افق روشن
www.ofros.com

ایران ساینا و مسینان: مطالبات معوقه کارگران


فعالان ضدسرمایه داری گیلان                                                                                  جمعه ٢٩ بهمن ١٣٨٩


ایران ساینا

این کارخانه در شهر صنعتی رشت واقع است. وابسته به بخش خصوصی و کارفرما و مدیر عامل آن فرد ضدکارگری به نام عباس نصیری است. حدود ٧٠ کارگر در این کارخانه مشغول به کارند که از این تعداد ١۵ نفر استخدامی و بقیه کارگران قراردادی هستند. کارگران استخدامی هر یک در حدود بیست سال سابقه کار دارند. کارگران قراردادی همیشه در معرض تهدید هستند. از سالن نهارخوری خبری نیست. در ازای نهار و صبحانه به کارگران فقط ماهی پانزده هزار تومان پرداخت می شود. کارخانه دارای سرویس ایاب و ذهاب است. کارخانه ایران ساینا تولید کننده انواع قفل های درب اتومبیل های پژو ٢٠٦ ، ٤٠۵ و زانتیا است. محصولات کارخانه همیشه پیش فروش شده است. با این حال، کارگران از برج آذر ماه ١٣٨٩ تا کنون یعنی انتهای بهمن ماه دیناری بابت دستمزد دریافت نکرده اند. آن ها علیرغم اعتراض های مکرر نتیجه نگرفته اند. ساعت کار در کارخانه از ٦:٣٠ صبح شروع می شود و تا١۵:٣٠ بعد از ظهر ادامه می یابد. اما پنج شنبه ها کارخانه تعطیل است و کارگران در یک شیفت کار می کنند. دستمزد ناچیز کارگران طبق مصوبه اداره کار است.

************

مسینان

این کارخانه نیز واقع در شهر صنعتی رشت و متعلق به همان عباس نصیری است. در این کارخانه حدود ٢۵ کارگر قراردادی مشغول به کارند. کارگران به صورت تک شیفت مشغول به کار هستند و شیفت کاری آنان نیز از ساعت ٦:٣٠ الی١۵:٣٠ است. در این کارخانه سالن غذاخوری وجود ندارد و کارگران همان ماهیانه ١۵ هزار تومان بابت حق صبحانه و نهار دریافت می کنند. کارگران مسینان نیز مانند کارگران ایران ساینا از برج آذر تا کنون ریالی بابت دستمزد معوقه دریافت نکرده اند. دستمزد کارگران طبق مصوبه اداره کار است. مسینان وسایل برقی اتومبیل مانند پلاتین و ... تولید می کند.

فعالان ضدسرمایه داری گیلان

٢٨ بهمن ١٣٨٩

کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری