افق روشن
www.ofros.com

اخبار کارگری ١٢ و ١٣ فروردین ماه


هرانا - ایران خبر                                                                                            جمعه ١٣ فروردین ١٣٩٠


اخراج دو نفر از کارگران شرکت ریسندگی کرپ ناز کرمانشاه

خبرگزاری هرانا - دو نفر از تکنسین های شرکت رسیدگی کرپ ناز کرمانشاه به دلیل داشتن عقاید "آیین یاری" توسط حراست این شرکت از کار اخراج شدند.
به گزارش وبسایت یاری کرد، اکبر مرادی و شهرام فتحی‌پور از تکنسین‌های شرکت ریسندگی کرپ ناز کرمانشاه در دی ماه سال گذشته به علت داشتن مذهب یارسان (اهل حق) و حاضر نشدن در نمازخانه و مسجد شرکت کرپ ناز از سوی حراست و مدیریت این شرکت اخراج شدند.
این در حالیست که شکایت‌های این دو جوان به مقامات ذیصلاح نه تنها هییچ نتیجه‌ای در برنداشته، بلکه حتی آن‌ها را تهدید نموده‌اند چنانچه این موضوع را رسانه‌ای کنند و یا به اعتراضات خود ادامه دهند آن‌ها را به اتهام اخلال در نظم عمومی در دادگاه محاکمه خواهند کرد.
لازم به ذکر است بسیاری از پیروان آیین مذکور در طول سال‌های گذشته بدون دلیل موجهی از حق کار و یا ادامه تحصیل محروم شده‌اند.

--------------------------

بیش از ۱۰۰ هزار نفر از صیادان بوشهری بیکار شدند

خبرگزاری هرانا - عسگر جلالیان از بیکار شدن بیش از ۱۰۰ هزار نفر از صیادان بوشهری به‌واسطه افزایش قیمت گازوییل و بنزین و کمبود این سوخت‌ها در این منطقه خبر داد و گفت: "متأسفانه کار در بوشهر به جایی رسیده که صیادهای بوشهری ماهی مورد نیاز خود را با ماهی‌های وارداتی از نیوزلند تامین می‌کنند. "
به گزارش آفتاب به نقل از خبرگزاری موج، نماینده دیر و کنگان در مجلس هشتم گفت: "بعد از افزایش قیمت بنزین و گازوییل، در منطقه بوشهر بنزین با قیمتی بیش از ۴۰۰ تومان و گازوییل هم با قیمت ۳۶۰ تومان به صیاد‌ها داده می‌شود که این موجب تعطیل شدن کار صیادی در این منطقه شده است."
وی با بیان اینکه واردات بی‌رویه ماهی از نیوزلند موجب اشباع بازار بوشهر و متضرر شدن اندک ماهیگیران باقیمانده شده است، افزود: "تعداد کمی از صیادان که با وجود قیمت بالای سوخت با جان سختی به صیادی ادامه می‌دادند هم به واسطه اشباع بازار از ماهی‌های وارداتی نیوزلندی کاملا ناامید شده‌اند و جایی برای آن‌ها در بازار باقی نمانده است."
بندر بوشهر و شهرهای دیر و کنگان از جمله مناطقی هستند که با قرار گرفتن در حاشیه خلیج فارس و دارا بودن سواحل کم عمق و قابل دسترس، یکی از بهترین مناطق ساحلی کشور برای صیادی به شمار می‌روند؛ شغل صیادی در بوشهر از مشاغل عمومی مردم این منطقه به شمار می‌رود و تعداد چشمگیری از مردم بوشهر از این راه زندگی خود را اداره می‌کنند.

--------------------------

كارگران كارخانه پوشینه بافت قزوین حتی درایام عید هم نتوانستند حقوقی بگیرند

آژانس ایران خبر

كارگران كارخانه پوشینه بافت واقع در شهر صنعتی البرز قزوین حتی برای ایام عید هم نتوانستند حقوقی بگیریند.
به گفته یكی از كارگران این شركت هریك از كارگران ١٠ ماه حقوق معوقه طلب دارند ، اگرچه حدود ٦ ماه قبل احمدی نژاد در سفر استانی وعده حل وفصل سریع مشكلات و پرداخت حقوقهای معوقه این كارگران را داده بود ولی بنا به گفته این كارگر تاكنون پیگیری ها و اعتراضات كارگران كارخانه پوشینه بافت بی نتیجه بوده و آنها حتی درایام عید قادر نبودند كه مایحتاج زندگی روزانه را تامین كنند.

--------------------------

گزارشی ازوضعیت كارگران شركت تاسیساتی دریایی خرمشهر

به گزارش دریافتی از خرمشهر ، كارگران شركت تاسیسات دریایی روزهای ٢٦ و ٢٧ اسفند ٨٩ بخاطر اعتراض به وضعیت معیشتی و پیگیری حقوقهای معوقه ۴ ماه گذشته خود درمقابل ورودی این شركت دست به تحصن زده بودند.
این شركت دارای ١١٠٠ نفر كارگر میباشد كه با پیمانكارهای مختلف به كار اشتغال دارند ،یكی از كارگران معترض در ا ین رابطه گفت:” حقوقهای ما را پیمانكاران كه نقش واسطه را دارند تحویل میگیرند ولی پولی به دست ما نمیرسد ، چون آنها از همین پول ها وحق وحقوق ما به عنوان سرمایه استفاده های خودشان را میكنند .به همین دلیل باتاخیر های دو ماه تا ۴ ماه به ما حقوق میدهند”.
این كارگر در ادامه افزود :” حتی اگر برای هیچ پروژه دیگری از این پولها استفاده نكنند تنها به صرف باقیماندن این پولها در بانك، به میزان سه درصد سود به جیب كارفرمایان میرود كه این هم یك سیاست ضد كارگری میباشد ”.

--------------------------

كارگران شركت لوله سازی خوزستان:فقط به ما

وعده حل مشكلات را میدهند اما از حل مشكلات خبری نیست!

كارگران شركت لوله سازی خوزستان علیرغم همه پیگیری ها و تجمعات و اعتراضات همچنان ٢٠ ماه حقوق معوقه طلب دارند.
یكی از كارگران دراین رابطه گفت : ” چند ماه قبل بعد از چندین تجمع اعتراضی درمقابل استانداری ، شركت و خیابان های اطراف استانداری ، حقوق ۵ ماه را به كارگران دادند تا ساكت شویم . اما طولی نكشید ومجددا همه وعده های داده شده توسط مقامات به فراموشی سپرده شد ....”
این كارگر در ادامه افزود :” در شروع سال جدید همچنان ٢٠ ماه حقوق طلب داریم، همه می آیند و وعده حل شدن مشكلات را میدهند ، اما فقط پول كارگران را به جیب خود میزنند و آنچه كه این وسط فراموش میشود و به حسا ب نمی آید كا رگران و مشكلات آنها میباشد” .

--------------------------

كارگران شركت چینی البرز ، كارگرانی كه ازشدت فشار گریه میكنند

كارگران شركت چینی البرز كماكان در بلا تكلیفی بسر برده و حداقل ١۵ ماه حقوق معوقه خود را طلب دارند. یكی از كارگران این شركت منحل شده ضمن بیان مطالب فوق ، افزود:” همه مشكلات ما لاینحل مانده ، همه از وضعیت و شرایط اسفبار كارگران چینی البرز مطلع هستند ، به همه ارگانها و مقامات مراجعه كردیم و نوشتیم و التماس كردیم ، اعتراض كردیم ، ولی ”دلسوز قشر كارگر یافت نمیشود ” وزیر صنایع هم به ما دروغ گفت و كاری نكرد”.
این كارگر یاد آور شد كه : ”محرابیان وزیرصنایع روز پنچشنبه ٨٩.١١.١٨ به مناسبتی به آبیك قزوین رفته و همزمان ، بیش از ۵٠ نفر از كارگران چینی البرز ، مقابل وزیر صنایع برای پیگیری مشكلاتی كه داشتند بعضا گریه كردند . اما وزیر صنایع در آنروز و بعد از آن روز تا كنون هیچ اقدامی برای كارگران نكرد ه است .هم اینك ما دروضعیت بسیار اسفناك معیشتی به سر میبریم .”
یاد آوری میشود ، شرکت چینی البرز با ۴١٩ كارگر، كه ١٠٠ نفر آنان را زنان تشکیل می‌دادند تا قبل از انحلال در اسفند ماه ١٣٨٨ با انواع ظروف چینی یکی از تولیدکنندگان قدیمی موفق قزوین بود كه محصولات تولیدی آن به کشورهای عراق، ترکیه، آذربایجان و .... صادر میگردید.

--------------------------

اخراج كارگران كارخانه لوازم خانگی آزمایش

درتهران ، عمده كارگران كارخانه لوازم خانگی آزمایش طی ماههای گذشته از كار اخراج شده اند و درحال حاضر فقط ١۵٠ كارگر در این كارخانه مشغول به كار میباشند . یكی از كارگران این كارخانه در اعتراض به میزان افزایش سطح دستمزدها گفت: ” با این وضعیت نمیتوان زندگی كرد ، همه كارگران از وضعیت معیشتی خود بخصوص از بابت میزان تعیین شده بعنوان حقوق كارگر در سال جدید ، ناراضی هستند . ما با این پول توان كفن ودفن خودمان را هم نداریم !

--------------------------

مشكلات مضاعف كارگران درسال جدید

موضوع اضافه شدن حقوق پایه ای كارگران درسال جدید چیزی است كه به یك معضل جدی دربین كارگران وجامعه كارگری تبدیل شده است . دراین رابطه یكی از نمایندگان كارگران گفت : ”حقوق واقعا كم است ، نارضایتی ازبابت این موضوع دربین كارگران فوران میكند، باتوجه به بحث حذف یارانه ها، قیمتها بالارفته وهزینه ها زیاد شده است .درحال حاضر حقوقی كه داده میشود حتی برای ١۵ روز هم كافی نیست، بخصوص برای متاهلین. ما واقعا مانده ایم كه چكارباید بكنیم ؟ نارضایتی ازاین وضعیت ،چیزی است كه درچهره همه كارگران موج میزند ولی چون اشتغالی هم نیست مجبورهستند كه با این شرایط بسازند”.

--------------------------

كارگران معترض شركت برق تكاب ،خواهان پرداخت حقوق معوقه خود هستند

كارگران شركت برق تكاب نیرو وابسته به برق تهران نسبت به اضافه شدن ٩درصد حقوق پایه كارگران در سال جدید بشدت معترض میباشند و خواهان پرداخت حقوق معوقه خود هستند.
كارگران كارخانه می گویند:” در حال حاضر مشكلات خیلی بیشتر از آنچه كه بتوان تصور كرد، خانواده های كارگران را زیر فشار قرار داده است ، تورم بالا و همه چیز گران شده است. قیمت بدترین و نامرغوب ترین كفش ٢٠ هزارتومانی به ۵٠ هزارتومان افزایش پیدا كرده، برنج كیلویی ۴۵٠٠ تومان شده است ، مایحتاج عمومی گران شده است. ٩درصد اضافه حقوق پایه برای كارگران هیچ دردی را از كارگر دوا نمی كند.بیمه كارگران این كارخانه حل نیست . مسئولین كارخانه وعده و وعید دادند و به كارگران دروغ گفتند و این كارخانه در حال حاضر در آستانه نابودی قرار گرفته است.”

--------------------------

كارگران پالایشگاه آبادان ٦ ماه بدون حقوق

حقوق كارگران پالایشگاه آبادان ٦ ماه است پرداخت نشده است.
كارگران فضای سبز؛ كارگران قسمت تعمیرات و خدمات وهمچنین برخی از رانندگان كه با شركت های پیمانی كار میكنند ، بین سه تا شش ماه حقوق معوقه خود را طلب دارند، ولی وزارت نفت ومقامات دست اندركار فقط به كارگران وعده های پوشال میدهند وتاكنون حقوق این كارگرا ن محروم را نپرداخته اند .

--------------------------

كارگران كاغذ سازی كارون یك سال است حقوقی دریافت نكرده اند

درشوشتر ، ١٩٧ تن از كارگران كاغذ سازی كا رون یك سال است كه هیچ حقوقی دریافت نكرده اند ، كارگران این كارخانه كه سال گذشته تعطیل شده است بعد از ١٣ ماه ، هنوز بلا تكلیف هستند و از مشكلات معیشتی رنج میبرند.

--------------------------

گزارشی از وضعیت كارگران كفش بلا ، برخوردهای ظالمانه با كارگران

در ایام عید برخی از اصناف تعطیل بردار نبودند و شبانه روز كار كردند مانند خیاطها ، شیرینی پزی ها ، فروشگاههای پوشاك و تنقلات و ...
كارگران كفش بلا نیز از جمله كارگرانی بودند كه شبانه روز كار میكردند ، یكی از این كارگران دراین رابطه گفت : ”از ساعت ٩ صبح سر كار می آمدیم تا ساعت ١٠ شب و گاهی اوقات دوساعت هم بیشتر كار میكردیم ولی حقوقی كه دریافت میكنیم بعد از ٣٣ سال سابقه با همه حواشی آن ۵٠٠ هزارتومان در ماه میباشد”. وی درادامه افزود :” بدتر از این فشاركار مستمر ، برخوردهای ظالمانه ای مدیر شركت است كه با با پشتگرمی برخی از مقامات و متاسفانه با حمایت اداره كارو قانون علیه كارگران انجام میدهد ، بعنوان مثال حتی ناهار به ما نمیدهند ، و یا سرویس را قطع كرده اند و مشكلاتی مشابه این كه حتی نمیتوانیم دراینرابطه لب به اعتراض باز كنیم . چون موعد بازنشستگی ما بعد از ٣٠ سال میباشد و همه همكاران قدیمی را با بهانه های مختلف و ساده ، اخراج كردند و حق سنوات و همه مزایای دیگر بازنشستگی را تباه كردند .” لازم به یاد آوری است كه ساعت كار برای یك كارگر مطابق قانون ٨ ساعت میباشد.

هرانا - ایران خبر

دوازده و سیزده فروردین ۱۳۹۰