افق روشن
www.ofros.com

اعتصاب كارگران گندله سازی و كاهش دستمزد كاركنان شركت مخابرات لرستان


گفتارنو - ایلنا                                                                                                     جمعه ٧ خرداد ١٣٨٩


كارگران گندله سازی اعتصاب كردند

جمعی از كارگران كارخانه گندله سازی سیرجان دست به اعتصاب و اعتراض زده اند. به گزارش گفتارنو، بعد از اعلام نتایج آزمون استخدامی كارخانه گندله سازی كه در آن تنها ٢٠ نفر از كارگران فعلی پذیرفته شده اند تعدادی از كارگران دست به اعتصاب زده اند.
برپایه ی این گزارش مسئولان به كارگران قول داده بودند كه اولویت در پذیرش نیرو با كسانی باشد كه دارای تجربه عملی هستند. كارخانه گندله سازی كه چندی پیش توسط رئیس جمهوری افتتاح شد ۴٢٠ نیروی جدید می پذیرفته كه از بین كاراگران فعلی تنها ٢٠ نفر پذیرش شده اند و چنانچه در این روند تغییری ایجاد نشود تعدادی زیادی از كارگران اخراج خواهند شد.
شنیده ها حاكی از آن است كه مسئولان در حال مذاكره با اعتراض كنندگان برای حل مشكل هستند. هم چنین قرار بود محمد جلال مآب مدیرعامل گل گهر سیرجان پنج شنبه ی گذشته در یك مصاحبه مطبوعاتی شركت كند اما این مصاحبه چند ساعت قبل از برگزاری لغو شد.

------------------

دستمزد كاركنان شركت مخابرات لرستان كاهش یافت

كاركنان شركت مخابرات استان لرستان كه در چارچوب قانون كار و به صورت قراردادی و پیمانكاری مشغول به كار هستند می‌گویند دستمزدهای آنان با تصمیم هیات مدیره شركت به طور چشمگیری كاهش یافته است.
یكی از این كارگران درگفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: به موجب بخشنامه ی صادره شده از ابتدای خردادماه دستمزدكاركنان شركت مخابرات استان لرستان به میزان ١۵ درصد كمتر از تعرفه‌های سال ٨٨ محاسبه و پرداخت خواهد شد.
وی افزود: از میان كارگران شایع است كه این تصمیم با هدف صرفه‌جویی و كاهش هزینه‌های اضافی توسط اعضای هیات مدیره اتخاذ شده است و به همین دلیل از ابتدای هفته جاری تمامی كاركنان به صورت پاره وقت مشغول به‌كار شده‌اند.
حداقل ٩٩٩ نفر در چارچوب قانون كار به‌عنوان كارگر دراستخدام پیمانكار طرف قرارداد شركت مخابرات استان لرستان هستند كه مطابق بخشنامه، حقوق و دستمزد شورای عالی كار دستمزد حقوق آنها باید بر مبنی دستمزد پایه ٣٠٣ هزار تومان در هر ماه محاسبه و پرداخت شود.
هیات مدیره ی شركت مخابرات استان لرستان در حالی تصمیم به كاهش دستمزد كاركنان قراردادی و پیمانی مشاغل دراین شركت گرفته است كه به موجب قانون‌كار خودداری كارفرما از اجرای مصوبه حداقل مزد شورای عالی كار و پرداخت مزد كمتر از حداقل تعیین شده تخلف تلقی شده و مستوجب مجازات است.