افق روشن
www.ofros.com

اعتصاب و اعتراض در مترو تهران

هرانا                                                                                                    جمعه ١٣ آذر ۱٣٨٨

راهبران مترو تهران در ادامه دو ماه اعتراض صنفی خود، روز سه شنبه، دست به اعتصاب زدند. خبرگزاری هرانا- حقوق کارگران: راهبران مترو كه نزدیك به دو ماه است با اعتصاب محدود خواهان رسیدگی به مطالبات خود از جمله پرداخت حق سختی كار هستند، روز سه شنبه اقدام به اعتصابی كردند كه در دو ماه گذشته سابقه نداشت.
به گزارش نوروز، راهبران مترو در ساعاتی از روز سه‌شنبه برای سوار كردن مسافران در ایستگاهها توقف نكردند و این امر باعث ازدحام بیش از حد در ایستگاههای مترو شد.
همچنین در دنباله این اقدام، راهبران قطارها را متوقف كردند و طی مدت زمانی كه امكان مشاهده برای خبرنگار نوروز وجود داشت، تردد قطارها دیگر صورت نمی‌گرفت.
بنا به همین گزارش، در برخی از ایستگاهها از جمله ایستگاه صادقیه، مسئولان پس از مدتی كه وضع به همین منوال بود و قطارها مسافران را سوار نمی‌كردند، از مردم درخواست كردند كه ایستگاه را ترك كنند.
در پی اعلام این درخواست، مردم تجمع كننده در ایستگاه كه به وضعیت پیش آمده معترض بودند اقدام به سر دادن شعارهای سیاسی هم‌سو با جنبش سبز كردند. اعتراض هفته‌های اخیر راهبران مترو با كشمكش دولت با شهرداری بر سر گرفتن مدیریت مترو همزمان شده است و برخی نیز چنین القا می‌كنند كه اعتصاب كارگران مترو به تحریك دولت بوده است و حربه‌ای برای فشار آوردن به شهرداری و مدیریت مترو است.
از جمله قالیباف شهردار تهران نیز در نامه اخیر خود به محمود احمدی‌نژاد گفته بود كه روزنامه ایران كه خبر اعتصاب هفته‌های گذشته را پوشش داده است، در واقع كارگران را تحریك به اعتصاب كرده.
این در حالی است كه محتوای اعتراض راهبران مترو تاكنون بر محور خواسته‌های به حق صنفی‌شان بوده و به علاوه در مجادلات مربوط به در دست گرفتن مدیریت مترو، اصولاً هیچ توجهی به خواست‌های صنفی راهبران مترو نشده و اعتراض آن‌ها به رسمیت شناخته نشده است.
این مجادلات اساساً حول نحوه تخصیص بودجه به مترو و یا مسایل حقوقی و مدیریتی آن بوده است و دولت و شخص احمدی‌نژاد هم نیز به رغم همه ادعاهای خود تنها به بحث‌هایی درباره حق گرفتن مدیریت مترو از شهرداری و یا راه اندازی مونو ریل پرداخته است.
قابل ذكر است كه به دلیل اعتصاب امروز مترو، نه تنها رفت و آمد بسیاری از مسافران به روال روزهای گذشته صورت نپذیرفت، بلكه ترافیك خیابان‌ها در مسیرهای منتهی به ایستگاههای مهم مترو نیز بسیار سنگین شده بود و رفت و آمد به كندی صورت می‌گرفت.
در صورت ادامه یافتن یا تكرار اعتصاب راهبران مترو به شكل روز سه شنبه، ممكن است روزهای پر تنش‌تری در انتظار تهران باشد.