افق روشن
www.ofros.com

مذاکره بی نتیجه کارگران لاستیک البرز با

مقام های دولتی و تلاش کارگران پلی اكریل برای باز پس گیری ورزشگاه


هرانا- ایلنا                                                                                                         یکشنبه ٩ آبان ١٣٨٩

مذاکره کارگران کارخانه لاستیک البرز تهران با مقام های دولتی بی نتیجه ماند

خبرگزاری هرانا - مذاکره کارگران کارخانه لاستیک البرز، با مقام های وزارت صنایع برای دریافت حقوق معوقه و مزایای خود، بی نتیجه مانده است.
به گزارش رادیو فردا، این کارگران، از بیش از دو هفته پیش دست به اعتراض و اعتصاب زده اند. آنگونه که منابع موثق به رادیوفردا گفته اند، کارگران کارخانه لاستیک البرز از جمله خواستار دریافت حقوق چهار ماه سال ۸۷ و عیدی و دو ماه حقوق سال گذشته خود و نیز فراهم آوردن مواد اولیه برای ادامه ی کار این واحد تولیدی هستند. بر اساس این گزارش، اعتصاب کارگران لاستیک البرز همچنان ادامه دارد.

-----------------

اصرار كارگران پلی اكریل اصفهان برای بازپس‌گیری ورزشگاه خود

ایلنا: درحالی كه وزیر كار و امور اجتماعی بر اجرای ماده ١۵۴ قانون‌كار مبنی برانجام فعالیت‌های ورزشی كارگری تاكید دارد؛ كارگران كارخانه پلی‌اكریل اصفهان برای بازپس‌گیری ورزشگاه خود ماه‌هاست كه منتظر مساعدت مسوولان استانی برای اجرای حكم دادگاه هستند.
به گفته كارگران این كارخانه تنها ورزشگاه اختصاصی كارگران پلی‌اكریل اصفهان كه در اواخر دهه ٧٠ شمسی از محل پاداش بهره‌وری آنها و معافیت‌های مختلف درقالب یك مجموعه ورزشی بزرگ ساخته شده است در سال‌های گذشته به صورت غیر قانونی فروخته شده‌است.
پاكنهاد، مسوول شورای اسلامی كار كارخانه پلی‌اكریل اصفهان در گفت‌وگو با ایلنا گفت: این ورزشگاه در حالی در سال ٨٣ تحت عنوان خصوصی‌سازی به شركت فولاد فروخته شد كه مطابق مصوبات هیات دولت چنین اماكنی جزو اموال و دارایی‌های ثابت هر بنگاه‌های تولیدی كه غیر قابل فروش و واگذاری نیز هستند تلقی می‌شوند. وی یادآور شد: هدف از ساخت این ورزشگاه جبران تبعات و آسیب‌های كار كارگرانی بود كه شغل آنها به تشخیص وزارت كار و سازمان تامین اجتماعی سخت وزیان آور تشخیص داده شده بود.
این فعال كارگری می‌گوید: باوجود رای دادگاه مبنی بر ابطال معامله فروش مجتمع ورزشی كارگران پلی اكریل اصفهان، هنوز این مجموعه در اختیار شركت فولاد قرار دارد و نزدیك به پنج هزار كارگر شاغل و بازنشسته پلی اكریل قادر به استفاده از این مجموعه نیستند.
با این‌حال وزیركار و امور اجتماعی ایران با تاكید بر محفوظ بودن حق برخورداری كارگران از دستیابی به امكانات ورزشی می‌گوید: وزارت كار در راستای اجرای قانون به درخواست كارگرانی از این حق قانونی محروم‌هستند رسیدگی می‌كند.
عبالرضا شیخ السلامی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، گفت: كارگران كارخانه‌ها و واحدهای صنعتی بزرگی كه با داشتن مجموعه‌های ورزشی اختصاصی از امكان انجام حركت‌ها و فعالیت‌های ورزشی محروم هستند؛ مدراك ومستندات قانونی خود را به این وزارت‌خانه ارسال كنند تا به درخواست آنها رسیدگی شود.
وی همچنین هفته گذشته در مراسم بهره‌برداری از پروژه‌های جدید ورزشگاه كارگران تهران گفته بود: هرچند كارگران مانند سایر شهروندان قادر به استفاده از خدمات ارائه شده در مجموعه‌های ورزشی هستند اما به واسطه داشتن شرایط نامتعارف بدنی در زمان انجام كار باید به فعالیت‌های ورزشی كارگری بیشتر اهمیت داد تا در گذر زمان فیزیك بدن كارگران در معرض تغییرات اورگونومی بدن دچار تغییر نشود.
در همین مراسم وزیركار در همین راستا از ضرورت مشاركت وزارت‌خانه متبوعش با استانداری تهران برای تكمیل پروژهای نیمه تمام وزرشی استقبال بود.
مطابق ماده ١۵۴ از فصل هشتم قانون‌كار مصوب ٢٩ آبان‌ماه سال ١٣٦٩ كه به موضوع خدمات رفاهی كارگران مربوط است؛ كلیه كارفرمایان موظفند تا با مشاركت وزارت‌كار و امور اجتماعی و سازمان تربیت بدنی كشور، محل مناسب برای استفاده كارگران در رشته‌های مختلف ورزشی ایجاد نمایند.