افق روشن
www.ofros.com

توقف فعالیت بزرگترین کارخانه گندله‌سازی خاورمیانه و بلاتکلیفی کارگران آن


هرانا                                                                                                     سه شنبه ١۴ اردیبهشت ١٣٨٩

کارخانه گندله‌سازی گل گهر سیرجان که در سفر اخیر رئیس‌ دولت به استان کرمان به عنوان بزرگترین شرکت گندله‌سازی در خاورمیانه افتتاح شده بود، در کمتر از دو هفته از کار باز ایستاد و اکنون کارگران آن بلاتکلیف اند.
یک منبع آگاه با بیان موضوع بالا درباره علت تعطیلی این کارخانه، آن هم دو هفته پس از افتتاح رسمی گفت: تعطیلی موقت کارخانه به دلایل فنی یا مشکلات تأمین نیروی انسانی نیست، بلکه بنا بر اعلام نیاز رسمی شرکت گاز منطقه ـ برای عملیات لوله‌گذاری در ۵۰ کیلومتری خطوط انتقال گاز فشار قوی، که از اواخر خرداد سال ۸۸ آغاز و تاکنون ادامه دارد ـ و نیز تداخل این موضوع با افتتاح رسمی کارخانه توسط رئیس‌ دولت، موجب شد که عملیات راه‌اندازی کارخانه و افتتاح آن در فروردین ۸۹ انجام شود و اینک خط تولید کارخانه خاموش است.
به گزارش ایلنا، منبع آگاه افزود: در این باره، مکاتباتی با نهادهای مسئول استانی و ملی برای دیرکرد افتتاح کارخانه به سبب مشکل یاد شده انجام گرفته؛ اما پافشاری مسئولان برای افتتاح این کارخانه در فروردین و به دست رئیس‌ دولت ، باعث شد به صورت موقتی و برای چند روز، کارخانه فعال شده، ولی پس از آن از فعالیت باز ایستد. وی افزود: شایعات مربوط به اخراج کارگران و نیروهای تخصصی این کارخانه صحت ندارد و تنها عذر بخشی از نیروهای پروژه‌ای با پایان قراردادشان و به سبب پایان یافتن موضوع پروژه، خواسته شده است.
بنا بر گفته این منبع، کارخانه زودتر از تیر ماه سال جاری به بهره‌برداری عملیاتی نخواهد رسید.
به نظر می‌رسد، در صورت تأیید ادعاهای مطرح، باید از مسئولان استان کرمان و همچنین وزارت صنایع پرسیده شود، چه لزومی دارد، کارخانه‌ای را که شروع عملیاتی آن زودتر از تیر ماه نخواهد بود، به صورت نمایشی در فروردین ماه؛ یعنی بیش از سه ماه زودتر، افتتاح کنید؟
حال این پرسش مطرح است، اکنون اثر روانی غیرفعال بودن کارخانه‌ای که با تبلیغات گسترده رسانه ای و توسط رئیس دولت حاضر افتتاح شده است، چه کسی پاسخگو خواهد بود؟
و اینکه چه هنگام سریال دنباله‌دار و تاریخی افتتاح‌های صوری به پایان خواهد رسید؟

هرانا - سه شنبه ١۴ اردیبهشت ١٣٨٩