افق روشن
www.ofros.com

اعتصاب کارگران سنگ آهن بافق، تعطیلی دومین

کارخانه طلای کشور و اعلام قیمت جدید نان در استان تهران


هرا - ایلنا                                                                                                    دوشنبه ٦ اردیبهشت ١٣٩٠

اعتصاب کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی بافق

خبرگزاری هرانا - در پی انتصاب مدیر عامل جدید شرکت سنگ آهن مرکزی بافق، روز یکشنبه چهارم اردی بهشت ماه کارگران این شرکت دست از کار کشیدند.
روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: کارگران صبح روز یکشنبه با اجتماع در مقابل ساختمان فرمانداری بافق با سر دادن شعارهایی نسبت به معرفی مدیرعامل غیربومی این شرکت اعتراض کردند که با دخالت پلیس پراکنده شدند.
معترضین به همراه جمع کثیری از کسبه و اهالی بافق در میدان شهدای بافق اجتماع نموده و تا محل امامزاده عبدالله راهپیمایی کردند.

---------------------

تعطیلی دومین کارخانه طلای کشور و بیکاری کارگران

خبرگزاری هرانا - با توقف فعالیت معدن طلای آق دره تکاب و بلا تکلیفی کارگران فصلی این معدن بیش از سیصد و پنجاه نفر ازکارگران شاغل در بخش معدن این شهرستان شغل خود را از دست داده‌اند که با احتساب کارگران بیکار ناشی از توقف و تعطیلی کارخانه طلای آق دره این میزان به ۵۵۰ نفر کارگر بیکار می‌رسد.
به گزارش عصر ایران، بیکاری گسترده کارکنان و کارگران معدن و کارخانه طلای آق دره شهرستان تکاب موجب نگرانی آن‌ها و خانواده‌هایشان شده و سرگردانی کارگران را در پی داشته است.
نماینده کارگران شاغل در کارخانه طلای پویا زرکان آق دره تکاب در این خصوص گفت: بیکاری کارگران به مدت نا‌محدود اعلام شده است و تا زمان رفع و تعمیرات اساسی قطعات آسیب دیده کارخانه طلا بازگشت کارگران به کارخانه و از سر گیری فعالیت آنان امکان پذیر نخواهد بود. حسن قربانی افزود: مسوولان کارخانه طلای آق دره تکاب هنگام تعطیلی این کارخانه به کارگران قول بازگشت به کار داده‌اند و این امر را منوط به رفع نقص فنی آسیاب بزرگ کارخانه داشته‌اند.
وی تاکید کرد: علیرغم اعلام مسوولان کارخانه طلای آق دره تکاب مبنی بر بازگشت قطعی کارگران به این کارخانه، کارگران و کارکنان نگران وضعیت شغلی خود بوده و در بلا تکلیفی بسر می‌برند.
وی با اشاره به دغدغه‌های کارگران بیکار شده از کارخانه طلای آق دره تکاب نسبت به آینده شغلی و اوضاع معشیتی خود تاکید کرد در مدت تعطیلی کارخانه طلا، کارگران این کارخانه می‌توانند طبق ضوابط و محدوده زمانی مشخص و با شرایطی از مزایا بیمه بیکاری بهره‌مند شوند.

---------------------

اعلام قیمت جدید نان در استان تهران

نان سنگك ۵٠٠ تومان/ بربری ٣٧۵ تومان/ لواش ١٢۵ تومان

به گزارش خبرگزاری ایلنا و به نقل از واحد مركزی خبر، معاون برنامه ریزی استاندار تهران گفت : براساس مصوبه شورای آرد و نان استان ، قیمت نان سنگک با وزن چانه ٧٠٠ گرم ۵٠٠ تومان و قیمت نان بربری با وزن چانه ٦٠٠ گرم ٣٧۵ تومان است.
نعمت الله ترکی افزود: قیمت نان تافتون با وزن ٣٠٠ گرم ٢۵٠ تومان و قیمت نان لواش با وزن چانه ١٧٠ گرم تومان تعیین شده است.
وی گفت : بر اساس این مصوبه، قیمت اصلاحی انواع نان به طور میانگین درصد افزایش یافته و هزینه های جانبی مورد نظر نانوایان مانند قیمت های اصلاحی حامل های انرژی نیز در نظرگرفته شده است.
ترکی با هشدار درباره افزایش خودسرانه قیمت نان بیش از نرخ مصوب گفت : چنانچه واحدهای نانوایی ، محصولات خود را بیش از نرخ های مصوب عرضه کنند مشمول برخورد قانونی از پرداخت جریمه های نقدی تا پلمب واحدهای خود می شوند.
وی افزود: مردم برای گزارش تخلفات احتمالی می توانند با واحد تعزیرات آرد و نان به شماره تلفن ١٨٠٣ ، ستاد تنظیم بازار به شماره تلفن ١٢۴ یا واحد رسیدگی به شکایات مردمی استانداری تهران به شماره تلفن ١١١ تماس بگیرند.
ترکی با تاکید بر ضرورت ارتقای کیفیت نان گفت : در مرحله نخست اصلاح قیمت نان ، دولت مقداری یارانه بابت گندم پرداخت می کرد اما در این مرحله ، یارانه دولتی گندم نیز به طور کامل حذف شده است و نانوایان هیچ محدودیتی در تهیه آرد مرغوب و ارتقای کیفیت نان ندارند.
وی گفت : مسئولان شورای آرد و نان تعهد کرده اند در مرحله جدید هم به رعایت وزن نان و ارتقای کیفیت آن نظارت کامل داشته باشند .
ترکی افزود : از امروز بازرسان ما نیز با حضور در واحدهای نانوایی بر افزایش کیفیت نان نظارت می کنند و چنانچه به این موضوع توجه نشود با متخلفان به شدت برخورد می شود.