افق روشن
www.ofros.com

... تجمع کارگران ریسندگی، بافندگی کاشان و کیان تایر و


ایلنا - ایران خبر                                                                                       چهارشنبه ١٧ فروردین ١٣٩٠

تجمع کارگران ریسندگی وبافندگی کاشان مقابل فرمانداری این شهرستان

صبح روز گذشته کارگران ریسندگی و بافندگی کاشان مقابل فرمانداری ویژه این شهرستان دست به تحمع زدند. در این تجمع اعتراض آمیز نسبت به عدم پرداخت عیدی سال ۱۳۸۹ و حقوق هفتگی خود که کارفرمای این شرکت تعهد کرده بود هفته‌ای ۸۰ هزارتومان پرداخت کند اعتراض داشته وخواستار رسیدگی به این موضوع شدند.
درکاشان تعدادی ازاین کارگران درگفتگو با خبرنگار ایلنا ابراز داشتند به رغم اینکه ۳۰ ماه حقوق معوقه طلب داریم و شرکت تعهد نموده بود که هفته‌ای ۸۰ هزارتومان به کارگران این شرکت پرداخت کند ولی مدت سه هفته است که مدیریت شرکت این مبلغ را پرداخت نکرده است.
این کارگران همچنین از عدم پرداخت عیدی سال گذشته خود یعنی سال ۱۳۸۹ انتقاد نموده وخواستار پرداخت عیدی خود بودند آن‌ها ابراز داشتند علیرغم اینکه مسئولین قول داده بودند که تعداد ۴۰۰ نفر از کارگران این شرکت را بازنشست نمایند ولی تاکنون هیچ اقدامی دراین رابطه نشده است.
کارگران دراین تجمع اعتراض آمیز ازمسئولین مربوطه خواستند تا نسبت پرداخت حقوق معوقه، عیدی، پرداخت ۳۰ ماه حقوق معوقه، مشکل بازنشستگی ومشکلات پیش روی آن‌ها هرچه سریعترپیگیری و اقدام نمایند.
شایان ذکر است که فرمانداری ویزه شهرستان کاشان صبح امروز جلسه‌ای را با حضور مدیریت این شرکت، روسای ادارات کارواموراجتماعی، صنایع ومعادن، تامین اجتماعی ودیگر مسئولین مربوطه به منظور بررسی ورسیدگی به مشکل این کارگران درفرمانداری ویژه این شهرستان تشکیل داده است.

---------------------------

كتك زدن كارگران نازنخ برای جلوگیری از عدم مطالبه حقوقشان

آژانس ایران خبر

بیش از یكسال است كه بیش از ١١٠ تن از كارگران نازنخ بطور مستمر با وعده و وعید و سركوب و ارعاب و كتك زدن مواجه هستند . هدف این همه فشار و ظلم این است كه دست از مطالبه حقوقشان كه بیش از یكسال است داده نشده بردارند ، اما كارگران زحمتكش نازنخ علیرغم تمام این فشار دست از طلب حقوق برحقشان برنمیدارند . كارگران یكبار در ٢۵ بهمن به دلیل جمع شدن و اعتراض جلوی كارخانه نازنخ ودرخواست حقوقشان كتك خوردند ، مجددا چند روز قبل از عید این كارگران دست به تجمع زدند باز وعده شنیدند اما چیزی عایدشان نشد .كارگران مجددا تصمیم دارند تجمعات اعتراضی خود را برای گرفتن حق وحقوقشان ادامه دهند.

---------------------------

با حقوقی كه به ما داده میشود حتی نمیتوانیم شكم گرسنه مان راسیر كنیم

یكی از بزرگترین مشكلات جامعه كارگری درسال جدید بحث اضافه شدن مبلغ ٢٧٠٠٠ تومان به حقوق پایه ای كارگران است.
این موضوعی است كه همه كارگران، نسبت به این موضوع معترض هستند وفضای اعتراضی شدیدی نسبت به اینموضوع وجوددارد. یكی از كارگران دراینرابطه به خبرنگار آژانس ایران خبـــــــــر گفت: ”این میزان حقوقی كه به كارگر داده میشود یعنی مرگ تدریجی كارگر ،بااین میزان كارگر حتی نمیتواند شكم گرسنه اش راسیر كند”.
یكی دیگر از كارگران گفت : ”این میزان اضافه حقوق واقعا مسخره است ،این میزان حقوق با توجه به تورمی كه وجوددارد وبالارفتن قیمت ها حتی كفاف زنده بودن برای كارگر رانمیدهد . با این میزان حقوق به سختی میتوانم پول كرایه خانه رابدهم مجبورم برای بخور ونمیر روزانه ،بعد ازاتمام كاردركارخانه كه معمولاساعت ٧ تا ٨ شب میباشد تاساعت ١٢شب با ماشین ، كرایه كشی كنم تابتوانم شرمنده زن وبچه ام نباشم ،البته خیلی ازهمكاران من وخیلی دیگر از كارگران ،مطمئنم كه چنین امكانی راهم ندارند .این وضعیت فشاربسیار زیادی راروی كارگران میآورد، این وضعیت قابل تحمل نیست وباعث مواردی از خودكشی ویا منجر به از هم پاشیده گی خانواده ها میشود .”

---------------------------

تجمع اعتراضی بیش از ١٠٠٠ نفر از كارگران كارخانه لاستیك سازی البرز

بیش از ١٠٠٠ نفر از كارگران كارخانه لاستیك سازی البرز ( كیان تایر ) امروز سه شنبه ١٣٩٠.١.١٦ از ساعت ٠٨٠٠ در مقابل این شركت تجمع كرده و به ادامه تعطیلی این كارخانه وعدم امنیت شغلی اعتراض كردند. به گزارش ایران كارگر این تجمع تا ساعت١٣٠٠ ادامه داشت.
یكی از كارگران این شركت گفت درادامه تجمعاتی كه بخاطر پیگیری ۵ ماه حقوق معوقه و همچنین نداشتن مواد اولیه داشتیم از تاریخ ٢٣ اسفند ماه ٨٩ تا تاریخ ١٦ فروردین تعطیل اعلام شد. اما امروز كه برای كار آمدیم، كارخانه بازنبود و مواد اولیه و الزامات كار نداشته و مجددا تا تاریخ ٣ اردیبهشت تعطیل اعلام گردید.