلب هر فرد، مبلغ دریافتی تاکنونی و باقیمانده آن
۲- ارایه لیست کلی از مجموع مطالبات، باقیمانده آن و بررسی مساله کم کردن طلب برخی نسبت به مبالغ اولیه اعلام شده بازنشستگان از سوی هیات اجرایی
۳- رسیدگی به اندوخته های مالی پرسنل در صندوقهای کارخانه که بطور غیر قانونی توسط شرکت مصادره شده و در پایان کار به سنوات خدمت ضمیمه، اما عملا پرداخت نمیشود
۴- رسیدگی به تحریک همکاران شاغل برای مقابله با بازنشستگان و عدم امکان ورود به شرکت و برخوردهای توهین آمیز و... با بازنشستگان
۵- عمل نکردن هیات اجرایی به تعهدات مورد توافق و عدم شفافیت در میزان پرداختیها از اسفند ماه سال گذشته تا کنون
٦- ملزم کردن هیات اجرایی در صورت محقق نشدن تخصیص منابع مالی برای تسویه کامل مطالبات به اجرای همزمان و به موازات پیگیری منابع مالی در پرداخت طبق تعهدات پذیرفته شده توسط هیات اجرایی
٧- رد ادعای میرزایی مدیر کارخانه در پذیرش و امضای توافق نامه در دریافت مبلغ پانصد هزارتومان و خلاف قانون بودن این اقدام کارخانه و ناگزیر کردن کارگران و مشروط کردن بازنشستگی به امضای آن

۳۱ تیر ۱۳۹٧

**************

پروین محمدی: اظهارات وزیر فقر و فلاکت پیرامون معیشت کارگران در دوره تحریم

علی ربیعی وزیر کار، روز پنجشنبه ۲٨ تیر۹٧ در جلسه شورای اداری شهرستان میانه گفت:" اجازه نمی‌دهیم فشار تحریم به معیشت و زندگی اجتماعی مردم آسیب بزند".
آقای ربیعی شما پاسخگوی بلایایی که خودتان دراین سالها به سر ما کارگران آوردید باشیدجلوگیری ازبلایای بعدی پیش کش.
شما الحق وزیر با سابقه امنیتی هستید و در این راستا پرونده درخشانی ازبرخوردهای امنیتی با ما کارگران برجا گذاشتید، از برخوردهای امنیتی با فعالان کارگری و معلمین که در بعضی از موارد وزارت کار متبوع شما شاکی خصوصی این فعالین بود تا احکام سنگین طولانی مدت برای فعالیتهای صنفی به جرم برهم زنندگان امنیت ملی!!!.
پاسختان به اعتراض جوانان بیکار جویای کار بهبهان با خواست "ما کار میخواهیم" در آذر سال ۹۴ گلوله و زندان بود و مرتضی فرج نیا جوان بیکار را کشتید و ابراهیم شهرویی دیگر جوان بیکار معترض را قطع نخاع کردید و چند نفر را بازداشت کردید.
در برخورد به ماهها بیحقوقی کارگران هپکو لشگر کشی کردید و شهر اراک را برای چند روز به میدان جنگ تبدیل کردید. با این فرق که این دفعه لخت و عریان در برابر کارگران گرسنه شده در سیستم تان با تمام توان نظامی تان ایستادید.
در معدن آق دره با اینکه سه کارگر بر اثر فقر و بی حقوقی خودکشی کرده بودند ۱٧ نفر از کارگران اخراجی به شلاق محکوم و به اجرا درآمد.
در نیشکر هفت تپه با اینکه کاملا مطلع از وضعیتی که خصوصی سازی شما چه بر سر کارگر آورده است هستید هر بار جهت جلوگیری از اعتراض کارگران به جان آمده و گرسنه به جای پرداخت مطالباتشان موتور سوارهای ضد شورش را گسیل کردید و دهها کارگر را دستگیر وروانه زندان کردید وبرایشان پرونده های قضایی بوجود آوردید تا اعتراض به گرسنگی یادشان رود .
پاسختان به کارگران معترض گروه ملی فولاد اهواز با خواست پرداخت ماهها عقب ماندگی حقوق و راه اندازی تولید نیز دستگیری های گسترده شبانه و زندان و سرکوب بوده است.
در این مدت شاهد خودکشی کارگران مجموعه های مختلف فقط بخاطر گرسنگی مفرط و عدم پرداخت ماهها دستمزد معوقه شان بوده ایم که علی نقدی یکی از کارگران فصلی مجتمع کشت و صنعت هفت تپه و بیژن قلوزی کارگر کارخانه اسفالت کامیاران با ۱۱ ماه حقوق معوقه و سکته و فوت آرش محمدی کارگر گروه ملی فولاد در بیمارستان نمونه هایی از خروارها مصیبت وارده بر ما کارگران بوده است.
اینها نمونه های فاحشی از عملکرد شما در پاسخ به ویرانی و خانه خرابی معیشت و منزلت ما کارگران بوده است.
دیگر از تعیین مزد خفت بار برای ما کارگران و رشد تورم روزانه و هفته ای اجناس ضروری، که هر ساله سفره مان را کوچکتر میکند و یا نصف شدن ارزش دستمزدمان نسبت به چند ماه پیش و گرانی سرسام آور و لجام گسیخته چیزی نمیگویم.
شما کارنامه درخشانی در حفظ سودهای نجومی کارفرمایان و ایجاد شرایط بردگی بیشتر برای میلیونها کارگر را در پرونده کاریتان ثبت کردید بنابر این فعلا پاسخ عملکرد تاکنونی تان را بدهید، وعده حمایت از مردم پیشکشتان.

۳۰ تیر ۱۳۹٧

پروین محمدی نماینده سابق کارگران صنایع فلزی ایران

**************

شرایط مشقت بار کارگران مجتمع تراکتور سازی تبریز و تهدید به اخراج کارگران معترض

بنا بر گزارشهای ارسالی کارگران مجتمع تراکتور سازی تبریز به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران این مجتمع بزرگ صنعتی در شرایط بسیاری مشقت باری ناچار به ادامه کار هستند و کارفرما کارگران معترض به این وضعیت را بطور مکرر تهدید به اخراج میکند.
بنا بر این گزارش، اخیرا بخش ریخته گری تراکتور سازی تبریز با قطع عصرانه کارگرانی که از ساعت ۱۴ تا ۲۴ در دمای کشنده این بخش مشغول به کار می باشند فقط یک عدد کلوچه به آنان میدهد.
سهامدار عمده مجتمع بزرگ تراکتور سازی تبریز که از هشت شرکت تشکیل شده است و مجموعا حدود ۳٦۰۰ کارگر در آن مشغول بکار می باشند بانک مهر اقتصاد است.
بنا بر اظهار کارگران این مجتمع بزرگ صنعتی، مثلا بخش ریخته گری این مجتمع که در سال ٨۹ دارای سیصد کارگر بود هم اکنون با یکصد کارگر همان مقدار تولید سال ٨۹ را انجام میدهند و در بخشهای دیگر نیز وضعیت به همین منوال است. به طوریکه بسیاری از کارگران بدلیل شدت کار دچار بیماریهای متعدد شغلی از قبیل دیسک کمر، دیسک گردن و واریکوسل شده اند و کارفرما به جای رسیدگی به وضعیت آنان، با تهدید به اخراج این کارگران، آنان را از هر گونه اعتراضی باز میدارد.
بنا بر این اظهارات، در طول سالهای گذشته هر مدیر جدیدی که وارد شرکت شده به نوبه خود از مزایای کارگران از قبیل آکورد، حق بهره وری، اضافه تولید، سبد های غذایی و ...، کم کرده است.
قراردادهای اکثر کارگران این مجتمع بزرگ صنعتی یک ماهه و سه ماهه و بخش مهمی نیز به صورت قطعه کاری و دانه ای است. در این بین، سختی کار به کارگران قطعه کار پرداخت نمیشود و شرایط محیطی کار بویژه در بخش ریخته گری با توجه به دمای نزدیک به ۵۰ درجه و وجود گرد و غبار و بخارات شیمیایی بسیار طاقت فرساست. علاوه بر اینها از طرف دیگر، سالهاست ماهیانه یکصد هزار ریال از حقوق کارگران کسر و به صندوق شرکت واریز میشود. مدت سه سال است این پولها در بانک رسالت گذاشته شده است تا کارگران قادر به دریافت وام از این بانک شوند اما بانک بدلیل دریافت وام سیصد میلیون تومانی از سوی یکی از مدیران ارشد حاضر به پرداخت وام به کارگران نیست.

۲٧ تیر ماه ۱۳۹٧

**************

تجمع کارگران بازنشسته کیان تایر در مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت

دیروز سه شنبه ۲٦ تیر ماه حدود ۲۰۰ نفر از کارگران بازنشسته کیان تایر در اعتراض به عدم پرداخت اقساط سنوات خود دست به تجمعی اعتراضی در مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت زدند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، در این تجمع که از ساعت ۹ صبح آغاز شد کارگران با سر دادن شعارهایی از قبیل وزیر بی لیاقت استعفا استعفا - مدیر بی لیاقت نمیخواهیم نمیخواهیم - وعده وعید نمیخواهیم ما حقمون رو میخواهیم و...، خواهان رسیدگی به خواستهای خود شدند.
بنا بر این گزارش در پی این تجمع و اعتراض از سوی کارگران بازنشسته کیان تایر، هیات اجرائی کارخانه (هیاتی که از سوی وزارت صنایع برای اداره کارخانه مستقر شده است) در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت حضور پیدا کرد و بدنبال آن جلسه ای با شرکت نماینده های کارگران برگزار شد که تا ساعت ۱۹ به طول انجامید.
در این جلسه مقرر شد مبلغ دو میلیون تومان در چند مرحله به کلیه بازنشستگان تا سر رسید پرداخت بعدی که بیست و پنج مرداد ماه می باشد پرداخت شود و روز یکشنبه هفته آینده نیز جلسه ای با حضور احمدی رییس هیات حمایت از صنایع و نمایندگان بازنشسته و هیات اجرایی کارخانه حول معضل بدهی سنوات خدمت برگزار گردد.
سنوات حدود ۳۵۰ کارگر کیان تایر که بتدریج از سال ۱۳۹۰ به این طرف بازنشست شده اند بجای پرداخت یکجا در حین بازنشستگی، بصورت اقساطی به آنان پرداخت میشود. با این حال این پرداختها که مقرر شده است بیست و پنجم هر ماه صورت بگیرد عملا انجام نمیشود و این مسئله از سالهای گذشته به این سو باعث تجمعات اعتراضی مکرر کارگران بازنشسته کیان تایر در مقابل کارخانه و وزارت صنعت و معدن شده است.
بطوریکه در اغلب مواقع این پرداختها فقط با تجمع و ایستادگی کارگران پرداخت گردیده و سپس باز هم پرداختها متوقف شده است تا اینکه آنان تجمع دیگری بر پا کرده و پرداخت بعدی انجام شده است.
آخرین تجمع کارگران بازنشسته کیان تایر روز ششم تیر ماه جاری در مقابل کارخانه برگزار شد که در نتیجه آن موفق به دریافت بخشی از مطالبات خود شدند.

۲٧ تیر ماه ۱۳۹٧

**************

پیام اتحادیه آزاد کارگران ایران به کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

با تحریم متحدانه هر مرحله از انتخابات شورای اسلامی کار، سندیکای مستقل خود را پاس داریم

بدنبال درج آگهی ثبت نام داوطلبان هیات تشخیص صلاحیت کاندیداهای عضویت در شورای اسلامی کار شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه از سوی مدیریت این شرکت در برخی سامانه های شرکت واحد تهران، نهادی که خود را سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه می نامد در کانال تلگرامی خود، کارگران شرکت واحد را دعوت به رای دادن به برخی کاندیداها کرد و بدین ترتیب نفس وجودی شورای اسلامی کار در شرکت واحد را برسمیت شناخت.
بر کسی، بویژه کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پوشیده نیست که سندیکای مستقل کارکران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه در تقابل و در نفی وجود شوراهای اسلامی کار در شرکت واحد با جانفشانی هزاران کارگر و به زندان افتادن صدها نفر از آنان شکل گرفت و در طول سالهای اولیه شکل گیری خود منشا دستیابی کارگران این شرکت به بسیاری از مطالبات بر حق شان شد.
اما بدنبال سرکوب های گسترده و به زندان انداختن بسیاری از فعالین سندیکا، این تشکل مستقل و نوپا به مرور زمان آنچنان که باید نتوانست به وظایف خود در شرکت واحد اتوبوسرانی تهران عمل کند و در پی این وضعیت در دوره های گذشته افراد مختلفی با هدف حفظ سندیکا سرنوشت آنرا بدست گرفتند و با مقاومتی ستودنی هیچگاه در مسیر به رسمیت شناسی شورای اسلامی کار قدم بر نداشتند.
با این حال و علیرغم سالها مقاومت، اینک در غیاب دخالت مستقیم و ایفای نقش از سوی بدنه کارگری شرکت واحد تهران، کسانی سرنوشت این سندیکا را بدست گرفته اند که بدنبال راه افتادن در پایانه های شرکت واحد برای جمع آوری رای به دولت ضد کارگری روحانی و بازخواست از برخی فعالین کارگری شناخته شده بدلیل عدم شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، پا را فراتر نهاده و با دعوت از کارگران شرکت واحد برای رای دادن به افراد مورد نظرشان در انتخابات هیات تشخیص کاندیداهای شورای اسلامی کار، عملا وجود این تشکل ضد کارگری را در شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به رسمیت شناختند.
شوراهای اسلامی کار همانگونه که خود شما یاران در شرکت واحد تهران واقف هستید بنا بر تعریف و ساز و کارشان، شوراهایی ضد کارگری هستند که پس از انقلاب ۵٧، آنرا با ضرب و زور و سرکوب بر گرده ما کارگران سوار کردند و در طول ۴۰ سال گذشته، این تشکلها بویژه کانون عالی شوراهای اسلامی کار، همدست و همراه تمام سیاست گذاریها و سیاستهای اجرایی بودند که امروزه در نتیجه آنها بدیهی ترین حقوق انسانی ما کارگران در ابعادی به غایت ضد انسانی پایمال شده است.
تشکل کارگری و کسانی که ما کارگران آنها را به عنوان نماینده های خود جهت دفاع از منافع مان انتخاب میکنیم تنها در صورتی منافع ما را نمایندگی خواهند کرد که فقط با رای مستقیم و آزادانه خود ما کارگران انتخاب شوند نه اینکه نماینده هایی از سوی وزارت کار و وزارتخانه ای که محل کار ما زیر مجموعه آن است به عنوان دو رای در برابر یک رای از طرف ما کارگران، تحت عنوان هیات تشخیص صلاحیت، آنهم با استعلام از نهادهای امنیتی، اراده خود را در انتخاب نماینده هایمان به ما تحمیل کنند.

کارگران و یاران در شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
شما برگ درخشانی از مقاومت و پایداری در نفی شوراهای اسلامی کار و ایجاد سندیکای مستقل در محیط کار را در جنبش کارگری ایران در سال ١٣۸۴ به منصه ظهور رساندید. اینک و با توجه به شرایط اجتماعی و سیاسی حاکم بر کشور و توازن قوای موجود، شرایط بیش از هر زمان دیگری برای نفی و برچیده شدن شوراهای اسلامی کار از مراکز تولیدی و خدماتی و خیز برداشتن به سوی برگزاری مجمع عمومی سندیکا مهیاست.
تحریم متحدانه انتخابات هیات تعیین صلاحیت کاندیداهای شورای اسلامی کار و بدنبال آن تحریم یکپارچه انتخابات شورای اسلامی کار شرکت واحد، یک گام مهم و بزرگ در حیات بخشیدن به سندیکایی است که با خون دل و رنج و مرارت فراوان و زندان و سرکوب در سال ١٣۸۴ اقدام به ایجاد آن کردید.

متحد و یکپارچه، پیش بسوی

تحریم انتخابات شورای اسلامی کار و برگزاری مجمع عمومی سندیکا

مستحکم باد همبستگی سراسری کارگران ایران

اتحادیه آزاد کارگران ایران - ۲۵ تیر ماه ١٣٩٧

**************

احضار مجدد و اتهامات واهی وارده به خلیل کریمی محکوم است

در روز ١١ تیر ٩٧ از سوی شعبه دوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندج ابلاغیه ای به خلیل کریمی داده شد تا ظرف ۵ روز جهت دفاع از اتهامات انتسابی در بازپرسی حاضر شود
امروز صبح پنج شنبه ١۴ تیر ماه خلیل کریمی کارگر ساختمانی، فعال کارگری و از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران در دادگاه حاضر شد و تمام عیار از اتهامات انتسابی: تبلیغ علیه نظام، شرکت در روز جهانی کارگر، شرکت در جشن سال نو و حمایت از خانواده رامین حسین پناهی به دفاع برخاست .
خلیل کریمی در دفاعیات خود متذکر شد : این را حق خود و هر کارگری می داند که عضو تشکل مستقل کارگری باشد، در مراسم روز جهانی کارگر و هر مراسم شادی شرکت نماید و مبارزه برای لغو مجازات اعدام و بطور اخص مبارزه برای لغو اعدام فعال سیاسی رامین حسین پناهی را جزئ بدیهی ترین حقوق شهروندی خود و تمام مردم ایران می داند و رفتن و دیدن و حمایت از خانواده آنان را وظیفه انسانی خود می داند و از این رو هیچ کدام از اتهامات وارده به وی موضوعیت ندارد و خلاف حقوق انسانی است.
لازم به ذکر است دستگاههای قضائیه و قهریه در شرایطی برای فعالین کارگری و اجتماعی پرونده سازی می کنند و آنها را تحت فشار، سرکوب، احضار و بازجویی قرار می دهند که فریاد مردم معترض برای مطالبات « آب» و « نان» گوش فلک را کر کرده است و مصیبت های « گرانی» و « تورم» جان شان را به لب رسانده است.
امروز خلیل کریمی کارگر ساختمانی عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران اگر چه با قید وثیقه ده میلیونی آزاد شد اما با دفاع جانانه و تمام قد از حقوق خود ، کارگران و کل جامعه در برابر اتهامات انتسابی دادگاه نشان داد که دیگر زمان سرکوب و فشار بر فعالین کارگری و اجتماعی به سر آمده است و جامعه تا زمانی که به مطالبات انباشته خود دست نیابد آرام نخواهد نشست.

۴ تیر ماه ١٣٩٧

**************

کارگران گروه ملی فولاد اهواز با تداوم مبارزات

شجاعانه خود آخرین همکاران زندانی خود را آزاد کردند

پس از چندین روز تلاش مستمر، جسورانه، ‌با تجمعات اعتراضی و پیگیری خانواده ها ی کارگران گروه ملی اهواز در نهایت تمامی کارگران بازداشتی آزاد شدند.
بنا به گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران پس از تجمع چندین روزه خانواده ها و کارگران در مقابل دادگاه و دادگستری، دیروز ۳۱ خرداد نامه آزادی پنج نفر از آخرین کارگران زندانی گروه ملی صادر و ساعت ساعت ۱۱ و پانزده دقیقه شب گذشته از زندان آزاد شدند.
کارگران گروه ملی اهواز در دور جدید سلسله اعتصاب و تجمعات مطالباتی خود که از هشتم خرداد ماه در اعتراض به حقوق های معوقه، عدم واریز حق بیمه و مالک خودکامه شرکت دست به اعتصاب و تجمع زدند، با یورش و حمله پلیس وباتوم و زندان و ضرب و شتم مواجه شدند.
بطوریکه در ۱٦ خرداد هفت نفر از کارگران بصورت تلفنی احضار شدند و در شب ۲۱ خرداد ماه با یورش پلیس به تجمع شبانه ی آنان بیش از ۵۰ نفر بازداشت شدند.
فردای آن روز نیز کارگران به همراه خانوادهایشان در یک تجمع و راهپیمایی باشکوه در مقابل استانداری خواستار آزادی همکاران خود بودند که بار دیگر با تعرض وحشیانه پلیس بیش از ۱۰ نفر دیگر از آنان بازداشت شدند، در این میان پلیس برای ایجاد وحشت و ارعاب چهار نفر از کارگران بازداشتی به نام های کریم سیاحی، پیمان شجیراتی، سید محمد نوری و سید رضا طیب را در زندان بطور ددمنشانه ایی مورد ضرب و شتم قرار داد که‌ باعث موجی از خشم و انزجار بین کارگران شد.
بدنبال این‌ تعرض غیر انسانی و بازداشتها، موج‌ گسترده و متحدانه کارگران گروه ملی فولاد اهواز و خانواده هایشان به خیابان ریختند و عرصه بر نهادهای ضدکارگری چنان تنگ شد که بلافاصله ۴٦ نفر از آنان را آزاد کردند و در روزهای بعد نیزتعدادی دیگر آزاد شدند تا بالاخره در شب گذشته تمامی کارگران بازداشتی گروه ملی از زندان بیرون آمدند. اسامی کارگرانی که دیشب آزاد شدند به شرح زیر میباشد:
۱- کریم سیاحی ۲- محمد فلاحی ۳- سجاد حسین پور ۴- عبدالرحمن ساکی ۵- جواد اسکندری
در خاتمه و به پاس مبارزات دلاورانه کارگران و خانواده گروه ملی فولاد اهواز پیام یکی از کارگران زندانی فولاد می تواند حق مطلب را ادا کند.
" طبقه کارگر باید بدونه اگر استقامت و پایداری داشته باشه، خواسته هاش عملی میشه... پا پس کشیدن یعنی شکست. امیدوارم روزی برسه که ما کارگران تنها دغدغه مون تولید باشه و کار و تفریح، شاید روزی برسه که ما هم زندگی کنیم و معنی زندگی را بفهمیم".

١ تیر ١٣٩٧

**************

فراخوان کارگران گروه ملی صنعتی

فولاد اهواز برای تحصن در اعتراض به عدم آزادی همکاران در بندشان

باگذشت ۹ روز از دستگیری گسترده کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز و عدم آزادی ۶ نفر از این کارگران به نامهای کریم سیاحی - محمد فلاحی - عبدالرحمن ساکی . جواد اسکندری - محمد علی جماعتی و سجاد حسین پور، کارگران این مجتمع بزرگ صنعتی فراخوان تحصنی را جهت حمایت از همکاران بازداشتی خود و آزادی آنها داده اند. در این فراخوان آمده است:
"قابل توجه تمامی پرسنل فهیم و زحمتکش شرکت گروه ملی صنعتی فولاد اهواز که اخوت و برادری و در کنار هم بودن را ابتدا به یکدیگر و بعد به همه عوام و خواص جامعه ثابت کردند.
همکاران بزرگوار و گرامی از مدیران بخشها و تمامی سرپرستان قسمتها و مهندسین و تکنسین ها و کارگران تمامی قسمتهای کارخانه ، در اعتراض به عدم تعیین تکلیف همکاران در بندمان و عدم پاسخگویی واضح و شفاف مسئولین قضایی در مورد وضعیت و زمان آزادی برادرانمان و همچنین سکوت مشکوک و عدم پیگیری مسئولین ارشد استانی به وضعیت این عزیزان فردا چهارشنبه مورخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ راس ساعت ۹ صبح تا روشن شدن وضعیت عزیزانمان همه با هم در بیت نماینده ولی فقیه در استان خوزستان حضرت آیت الله موسوی جزایری دامت برکاته ،دست به تحصن خواهیم زد.
حضور همه همکاران و تمام کسانی که نسبت به آینده شرکت و همکاران کوچکترین احساس مسئولیتی میکنند لازم و ضروری می باشد."

۲٩ خرداد ١٣٩٧

**************

آزادی تعدادی از کارگران بازداشتی گروه ملی فولاد اهواز

امروز صبح ۲۷ خرداد ماه برای سومین روز جمعی از کارگران گروه ملی همراه خانواده های کارگران بازداشتی با بهمراه داشتن فیش حقوقی جهت پیگیری آزادی همکاران دربندشان در مقابل دادگستری و دادگاه انقلاب شهر اهواز حضور بهم رساندند
طبق خبرهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران امروز ۲۷ خرداد حکم آزادی پنج نفر از کارگران بازداشتی صادر شد.
اسامی ۴ کارگر زندانی گروه ملی که احکام آزادیشان صادر شده است به شرح ذیل میباشد: ١.علی طاهری اصل ٢. محمود خسروشاهی ٣. امیر حریزاوی ۴. سعید شابثی
در ادامه گزارش رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران حکم آزادی آقای سلمان زاده کارگر نگهبان یک کلینیک در فلکه سوم کیانپارس شهر اهواز که همراه کارگران در شب ۲۱ خرداد دستگیر شده بود امروز بهمراه کارگران گروه ملی صادر شد
طبق همین گزارش مسئولین امر قول آزادی بقیه کارگران دربند را طی روزهای آتی داده اند کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز اعلام کرده اند تا آزادی همه همکاران خود دست از اعتراض بر نخواهند داشت

۲۷ خرداد ١٣٩٧

**************

پویان کارگر گروه ملی فولاد اهواز

"کار برای کسب روزی جهاد بشمار می آید".

سالهاست که از بلندگوهای تبلیغاتیِ حاکمیت مذهبی شنیده ایم " کار برای کسب روزی جهاد بشمار می آید ".
فارغ از جنبه دینی؛ این گفته ی درست و صحیحی است. در شرایط سخت و طاقت فرسای کارخانجات و کارگاههای تولیدیِ فرسوده، نبود ابزار و تکنولوژی های پیشرفته و عدم وجود سیستم های کافی حفاظت فردی و ایمنی کارگر مجبور است با وسایل کاملا ابتدایی که در بیشتر اوقات همان هم از وی دریغ میشود به کار بپردازد.
نکته اصلی این است که با وجود این مشکلات و سختی ها، کارگر باید به جهادی مضاعف دست زده تا حقوق جهاد اولیه ی خود را از کارفرما پس بگیرد.
در حوزه ی کار و در چهل سالِ گذشته اگر عمده ی مشکلاتِ جامعه کارگری به قراردادهای ظالمانه ی سفید امضا، نبود امنیت شغلی،بیمه و دستمزد پایین مربوط میشد اینک نه تنها این مشکلات رفع نگردیده و همچنان به قوت خود باقی است بلکه عدم پرداختِ همان حقوق اندک و ناچیز هم به آن اضافه گشته و باعث شده تا کارگر به لحاظ معیشتی در رنج و سختی بی پایانی قرار بگیرد.
بسیاری از انقلاب های قرن اخیر با شعار حمایت از طبقه محروم جامعه شکل گرفته اند. حکومت اسلامی در ایران هم از ابتدای روی کار آمدن یکی از اهداف خود را بیرون کشیدن قدرت از دست مستکبران و در اختیار قرار دادن آن به مستضعفان عنوان مینمود امّا در مقام عمل تصویب قوانینِ ظالمانه کار در سالهای گذشته نشان از ناکارآمدی و ناکافی بودن این قوانین و فاصله گرفتن از شعارهای طرح شده در سالهای اولیه ی این انقلاب دارد.
قانون کار هیچگاه به نفع جامعه کارگری نبوده و نیست و هرگز قادر نبوده تا مطالبات جامعه کارگری را تأمین و تحولی در زندگی کارگران ایجاد نماید. مطابق مفاد مصرح در قانون کار ؛ حاکمیت موظف است در جمیع قراردادهای کار بین کارگر و کارفرما حضور داشته باشد و ضمن نظارت دقیق بر این قراردادها اگر اجحافی صورت بگیرد دخالت کرده و حقوق مادی و معنوی کارگر که بر عهده کارفرماست را تعیین و اخذ نماید.
امّا آنچه که تاکنون دیده ایم خلاف این است.به این معنی که کارفرما با مناسبات و روابطی که با سطوح بالایِ مدیریتی و سیاسی دارد از پرداخت حقوق کارگر خودداری کرده و در این تخلف آشکار مصون از هرگونه مجازات قانونی و رسیدگی های لازم است.
در این میان هرگاه زبانِ بی زبان کارگر به اعتراض گشوده میشود دستگاههای امنیتی و انتظامی آن را با ارعاب، فشار، سرکوب، شکنجه و زندان پاسخ میدهند و عملا در جهت تأمین منافع کارفرما و صاحبان قدرت و نفوذ گام بر میدارند.
با این وجود حرکت روبه جلو کارگران بیدار هرگز متوقف نشده و مبارزه ی بی امان با کارفرمایان قدرت طلب و پول پرست همچنان ادامه دارد.
اکنون جامعه ی کارگری بخود آمده است و دور نخواهد بود روزی که کارگر بعنوان محورِ اصلی جامعه و سرمایه ی انسانی؛عزت مندانه و با احساس غرور نقش کلیدی خود در تحولات و مناسبات اجتماعی و حتی سیاسی آینده را ایفا نماید.

**************

احضار و بازجویی خلیل کریمی به اداره اطلاعات سنندج را محکوم میکنیم

بدنبال احضار خلیل کریمی کارگر ساختمانی و از اعضای اتحادیه آزاد کارگران به اداره اطلاعات شهر سنندج که دیروز صورت گرفت، وی ساعت ۱۱ صبح امروز جمعه ۲۵ خرداد ماه در این نهاد امنیتی حاضر شد و بمدت چهار ساعت مورد بازجویی قرار گرفت.
در این بازجوئی که پیرامون شرکت او در مراسم اول ماه مه سالجاری، اتحادیه آزاد کارگران ایران، کمپین دفاع از رامین حسین پناهی و ملاقات و همدردی او با خانواده رامین حسین پناهی صورت گرفت، خلیل کریمی از شرکت خود در مراسم روز جهانی کارگر و عضویت در اتحادیه آزاد کارگران ایران دفاع کرد و همچنین دیدار با خانواده رامین حسین پناهی را که بدلیل محکومیت فرزندشان به اعدام روزهای سختی را سپری میکنند حق خود عنوان نمود.
در این بازجوئی مامورین امنیتی تلاش کردند با نشان دادن تصاویری از مراسم اول ماه مه و دیدارها با خانواده رامین حسین پناهی، اسامی افراد حاضر در تصاویر را از ایشان جویا شوند که با مقاومت خلیل کریمی مواجه شدند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران، احضار خلیل کریمی به اداره اطلاعات شهر سنندج را با توجه با شناخت این نهاد امنیتی از ایشان به عنوان عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران و با توجه به گذشت نزدیک به دو ماه از مراسم روز جهانی کارگر، حرکتی در راستای تنگ کردن عرصه به کمپین لغو مجازات اعدام رامین حسین پناهی در شهر سنندج ارزیابی میکند و با محکوم کردن چنین اقداماتی، مبارزه برای لغو مجازات اعدام و بطور اخصی مبارزه برای لغو اعدام فعال سیاسی رامین حسین پناهی را جزو بدیهی ترین حقوق شهروندی تمام آحاد مردم ایران میداند و بدینوسیله همراه با همه فعالین مدنی و سیاسی، مصرانه خواهان لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی می باشد.

۲۵ خرداد ماه ١٣٩٧

**************

تجمع جمعی از کارگران گروه ملی فولاد در مقابل دادگستری اهواز

امروز جمعه ۲۵ خرداد برای دومین روز متوالی جمعهایی از کارگران گروه ملی فولاد به همراه خانواده های ۱۰ کارگر زندانی جهت پیگیری آزادی همکارانشان در مقابل دادگستری سمت فلکه ساعت اهواز دست به تجمع زدند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، در پی این تجمع مسئولین دادگستری اعلام کردند تا ساعت ۱۰ صبح امروز همه کارگران زندانی با قرار وثیقه آزاد خواهند شد.
اما پس از ساعتی بحث عدم آزادی کارگران زندانی و موکول شدن آن به روز یکشنبه هفته آینده مطرح گردید.
بنا بر آخرین خبرهای رسیده به اتحادیه آزادکارگران ایران، تا لحظه تنظیم این خبر (ساعت ۱۲.۳۰) تجمع همکاران و خانواه های کارگران بازداشتی گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در مقابل دادگستری همچنان ادامه دارد و آنان مصرانه خواهان آزادی کارگران زندانی هستند.
اسامی ده کارگر زندانی گروه ملی صنعتی فولاد اهواز که از بین ۶۲ کارگر بازداشتی این مجتمع صنعتی همچنان در بازداشت بسر می برند به شرح زیر است: ۱. کریم سیاحی - ۲. سعید شابثی - ۳. امیر حریزاوی - ۴. محمد فلاحی - ۵. عبدالرحمن ساکی - ۶. جواد اسکندری - ۷. محمد علی جماعتی - ۸. محمود خسرو شاهی - ۹. علی طاهری - ۱۰. سجاد حسین پور
این ده کارگر معترض گروه ملی صنعتی فولاد اهواز به اتهام واهی شکستن شیشه های دفاتر نماینده های مجلس شورای اسلامی در جریان اعتراضات خیابانی کارگران این مجتمع صنعتی و با شکایت این نماینده ها در زندان نگه داشته شده اند.
کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز اعلام کرده اند تا آزادی همه همکاران خود دست از اعتراض بر نخواهند داشت.

۲۵ خرداد ماه ١٣٩٧

**************

پروین محمدی: زنده باد کارگران گروه ملی فولاد اهواز و طبقه کارگر مبارز

تبریک به کارگرانی که پس از روز های طولانی اعتراض و اعتصاب و راهپیمایی در زیر آفتاب سوزان خوزستان طعم پیروزی و تحقق بخشی از مطالباتشان را چشیدند.
کارگرانی که هر روز مقاومتر و پر شورتر از روز پیش به میدان آمدند تا چاکران سرمایه را وادار به قبول خواست هایشان کنند.
کارگرانی که بعد از شنیدن خبر شایعه اعلام ورشکستگی (حربه ایی که برای به عقب راندن تمامی کارگران کارخانجات ویران شده بکار بسته اند) شبانه به خیابانها آمدند و مورد سخت ترین یورشها قرار گرفتند اما کوتاه نیامدند و بعد از دستگیریها و نمایش قدرت سرکوب گسترده از طرف نوکران سرمایه دوباره و دوباره به میدان آمدند و اعلام کردند زمان بردگی به سر آمده و زندگی از دست رفته کل خانواده و هم طبقه ای هایشان را پس خواهند گرفت.
ای بانیان این نظم کهنه! مقاومت زبونانه تان برای حفظ فقر و بیکاری و مصیبتی که چهل سال تلاش کردید هر روز بر سرمان آوار کنید دیگر اثری نخواهد داشت و دوره ی آن به پایان رسیده است.
دیگر با یک شرکت و دو شرکت مواجه نیستید با کل کارگران خشمگین و طلبکار در سراسر کشور روبرو هستید.
این شرایطی است که خود فراهم کردید در سالهای دور، زمانی که کارگران صنایع فلزی ایران هر روزه جاده میبستند و تجمع میکردند ترستان ارتباط گرفتن آنان با کارخانه های بحران زده ی بغل دستی شان بود. اما اکنون کل کارگران ایران از شرق و غرب و شمال و جنوب دستشان در هم تنیده شده و با هم در ارتباطتند.
زمانی که غرق در لفت و لیس ها و چپاول و غارتتان بودید این روزها را متصور نمیکردید که کارگران متحدانه در برابر ظلم تان بیایستند.
اکنون بی شرمی تان به جایی رسیده که کارگر چند ماه حقوق نگرفته ی گرسنه و نگران از بیکاری خانمان برانداز را دستگیر میکنید و زیر مشت و لگد نیروهای اجیرشده تان به باد کتک میگیرید ،"ای منادیان ضعفا" ؟!!!
دستگاههای عریض و طویل قدرت ایجاد کرده اید که حامی دزدان و غارت سفره ما کارگران باشد؟ شما که چهار دهه بر طبل مستضعف پناهی کوبیدید و جیب ها و سفره هایمان را هر روز خالی و کوچکتر کردید باید بیش از آن چیزی که در تصورتان میگنجد در برابر حق خواهی ما کارگران جواب پس دهید.
دور نیست روزهایی که اتحاد و همبستگی ما کارگران در سراسر کشور دستهایی را که فقر و گرسنگی به ما کارگران تحمیل کردند و بر گرده کارگر معدن آق دره شلاق زدند و اینک کارگران فولاد را بطور وحشیانه ای مورد ضرب و شتم قرار دادند بشکند.

۲٤ خرداد ماه ١٣٩٧

پروین محمدی عضو هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و نماینده سابق کارگران کارخانجات صنایع فلزی ایران

**************

کارگران گروه ملی فولاد اهواز با مقاومت و ایستادگی، همکاران خود را آزاد کردند

نتیجه ایستادگی و مقاومت فولاد مردان گروه ملی برای مطالبات خود در برابر ضرب و شتم، بگیر و ببند و ایجاد رعب و وحشت نیروی های سرکوب، آزادی همکارانشان و گرفتن بخشی از مطالباتشان گردید
بنا به گزارش های رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران امروز ساعت ٧ بعدازظهر ٤٦ نفر از ۵۱ کارگر بازداشت شده به قید وثیقه ۵٠ میلیون‌ تومانی آزاد شدند و آقای محمود خسرو شاهی به دلیل عدم اطلاع خانواده فردا مراحل آزادیش طی خواهد شد.
دادگاه انقلاب از پذیرش وثیقه کریم سیاحی، محمدعلی جماعتی، محمد فلاحی و جواد اسکندری به بهانه داشتن شاکی خصوصی و شکستن شیشه دفتر نماینده شهر خودداری کرده است.
واقعا بی شرمی را به حد اعلا رسانده اند، بعد از سه ماه تعویق پرداخت دستمزد به کارگران و بی پاسخی به روزها اعتراض و تجمع در گرمای جهنمی اهواز با ان همه فضای تحقیر و توهین و ارعاب، انتظارشان این است که کارگران برای نماینده شهر دسته گل اهدا کنند.
در میان بازداشت شدگان فردی بنام عباس سلمانزاده متاسفانه از شهروندان عادی بوده است که همراه با کارگران معترض بازداشت و کماکان در زندان مانده است.
لازم به ذکر است در شب نخستی که ٣٦ نفر از کارگران را بازداشت کردند آنها را ابتدا به کلانتری کیان اباد و سپس به بازداشتگاه پلیس مواد مخدر منتقل میکنند و از لحظه بازداشت ،چهار نفر از کارگران به نام های کریم سیاحی، پیمان شجیراتی، سید محمد نوری و سیدرضا طبیب ، توسط نیروهای امنیتی و گارد یگان ویژه بشدت مورد ضرب و شتم قرار می گیرند و یکی از مضروب شدگان تا ساعت ها بعد در بازداشتگاه دچار خونریزی میشود ولی تلاشی برای اعزام وی به بهداری صورت نمیگیرد.
طبق همین گزارش نیمه های همان شب نیروهای پلیس اطلاعات با ورود به بازداشتگاه ضمن فحاشی، تهدید و ارعاب با شوکر برقی یکی از کارگران به نام نورالدین موسی را مضروب کردند که نامبرده دچار درد شدید عضلانی میگردد، با اینکه طبق مقررات زندان بایستی تلفن در اختیار زندانی قرار دهند تا به خانواده هایشان اطلاع دهند تا پایان ساعات حضور در زندان اجازه استفاده به تلفن به کارگران داده نمیشود.
اعتصاب، اعتراض، راهپیمایی، تجمعات پرشکوه در مقابل استانداری ، سخنرانی های اعتراضی پر شور کارگران در مورد پایمال شدن حقوق و مطالباتشان و مقاومت شجاعانه آنان در مقابل فضای ارعاب بگیر و ببند، نهایتا کارفرما و نیروهای سرکوب را وادار به عقب نشینی در مقابل خواستهای کارگران کرد.
اما کارگرانی که دلاورانه برای احقاق حق خود ایستادند به چه جرمی توسط پلیس هار سرمایه باید کتک بخورند و مورد ضرب و شتم قرار بگیرند، کارگران که فریاد دادخواهی خود را به گوش همه رسانده بودند ، حقوق و مطالبات آنها برای همه اشکار و عیان است، به قول آن کارگر فولاد چرا باید او گرفته شود؟ چرا باید او حساب پس دهد؟ چرا باید او مورد ضرب و شتم پلیس قرار بگیرد؟ پس چرا سراغ عاملین و مسبین اوضاع ورشکسته کارخانه نمی روند؟
کارگران فولاد اهواز ضمن خواست تمام مطالبات انباشته خود حق شکایت بر علیه نیروهایی خودسری که برخلاف همه موازین انسانی مبادرت به ضرب و شتم کارگران کردند را برای خود محفوظ می دارند این نیروها باید به سزای اعمال وحشیانه خود برسند تا دیگر هیچ فردی جرات نکند دست روی کارگران بلند کند.

۲٣ خرداد ماه ١٣٩٧

**************

تداوم اعتراضات خیابانی کارگران گروه ملی صنعتی

فولاد اهواز و وعده تحقق مطالبات و آزادی کارگران زندانی

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز امروز ۲۳ خرداد ماه در شانزدهمین روز اعتصاب، همچون روزهای گذشته دست به تجمع اعتراضی در مقابل استانداری خوزستان زدند و با سر دادن شعارهایی خواهان تحقق مطالبات و آزادی همکاران زندانی خود شدند.
از مجموع شصت کارگر بازداشتی گروه ملی صنعتی فولاد اهواز که طی دو روز گذشته در فلکه کیانپارس و مقابل استانداری خوزستان بازداشت شده بودند به استثنای ٨ نفر از آنان که در همان ساعات اولیه بازداشت آزاد شده بودند ۵۲ نفر در زندان پلیس مواد مخدر (جنب پلیس راه قدیم اهواز اندیمشک) محبوس بودند که دیروز غروب به زندان مرکزی (شیبان) اهواز منتقل شدند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، در پی این بازداشتها که با هدف ارعاب کارگران و جلوگیری از گسترش اعتراضات خیابانی آنان صورت گرفت طی دیروز و امروز کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز متحد و یکپارچه اعتراضات خیابانی خود را تشدید کردند بطوری که نیروهای امنیتی و انتظامی به ناچار از تداوم سرکوب کارگران عقب نشینی کردند و دیروز فرماندار اهواز در تجمع اعتراضی کارگران در فلکه استانداری حاضر شد.
بنا بر گزارشهای ارسالی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز به اتحادیه آزاد کارگران ایران، صبح امروز نیز کارگران خشمگین و به جان آمده فولاد اهواز با شعارهایی از قبیل کارگر زندانی آزاد باید گردد - کارگر زندانی حمایتت میکنیم - دزدان آزادند،کارگران زندانند - تولید خواستیم نه وعده، کارگر چرا تو حبسه و....، اعتراض کوبنده خود را از ساعت ٨ صبح در مقابل استانداری خوزستان آغاز کردند و نیروی انتظامی برای جلوگیری از گسترش اعتراض در سطح شهر مانع حرکت کارگران به سمت فلکه کیانپارس شد.
بنا بر این گزارش، در ادامه این تجمع اعتراضی در مقابل استانداری خوزستان که بطور بی وقفه ای توام با سر دادن شعارهایی از سوی کارگران بود ساعت ١١ صبح سرهنگ عیدی جانشین فرماندهی انتظامی اهواز با حضور در جمع کارگران از آنان خواست تا با به همراه داشتن فیش حقوقی و کارت ملی به دادگاه رفته و همکاران بازداشتی خود را آزاد کنند.
بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، تجمع امروز کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز پس از صادر شدن احکام آزادی همکارانشان در ساعت ١٤ ظهر پایان گرفت، هر چند که تا لحظه مخابره این خبر (ساعت ١۵) کارگری از زندان بیرون نیامده است.
در پی تجمع امروز کارگران گروه ملی صنعتی اهواز در مقابل استانداری خوزستان، علاوه بر صدور احکام آزادی کارگران زندانی، جانشین فرمانداری اهواز به کارگران اعلام کرد مشکل مالکیت شرکت تمام و کمال حل شده و بانک ملی مالکیت شرکت را بر عهده گرفته است و مقرر گردیده ۵٠ میلیارد تومان جهت خرید مواد اولیه به شرکت تزریق و دو ماه از سه ماه حقوق معوقه کارگران امروز یا فردا پرداخت گردد.
با توجه به وعده های مکرر تحقق نیافته ای که تاکنون به کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز داده شده است آنان اعلام کرده اند تا زمان تحقق عملی وعده های داده شده به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

۲٣ خرداد ماه ١٣٩٧


بخشی از حقوقهای معوقه کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز دقایقی قبل واریز شد

بر اساس گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، دقایقی قبل حقوق اسفند و فروردین کارشناس ها و فروردین ماه کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز واریز شد.
**************

شاپور احسانی راد: با دفاع از کارگران گروه ملی فولاد اهواز

سنت اتحاد و همبستگی طبقه کارگر را عملا تحقق ببخشیم

گرمای زودرس تابستان داغ اهواز هم مانع مطالبه گری کارگران ملی فولاد نشد کارگرانی که سالهاست فریاد حق طلبی سر میدهند امروز در عین ناباوری می بیینند مولودی ( کارخانه ایی) را که سالها با‌ کار، و تلاش ، دسترنج و خون دل پرورانده اند یک عده فرصت طلب ان را پیش پای مطامع چند مفتخور سرمایه دار به قیمت بیکاری و گرسنگی چهار هزار خانواده ذبح شرعی می کنند، کوتاه نیامدن کارگران از حقوق خود ، از حفظ کارخانه برای زندگی و بقای خود، تجلی مبارزات دلاورانه ایی است که باید مورد حمایت تک تک طبقه کارگر و هر انسان شریف و حق طلب قرار گیرد، امروز بر طبقه کارگر پوشیده نیست که از هفت تپه و هپکو و اذراب و پلی اکریل و پروفیل ساوه و صفا تا صنایع نساجی و لوازم خانگی و ...‌ از معضل، دستمزدهای زیر خط فقر، حقوق های معوقه، مطالبات انباشته و ورشکستگی و تعطیلی رنج می برند و این شتری که هر لحظه در خانه یکی از اینها می خوابد بنابراین، زمانی که در هر یک از کارخانجات ، کارگران برای حقوق و مطالبات خود اعتراض ، اعتصاب و تجمع می کنند، باید مورد حمایت وسیع و همه جانبه طیف های کارگری قرار گیرند، بی شک امروز هر کارگری از اعتراضات تحسین برانگیز کارگران فولاد بر خود می بالد و در دل با انها همراه است ، اما این کافی نیست این همدلی و همراهی باید هم بصورت عملی و هم در فضای مجازی و هم به اشکال عملی و مقتضی ظهور و بروز کند تا هر کارگر اعتصابی در هر کارخانه ایی حمایت دیگر همه طبقه ایی های خود را عینا ببینید و‌ از پیشتیبانی انها دلگرم شود، این « سنت» اتحاد و همبستگی امروز در فضای مجازی می تواند با حمایت از کارگران فولاد از طرف تک تک کارگران و یا جمعی از انها و از طرف تک تک دانشجویان، معلمان، پرستاران، وکلا، ورزشکاران، هنرمندان رانندگان کامیون و ..تحقق یابد
کارگران، معلمان، پرستاران، دانشجویان و همه انسانهای شریف امروز وقت ان است که با حمایت بیدریغ خود از تلاش و همت کارگران ملی فولاد اهواز برای حفظ شرف و بقای زندگی شان با یک پیام فردی و جمعی و یا اشکال عملی از انها حمایت کنیم و « سنت» اتحاد، همراهی، همدلی و همبستگی را عملا تحقق ببخشیم، باشد که این « سنت» مباررزاتی چنان فراگیر شود تا حق هیچ انسانی با زور قدرتمندان استثمارگر سرکوب نشود.

شاپور احسانی راد عضو هیات مدیره اتحادیه ازاد کارگران ایران و نماینده سابق کارگران کارخانه نورد پروفیل ساوه

**************

بیانیه خبری شماره ۳ اتحادیه آزاد کارگران ایران

پیرامون آخرین اخبار اعتراضات و بازداشتیهای کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز و محل نگهداری آنها

دیشب و در پی یورش وحشیانه نیروهای سرکوب گارد ویژه به تجمع کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز نزدیک به پنجاه کارگر بازداشت شدند و سپس در پی یورش وحشیانه دیگری از سوی نیروهای گارد ویژه در مقابل استانداری خوزستان که صبح امروز صورت گرفت حدود ١۵ کارگر دیگر نیز بازداشت شدند. لازم به یادآوریست از حدود ۵٠ کارگر بازداشتی در تجمع شب گذشته ٨ نفر از آنان به فاصله کمی آزاد شدند.
اسامی سی و دو نفر از این کارگران که تاکنون بدست اتحادیه آزاد کارگران ایران رسیده است به شرح زیر است:
١.حسن جاويد حمودي ٢.بيمان شجراتی ٣.محمد نقي زاده ٤.علي جماعتي ۵.رحمان سمعك ٦.كريم صياحي ٧.علي عقبه ٨.علي طاهري ٩.مصطفي زرگانی ١٠.بهزاد عليخاني ١١.سيد محمد موسوي ١٢.امير شعباني ١٣.سيدرزاق موسوي ١٤.هادي وائلي ١۵.فرزاد قراجي ١٦.يونس اميري ١٧.سيد علي مرادي ١٨.نورعلي خان محمد ١٩.امير حريزاوي ٢٠.احمد عفراوي ٢١.حسين عفري ٢٢.ابراهيم فارسي ٢٣.محمد علاوي ٢٤.سید جواد موسوی ٢۵.عليرضا محرب ٢٦.جواد اسكندري ۲۷. علی دقاقله ۲۸- ابراهیم برومند نیا۲۹- علی حزبئی پور ٣٠- فیصل ساری ٣١- شاهین بابا احمدی ٣٢- کاظم حیدری
بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران علاوه بر اعتراض خیابانی امروز کارگران فولاد نسبت به بازداشت همکارانشان که ابعاد گسترده ای بخود گرفت، از صبح امروز جمعهایی از کارگران نیز به همراه خانواده های کارگران بازداشتی در مقابل محل پلیس مبارزه با مواد مخدر(جنب پلیس راه قدیم اهواز اندیمشک) تجمع کرده و پیگیر وضعیت عزیزان خود هستند.
تا لحظه تنظیم این خبر به خانواده های کارگران بازداشتی اعلام شده است همه آنان بجز عده ای که دیروز محل دفاتر نماینده های شهر در مجلس شورای اسلامی را آماج اعتراضات خود قرار دادند آزاد خواهند شد. اما کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز اعلام کرده اند اگر قرار است کسی به جرم اعتراض در محل دفاتر نماینده ها در بازداشت بماند همه ما باید در بازداشت بمانیم چرا که این اعتراض از سوی همه ما کارگران صورت گرفته است. کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز درعین حال با قاطعیت اعلام کرده اند که می باید کسانی تحت بازداشت قرار گیرند که سه ماه است دستمزد آنان را نداده اند و بدلیل رقابت بر سر تصاحب کارخانه و غارت آن، وضعیت حاضر را پیش اورده و هزاران خانواده کارگری را با مصائب و مشکلات غیر قابل تحملی مواجه کرده اند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران، بازداشت و نگهداری کارگران حق طلب گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در بازداشتگاه پلیس مواد مخدر را اهانتی ددمنشانه به طبقه کارگر ایران ارزیابی میکند و با هشدار به حکومتگران در تداوم جنایاتی که در حق زندگی و معشیت کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز و میلیونها کارگر در سراسر کشور مرتکب میشوند، توجه افکار عمومی و سازمانها و نهادهای بین المللی کارگری و حقوق بشری را به سرکوب وحشیانه کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز جلب و همه آنان را به اعتراضات گسترده علیه بازداشت و نگهداری کارگران گروه ملی صنعتی اهواز در بازداشتگاه پلیس مواد مخدر فرا میخواند

۲٢ خرداد ماه ١٣٩٧

**************

فوری فوری

یورش مجدد به کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در مقابل استانداری خوزستان

و بازداشت بیش از ده کارگر/ کارگران متحد و یکپارچه در مقابل سرکوب ایستادگی کرده اند

بنا بر گزارشهای ارسالی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز به اتحادیه آزاد کارگران ایران، بدنبال دستگیریهای گسترده کارگران این مجتمع بزرگ صنعتی که دیشب در فلکه کیانپارس و حوالی آن رخ داد، صبح امروز کارگران خشمگین و به جان آمده گروه ملی صنعتی فولاد اهواز دسته دسته و در صفی متحد و به هم فشرده عازم محل استانداری خوزستان شدند و علیرغم حضور بسیار سنگین نیروهای سرکوب، موفق به تجمع در مقابل این استانداری شده و با سر دادن شعارهایی خواهان آزادی فوری همکاران بازداشتی خود شدند.
بنا بر این گزارش در پی این ایستادگی از سوی کارگران، نیروهای سرکوب با تمام قوا به کارگران یورش برده و ده نفر از آنان را بازداشت کردند اما علیرغم این یورش و بازداشتها، کارگران در صفی متحد به تجمع و اعتراض خود ادامه دادند و نهایتا نیروی سرکوب حکومت بناچار دست از تعرض به کارگران برداشته و آنان را در حلقه محاصره خود گرفتند و با هدایت کارگران به سمت فلکه استانداری اعلام کردند فرماندار اهواز میخواهد در جمع کارگران حاضر شود.
بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز علیرغم بازداشتهای گسترده دیشب و بازداشتهایی که صبح امروز در مقابل استانداری صورت گرفت در صفی متحد و یکپارچه در حال ادامه اعتراضات خیابانی خود هستند و بطور مرتب با سر دادن شعارهایی در حمایت از حدود شصت همکار بازداشتی خود می باشند.
خبر تکمیلی یورش به کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز و ادامه اعتراضات آنان متعاقبا از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر خواهد شد.

۲٢ خرداد ماه ١٣٩٧

**************

یورش وحشیانه پلیس ضد شورش به تجمع حق طلبانه

کارگران گروه ملی صنعتی اهواز و بازداشت گسترده کارگران

بدنبال فراخوان کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز برای تجمع در فلکه کیانپارس اهواز در ساعت ۲۲.۳۰ دیشب و شکل گیری این تجمع، کارگران تجمع کننده مورد حمله وحشیانه نیروهای یگان ویژه قرار گرفته و جمع کثیری از آنان بازداشت شدند.
در این یورش وحشیانه حدود ۵۰ کارگر حق طلب گروه ملی صنعتی فولاداهواز بازداشت شده اند و همگی آنان شب را در بازداشتگاهها نگهداری شده اند.
اسامی ٢۹ کارگر از حدود ۵۰ کارگر بازداشتی گروه ملی صنعتی اهواز که بدست اتحادیه آزادکارگران ایران رسیده است به شرح زیر است:
١.حسن جاوید حمودی ٢.بیمان شجراتی ٣.محمد نقی زاده ٤.علی جماعتی ۵.رحمان سمعك ٦.كریم صیاحی ٧.علی عقبه ٨.علی طاهری ٩.مصطفی زرگانی ١٠.بهزاد علیخانی ١١.سید محمد موسوی ١٢.امیر شعبانی ١٣.سیدرزاق موسوی ١٤.هادی وائلی ١۵.فرزاد قراجی ١٦.یونس امیری ١٧.سید علی مرادی ١٨.نورعلی خان محمد ١٩.امیر حریزاوی ٢٠.احمد عفراوی ٢١.حسین عفری ٢٢.ابراهیم فارسی ٢٣.محمد علاوی ٢٤.سید جواد موسوی ٢۵.علیرضا محرب ٢٦.جواد اسكندری ۲۷. علی دقاقله ۲۸- ابراهیم برومند نیا۲۹- علی حزبئی پور
بنا بر آخرین خبرهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، بدنبال این بازداشتها، کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز از ساعات اولیه صبح عازم مقابل استانداری خوزستان شده اند تا دست به تجمع در این محل بزنند اما مقابل این استانداری مملو از نیروهای ویژه و سرکوب است و لشکر بزرگی از آنها با ماشینهای مختلف سرکوب در محل حضور دارند.

۲٢ خرداد ماه ١٣٩٧

**************

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در چهاردهمین روز

اعتصاب دست به راهپیمائی گسترده ای در خیابانهای اهواز زدند

بنا بر گزارشهای ارسالی کارگران گروه ملی صنعتی اهواز به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران این مجتمع بزرگ صنعتی در چهاردهمین روز اعتصاب، بدنبال تجمعی یک ساعته در مقابل استانداری خوزستان که از ساعت هشت و نیم صبح آغاز شده بود، دست به راهپیمائی گسترده ای در خیابانهای اهواز زده و به دفاتر نماینده های شهر یورش بردند.
در پی این راهپیمائی عظیم و با رسیدن کارگران به فلکه دوم کیانپارس فرمانده انتظامی اهواز با حضور در جمع کارگران گزارشی از جلسه شورای تامین شهر پیرامون تصمیمات اتخاذ شده در مورد شرکت ارائه و از کارگران خواست به تجمع خود در مقابل استانداری ادامه دهند.
اما با توجه به وعده های مکرر و محقق نشده ای که طی ماههای گذشته به کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز داده شده است آنان به راهپیمائی خود در سطح شهر ادامه دادند و پس از بستن پل لشکر که بمدت یک ساعت ادامه داشت، به سمت دفاتر سه تن از نماینده های شهر در خیابان امانیه و جنب فرمانداری حرکت کرده و با سر دادن شعار "نماینده بی عرضه نمیخوایم نمیخوایم" اقدام به شکستن شیشه های این دفاتر و تخریب وسایل کردند و سپس با حرکت به سمت استانداری خوزستان و تجمع در این محل، ساعت ۱۴ ظهر به اعتراض خود پایان دادند.
بنا بر این گزارش، کارگران خشمگین و به جان آمده گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در تجمع و راهپیمائی امروز خود علیرغم حضور گسترده نیروهای موتور سوار گارد ویژه ، بطور مرتب شعارهایی از قبیل کارگر میمیرد ذلت نمیپذیرد - سوریه رو رها کن فکری به حال ما کن - حقوقارو نمیدن مرگ بر آمریکا - دشمنمون همینجاس دروغ میگن آمریکاس - استاندار و فرماندار بی عرضه و بیخیال - استاندار بیعرضه استعفا استعفا - همشهری با غیرت حمایت حمایت - نماینده بی عرضه نمیخوایم نمیخوایم و... سر میدادند.
کارگران گروه ملی صنعتی اهواز علاوه بر خواست پرداخت حق بیمه و سه ماه حقوق معوقه، نسبت به بلاتکلیفی مالکیت شرکت و عدم تولید بشدت معترضند. آنان اعلام کرده اند اجازه نخواهند داد سرنوشت این مجتمع بزرگ تولیدی به سرنوشت کارخانه هایی همچون هپکو و سایر مراکز تولیدی که عملا به تعطیلی کشانده شده اند دچار شود و در این راه اعتراضات خود را با شدت و دامنه بیشتری ادامه خواهند داد.
خلاصه ای از کشمکشهایی که در مورد مالکیت گروه ملی صنعتی فولاد اهواز جریان دارد و وعده های داده شده به کارگران در فایلی که از صحبتهای فرمانده انتظامی کلانشهر اهواز در جمع کارگران بر روی کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر شده است قابل دستیابی است.
بنا بر اظهار کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز علیرغم اینکه استاندار و امام جمعه مدعی هستند موسوی از مالکیت شرکت انصراف داده و بانک ملی درحال حاضر مالک هست اما از طرف دیگر مالک شرکت موسوی اعلام کرده است من هنوز سرمایه گذار و مالک هستم.
بنا بر اظهارات، آنچیزی که در مورد مالکیت گروه ملی صنعتی فولاد اهواز جریان دارد و امروزه شرایط به غایت مشقت باری را برای بیش از چهار هزار کارگر این مجتمع بزرگ صنعتی و خانواده هایشان رقم زده است مربوط به رقابتهای جناحی و سیاسی است و در این بین، این کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز هستند که در کشاکش این رقابتها از سوی جناحهای مختلف حکومتی برای تصاحب شرکت، قربانی شده اند و در نتیجه عدم پرداخت ماهها دستمزد و بلاتکلیفی شغلی و تعطیلی خطوط تولید در وضعیت غیر قابل تحملی قرار گرفته اند.

۲۱ خرداد ماه ١٣٩٧

**************

کارگران گروه ملی صنعتی اهواز در سیزدهمین روز اعتصاب برای ساعتی راه آهن اهواز- تهران را مسدود کردند

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در سیزدهمین روز اعتصاب، از ساعت هشت و سی دقیقه صبح امروز بیستم خرداد دست به تجمع اعتراضی در مقابل استانداری خوزستان زدند و بدنبال بی توجهی مسئولین استانداری به خواستهایشان در ساعت نه و سی دقیقه عازم پل لشکر (روبروی سینما هلال) شده و به مدت یک و نیم ساعت مسیر راه آهن اهواز _تهران و ماشینهای عبوری در این محل را مسدود کردند.
بنا بر گزارشهای ارسالی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران معترض این مجتمع بزرگ صنعتی بدنبال این اقدام اعتراضی بار دیگر به مقابل استانداری خوزستان بازگشته و پس از ساعتی تجمع در مقابل این استانداری، با تاکید بر ادامه اعتراضاتشان به تجمع امروز خود پایان دادند. کارگران گروه ملی صنعتی اهواز در تجمع امروز خود بطور مرتب شعارهایی از قبیل: کارگر میمیرد، ذلت نمیپذیرد - مرگ بر ستمگر ،درود بر کارگر - می ایستیم ،میمیریم ،حقمون میگیریم - ما کارگریم نون میخوایم ،دوا و درمون میخوایم و.... را سر میدادند.
بنا بر این گزارش بدنبال اقدام امروز کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در تشدید اعتراضاتشان و مسدود کردن مسیر راه اهن اهواز تهران به آنان اعلام شد لیست بیمه ماههای اسفند و فروردین و اردیبهشت رد شده و بزودی بخشی از سه ماه حقوق معوقه آنان نیز پرداخت خواهد شد.
اما کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز که علاوه بر خواست پرداخت حق بیمه و حقوقهای معوقه، نسبت به بلاتکلیفی مالکیت شرکت و عدم تولید بشدت معترضند اعلام کرده اند تا روشن شدن شفاف مالکیت کارخانه و راه اندازی کامل تولید به اعتراضات خود ادامه خواهند داد. کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز تاکید کرده اند اجازه نخواهند داد سرنوشت این مجتمع بزرگ تولیدی به سرنوشت کارخانه هایی همچون هپکو و سایر مراکز تولیدی که عملا به تعطیلی کشانده شده اند دچار شود و در این راه اعتراضات خود را با شدت و دامنه بیشتری ادامه خواهند داد.

بیستم خرداد ماه ١٣٩٧

**************

کارگران بازنشسته شرکت نیشکر هفت تپه برای دومین روز متوالی دست به تجمع در مقابل مدیریت شرکت زدند

بنا بر گزارشهای ارسالی کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران بازنشسته این شرکت که از آذر ماه سال ۹۵ بازنشست شده اند امروز بیستم خرداد ماه برای دومین روز متوالی دست به تجمع اعتراضی در مقابل دفتر مدیریت زدند و خواهان تحقق مطالبات خود شدند.
بنا بر این گزارش، این کارگران با گذشت نزدیک به دو سال از بازنشست شدن، هنوز موفق به دریافت کامل سنوات خود نشده اند و چکهایی که کارفرما بابت سنوات آنها صادر کرده است قابل وصول نیست.
اعتراض دیروز و امروز کارگران بازنشسته شرکت نیشکر هفت تپه اولین اعتراض آنان نیست و این کارگران در طول نزدیک به دو سال گذشته بارها در اعتراض به عدم پرداخت سنوات خود دست به تجمع زده اند اما کارفرما تاکنون از تسویه حساب کامل آنان خودداری کرده و علاوه بر ایندسته از بازنشستگان که کارفرما همچنان از تسویه حساب کامل آنان سرباز میزند همچنین کارفرما حاضر به تمکین به بخشنامه ای از سوی دولت برای بازنشسته کردن حدود ۲۰۰ کارگر نی بر معروف به نی برهای خرم آبادی نیست.
این بخشنامه از سوی دولت با توجه به شرایط این دسته از کارگران برای بازنشستگی آنان در سال ۹۴ صادر شده است اما بدنبال خصوصی سازی شرکت، کارفرما از اجرای این بخشنامه برای بازنشسته کردن این دسته از کارگران به بهانه عدم الزام به اجرای بخشنامه در زمان دولتی بودن شرکت خودداری میکند.

۲۰ خرداد ماه ١٣٩٧

**************

احضار کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز را قویا محکوم میکنیم و خواهان تحقق فوری مطالبات آنان هستیم

بدنبال دور تازه اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز که از سه شنبه گذشته هشتم خرداد ماه آغاز شده است پلیس امنیت اهواز با هدف مرعوب کردن کارگران این مجتمع بزرگ صنعتی برای تمکین به شرایط مصیبت باری که به آنان تحمیل شده است، روز یکشنبه هفته جاری از طریق تماس تلفنی اقدام به احضار ۵ نفر از کارگران به نامهای مصطفی عبیات، امین علوانی، کریم صیاحی، حسن حمودی و طارق خلفی کرد و درادامه این احضارها صبح امروز ۱۶ خرداد ماه اقدام به احضار پیمان شجراتی و میثم قنواتی نمود.
میثم قنواتی از جمله کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز است که در اعتصاب اسفند سال گذشته این کارگران بازداشت شده بود.
کارگران احضار شده گروه ملی صنعتی فولاد اهواز اعلام کرده اند از آنجا که این احضارها از طریق تماس تلفنی بوده و طبق قانون بصورت کتبی مورد احضار واقع نشده اند از حضور در محل احضار تا زمان دریافت احضاریه کتبی خودداری خواهند کرد.
احضار و تلاش نهادهای انتظامی برای امنیتی کردن اعتراضات بر حق کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در شرایطی صورت میگیرد که بدنبال واگذاری این مجتمع بزرگ صنعتی به بخش خصوصی در اسفند ماه سال ۹۵ و تحمیل شرایط به غایت مصیبت بار به کارگران و اعتصاب طولانی مدت آنان در اواخر سال گذشته، مقرر گردید تا از مالک خصوصی آن خلع ید شده و مالکیت شرکت بار دیگر در اختیار بانک ملی قرار گیرد.
اما علیرغم این وعده و اعلام استانداری خوزستان مبنی بر بازگردانده شدن مالکیت به بانک ملی، موسوی مالک خصوصی و عواملش همچنان در شرکت حضور دارند و هنوز حقوق اسفند سال گذشته و فروردین و اردیبهشت سالجاری کارگران پرداخت نشده است و بدلیل عدم واریز حق بیمه کارگران به صندوق سازمان تامین اجتماعی، دفترچه های درمانی آنان تمدید نمیشود و بیش از چهار هزار کارگر این شرکت و خانواده هایشان علاوه بر قرار گرفتن در شرایط مصیبت بار اقتصادی و روانی برای گذران زندگی و عدم برخورداری از درمان، بشدت نگران دچار شدن سرنوشت این مجتمع بزرگ صنعتی به وضعیت شرکت هپکو و شرکتهای مشابهی است که در نتیجه دزدیها و چپاول مافیای قدرت و ثروت به تعطیلی کشیده شده اند و وضعیت اشتغال دهها هزار کارگر در آنها در هاله ای از ابهام و بلاتکلیفی قرار دارد.
اعتراض و اعتصاب و تجمع در مقابله با عدم پرداخت مزد، به تعطیلی کشانده شدن کارخانجات و غارت و چپاول آنها توسط مافیای ثروت و قدرت حق مسلم ما کارگران و عین امنیت اجتماعی طبقه کارگر و مردم زحمتکش ایران است و از نظر ما باید کسانی مورد احضار و بازداشت و محاکمه قرار گیرند که امنیت و هست و نیست میلیونها خانواده کارگری را با اعمال سیاستهای چپاولگرانه و غارت بی حد و حصر دسترنج ما کارگران به مخاطره انداخته اند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران با ابراز همبستگی با اعتصابات و اعتراضات بر حق کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز و با محکوم کردن احضار آنان به نهادهای انتظامی و امنیتی و هشدار به حکومتگران برای تحمیل روز افزون و فقر فلاکت و بیکاری به میلیونها خانواده کارگری، اعلام میدارد توسل به سرکوب و ارعاب کارگرانی که ماهها حقوقی دریافت نکرده اند و خطر به تعطیلی کشانده شدن کارخانه و بیکاری بر بالای سرشان قرار دارد نه تنها ما کارگران ایران را وادار به عقب نشینی و قبول مرگ تدریجی نخواهد کرد بلکه با تداوم وضعیت جهنمی موجود باعث فوران خشم و عصیان طبقه میلیونی ما در سراسر کشور خواهد شد.

۱۶ خرداد ماه ١٣٩٧

**************

صبح امروز کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز

دست به تجمع اعتراضی در مقابل استانداری خوزستان زدند

صبح امروز هشتم خرداد ماه، کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز طبق فراخوانی که دیروز منتشر کرده بودند دست به تجمع اعتراضی در مقابل استانداری خوزستان زدند.
بنا بر گزارشهای ارسالی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز به اتحادیه آزاد کارگران ایران، علیرغم موفقیت اعتصاب قدرتمند کارگران این مجتمع بزرگ صنعتی در اسفند ماه سال گذشته که منجر به دستیابی آنان به خواستهایشان شد با این حال کارفرما هیچ اقدامی در راستای بهبود تولید و شرایط موجود در کارخانه در سال جدید به عمل نیاورد و کل شرایطی که این کارخانه را در بحران فرو برده و ماهها عدم پرداخت حقوق کارگران را موجب شده بود همچنان بر سر جای خود باقی است. بطوریکه در حال حاضر تولید با پایین ترین ظرفیت در جریان است و علیرغم اعلام استانداری خوزستان مبنی بر انتقال مالکیت کارخانه به بانک ملی، موسوی(کارفرما) و نمایندگانش همچنان درشرکت حضور دارند و درحال فروش برخی قطعات تولیدی و ضایعات فلزی موجود میباشند و هیچ اراده ای نیز در بین مسئولان کشوری و استانی برای پایان دادن به بحران در کارخانجات گروه ملی صنعتی فولاد اهواز دیده نمیشود و بیش از چهار هزار کارگر این مجتمع بزرگ صنعتی و خانواده هایشان در شرایط بسیار سخت و طاقت فرسائی قرار دارند.
در حال حاضر کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز حقوق ماههای اسفند سال گذشته و فروردین و اردیبهشت سالجاری را دریافت نکرده اند و دفترچه های درمانی آنان بدلیل عدم واریز بیمه های کارگران از بهمن ماه سال گذشته به حساب سازمان تامین اجتماعی تمدید نمیشود. علاوه بر اینها حق بیمه تکمیلی کارگران نیز از نیمه دوم سال گذشته تابحال به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است و اقساط بانکی آنان باوجود اینکه از حقوق کارگران کسر میشود از ابتدای سال به حساب بانک ملی واریز نشده و بهمین دلیل بانک، حساب وام گیرنده ها و ضامنین را بسته و آنان را با مشکلات حادی مواجه کرده است.
بنا بر این گزارش، در پی تجمع امروز کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز، آنان با سر دادن شعارهائی اقدام به بستن مسیر منتهی به میدان فلسطین کردند و علیرغم تداوم این تجمع تا ساعت ١٢ ظهر هیچیک از مسئولین استانداری حاضر به پاسخگوئی به خواستهای آنان نشدند و به همین دلیل کارگران تجمع کننده جهت تداوم اعتراض به سمت کارخانه حرکت کردند و از انجا که در کارخانه نیز هیچیک از مسئولین شرکت حضور نداشتند به تجمع خود پایان داده و اعلام کردند از فردا صبح تجمعات اعتراضی خود را در مقابل استانداری خوزستان از سر خواهند گرفت.

اتحادیه آزاد کارگران ایران - ٨ خرداد ماه ١٣٩٧


برای مطالعه ادامه اخبار اینجا کلیک کنید.(شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ تا سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ )

برای مطالعه ادامه اخبار اینجا کلیک کنید.(۹ مهر ۱۳۹۵ تا جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶)

برای مطالعه ادامه اخبار اینجا کلیک کنید.(٢٨ بهمن ١٣٩٣ تا یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳۹۵)