افق روشن
www.ofros.com

اعتصاب کارگران، بازداشت دو فعال کارگری و اعتصاب كارگران روغن نباتی قو


خبرگزاری هرانا                                                                                                   سه شنبه ٦ مهر ١٣٨٩


اعتصاب کارگران در کرج و بازداشت دو تن از فعالین کارگری

در جریان اعتصاب و تجمع استیل فروشان مجتمع "پارس غدیر" جاده قدیم کرج، که در اعتراض به سیاست مالیاتی جدید دولت صورت گرفت، دو نفر از متحصنین بازداشت شدند.
به گزارش جرس، یکی از شاهدان اعتصاب استیل فروشان خاطرنشان کرد "روز دوشنبه پنجم مهرماه ۸۹، اصناف و مسئولین و کارگران پاساژ استیل فروشان پارس غدیر، واقع در جاده قدیم کرج، در رابطه با پرداخت مالیات ٣% ارزش افزوده دست به اعتصاب کامل زده و همزمان تعداد زیادی از مأموران امنیتی و انتظامی، جهت تهدید و انصراف متحصنین از اعتصاب، در محل مستقرشدند.
این گزارش همچنین از بازداشت دو نفر از اعتصاب کنندگان در این زمینه خبر داد.
گفتنی است اعتراض به سیاست مالیاتی جدید دولت و اجرای طرح موسوم به مالیات ارزش افزوده، طی ماههای اخیر، از چالش سازترین موارد بین اصناف و دولت بوده است.
هم اکنون نیز بازار طلا در چندین شهر ایران، بدلیل همین موضوع (مالیات ارزش افزوده)، در اعتصاب به سر می برند.

--------------

كارگران روغن نباتی قو دست ازكاركشیدند

كارگران كارخانه روغن نباتی قو (واقع در تهران) دراعتراض به عملكرد به مدیریت این شركت و پرداخت حقوق كارگران از محل فروش املاك شركت قو دست ازكار كشیدند.
جمعی از كارگران كارخانه روغن نباتی قو درگفت‌وگو با خبرنگار ایلنا افزودند: شركت از نظر مالی وضعیت خوبی ندارد و با ٢٠ تا ٣٠ درصد ظرفیت تولیدی كار می‌كند.
آنان با بیان اینكه فروش املاك راه‌حل پایدار پرداخت حقوق كارگران نیست، اظهار داشتند: شركت قو ۴۵٠ كارگر دارد كه ٣٧۵ نفر از آنان رسمی و ٧۵ نفر دیگر قراردادی هستند.
این كارگران با اشاره به مالكیت بنیاد شهید درشركت روغن نباتی قوگفتند: دراین واحد٨٧ نفرازخانواده‌های ایثارگران شاغل هستند و علاوه بر آن ٢٠٠ نفر ازكارگران آن عضو فعال بسیج هستند.
كارگران روغن نباتی قو با بیان اینكه از دیروز (دوشنبه) دست ازكاركشیده و در محل شركت تحصن كرده‌اند، اظهار داشتند: تاكنون هیچ مدیری به ما پاسخی نداده است اما كارگران قصد دارند تا هنگامی كه جواب قانع‌كننده‌ای نشنوند به تحصن خود ادامه دهند.
آنان گفتند: بیشتركارگران سوابق بیمه‌ای بالاتر از ١۵ سال دارند بنابراین از تامین اجتماعی و مسوولان شركت می‌خواهیم كه ما را بازنشسته كنند.