افق روشن
www.ofros.com

سرگردانی چهارصد هزار كودك پناهنده افغان در ایران


خبرگزاری هرانا                                                                                                     شنبه ١٢ تیر ١٣٨٩

یك فعال حقوق كودك با اشاره به لزوم استفاده ایران از كمك‌های بین‌الملل جهت سر و سامان دادن به كودكان پناهنده در كشور گفت: ۴٠٠ هزار كودك پناهنده افغان در كشور در معرض آسیب هستند و به حداقل امكانات حمایتی در ایران دسترسی ندارند.
اكرم خاتم در گفت‌وگو با ایلنا با اعلام اینكه یك دسته از پناهندگان افغانی از سال ٧٢ مورد آمایش قرار گرفتند و در مورد عده‌ای نیز اطلاعاتی وجود ندارد گفت: حدود یك میلیون پناهنده افغان در خانوار تعریف می‌شوند و درك قانونی دارند، حدود ١۴٠ هزار نفر از مهاجران قانونی نیز كارگری می‌كنند.
او افزود: جمعیتی بالغ بر ۵/١ تا ٢ میلیون نفر نیز به صورت غیرقانونی وارد كشور شده و فاقد مدرك قانونی هستند كه با محاسبه نرخ رشد جمعیت پناه‌جویان قانونی و توجه به سرشماری افغانستان مشخص می‌شود كه به دلیل بالا بودن نرخ زاد و ولد میان آنها در حال‌حاضر باید حدود ۴٠٠ هزار كودك در كشور وجود داشته باشد كه در تهران سرگردان هستند.
این فعال حقوق كودكان تصریح كرد: این كودكان كه از امكانات تحصیلی و بهداشتی محروم هستند، روزانه در سطح شهر و خیابان‌های شهرها و روستاها به فال‌فروشی و سایر مشاغل سخت در كارگاه‌ها مشغول هستند كه از حداقل امكانات و حقوق برخوردارند. خاتم یادآور شد: دولت تاكنون در قبال دریافت پول از كودكان افغان، ٢۵٠ هزار نفر از آنها را در مدارس ثبت‌نام كرده‌است اما كودكان دیگر توانایی پراخت ۵٠ـ١٠٠ هزار تومان شهریه را ندارند.
خاتم گفت: اگر دوران كودكی به عنوان طلایی‌ترین دوران زندگی هر بشر به حساب آید، ۴٠٠ هزار كودك در بدترین شرایط زندگی كرده و مشكلات كودك‌آزاری، سوء تغذیه، بیماری و سایر معضلات در میان آنها وجود دارد.
این فعال حقوق كودكان افزود: اغلب این كودكان دچار بیماری و سوء‌استفاده‌های شدیدی می‌شوند كه رسانه‌ها مطلع نبوده و هرگز فاش نمی‌شوند حتی هیچ‌گونه آماری هم در مورد آسیب‌های وارد شده به این كودكان وجود ندارد.
او با اعلام اینكه پناهندگان افغانی آسیب زیادی از ناحیه هدفمند كردن یارانه‌‌ها می‌بینند، خاطر نشان كرد: با وجود آنكه جامعه جهانی و انجمن‌های فعال در افغانستان و پاكستان تمایل زیادی برای كمك به ایران برای ارایه خدمات به این پناهنده‌ها دارند، گفت: ایران به این كمك‌ها روی خوش نشان نمی‌دهد، اما امید است كه برای كمك به ۴٠٠ هزار كودك پناهنده افغان دست یاری به سوی جامعه بین‌المللی دراز كند.

خبرگزاری هرانا - شنبه ١٢ تیر ١٣٨٩