افق روشن
www.ofros.com

تصادم مشکوک یک ماشین زندان اوین با پدر ساناز الله یاری

پنج ماه از بازداشت اعضای نشریه گام گذشت

خبر                                                                                                          چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹ ژوئن ۲۰۱۹


گزارشی در خصوص آخرین تحولات پرونده اعضای گام، اسماعیل بخشی و سپیده قلیان

دارد ۵ ماه می شود که امیر امیرقلی، ساناز الله یاری، امیرحسین محمدی فر، اسماعیل بخشی و سپیده قلیان دستگیر شده اند و حال حدود یک ماه هست که همگی در بندهای عمومی زندان اوین نگهداری میشوند. علیرغم اینکه ۴ ماه است که بدون بازجویی هستند، مراجع قضایی از آزادی به قید وثیقه آنها جلوگیری میکنند و در برابر پیگیری های فراوان هر بار جوابهایی می دهند که از همان ابتدا بوی تزویر و ریا میداد. سیستم قضایی در نظام کاپیتالیستی یکی از ریاکارترین و متملق ترین و بیرحم ترین بخش های این نظام است و به متهم و اطرافیان آن به چشم بازیچه و بدون حقوق مینگرد. سیستم قضایی در این نظام سرمایه دارانه طبیعی میداند که با هر کسی را که بخواهد و به هر شکلی که مایل باشد رفتار کند و در مقابل این رفتارش به هیچ کجا پاسخگو نباشد. چرا که به تعریف، همین سیستم قضایی خود مرجع نهایی تعیین کننده حق و باطل است و ما نیک میدانیم که حق و باطل در یک نظام طبقاتی، خود تا بن دندان طبقاتی هستند. حق همان هست که در راستای زادورشد سرمایه و سرمایه داری باشد و باطل خلاف آن.
بعد از حدود ۵ ماه مراجع دادستانی اوین خبر از اعزام پرونده ها به دادگاه انقلاب داده اند تا در آنجا تعیین شعبه شده تا محاکمه این افراد شروع شود. اینکه چه موقع دادگاههای آنها شروع میشود و چه حکم هایی در پی داشته باشد معلوم نیست. سیستم قضایی با دستگیری و محاکمه این افراد و امثال حسن سعیدی و ... دارد امنیت کاروبار سرمایه دارانی که دیگر آبرویی برایشان نمانده را تضمین میکند.
این عزیزان و رفقای دربند ما تا بدینجا بر سر آرمانهای کارگری و طبقاتی خود بوده اند و لازم است که ما افراد بیرون از زندان، تمام تلاش خود را برای یاری رسانی بدانها و نیز آزادی شان بکنیم. لذا واجب است که اگر نقدی و بحثی نیز وجود دارد، با حفظ نقدها و بحثها، تمام قد به یاری آنها بشتابیم. چرا که این یاری، کوشیدن در مسیر سیاست کارگری معنا دارد و نه چیزی دیگر. باید برای دفاع از این عزیرزان و سایر پیشروان کارگری متحد بود. هر آنچه بر آنها برود بر ما میرود و هر چه سیستم امنیتی و قضایی خود را فارغ البال احساس کند رفتارهای شدیدتری خواهد داشت. پیش به سوی اتحاد برای آزادی تمامی زندانیان کارگری، معلمان و حامیان طبقه کارگر

***********

تصادم مشکوک یک ماشین زندان اوین با پدر ساناز الله یاری

(گزارش یک شاهد عینی)

در روز یک شنبه ۲۶ خرداد، در جلوی درب اصلی زندان اوین، زمانی که پدر ساناز الله یاری داشت مسیر سربالایی جلوی زندان را، برای پیگیری پرونده دخترش، مپیمود خودوری وانت سفید رنگی به وی اصابت کرد. این خودرو به صورت دنده عقب و با بالاترین سرعت ممکنه، به بهروز الله یاری خورد و ایشان چند متر عقب تر به شدت به زمین فرود آمد و سرش از پشت به آسفالت برخورد کرد. در این برخورد آنچه که مشهود بود دست و پشت سر وی دچار ضربدیدگی و کوفتگی شدید بود. پس از آن، خانواده و دوستان زندانیان یک می، که آنها نیز برای پیگیری امور در جلوی در تجمع کرده بودند، به یاری پدر ساناز و خانواده وی شتافتند. راننده وانت به همراه چند نفر از پرسنل زندان که با وی همدست شده بودند قصد داشتند با ارعاب و ایجاد درگیری خودرو و راننده را از محل خارج سازند. در نتیجه ی این کشمکش یک ساعته که مامورین ۱۱۰ و راهنمایی و رانندگی و آمبولانس در محل حاضر شدند، خودروی متعلق به زندان اوین که به داخل محوطه زندان منتقل شده بود با همکاری همین مامورین از محوطه خارج نشد و خود راننده نیز تنها به اخذ مدارک شناسیایی اش کفایت شد و به کلانتری برده نشد. در صورتیکه روال قانونی این بود که خودرو وانت باید توقیف و راننده نیز به کلانتری منتقل میشد تا روال دادرسی و تشکیل پرونده طی میشد. مامورین کلانتری ولنجک تنها به تنظیم صورتجلسه بسنده کردند. در انتها پدر ساناز توسط آمبولانس به بیمارستان منتقل شدند.
طبق آخرین شنیده ها بر طبق نتایج آزمایشی و عکسبرداری بیمارستان محل بستری، دست بهروز الله یاری دچار در رفته گی و شکستگی شده ولیکن پشت سر و لگن دچار شکستگی نبوده و ضرب دیده و کوفته شده اند.
ساناز الله یاری به همراه همسرش امیرحسین محمدی فر، اعضای هیات تحریریه نشریه الکترونیک گام، در روز ۱۹ بهمن ۹۷ دستگیر شده و پس از طی ۴ ماه در بند ۲۰۹ اوین به بندهای عمومی این زندان منتقل شده اند. طبق اخباری که تاکنون منتشر شده دوره بازجویی ساناز و امیرحسین پس از ۲۵ روز پایان یافته و از ان به بعد به صورت غیرقانونی در بازداشت به سر میبرند.
خانواده ساناز الله یاری که از زحمتکشان کشاورز می باشند و ساکن روستایی در ۳۰۰ کیلومتری تهران، در این ۱۶۰ روز رنج و خطر راه را به جان خریده و با وجود کهولت سن لحظه ای برای دفاع و پیگیری فرزندشان کوتاه نیامده اند و بالاخره با این تصادف مشکوک دچار سانحه منجر به جرح و شکستگی شدند.
آنچه برای من شاهد عینی بارز بود مظلومیت خانواده های زندانیان سیاسی و همدستی دوایر مختلف امنیتی و قضایی و انتظامی با یکدیگر است، به طوری در این صحنه همانطور که توضیح داده شد کاملا بر خلاف روند قانونی رفتار کردند. پس تنها راه ما نیز حمایت از هم و یکدست شدن است.

***********

وضعیت نگران‌کننده سلامتی ساناز الهیاری در زندان

یک منبع آگاه به وضعیت ساناز الهیاری، یکی از اعضای نشریه گام که در زندان اوین در بازداشت به سر می‌برد به کمپین حقوق بشر در ایران گفت او به شدت بیمار است و علیرغم درخواست‌های خانواده برای انتقال او به بیمارستان برای معاینات تخصصی‌تر تاکنون مخالفت شده است. به گفته این فرد مطلع، روز دوشنبه ۲۰ خرداد، خانواده این زندانی به مجلس شورای اسلامی رفته تا از نمایندگان درخواست کمک کنند «اما حتی حاضر نشدند نامه خانواده‌اش را تحویل بگیرند.»
به گفته این منبع، دادستان تهران با این استدلال که «بیماریش چیز مهمی نیست و نیاز به پیگیری ندارد.» نه تنها از انتقال او به بیمارستان برای انجام آزمایش مخالفت کرده‌اند بلکه حتی برخلاف قانون با آزادی او با قرار وثیقه تا زمان صدور حکم نهایی مخالفت کرده‌اند. همچنین این منبع گفت خانواده او و بقیه اعضای نشریه گام تهدید به سکوت و عدم اطلاع‌رسانی به رسانه‌ها شده‌اند.
این منبع آگاه در توضیح بیماری ساناز الهیاری به کمپین گفت: «شرایط ساناز نگران‌کننده است. او مدتی است که دچار ضعف و لرزش شدید در اندامش است و از درد معده در رنج است. حدود ۱۰ کیلو وزن کم کرده. خانواده‌اش هر چهارشنبه با او ملاقات کابینی دارند و کاهش وزن او را می‌بینند.»
این منبع با اشاره به اینکه او از سوی پزشک بهداری زندان مورد معاینه قرار گرفته است، گفت: «پزشک زندان به او گفته دچار ضعف جسمی شده و داروهای تقویتی برایش تجویز کرد. خانواده هم داروها را تهیه کردند اما دو هفته پس از مصرف داروهای مکمل و تقویتی نه تنها وضعیتش بهتر نشده بلکه ضعف و لرزش بدنش هم شدیدتر شده است. حتی زندان برای یک آزمایش ساده هم اقدام نکرده است.» به گفته این منبع، دفتر دادستانی تهران در مقابل درخواست خانواده ساناز الهیاری برای انتقالش به بیمارستان و انجام آزمایش‌های تخصصی گفته است: «گفتند که بیماریش چیز مهمی نیست و نیاز به پیگیری ندارد. خانواده‌اش که امروز از مسوولان زندان و دادستانی ناامید شده بودند به مجلس رفتند تا نامه‌ای را تحویل نمایندگان مجلس بدهند و خواستار پیگیری وضعیت فرزندشان شوند اما حتی نامه آنها را تحویل نگرفته‌اند.»
ساناز الهیاری حتی وکیل نیز ندارد. به گفته این منبع آگاه، او و بقیه متهمان این پرونده از امکان داشتن وکیل دادگستری به انتخاب خود محروم بوده‌اند و شعبه بازپرسی در همان ابتدا به آنها گفته فقط می‌توانند وکیل از لیست وکلای تایید شده قوه قضاییه انتخاب کنند که آنها نپذیرفته‌اند.
ساناز الهیاری به همراه همسرش امیرحسین محمدی فرد، امیر امیرقلی و عسل محمدی که چهار عضو نشریه اینترنتی «گام» هستند همگی پس از جریان اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه در تاریخ‌های متعدد بازداشت شدند. نشریه گام به طور تخصصی اخبار کارگران را پوشش می‌داد که در حال حاضر فقط کانال تلگرامی آن فعال است. در حال حاضر سه عضو این نشریه در بازداشت به سر می‌برند و عسل محمدی پس از یک ماه بازداشت با قرار وثیقه آزاد شد.
ساناز الهیاری و امیرحسین محمدی فرد در تاریخ ۱۹ دی ماه در منزلشان بازداشت شدند و از آن زمان تاکنون در زندان اوین به سر می‌برند. همگی آنها در تاریخ‌های ۲۲ تا ۲۸ اردیبهشت ۹۸ به شعبه هفتم بازپرسی زندان اوین برای اخذ آخرین دفاعیات فراخوانده شدند و پرونده آنها به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی فرستاده شده است. هنوز زمان دادگاه آنها مشخص نیست. همگی انها متهم به «ارتباط با گروه‌ها و احزاب معاند»، «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و »تشکل گروه به قصد بر هم زدن امنیت ملی» هستند. پیش از این در بازجویی‌های به این افراد گفته شده بود آنها با گروه کمونیستی کارگری در ارتباط هستند. علاوه بر آنها، سپیده قلیان، فعال کارگری، اسماعیل بخشی، نماینده کارگران نیشکر هفت‌تپه و علی نجاتی، کارگر بازنشسته و فعال کارگری از اعضای دیگر این پرونده هستند.
ساناز الهیاری، متولد ۱۳۶۶، فارغ التحصیل رشته اقتصاد پیش از این یک بار دیگر در اسفند ۱۳۸۷ به دلیل عضویت در گروه دانشجویان آزادی خواه و برابر طلب (داب) بازداشت شد و به مدت ۱۷ روز در زندان اوین بود. او بعدتر در دادگاه انقلاب به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به پنج سال حبس تعلیقی محکوم شد.

***********

پنج ماه گذشت از بازداشت اعضای نشریه گام

ساناز الله یاری، امیرحسین محمدی فر، امیر امیرقلی، اعضای هیات تحریریه نشریه گام که در دی ماه سال گذشته دستگیر شده بودند، هم اکنون بعد از گذشت ۵ ماه و با سپری شدن بیش از ۴ ماه از پایان دوره بازجویی آنها، علیرغم تکمیل پرونده شان و گذشت ۴ هفته از اعلان شاه محمدی (بازپرس شعبه ٧ دادیاری اوین) مبنی بر ارسال پرونده هایشان به دادگاه انقلاب به همراه پرونده های عسل محمدی (عضو دیگر هیات تحریریه نشریه گام)، علی نجاتی (از اعضای سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت هفت تپه)، سپیده قلیان و اسماعیل بخشی، همگی هنوز در بلاتکلیفی به سر میبرند. هم اکنون سپیده قلیان در زندان قرچک، ساناز الله یاری در بند نسوان اوین، امیر حسین محمدی فر و امیر امیرقلی دربند ۴ عمومی زندان اوین، اسماعیل بخشی در بند ٧ عمومی زندان اوین، به طور غیرقانونی در بازداشت به سر میبرند.
سیر رسیدگی به پرونده این افراد با طولانی شدن ناموجهی روبرو شده و نایبین قضایی به عمد تاکنون از رسیدگی به آن اجتناب کرده اند. شنیده ها از نزدیکان این افراد حاکی از آن است که بعد از ۴ هفته از ارسال پرونده ها، شعبه ای هنوز مشخص نشده و اجحاف و اعمال منش خلاف قانون در مورد افراد نامبرده ادامه دارد. این حق فرد بازداشت شده است که پس از پایان دوره بازجویی با قرار وثیقه تا زمان صدور حکم آزاد شود، این حق فرد بازداشت شده است که فرآیند دادرسی و بررسی پرونده در اسرع وقت شروع شود و در بازداشت بی دلیل نماند. اَعمال مقامات قضایی در خصوص افراد نامبرده مصداق بارز مجرم دانستن متهم قبل از طی مسیر دادگاه است که متاسفانه به روال معمولی در سیستم قضایی جمهوری اسلامی ایران دارد تبدیل میشود.

***********

یک توضیح در خصوص پرونده بازداشتی های هفت تپه

در گزارشی که هرانا در خصوص اسماعیل بخشی، ساناز الله یاری، امیر امیرقلی، علی نجاتی، سپیده قلیان، امیر حسین محمدی فر و عسل محمدی تهیه کرده است، به تفهیم اتهام جدیدی اشاره دارد: "ارتباط با یکی از گروه‌های مخالف نظام". چیزی که قابل توضیح است و در گزارش هرانا مغفول مانده این است که در حین تفهیم این اتهام جدید، متهمین به شدت به این موضوع اعتراض کرده و مشهور است گفته‌ی چند تن از آنها: «ما در این خصوص حتا بازجویی هم نشده ایم، چه طور میشود که یکی از موارد اتهامی ما باشد؟»
برای کسانی که با روند دستگیری و بازجویی آشنایی داشته و یا طعم آن را چشیده اند، روشن است که مگر میشود چنین اتهامی در میان باشد و متهمین برای آن مورد بازجویی قرار نگرفته باشند. دستگاه اطلاعاتی برای تکمیل کردن دایره احاطه خود در صورت وجود ظنی و گمانه ای، قطعا در بازجویی ها آن را تا به آخر پی میگیرد. پس قطعا چنین موردی نبوده و رسانه ای کردن این اتهام بدون توضیحی که خود متهمین حین تفهیم آن ارایه داده اند این شایعه را پیش میکشد که نکند واقعا چیزی در میان بوده است و بدخواهان و بددلان این آب گل آلود را بهترین فضا برای گرفتن ماهی شان خواهند کرد.
دستگاه امنیتی و قضایی همانطور که در مورد مستند "طراحی سوخته" نشان داد، از آنجا که هیچ دلیل قانع کننده ای برای سرکوب اعتصاب کارگری بی سابقه هفت تپه و فولاد اهواز نداشت، دست به ساخت آن مستند بی در و پیکر زد و هم اکنون نیز همان پروژه را ادامه میدهد و اشتباه استراتژیکی که این وسط ما میتوانیم بکنیم باور کردن و یا شکی هر چند کوچک در این خصوص است.
دشمنان طبقاتی ما از همان ابتدا میدانستند که برای سرکوب جنبش کارگری، باید با این رفقای ما برخورد شدیدی بکنند و با طولانی تر کردن دوره بازداشتشان به دیگران این پیغام را بدهد که نتیجه دفاع از حقوق اولیه و یورش سرمایه داران، این نوع برخوردهاست و در ادامه نیز با این اتهام های واهی میخواهد برخوردهای غیرانسانی ولی هدفمند (با هدف حفظ کیان سرمایه و سرمایه داران) خود را توجیه کند. دستگاههای امنیتی و قضایی باید از پس هفت تپه و فولاد اهواز بربیایند تا الگوسازی و سرمشق شدنی که این اعتصابات و فعالیت ها میتواند برای کارگران باقی ایران و حتا منطقه میتواند در پی داشته باشد را از بین ببرند. پس بر ماست که با حمایت کامل از افراد فوق الذکر و با درک این موضوع که تضعیف آنها تضعیف ماست، بتوانیم گام های محکم خود را در راه تقویت مبارزه طبقاتی و اعتلای جنبش کارگری این مرز و بوم و منطقه خاورمیانه برداریم.

***********

اخلال در روند آزادی بازداشتی‌های هفت تپه

بنا به شنیده ها از منابع موثق، روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت، آقای شاه محمدی بازپرس شعبه هفت اوین، با صدور قرار وثیقه، گویا رای به آزادی اسماعیل بخشی، امیرحسین محمدی فر، ساناز الله یاری، سپیده قلیان و امیر امیرقلی داده. با اعلان این خبر موجی از خوشحالی در بین اعضای خانواده های این افراد و دوستان آنها که در جلوی زندان اوین حضور داشتند، برقرار شد. لیکن پس از ساعتی به خانواده ها گفتند که معاونت دادستانی اوین با آزادی آنان مخالفت کرده است و این آب سردی بود بر پیکر خویشان و دوستان.
معاونت دادستانی اوین که پیش از این به بهانه عدم رسیدن پرونده ها و ناهماهنگی بین دادستانی شوش و اوین و لاطائلات دیگر ... هر بار در این ۱۳۰ روز با آزادی نامبردگان مخالفت کرده بودند، اینبار هم از ازادی رفقای دربند ممانعت به عمل اورد. معاونت دادستانی اوین که در انتهای فروردین به خانواده های زندانیان گفته بود با رسیدن پرونده ها و انتقال آن از بازپرسی شعبه یک به بازپرسی شعبه هفت، با هر تصمیمی که این بازپرسی، یعنی آقای شاه محمدی، بگیرد مخالفت نخواهد کرد اینبار هم نیت پلید خود را اجرایی کرد.
این واضح هست که در نبود هیچ جرمی و مدرکی دال بر محکومیت عزیزانمان، مراجع قضایی و امنیتی، حتا نگهداری ایشان را با دودوزه بازی و دروغ و دبنگ به پیش می برند تا بگویند کارگران و حامیانشان حق ابراز وجود نداشته و نباید در برابر تهاجم اسدبیگی ها و سرمایه داری به بدیهی ترین حقوق اولیه شان و حق معیشتشان کاری انجام دهند و نیز بگویند که حتما آن فیلم دروغشان که سرآسیمه با چسب و تف به هم چسبانده و مونتازکرده بودند، محلی از اعراب دارد.
بر ماست که با حمایت از این هم‌زنجیریان دربندمان، با تمام تلاشمان بکوشیم و نیرنگ و نیتهای شوم آن را نقش بر آن کنیم.

***********

تمدید بازداشت اعضای دربند نشریه گام برای ماه پنجم

با گذشت ۴ ماه از بازداشت اعضای نشریه گام و با وجود اتمام بیش از سه ماهه بازجویی های این افراد، روند بازداشت غیرقانونی این افراد ادامه دارد. به گفته منابع موثق قرار بازداشت ساناز الله یاری و امیرحسین محمدی فر و امیر امیرقلی، برای بار پنجم نیز تمدید شده است. به گفته همان منبع، شاه محمدی مسئول شعبه ٧ بازپرسی اوین، ادعا کرده است که دلیل عدم رسیدگی به وضعیت پرونده ها این است که گردش کار متهمین هنوز از سوی وزارت اطلاعات تحویل وی داده نشده است و این در حالی است که بازجویان مدعی اند که گردش کارها ارسال شده است. در این ۴ ماه گذشته اعضای خانواده این فعالین به شدت پیگیر شرایط و پرونده فرزندان خود بوده اند و تاکنون هیچ دلیلی برای تطویل زمان بازداشت فرزندانشان به آنها ارایه نشده است.
اعضای نشریه گام که هم اکنون به همراه اسماعیل بخشی و سپیده قلیان در بندهای عمومی زندان اوین نگهداری میشوند متعاقب اعتصابات و مبارزات هفت تپه و فولاد اهواز دستگیر شدند و از آن زمان تاکنون در حبس به سر میبرند. به جاست که در این روزهای ملتهب پس از تجمع روز جهانی کارگر و روز معلم، که افراد بسیاری نیز دستگیر شدند، کارزار آزادی همه افراد دربند را یکدل به صدا درآورد و همه کارگران و معلمان و حامیان آنها را از بند رها کرد.

***********

مسئولیت آسیب ها به ساناز الله یاری بر عهده وزارت اطلاعات است

به گزارش واصله از منابع نزدیک به خانواده های اعضای دربند نشریه گام، روز پنج شنبه که خانواده ساناز الله یاری برای ملاقات با وی در محل حاضر شده بودند با مسئله ای جدید مواجه شدند: یکی از ماموران شیشه و قاب شکسته عینکش را بدون هیچ توضیحی تحویل خانواده ایشان داد.
در حین ملاقات وقتی دلیل شکستن عینکش را جویا شدند وی عنوان داشته که پس از مکالمه تلفنی با مادرش و اینکه هیچ اتفاقی در بررسی پرونده اش از سوی مراجع قضایی انجام نمیشود و از سوی دیگر انواع وعده و وعید از سوی بازجوها برای آزادی به قید وثیقه داده میشود، شروع به اعتراض میکند که به شکسته شدن قاب و شیشه عینکش منجر میشود.
ساناز الله یاری حدود ۱۱۰ روز است که به صورت بلاتکلیف در سلولهای بند ۲۰۹ بازداشت است و این در حالی است که بنا به گزارشات واصله ۹۰ روز است که بدون بازجویی است. فشار بلاتکلیفی طولانی مدت و اعمال انواع و اقسام فشارهای روانی و همانطور که در خبرها نیز آمده جلوگیری از دیدار با همسرش، امیر حسین محمدی فر که وی نیز در سلولهای ۲۰۹ بازداشت است، باعث این شرایط است و هرگونه آسیب روانی و فیزیکی که به هر طریقی به وی وارد شود، مسئولیت مستقیم آن بر عهده دستگیرکنندگان ساناز الله یاری می باشد.
به گفته همان منبع، این مسئله به شدت باعث نگرانی خانواده وی و دوستان و آشنایان وی شده است و مضطربند که اتفاقات دیگری رخ دهد. با طولانی شدن دوره بازداشت و تمدیدهای پی در پی و غیر قانونی اعضای نشریه گام و نیز اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، همانطور که وکیل اسماعیل و سپیده نیز عنوان کرده، درخواست آنان آزادی به قید وثیقه تا زمان صدور حکم است.
مراجع قضایی و امنیتی باید بدانند که ادامه بازداشت آنها تنها مؤید عجز آنان است که در مقابل خواسته های به حق کارگران، راهکاری به جز برخوردهای امنیتی با معترضان، که دارند از حقوق اولیه زندگی شان دفاع میکنند، ندارند.

***********

اطلاعیه: از ظلمی که به اعضای نشریه گام میرود

در میانه پاییز ٩٧ بود که پس از دستگیری اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، خانه امیرحسیم محمدی فر و ساناز الله یاری، این زوج عضو هیات تحریریه نشریه گام نیز مورد هجوم عناصر امنیتی واقع شد و به دلیل عدم حضور در خانه تیرشان به سنگ خورد. ولیکن عسل محمدی عضو دیگر این نشریه دستگیر و پس از چند روز به شوش منتقل شد تا روند بازجویی هایش در آنجا پیگیری شود.
پس از حدود یک ماه دستگیرشدگان فوق آزاد شدند. لیکن متعاقب نامه اسماعیل بخشی به وزیر اطلاعات و طرح بحث شکنجه دستگیری های جدید کلید خورد. این بار نه تنها اسماعیل بخشی و سپیده قلیان دستگیر شدند، بلکه ساناز الله یاری و امیرحسین محمدی فر در روز اواسط دی ٩٧ و به فاصله چند روز بعد امیر امیرقلی نیز دستگیر و به سلولهای بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل می شوند. امیر امیرقلی پس از چند روز به شوش منتقل می شود.
در این میان وزارت اطلاعات به دلیل قرارگیری در شرایط استیصال، دست به پخش مستند دروغ و تزویری زد به طراحی سوخته که در آن به طرز سراسیمه، برش های گوناگونی را به هم چسبانده و نمونه داری را رسم کرده بودند که قصدش بر این بود نشان دهد یک شبکه عجیب و غریب و هیولایی ای مسبب وقایع هفته تپه بوده و نه بی بصیرتی سیاست گذاران و طمع و آز و ددمنشی صاحبان واحد تولیدی.
طبق اخبار واصله، بازجویی این افراد حدود ۴ هفته پس از دستگیریشان پایان یافته و پس از آن آنان منتظر روند دادرسی پرونده های خود بوده اند. بر طبق مفاد قانونی، متهم پس از پایان دوره بازجویی میبایست به قید وثیقه آزاد شود. لیکن اعضای دستگیر شده نشریه گام و نیز اسماعیل بخشی و سپیده قلیان (همانطور که وکیل آنها، فرزانه زیلابی، نیز متذکر شده) ماه به ماه تمدید بازداشت شده اند و مراجع صاحب قدرت از آزادی به قید وثیقه آنها جلوگیری میکنند.
با وجود تمام پیگیری های انجام شده از سوی خانواده های افراد فوق و با وجود تمام وعده وعیدهای بازپرسیهای زندان اوین، تاکنون هیچ اقدام مشخصی انجام نشده که هیچ، بلکه با ارسال پروندهای افراد دستگیر شده در شوش به تهران (طبق اظهارات خانم زیلابی) در روزهای پس از اتمام تعطیلات سال نو، فرد مسئول جدید نیز با این بهانه که باید پرونده ها را بخواند، در طی سه هفته گذشته از آزادی آنان جلوگیری به عمل می آورد. مقامهای امنیتی و قضایی اکنون پس از حدود ۴ ماه از طی شدن بازداشت ایشان باید تسریع پروندههای ایشان را در دست داشته باشند و نه سنگ اندازی با بهانه های واهی. آنان باید بدانند که عمل این افراد بازتاب خواسته های به حق کارگران از طرق مسالمت آمیز بوده است و مجرمان واقعی سیاست گذاران اقتصادی نظامند که با سیاست خصوصی سازی کارگران را به خاک سیاه می نشانند و نیز شیادانی همچون اسدبیگی که با ارزهای دولتی و بهره کشی از کارگران، فجایعی می آفرینند که تنها راه مقابله با ان همان کاری بود که کارگران هفت تپه کردند. آنان باید بدانند که برخورد با فعالین کارگری و افراد عدالت خواه نه تنها شرایط را بهتر نمی کند بلکه به اسدبیگی ها وقاحت بیشتری برای قانون شکنی و خون آشامی می دهد، چرا که وقتی آنان می بینند سیستم امنیتی و قضایی با وجود تمام بزه شان، پشتیبان آنهاست، جرات بیشتری می یابند.
در واقع آنان میخواهند با نگهداشتن افراد در بند به صورت طولانی مدت و عدم تعیین تکلیف آنان، فشار را روی آنان و خانواده هایشان تا آنجا بالا ببرند تا زین پس فریاد هر عدالت خواهی ای را در سینه ها خفه کنند و به جنبش کارگری بفهمانند که نتیجه جنبش شما همین خواهد بود. باشد که در آستانه یک می، روز کبیر جهانی کارگر، با فریاد زدن آزادی این افراد و سایر زندانی های کارگر و معلم و حامیانشان، گامی در جهت تسریع آزادی آنان برداریم و نقشه آنها را نقش بر آب کنیم.

***********

عفونت چشمان ساناز الله یاری

ساناز الله یاری از اعضای نشریه گام که در پی وقایع هفت تپه بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است، دچار عفونت چشمی شده است.
شرایط نگهداری متهمین در بند ۲۰۹ زندان اوین که بازداشتی های وزارت اطلاعات در آنجا محبوس می شوند بسیار نامطلوب است. علاوه بر عدم جدی شمردن حال و شرایط سلامتی محبوسین و رسیدگی های سرپایی بهداری ۲۰۹، فضای اتاق ها بسیار کم نور است و به دلیل عدم رسیدگی می توانند آغشته به انواع میکروبها و آلودگی ها باشند. فرد نیز در طول هفته به جز نوبتهای هواخوری که سر جمع به یک ساعت نیز نمی رسد در معرض هوای آزاد و نور طبیعی قرار نمیگیرد. این شرایط عمومی، باعث اثرات زیانبار می شود. این آثار سوء و زیانبار برای ساناز الله یاری که از عینکی با مجموع شماره های ۱۰ استفاده می کند و بیش از ۱۰۰ روز است که در آن سلول های نامطلوب حبس شده است، قطعا بیشتر بوده و چشمان وی دچار عفونت شده است.
نیروهای قضایی و امنیتی باید بدانند که مسئولیت تمام این آسیبها که بسیاری از آثارش دیگر قابل جبران نیست، با آنها بوده و ملزم به این هستند که متهمین را در شرایط مطلوبی نگهداری کنند و با آنها برخورد مجرمگونه نشود.
همچنین لازم به ذکر است که دوره بازجویی ساناز الله یاری، بیش از ٧۰ روز است که به پایان رسیده و به صورت غیرقانونی از آزادی وی به قید وثیقه تا شروع مراحل دادرسی جلوگیری میشود.

***********

تمدید بازداشت امیرحسین محمدی فر و ساناز الله یاری

با گذشت سه ماه از بازداشت ساناز الله یاری و امیرحسین محمدی فر، طبق اخبار وصولی از منابع مطلع، بازداشت ایشان برای دوره چهارم نیز تمدید شده است.
با وجود پیگیری های فراوان خانواده های این دو نویسنده نشریه کارگری گام و نیز خانواده عضو دیگر این نشریه، امیر امیرقلی، هنوز هیچ پاسخ روشنی درخصوص وضعیت ایشان به آنها داده نمیشود و این سه همچنان تحت فشارهای سیستم قضایی و امنیتی قرار دارند.
از آذر ماه بود که نشریه گام به دلیل پوشش مسایل و اخبار کارگری ایران و به ویژه شوش و اهواز تحت پیگیرد قرار گرفت و عسل محمدی از اعضای هیات تحریریه این نشریه بازداشت شد و متعاقب پخش مستندی از اعترافات اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، اعضای دیگر این نشریه (ساناز الله یاری، امیرحسین محمدی فر و امیر امیرقلی) بازداشت شدند و در سلولهای بند ٢٠٩ زندان اوین تحت شکنجه های روحی و جسمی قرار گرفتند.
به گفته منابع مطلع، دوره بازجویی ایشان بیش از دو ماه است که پایان یافته و بدون هیچ ادله ای، ایشان به صورت غیرقانونی در زندانهای رژیم به سر می برند.
با توجه به سابقه نیروهای امنیتی، نگهداری بدون دلیل افراد به صورت طولانی مدت، علاوه بر ایجاد ترور و رعب در جامعه و درهم شکستن روحیه افراد دربند، می تواند در راستای انواع و اقسام سناریوهای کیهان نشینان باشد.
لذا بر همه نیروهای آگاه و آزادیخواه و دل در گروی رهایی انسان است که پیگیرانه از هر عملی که بتواند به آزادی ایشان و نیز اسماعیل بخشی و سپیده قلیان یاری رساند، کوتاهی نکنند.

حمله قلبی پدر ساناز الله یاری

طبق گزارشات واصله از منابع مطلع، در پی عدم نتیجه بخش بودن پیگیری های ممتد خانواده ساناز الله یاری، عضو دربند نشریه گام و نیز تمدید بازداشت وی برای بار چهارم، پدر وی در روز دوشنبه با حمله قلبی مواجه شد و در بیمارستان قلب تهران تحت مداوا قرار گرفت.
به گزارش همین منبع، خانواده زندانیان عضو نشریه گام در این مدت بیش از ٩٠ روز که از بازداشت وی میگذرد به صورت مکرر جهت پیگیری پرونده و حال فرزندشان به دادستانی اوین مراجعه کرده اند و هر بار با جوابهای توخالی و سربالای آنان مواجه شده اند.
فشار حاصل از مدت طولانی بازداشت فرزند و نوع برخورد لاقیدانه و تزویرآمیز و ظالمانه عناصر امنیتی و قضایی با خانواده این عضو هیات تحریریه نشریه کارگری گام، تا بدانجا بوده که باعث این حمله قلبی شده است.
همچنین لازم به ذکر است که حال عمومی مادر وی نیز مساعد گزارش نشده و غم دوری طولانی از فرزند و نگرانی بابت شرایطش در بند ٢٠٩ اوین، باعث آن بوده است.

***********

دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۸ آوریل ۲۰۱۹

سه ماه از بازداشت امیرحسین محمدی فر و ساناز الله یاری گذشت

امیرحسین محمدی فر و ساناز الله یاری که از اعضای هیات تحریریه نشریه گام بودند، در روز ١٩ دی ماه ٩٧ بازداشت شدند که با گذشت ٣ ماه از بازداشتتشان، آزاد نشده اند. این دو که با یورش به منزل پدری دستگیر شده بودند به سلولهای بازداشتگاه ٢٠٩ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شده و تاکنون نیز در آنجا نگهداری میشوند.
این دو و نیز عسل محمدی و امیر امیرقلی، به عنوان اعضای هیات تحریریه نشریه گام، به دلیل دفاع از حقوق کارگران و به ویژه کارگران هفت تپه دستگیر شده اند. عسل محمدی که در آذر ماه دستگیر شده بود با قرار وثیقه بعد از حدود یک ماه آزاد شد و امیر امیرقلی که اواخر دی ماه دستگیر شده بود همچنان در زندان شوش به سر می برد.