افق روشن
www.ofros.com

بازخرید اجباری زنان راننده، جانباختن ٦ کارگر

در پروژه شهرداری و ۲٠ درصد بیکاری تا پایان سال


هرانا - ایلنا                                                                                                یكشنبه ۲۴ مهرماه ١٣٩٠

بازخرید اجباری ۳۱ تن از رانندگانِ زن شرکت واحد

فرحناز شیری، اولین راننده خطوط بی‌. آر. تی مسیر میدان آزادی دپوی شرق به همراه ۳۰ زن راننده دیگر از شرکت واحد رانده شده‌اند و خود دلیل این بازخرید اجباری را نمی‌دانند.
فرحناز شیری در گفتگو با شرق گفت: "آن زمان مدیر عامل اتوبوسرانی بیژنی بود و حمایت و پشتیبانی او باعث حضور من در شرکت واحد شد. ادامه همکاری من با اتوبوسرانی ادامه داشت تا ۲۰ اسفند سال ۸۸. در این مدت شش ماه از قرارداد من گذشته بود، کسی نیز به درخواست‌های من برای تمدید قرارداد توجهی نمی‌کرد."
او ادامه می‌دهد: "سرانجام قرار بر این شد که قراردادی جدید با من بسته شود در حالی‌که بر اساس قانون کار قرارداد گذشته باید تمدید می‌شد."
شیری می‌گوید: "پنج راننده زنی که پس از من در اتوبوسرانی مشغول به کار شدند، رسمی شده بودند و من هنوز بلاتکلیف بودم.
با وجود دوندگی‌های بسیار و نامه‌نگاری‌ها همچنان از رسمی کردن من امتناع کردند. این وضعیت ادامه داشت تا ۱۰ اردیبهشت که حکم اخراج من صادر شد."شیری با حکم دادگاه دوباره به کار باز می‌گردد اما تا تیرماه که او به همراه ۳۰زن دیگر که در این خط آزادی - دپوی شرق فعالیت می‌کردند، اتوبوس‌هایشان را تحویل ندادند و ریالی از حق بیمه‌اش را نیز پرداخت نکرده‌اند.
شیری که مدتی ست بیمار است می‌گوید: "حتی دفترچه بیمه ندارم و امکان پرداخت هزینه‌های درمان خود را هم ندارم."
این کارگر شرکت واحد یادآور می‌شود: "یک روز که رفتم ماشین را تحویل بگیرم، دیدم جلو تعرفه من را گرفته‌اند. ۳۰ زن دیگری که به همراه من بیکار شده‌اند بیشترشان از زنان سرپرست خانواده هستند و قبل از رسیدن مهلت قرارداد‌هایشان مجبور به بازخرید شده‌اند."

--------------------------

شش کشته و مجروح در یکی از پروژه‌های شهرداری قزوین

در یکی از پروژه‌های سازمان آرامستان‌های شهرداری قزوین سه کارگر کشته و سه نفر دیگر مجروح شدند.
به گزارش روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین، پس از اعلام ریزش دیوار قدیمی در آرامستان قزوین نجاتگران ایستگاه‌های ۳ و ۱ این سازمان به محل حادثه اعزام شدند.
بعد از حضور نیروهای سازمان آتش نشانی قزوین مشخص شد شش نفر از کارگران ساختمانی که در محل حادثه مشغول فعالیت بوده‌اند به دلیل ریزش دیوار زیر آوار گرفتار شده‌اند.
اعزام نجاتگران سازمان آتش نشانی قزوین به محل ریزش دیوار قدیمی سه کارگر ساختمانی را از مرگ نجات داد.
گزارش آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین حکایت از آن دارد که نجاتگران سازمان آتش نشانی قزوین پس از ایمن‌سازی محل حادثه و جابجایی خاک و سنگ‌های فرو ریخته، عملیات امداد و نجات را آغاز کردند و کارگران گرفتار زیر آوار را از محل حادثه خارج کردند.
متأسفانه سه نفر از کارگران خارج شده از زیر آوار در این حادثه به علت شدت جراحات جان خود را از دست دادند و مجروحان برای انجام امور درمانی به مأموران اورژانس تحویل داده شدند.

--------------------------

نرخ بیکاری تا پایان سال به ۲۰ درصد می‌رسد

ایلنا: عضو شورای عالی اشتغال گفت: در صورت عدم پرداخت یارانه به واحدهای تولیدی نرخ بیکاری تا پایان سال جاری از ۱/۱۱ درصد به ۲۰ درصد افزایش می‌یابد. محمد عطاردیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا میزان بدهی دولت را به پیمانکاران ۱۴ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: دولت برای ایجاد اشتغال باید بدهی خود را به پیمانکاران بخش خصوصی پرداخت کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیش نویس اصلاح قانون کار فعلی تصریح کرد: در حال حاضر برخی از مواد پیش نویس به ضرر کارگران است. و باید اصلاح شود.
دبیر کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی از برگزاری جلسات مشترک بین نمایندگان کارفرمایی و کارگری به منظور رفع ابهامات پیش نویس خبر داد و گفت: طی یک ماه آینده نمایندگان کارگری و کارفرمایی به جمع بندی نهایی می‌رسند.
عطاردیان تصریح کرد: نمایندگان کارگری به طور مرتب سر جلسات شورای اسلامی کار حاضر نمی‌شوند همین امر موجب می‌شود تا در مورد پیش نویس دیر به جمع بندی برسیم.