افق روشن
www.ofros.com

٢٠٠ كودك‌ كار عضو «جمعیت تلاش برای جهانی‌شایسته» سرگردان خیابان‌ها

هرانا                                                                                               چهارشنبه ٢٠ آبان ۱٣٨٨

دفتر جمعیت تلاش برای جهان شایسته كودكان هفته گذشته از سوی پلیس امنیت پلمپ شده است/ اغلب اعضاء كودكان افغانی ـ ایرانی، فاقد شناسنامه و غیره هستند كه از این مركز خدمات دریافت می‌كردند/این انجمن از۵ سال پیش فعالیت می‌كرد.
یكی از فعالان حوزه كودكان كار و خیابان از نامعلوم‌بودن شرایط ٢٠٠ كودك تحت پوشش جمعیت «تلاش برای جهان شایسته كودكان» پس از پلمپ این مركز ابراز نگرانی كرد.
به گزارش هرانا ، یكی از فعالان دفتر «جمعیت تلاش برای جهانی شایسته كودكان» در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا تاكید كرد: متاسفانه انجمن‌هایی كه در ایران فعالیت می‌كنند به هر دلیلی ترس از بسته شدن و توقف فعالیت‌هایشان دارند.
او افزود:‌ فعالان اجتماعی در ایران باید از موانع بی‌شمار و هفت‌خان‌های رستم زیادی بگذرند تا بتوانند مجوز گرفته و اقدامات داوطلبانه خود را دنبال كنند. این فعال حوزه كودكان كار ادامه داد: ‌جمعیت «تلاش برای جهانی شایسته كودكان» كه از سال ٨٣ تاكنون در زمینه مشكلات و مسائل كودكان فعال بوده تاكنون دو بار برای دریافت مجوز اقدام كرده و هر دو بار تا مراحل پایانی رفته اما مسئولان امنیتی كشور از ارائه مجوز به مركز خودداری كرده‌اند.
او با بیان اینكه مقامات امنیتی به دلایل نامعلوم اقدام به تعطیل كردن این مركز كرده‌اند تصریح كرد: این جمعیت بیش از ٢٠٠ كودك كار و بازمانده از تحصیل را تحت پوشش خدماتی همچون مددكاری، بهداشتی، درمانی، آموزش ابتدایی «در حد خواندن و نوشتن و نه دادن مدرك»‌ و رفع مشكلات خانوادگی قرار داده و در حال حاضر نگران این كودكان هستیم. چرا كه پس از پلمپ این مركز تمام كودكان پراكنده شده و وضعیت نامعلوم دارند.
این فعال حوزه كودكان كار و خیابان گفت: داوطلبانه كار كردن برای كودكان و حساس بودن این اقدام منجر شده كه اغلب برای حمایت از كودكان كار و خیابان در برابر دولت جبهه‌گیری كنیم اما این جبهه‌گیری به معنی مخالفت با دولت نیست بلكه تمام حرف انجمن‌های حمایتی این است كه كشوری با این میزان ثروت و منابع نباید كودك كار و بازمانده ازتحصیل داشته باشد.
او ادامه داد: ٢٠٠ كودكی كه عضو جمعیت جهان شایسته برای كودكان هستند از سوی مسئولان و فعالان این جمعیت به سختی جذب و ثبت‌نام شده‌اند و اغلب آنها كودكان افغانی ـ ایرانی، فاقد شناسنامه و غیره هستند كه از این مركز خدمات دریافت می‌كردند. این فعال دفتر جمعیت تلاش برای جهان شایسته كودكان تصریح كرد: برای فعالان حوزه كودك كه به طور داوطلبانه كار می‌كنند، نژاد، مذهب و حتی رنگ پوست كودكان اهمیتی ندارد بلكه مسئله اصلی كار كودكان است.
به گزارش خبرنگار ایلنا، دفتر جمعیت تلاش برای جهان شایسته كودكان واقع در شهر ری كه نزدیك به پنج سال در زمینه مشكلات ومعضلات كودكان فاقد شناسنامه، كار، دور مانده از تحصیل و غیره فعالیت كرده، ٢٠٠ كودك ٧ تا ١٧ سال را تحت پوشش داشته كه هفته گذشته از سوی پلیس امنیت پلمپ شده است.