افق روشن
www.ofros.com

صمد قدیانی کارگر لاستیک البرز در حین کار در شرایطی بسیار اسف بار جان باخت


اتحادیه آزاد کارگران                                                                                         یکشنبه ٢۹ بهمن ۱۳۹۱

صمد قدیانی یکی از شریفترین کارگران کارخانه لاستیک البرز در ساعت ٢ بامداد روز پنج شنبه ١٩ بهمن ماه در حالی که در نتیجه کم توجهی مسئولین حراست کارخانه در پست نگهبانی این کارخانه مشغول نگهبانی بود دچار حمله بیماری آسم شد و پس از ٦ روز مقاومت در برابر مرگ در روز سه شنبه ٢۴ بهمن ماه جان باخت. وی از حدود ده سال پیش به علت بیماری آسم از بخش تولید کارخانه به بخش نگهبانی منتقل شده بود.
بنا بر اظهار کارگران کارخانه لاستیک البرز وی در پست نگهبانی به علت بیماری اش بطور مداوم با مسئولین حراست کارخانه بر سر محل باجه ای که وی در آن انجام وظیفه میکرده درگیر بوده است. بنا بر اظهار این کارگران وی در روز حادثه به مسئولین حراست کارخانه اعلام کرده بود که حالش خوب نیست و با اصرار این مسئولین بناچار نگهبانی در باجه ای را قبول کرده بود که محل جمع آوری زباله های کارخانه بوده است.
کارگران لاستیک البرز طی تماسی با اتحادیه آزاد کارگران ایران اعلام کرده اند محلی که صمد قدیانی در روز حادثه و علیرغم بیماری آسم در آن مشغول نگهبانی بوده است در جایی قرار دارد که به علت تجمیع زباله های کارخانه در آن، تحمل اش حتی برای یک انسان سالم نیز بسیار سخت می باشد.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران صمد قدیانی علیرغم اینکه در روز حادثه اعلام کرده بود حالش خوب نیست اما با اجبار مسئولین حراست کارخانه ناچار شده بود در باجه محل تجمیع زباله های کارخانه به انجام وظیفه بپردازد. بنا براین گزارش صمد قدیانی در حین نگهبانی در این باجه در ساعت ٢ بامداد روز پنج شنبه هفته گذشته دچار حمله بیماری آسم میشود و بلافاصله طی تماسی با مسئولین حراست وضعیت خود را اعلام میکند اما پس از سپری شدن مدتی، در حالی که وضعیت اش رو به وخامت بوده است خبری از دریافت کمک نمیشود به همین دلیل بناچار با ترک باجه نگهبانی راسا اقدام به عزیمت به بهداری کارخانه میکند اما بارها در میان زباله ها گرفتار میشود و در جدالی بین مرگ و زندگی بصورت سینه خیز و در حالی که تمامی بدنش آغشته به لجن زباله ها میگردد خود را از مهلکه بیرون میکشد و موفق به رسیدن به بهداری کارخانه میشود. وی در حالی به بهداری میرسد که بلافاصله از هوش میرود و در تلاشی سنگین از سوی مسئولین بهداری برای بازگرداندن تنفس به صمد قدیانی، تعدادی از استخوانهای قفسه سینه اش میشکند اما تلاش آنان موثر واقع نمیشود و وی به بیمارستان شماره دو اعزام میگردد و در آنجا توسط مسئولین بهداری کارخانه به حال خود رها میشود بطوریکه آنان نه تنها خود اقدام به ترک بیمارستان میکنند بلکه خانواده و نزدیکانش را نیز در جریان حادثه قرار نمیدهند و صبح روز پنج شنبه پس از اینکه از صمد قدیانی خبری نمیشود خانوده اش را تلفنی در جریان حادثه قرار می دهند.
بنا بر این گزارش خانواده صمد قدیانی صبح روز پنج شنبه پس از حضور در بیمارستان و مشاهده وضعیت وی، صمد را به یک بیمارستان خصوصی منتقل میکنند اما تلاشهای پزشکان در بیمارستان خصوصی نیز موثر واقع نمیشود و صمد روز سه شنبه هفته جاری به علت نرسیدن اکسیژن کافی به مغزش و سکته ناشی از آن تسلیم مرگ میگردد. اما صمد کسی نبود که مرگ اش مرگ زندگی باشد صمد با توجه به وضعیتی که داشت از سالها پیش به همسرش وصیت کرده بود در صورت فوتش تمامی اعضای بدنش از ناخن تا هر آن چیزی که برای بقا و بهروزی و خوشبختی یک انسان لازم است به همنوعانش اهدا شود به همین دلیل جنازه صمد با تاخیر و صبح امروز جمعه ٢٧ بهمن ماه تحویل خانواده اش گردید و وی در حدود ساعت ١٣ ظهر امروز در سن ۴۵ سالگی در میان غم و اندوه صدها نفر از همکاران و همسر و دو ختر دانشگاهی اش در آرامگاه دارالسلام شهرستان اسلام شهر برای ابدیت پذیرای خاک شد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران با تاکید بر سهل انگاری مسئولین کارخانه لاستیک البرز در فوت جانگداز صمد قدیانی و جبران تبعات مادی و معنوی ناشی از مرگ وی، این ضایعه جبران ناپذیر را به عموم کارگران لاستیک البرز، همسر و دختران این عزیز از دست رفته صمیمانه تسلیت میگوید و بر صمد قدیانی که آگاهانه و با روحیه ای فداکارانه تمامی اعضای بدنش را تسلیم بقا و بهروزی همنوعانش کرد درود میفرستد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران - ٢٧ بهمن ماه ١٣٩١