افق روشن
www.ofros.com

اعتصاب مجدد کارگران پارس متال

تجمع کارگران ساسان و عقب نشینی کارفرما


اتحادیه آزاد کارگران                                                                                          سه شنبه ١٠ خرداد ١٣٩٠

اعتصاب مجدد کارگران پارس متال و اولتیماتوم به کارفرما

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران پارس متال روز یکشنبه هشتم خرداد ماه جاری در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد اردیبهشت ماه خود دست به اعتصاب زدند.
بدنبال این اعتصاب کارفرمای کارخانه طی مذاکراتی با کارگران به آنان وعده داد روز ۱۱ خرداد دستمزد اردیبهشت ماه کارگران پرداخت خواهد شد. بنا بر این گزارش کارگران پارس متال با این وعده به اعتصاب خود پایان داده و قاطعانه اعلام کردند چنانچه در روز ۱۱ خرداد این وعده محقق نشود بلافاصله پس از پایان تعطیلات پیش رو بار دیگر اعتصاب را از سر خواهند گرفت.
لازم به یادآوری است در رابطه با کل مطالبات کارگران پارس متال پس از راهپیمایی و تجمع این کارگران در مقابل وزارت کار در مورخه ۱۲ اردیبهشت ماه جاری، کارفرما طی جلسه ای در حضور برخی مسیولین دولتی ملزم به پرداخت مطالبات کارگران شد و نهایتا حدود دو هفته پیش یک مهلت دو ماه و نیمه برای تسویه حساب حقوق معوقه کارگران تعیین گردید

*************

اعتصاب و تجمع کارگران ساسان در محوطه کارخانه

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، از صبح امروز سه شنبه دهم خرداد ماه کارگران کارخانه ساسان در اعتراض به عدم رسیدگی به خواستهای خود و اخراج نماینده هایشان دست از کار کشیده و در محوطه کارخانه اقدام به برپایی تجمع اعتراضی کرده اند.
کارفرمای این کارخانه صبح دیروز از ورود سه تن از نماینده های کارگران به نامهای حسین مرزبان، حسین الهیار و مهندس سعید رستمی به کارخانه جلوگیری کرد و به آنان اعلام نمود شما حق نداشتید به مدیریت کارخانه مراجعه کرده و خواستهای کارگران را مطرح کنید.این کارگران هر کدام ۱۸ سال سابقه کار دارند.
بدنبال واگذاری کارخانه ساسان به شخصی به نام یغماییان در آذر ماه ۸۸ ، این کارخانه در سال ۸۹ حدود ششصد نفر از کارگران قراردادی خود را اخراج کرد و از سال گذشته با تمام شدن دوره شورای کارخانه اجازه تشکیل شورا در این کارخانه را به کارگران نداد.در طول این مدت کارفرمای این کارخانه بدون پرداخت هزینه ایاب و ذهاب کارگران سرویسهای رفت و آمد آنان را قطع کرده است، همچنین ناهار کارگران را نیز بدون پرداخت هزینه ناهار به کارگران قطع نموده و در رابطه با پرداخت سنوات کارگرانی که بازنشسته می‌شوند فقط میزان حقوق آنان را مبنای پرداخت سنوات قرار داده است، این در حالی است که قبلاً سنوات کارگران بازنشسته با احتساب کل دریافتی کارگران محاسبه و پرداخت میشد.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران در طول هفته‌های گذشته کارگران کارخانه ساسان با انتخاب نماینده هایی به مدیریت کارخانه مراجعه و طی مذاکراتی که در این مدت انجام گرفته بود خواستهای خود را در ۲۲ بند مطرح کردند اما کارفرما به جای رسیدگی به خواستهای کارگران صبح دیروز از ورود سه نفر ازنماینده های آنان به کارخانه جلوگیری کرد.
کارخانه ساسان پس از انقلاب ابتدا تحت مالکیت بنیاد مستضعفان قرار داشت که از طریق این بنیاد به جامعه الزهرا واگذار شده بود و نهایتاً در آذر ماه سال ۸۸ از جامعه الزهرا به شخصی به نام یغماییان واگذار شد و از آن تاریخ اخراج کارگران کارخانه ساسان آغاز شد بطوریکه در حال حاضر در بخش تولید این کارخانه فقط ۲۲۰ کارگر مشغول بکار هستند.
بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران اعتصاب و تجمع کارگران کارخانه ساسان تا لحظه مخابره این خبر(ساعت ۱۰/۳۰)همچنان ادامه دارد و کارگران مصرانه خواهان بازگشت بکار نماینده های اخراجی خود و تحقق مطالبات شان هستند.

******************

نماینده های کارگران بر سر کارشان بازگشتند

اعتصاب متحدانه کارگران ساسان با عقب نشینی کارفرما پایان گرفت

بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران اعتصاب متحدانه امروز کارگران کارخانه ساسان در ساعت ۱۱/۳۰ قبل از ظهر با عقب نشینی کارفرما و بازگشت بکار نماینده های کارگران پایان گرفت.
این اعتصاب که در پی ممانعت کارفرما از ورود سه نفر از نماینده های کارگران به نامهای حسین مرزبان، حسین الهیار و سعید رستمی به کارخانه از صبح امروز آغاز شده بود تا ساعت ۱۱ قبل از ظهر ادامه داشت تا اینکه مدیریت کارخانه با حضور در میان کارگران خواهان مذاکره با آنان برای پایان دادن به اعتصاب شد اما کارگران ضمن پافشاری بر تحقق خواستهای خود بطور قاطعانه و یکپارچه ای اعلام کردند تا لحظه‌ای که نماینده هایشان وارد کارخانه نشده و بر سرکارهای خود بازگردانده نشوند حاضر به هیچ مذاکره ای نخواهند شد.
بنا بر این گزارش کارفرما با مشاهده عزم راسخ و متحدانه کارگران ناچار شد نماینده های آنان را به کارخانه دعوت و از آن‌ها بخواهد تا بر سر کارهایشان باز گردند. در رابطه با سایر خواستهای این کارگران نیز قرار شد نماینده های آنان پیرو مذاکرات تاکنونی خود با کارفرما به این مذاکرات برای حصول خواستهای کارگران ادامه دهند.
کارگران کارخانه ساسان اعلام کرده‌اند تا بحال برای رسیدن به خواستهای خود و جلوگیری از اجحافات کارفرما صبر زیادی کرده‌اند و از این پس به این صبر و تحمل ادامه نخواهند داد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران - دهم خرداد ماه ۱۳۹۰