افق روشن
www.ofros.com

تجمع كارگران كنف‌ كار رشت و برکناری نماینده شورای اسلامی كارلاستیك البرز


فارس - ایلنا                                                                                                 چهارشنبه ١٩ خرداد ١٣٨٩


تجمع مقابل استانداری گیلان؛ كارگران كنف‌كار رشت ۵ سال حقوق نگرفته‌اند

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، جمع زیادی از كارگران شركت كنف‌كار رشت پیش از ظهر امروز در مقابل استانداری گیلان تجمع كرده و خواستار پرداخت مطالبات معوقه خود شدند.
یكی از كارگران به نمایندگی از دیگر كارگران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت دلیل این تجمع را بی‌توجهی به حق و حقوق كارگران شركت كنف‌كار عنوان كرد. وی كه خواست نامش فاش نشود، اظهار داشت: مدت پنج سال است كه حقوق دریافتی ما را پرداخت نكرده‌اند و وعده داده بودند ٦۵ درصد مطالبات كارگران تا پایان سال گذشته پرداخت شود اما عملاً این كار انجام نشد.
این كارگر شركت كنف‌كار افزود: ٩ ماه است كه تنها ۴۵٠ هزار تومان به كارگران بابت حقوق و پاداش پرداخت كردند كه این پول نمی‌تواند كفاف هزینه‌های سنگین كارگران را بدهد. وی با اشاره به اداره این كارخانه توسط بخش خصوصی گفت: بخش خصوصی ۵/٣ میلیارد تومان برای بازگشایی، حق كارگر، آوردن مواد اولیه و بازنشستگی كارگران وام گرفت اما هیچ كدام از این موارد را انجام نداد.
این كارگر ادامه داد: كارخانه كنف‌كار، ١٢٦ كارگر دارد كه ١٢٠ نفر بیش از ٢٠ تا ٣٠ سال سابقه كار دارند. وی با اشاره به اینكه شركت كنف‌كار در حال حاضر باز است اما مواد اولیه و كافی برای فعالیت ندارد، خاطرنشان كرد: در بحران برف سال ٨٣ مدیران این كارخانه كه هیچ آسیبی ندیده بود، به بهانه بحران برف كارگران را بیمه بیكاری كردند در حالی كه ١٢ روز پس از بحران برف نیز كار كردیم و اگر ١٦ ماه بیمه بیكاری نمی‌رفتیم همه بازنشسته می‌شدیم؛ گناه ما كارگران چیست.
این كارگر مهم‌ترین درخواست كارگران شركت كنف‌كار رشت را دریافت تمام حق و حقوق و مطالبات پنج سال گذشته و بازنشستگی پیش از موعد عنوان كرد. وی اظهار داشت: سازمان صنایع، تامین اجتماعی، اداره كار و امور اجتماعی و دیگر مسئولان ذی‌ربط گیلان در جریان وضعیت ما هستند اما جز وعده‌هایی كه هیچ وقت عملی نمی‌شود، كاری انجام نمی‌دهند.

برکناری نماینده شورای اسلامی كارلاستیك البرز

از کانون هماهنگی استان تهران به در خواست مدیریت کارخانه

دبیركانون هماهنگی شوراهای اسلامی كار استان تهران درباره بازنشستگی یكی از اعضای هیات مدیره این كانون‌گفت: مهم اجرای قانون است و روی هیچ شخصی حساسیت وجود ندارد.
داود قادری درگفت‌وگو با خبرنگار ایلنا افزود: پیش از ١٨ ماه است كه آقای صالحی در كارخانه لاستیك البرز شاغل نیست.
وی در پاسخ به این سوال كه نایب رئیس كانون عالی شوراهای اسلامی كار مدعی است كه آقای صالحی مامور به وزارت كار است،گفت: ماموریت وی مورد تایید مدیریت شركت لاستیك البرز قرار نگرفته است چرا كه ماموریت هم حدومرزی دارد و زمان آن بی‌نهایت نیست.
عضو هیات مدیره كانون هماهنگی شوراهای اسلامی كار استان تهران تصریح كرد: طبق رای اداره كار اسلامشهر آقای صالحی كارگر لاستیك البرز نیست و از اردیبهشت ماه سال ٨٨ كارفرمای وی تقاضای بازنشستگی او را بر وفق ماده ١٠ قانون نوسازی صنایع را نموده است.
قادری افزود: ضمنا آقای صالحی از نوزدهم شهریورماه سال ١٣٨٨ فاقد اعتبار نامه شورایی است و از آن تاریخ به بعد نیز انتخابات شورای اسلامی كارلاستیك البرز برگزار نشده است.
او با بیان اینكه كانون تهران درباره این موضوع مكاتباتی با اداره كل كار استان تهران و سازمان مشكلات كارگری كارفرمایی وزارت كار داشته است،گفت: بحث ما این است كه اگر استعلام وزارت كار در دوره آقای جهرمی از معاونت حقوق ریاست‌جمهوری مبنی بر نحوه كار بازنشستگان در هیات مدیره كانون‌ها اگر همچنان معتبر است اعلام شود اگر معتبر هم نیست باز به كانون اعلام شود.
قادری تاكید كرد: این استعلام در هفدهم فروردین ماه سال‌جاری به وزارت كار ارسال شده است اما هنوز مسوولان مربوطه پاسخی به این استعلام نداده‌اند.