افق روشن
www.ofros.com

نیل آبی زرجوب، صفرعلی صفرپور همچنان سرگردان و کارخانه فولاد حسن رود


فعالان کارگری ضد سرمایه داری                                                                           چهارشنبه ١٠ آبان ١٣٩١

نیل آبی زرجوب

در این شرکت خدمات شهری ٢١٠ کارگر مشغول به کار هستند.
کارفرمای شرکت فردی است بنام رضا خاکسار برادر مرتضی خاکسار از مدیران بازنشسته شهرداری می باشد.
دوستدار از طرف پسماند پیمانکار اصلی شرکتهای خدمات شهری می باشد شروع ساعت کار کارگران خدمات شهری ۴ صبح الی یک بعد از ظهر و دو روز در میان از ساعت یک الی ۵ بعد از ظهر کشیک اجباری برای کارگران در نظر گرفته شده است که در ماه ١٠ ساعت برای کارگران اضافه کار محاسبه می شود در حالیکه کارگران حداقل ۴٠ ساعت در ماه اضافه کار انجام می دهند.
بخشی از دستمزد کارگران بعنوان جریمه کسر می شود بهانه برای جریمه ها شامل نشستن گاری زباله، نزدن علف زمین بایر، جاماندن زباله ها که توسط سر کارگر گزارش می شود و توسط محسنی بازرس تایید شده و از دستمزد کارگران کسر(تو بخوان سرقت) می شود.
دستمزد کارگران همان دستمزد کف بوده و وضعیت قراردادها مشخص نیست و تنها یک قرارداد یکماهه در فروردین ١٣٩١ با کارگران بسته و هنوز تمدید نشد کارگران نیل آبی زجوب بهمراه سایر کارگران خدمات شهری مانند نورتابان شمال ظریفکاران شهر باران و ... بارها به استانداری و شهرداری جهت دائمی کردن قراردادهایشان (تو بخوان استخدام شدن) مراجعه کرده که هنوز خبری نیست که نیست
و آخرین خبر اینکه تعدادی از کارگران قرداد موقت شاغل در شهرداری و فضای سبز در حال حاضر قراردادهایشان دائمی شده است و بقیه منتظر هستند که تکلیفشان روشن شود.

ــــ ــــ ــــ

صفرعلی صفرپور همچنان سرگردان

صفرعلی صفرپور کارگر ۵٨ ساله اخراجی از شرکت خدمات شهری نیل آبی زرجوب همچنان در راهروهای اداره کار رشت و کلانتری و دادگستری سرگردان است.
صفرعلی صفرپور کارگر قرارداد موقت خدمات شهری حدود سه ماه است که از کار بیکار شده و به اداره کار شکایت کرده دفاع از حقوق این کارگر بعهده وکیل وی بنام بردبار می باشد که در جلسه ١١/٧/٩١ هیئت سه جانبه اداره کار از طرف شرکت قراردادی جعلی با اثر انگشت ارائه شد.
که صفرعلی منکر این قرارداد شد و قرارشد اثر انگشت به اداره انگشت نگاری داده شود.
همزمان عسگری پاسدار بازنشسته مدیر داخلی شرکت نیل آبی زرجوب با ایجاد رعب و وحشت به صفرعلی صفرپور اعلام کرد که تسویه حساب وی آماده است که صفرعلی از گرفتن تسویه حساب خودداری کرده و خواهان سیر قانونی پرونده شکایت خود علیه شرکت نیل آبی زرجوب آنهم از طریق شناسایی اثر انگشت جعلی پای قرارداد صفرعلی می باشد.
از ابتدای سال ٩١ موج اخراج همچنان در بین کارگران کارخانجات و شرکتهای مختلف مانند پینک، روغن زیتون بالک، اشی مشی، فولاد امیرکبیر، تعطیلی لوکاس گستر چولاب،نساجی پارس و تعطیلی پوشش جاده انزلی، نیل آبی زرجوب، نورتابان شمال و ظریفکاران شهرباران و ... دیگر شرکتهای کوچک و بزرگ براه افتاده و ادامه دارد بهانه تمامی کارفرمایان تحریم، گرانی ارز برای واردات مواد اولیه و نقش دولت و بانک مرکزی در این میان است.
دولت هم که به بهانه جیره بندی شدن بودجه اش از مهر سال ٩٠ شروع به دلالی سکه و ارز نموده تا بتواند کسری بودجه اش را به علت شکست در فروش اوراق قرضه (مشارکت) در طرحهای عمرانی جبران کند
و چوب این حراج همان تورم افسار گسیخته ای است که گریبان معیشت روزانه کارگران را فشرده و سفره های خالی از نان کارگران را به چپاول می برد تا سرمایه داری با بالا بردن نرخ بهره بانکی بر اساس نوسان نرخ تورم در بازار روزانه و یا ساعت شمار فزبه و فربه تر شود و دولت به تراز مالی بودجه از طریق تقلب و حساب سازی و دلالی دلار وسایر ارزها نزدیک و نزدیک تر شود.

کارخانه فولاد حسن رود
این کارخانه در شهرک صنعتی انزلی واقع در سه راهی حسن رود جاده حسن رود - انزلی می باشد حدود ٣٠٠ کارگر در این کارخانه بصورت قرارداد موقت در این کارخانه مشغول به کار هستند ساعت کاری در کارخانه دو شیفت ١٢ ساعته می باشد دستمزد کارگران در ازای ١٢ ساعت کار با اضافه کاری بین ۴۵٠ الی ۵٠٠ هزار تومان می باشد کارخانه دارای سرویس غذا خوری برای صبحانه، نهار و شام بوده همچنین کارگران دارای سرویس ایاب و ذهاب درمحدوده حسن رود و انزلی می باشد.
مالک و کارفرمای کارخانه سرمایه داری بنام رستگار می باشد که سهامدار عمده بیمارستان در حال احداث تخصصی مغز واقع در بلوار قلی پور رشت می باشد محصول کارخانه میل گرد است بالا بودن نرخ بیکاری منطقه شدن و استثمار در کارخانه و جو رعب و وحشت ایجاد شده باعث کاهش از اعتراض کارگران به شرایط سخت کار شده است زیرا با کوچکترین اعتراض کارگران لغو قرارداد و اخراج کارگران منفجر می شود.

فعالان کارگری ضد سرمایه داری گیلان