افق روشن
www.ofros.com

اعتصاب کارگران پتروشیمی تبریز وارد دهمین روز خود شد


خبرگزاری هرانا                                                                                                 دوشنبه ١٦ اسفند ١٣٨٩

اعتصاب ۱۴۰۰ تن از کارگران قراردادی پتروشیمی تبریز که از روز شنبه ۷ اسفند ماه آغاز شده است، وارد دهمین روز شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، کارگران در طی این مدت، با پافشاری خود، ۳ بار مدیریت و مسئولین را وادار به مذاکره با نمایندگان کارگران نمودند که در هر سه مورد به جهت عدم تمایل و مقاومت مدیریت شرکت در قبال "حذف پیمانکار" و "انعقاد قرارداد مستقیم و دسته جمعی"، به بهانه‌های واهی و تکراری مذاکرات به بن بست رسید.
گفتنی ست دخالت و پا درمیانی مسئولین استان و نیروهای امنیتی در راغب کردن کارگران به شکستن اعتصاب در مقابل وعده‌های رسیدگی به خواسته‌های آن‌ها در آینده، با توجه به تجربه‌های قبلی کارگران در این مورد و موارد مشابه، به نتیجه ای نرسیده است.
کارگران پتروشیمی تبریز در طی این چند روز شعارهایی نظیر "بیز پیمانکار ایسته می‌ریک، والسلام!"، "وعده وعید ایسته می‌ریک، والسلام!" و "قرارداد مستقیم حق مسلم ماست!"، سر داده اند.
این در حالیست که مسئولین و مدیریت پتروشیمی تبریز بعد از اینکه موفق به قانع کردن کارگران با وعده های توخالی نشدند، برای راه اندازی کارخانه و شکستن اعتصاب، سعی کردند با بکارگیری کارگران پالایشگاه تبریز در قبال پرداخت روزانه یکصد هزار تومان، آن‌ها را جایگزین کارگران اعتصابی پتروشیمی بکنند، که با امتناع کارگران پالایشگاه در همدلی با کارگران پتروشیمی مواجه شدند. سپس به کارگران پتروشیمی‌های جنوب، از جمله پتروشیمی "اروند" ماهشهر متوسل گردیدند که متوجه شدند در آنجا نیز در بین کارگران، خواسته‌های مشابه با پتروشیمی تبریز مطرح می‌باشد.
شایان ذکر است کارگران پتروشیمی تبریز که در برودت زمستانی در محوطهٔ کارخانه جهت احقاق خواسته‌های بحق خود تجمع نموده‌اند، از اتحادیه‌ها و سازمان های کارگری داخلی و بین المللی تقاضا دارند، به حمایت از آن‌ها برخاسته و همبستگی خود را با کارگران پتروشیمی تبریز اعلام نمایند.