افق روشن
www.ofros.com

بودی بال و شدت استثمار کارگران


فعالان ضدسرمایه داری                                                                                           شنبه ١۴ خرداد ١٣٩٠

این شرکت در شهر صنعتی حسن رود و در کیلومتر ١۵ جاده رشت - انزلی قرار دارد و تولید کننده بستنی، شکلات، بیسکویت ویفر و ... است. کارخانه وابسته به بخش خصوصی و متعلق به فردی به نام شیخ لرآبادی از اهالی انزلی است. در حال حاضر، حدود ٧٠ کارگر در این کارخانه مشغول به کارند. دستمزد کارگران زیر دستمزد مصوب اداره کار و بین ١٨٠ تا ٢٠٠ هزار تومان در ماه است. شیخ لرآبادی ضدکارگر کارفرمای کارخانه به تازگی وام یک میلیاردی جهت گسترش کارخانه گرفته است. این وام از طریق اعمال نفوذ شخصی وی در اداره صنایع و معادن به دست آمده است. هدف وی ظاهراً افزایش حجم سیلوها و خط تولید است. تمام ٧٠ کارگر مشغول در کارخانه با قرار داد موقت کار می کنند.
از این کارگران ٢٠ نفر راننده اند و ۵٠ نفر در خط تولید کار می کنند. البته شیخ لرآبادی جهت بالا بردن فروش در بازار و حفظ خود در بازار رقابت به مغازه داران فروشنده کالای بودی بال یخچال مجانی می دهد. ساعات کار کارخانه دو شیفت ١٢ ساعته است. کارخانه دارای سرویس ایاب و ذهاب است. اما از سالن غذاخوری خبری نیست. با وجود این استثمار شدید، کارفرما حاضر به پرداخت پول اضافه کاری به کارگران نیست. کارگران فاقد امنیت شغلی هستند و هر لحظه امکان اخراج آنان وجود دارد.
خواست های اولیه کارگران بودی بال:
١- تبدیل قراردادهای موقت به قراردادهای دایم
٢- تغییر زمان کار روزانه به ٨ ساعت
٣- پرداخت دستمزد کارگران به طور عادلانه و با توافق کارگران
۴- راه اندازی سالن غذاخوری و دادن صبجانه و نهار و شام در ساعات کار به کارگران

فعالان ضدسرمایه داری گیلان - ١۴ خرداد ١٣٩٠

کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری