افق روشن
www.ofros.com

اخبار دولتی: روزگار سیاه کارگران درایران (شهریور)


خبرگزاری کار ایران                                                                                        شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹


مراجعه دوباره کارگران کنتورسازی ایران به دفتر امام‌ جمعه قزوین

به گزارش خبرنگارایلنا، جمعی از کارگران کارخانه کنتورسازی ایران پیش از ظهرامروز، شنبه (۲۳ شهریور) بار دیگر به دفتر نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین واقع در خیابان سپه مراجعه کردند.
این کارگران که بیش از ۲۵ ماه است حقوق دریافت نکرده‌اند در پی تداوم بی‌توجهی‌ مسئولان استانی به خواسته‌های‌ صنفی‌شان از آیت‌الله عابدینی، نماینده ولی فقیه در استان قزوین، استمداد طلبیدند.
نماینده ولی فقیه در قزوین در پی دیدار با نمایندگان کارگران کنتورسازی وعده داده است برای پیگیری موضوع به زودی جلسه‌ای را با استاندارقزوین ترتیب دهد.
کارگران کنتورسازی ایران پیش از این تقریبا هرچند روز یکبار با تجمع در مقابل استانداری قزوین خواستار دریافت مطالبات صنفی‌شان شده بودند.
پرداخت دست‌کم ۲۵ ماه حقوق عقب افتاده، سنوات کارگران بازنشسته شده، تمدید دفترچه‌های تأمین اجتماعی، پرداخت بدهی‌ها به سازمان تامین اجتماعی و بانک‌ها و از سرگیری دوباره تولید ازجمله مهمترین خواسته‌های کارگران کنتورسازی ایران عنوان شده است.

---------------------

به زدوبندهای خصوصی‌سازی‌ها ورود کنید/ احکام حبس و شلاق کارگران متوقف شود

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه، مطالبات خود را با رئیس قوه قضائیه مطرح کردند؛ در طوماری که تعداد زیادی از کارگران این مجتمع خطاب به ابراهیم رئیسی امضا کرده‌اند، مهم‌ترین دغدغه‌های این کارگران عنوان شده است.
در این طومار آمده است: «خوشحالیم که با ورود شما به مسند ریاست قوه قضائیه، با رانتخواران و مفسدان برخورد می‌شود؛ ما خواستار ورود شما به مسائلی مانند واگذاری مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، مشکلات این واگذاری‌ها، دریافت وام‌های کلان و زدوبندهای صورت گرفته هستیم.»
در ادامه این نامه کارگران خواستار توقف احکام قضائی صادره برای کارگران هفت‌تپه شده‌اند و آورده‌اند که کارگران نباید بابت مطالبه‌گری صنفی به حبس و شلاق محکوم شوند.

---------------------

ما مدرسه می‌خواهیم/ از سود سرشارِ صنایع نفتی چیزی نصیب ما نمی‌شود

به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز شنبه (۲۳ شهریور ۹۸) جمعی از اهالی بندرشیرینو در استان بوشهر، در اعتراض به نداشتن دبیرستان در مقابل فرمانداری حضور یافتند.
این اهالی که بیشتر آنها ماهیگیر یا کارگر قرارداد موقت هستند، می‌گویند: ما دبیرستان نداریم و دانش‌آموزان ما ناچار هستند که برای دبیرستان به شهر سیراف یا روستای پرک بروند. این خانواده‌ها تراکت‌هایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «ما مدرسه می‌خواهیم»
معترضان می‌گویند: چرا از تاسیسات نفتی عظیم عسلویه و پارس جنوبی، چیزی نصیب مردم محروم استان بوشهر نمی‌شود؟ ثروت عظیمی در این استان تولید می‌شود که سهم مردمِ بومی بسیار اندک است.

---------------------

انتظار از رئیس قوه قضائیه برای رسیدگی به پرونده سه کارگر سیمان کارون

کارگران سیمان کارون در تماس با خبرنگار ایلنا، از بیم و انتظار طولانی خود برای صدور رای قطعی سه نفر از همکاران خود صحبت کردند.
از قرار معلوم، سه کارگر سیمان کارون به‌دنبال سلسله تجمعات بهمن و اسفند سال ۹۵ کارگران سیمان کارون در اعتراض به معوقات مزدی و نامشخص بودن وضعیت شرکت با هویت «فرشاد خدادادیان»، «خرم آقابیگی» و «امین حاتمی» با شکایت کارفرما به مراجع قضایی احضار و برای آنها پرونده تشکیل شده است.
این کارگران اظهار داشتند: پرونده این کارگران درحالی اخیرا (۱۰ شهریورماه) به دادگستری شهرستان مسجد سلیمان با شکایت کارفرما به اتهام «اخلال در نظم جامعه» و «شرکت در تجمعات غیرقانونی»، «توهین تهدید»، «نشر اکاذیب» و «تشکیل گروه در فضای مجازی» ...ارجاع داده شده است، که پیش از این کارگران دست‌کم ۴ بار با حکم مراجع قضایی تبرئه شده‌اند.
کارگران سیمان مسجد اظهار داشتند: این تاخیر باتوجه به سابقه‌ی صدور احکام فعالان کارگری ما را نگران کرده؛ نگرانیم که این سه کارگر را با احکام سنگینی چون احکامی فعالان کارگری و مدنی که اخیرا صادر شده، محکوم کنند در عین حال امیدواریم با حکم رئیس قوه قضائیه پرونده‌های اخیر به سرعت تجدیدنظر شده و به آنها رسیدگی شود.
کارگران با بیان اینکه در انتظار صدور رای در روزهای آینده هستیم و دادگستری مسجدسلیمان قرار است رای نهایی را در روزهای آینده صادر نماید، در خاتمه افزودند: انتظار سه ساله کارگران سیمان کارون برای صدور حکم سه نفر از همکارانشان درحالی‌ست که پیش از این کارگران سیمان کارون در سامانه اختصاصی دستگاه قضایی درخواست مداخله و رسیدگی منصفانه در خصوص پرونده‌ی این سه کارگر را داده‌اند. آنها افزودند: تقاضای رسیدگی هرچه سریعتر به مشکلات این سه کارگر را داریم.

---------------------

کارگران کنتورسازی قزوین: نه مطالبات کارگران را می پردازند نه تولید را شروع می‌کنند!

به گزارش خبرنگار ایلنا، صبح امروز (۲۱ شهریور) کارگران کنتورسازی قزوین برای چندمین بار در هفته‌های گذشته، دست به اعتراض زدند؛ این کارگران امروز مقابل دفتر امام جمعه قزوین جمع شده‌اند. نماینده این کارگران می‌گوید: از سال ۸۷ که شرکت خصوصی شد، مشکلات شروع شده؛ از آن تاریخ تا امروز، از ۹۰۰ نفر رسیده‌ایم به ۱۸۰ نفر؛ تعدادی بازنشسته شدند، تعدادی هم با خاتمه قرارداد هرسال بیکار شدند؛ حتی اوضاع تولید هم نامرتب است.
از قرار معلوم، مدیرعامل و رئیس هیات مدیره به دلیل پرونده اقتصادی در بازداشت موقت هستند اما بازهم مشکلات کارگران کنتورسازی ادامه دارد.
این کارگران می گویند: در این چندساله به همه نهادها مراجعه کرده‌ایم اما هیچ کاری برای ما انجام نمی‌دهند.
نماینده کارگران کنتورسازی در ارتباط با مطالبات مزدی پرداخت نشده‌ی حدود ۲۰۰ کارگر این واحد تولیدی می‌گوید: ما از سال ۹۵ مطالبات نپرداخته نداریم؛ ۹۶ نیز هر کارگر نزدیک به ده میلیون طلب دارد که برای پرداخت این مطالبات، حکم دادگستری را داریم؛ در ۹۶ و ۹۷ هم نفری حدوداً ده میلیون طلب داریم که برای آن هم حکم گرفته‌ایم؛ امسال نیز بعد ۴ ماه کارکردن بدون حقوق، در شرکت را قفل و زنجیر کردند و گفتند مواد اولیه نداریم! دادگستری قزوین مواد اولیه آورد اما کار باز هم تعطیل است؛ کارفرما شروع به تولید نمی‌کند و می‌گوید این کارگران را نمی‌خواهم؛ برای ما عدم نیاز اعلام کرده است.

یک ماه است آواره‌ایم!

نماینده کارگران با بیان اینکه نه حقوق می‌دهند نه بیمه را به موقع رد می‌کنند؛ ادامه می‌دهد: یک ماه است آواره‌ایم؛ یا جلوی استانداری هستیم یا مقابل فرمانداری البرز یا دفتر امام جمعه.
او تاکید می‌کند: از مسئولان می‌خواهیم فکری به حال کنتورسازی و کارگران مستاصل آن بکنند؛ ده سال پیش که این واحد را به بخش خصوصی دادند، باید فکر امروز را می‌کردند که نکردند؛ حالا هم باید برای شروع تولید و ترمیم مدیریت این شرکت و همچنین پرداخت مطالبات انباشته کارگران فکری بکنند وگرنه «کنتورسازی» از دست می‌رود.

---------------------

پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۹

مرگ یک کارگر ساختمانی در ورزشگاه در حال احداث چالوس

به گزارش ایلنا، یک کارگر ساختمانی در ورزشگاه در حال احداث شهرستان چالوس جان باخت. این کارگر ۴۲ ساله روز گذشته (۲۱ شهریور) در حال کار در قسمت پله‌های ورزشگاه بود که به دلیل سقوط از ارتفاع به شدت مجروح شد و در دم جان باخت.

---------------------

چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۹

در احکام فعالان کارگری هفت‌تپه تجدیدنظر شود

به گزارش خبرنگار ایلنا، سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه و انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، با صدور بیانیه‌های جداگانه، نسبت به صدور احکام سنگین برای کارگران نیشکر هفت‌تپه اعتراض کردند.
در این بیانیه‌ها با بیان اینکه خواسته‌های کارگران هفت‌تپه کاملاً صنفی و قانونی بوده، خواسته‌ی لغو احکام قضایی کارگران هفت‌تپه مطرح شده و تاکید شده است که جای کارگری که به دنبال مطالبات و خواسته‌های صنفی خود است، زندان نیست.

---------------------

احکام کارگران برای ما هم غیرقابل باور بود/ امیدواریم هر چه سریع‌تر مشکل حل شود

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صبح امروز (چهارشنبه) در جمع خبرنگاران درباره چگونگی اقدامات دولت در پاسخگویی به اعتراضات کارگرانی که در اراک فعالیت می‌کنند، گفت: مجموعه اعتراضات موجود در کمیسیونی (رفع موانع تولید) با مسئولیت وزارت صمت در همه شهرها مورد بررسی قرار می‌گیرد.
وی اضافه کرد: کلیه واحدهای تولیدی که حقوق‌های معوق دارند یا احیانا مشکلاتی در روابط کار آنها پیش آمده است و همچنین بحث اجرای خصوصی‌سازی برخی از واحدهای تولیدی به ویژه واحدهای بزرگ توسط کمیسون بررسی خواهد شد.
وزیر صمت ادامه داد: همه مسائل واحدهای تولیدی اعم از بدهی‌ها و تسهیل آنها یا احیانا برخی از قوانین کار در حوزه تامین اجتماعی که باید تسهیلاتی برای آنها در نظر گرفت، در این جلسات مورد بررسی قرار می‌گیرد و مصوبات تسهیل آنها برای بانک‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی ارسال می‌شود، بنابراین مشکلاتشان کمتر خواهد شد. وی تصریح کرد: مشکل اساسی واحدهای مهم عمدتا بحث مالکیت آنها است که وزارت صنعت، معدن و تجارت با شرکت‌هایی مثل مپنا و سایر شرکت‌های توانای مادر در حال مذاکره است که با تکفل اداره مالکیت شرکت‌های خصوصی شده، بتوانند نسبت به مشکلات بلندمدت آنها اقدام کنند.
وزیر کار درباره احکام صادره توسط محاکم برای برخی از معترضان نیشکر هفت تپه، گفت: مداخله ریاست قوه قضاییه برای رسیدگی مجدد به این پرونده اقدام خوبی بود که صورت گرفت، این موضوع در جلسه هفته پیش دولت مطرح شد برای ما هم صدور این حکم غیرقابل باور بود.
وی اضافه کرد: به نظر می‌آید که این احکام، احکام مناسبی در چارچوب قوانین و مقررات استاندارد کار در کشور نباشد و در نتیجه کمیسیونی توسط دولت معین شده بود که با همکاری وزارت دادگستری، کار و رفاه اجتماعی، وزارت اطلاعات و معاونت حقوقی رئیس‌جمهور این موضوع را مورد پیگیری قرار بدهند، که خوشبختانه با ورود ریاست قوه قضایه و دستور رسیدگی مجدد این مشکل تا حدودی مرتفع شد و امیدواریم به زودی احکام جدید صادر شود.
شریعتمداری درباره موضع رئیس‌جمهور در این باره گفت: تصمیم تشکیل کمیسیون ویژه رسیدگی با حضور رئیس‌جمهور اتخاذ شد و با ورود آقای رئیسی و بحث رسیدگی مجدد به این احکام در دستور کار قرار گرفته که امیدواریم هر چه سریعتر با صدور احکام جدید این مشکل حل شود.
شریعتمداری همچنین درباره حذف یارانه سه دهک بالای کشور، گفت: موضوع حذف دهک‌های درآمدی برخوردار با توجه به شرایط اقتصادی کشور و فشارهای نظام سلطه طی این ایام و برخی از آثار فشار‌ها بر سطح عمومی قیمت‌ها خیلی با احتیاط انجام می‌شود.
وی اضافه کرد: لذا با اینکه دولت مصوبه‌ای داشته که چهار دستگاه در این زمینه باید پیگیری کنند تا اقدامات لازم نسبت به حذف برخی از افراد برخوردار که امروز دارای تمکن هستند و نیازی به پرداخت یارانه ندارند، انجام شود، اما همچنان این کار صورت نگرفته است و هنوز دستگاه‌های اجرایی ذیربط دستور العمل کامل آن را ارائه نکردند.
شریعتمداری با بیان اینکه امیدواریم که این کار به گونه‌ای اتفاق بیفتد که بخشی از افراد برخوردار را با میزان خطای حداقلی حذف کنیم، گفت: بدون تردید نمی‌خواهیم به طبقه مستضعف و متوسط جامعه صدمه‌ای وارد شود و می‌خواهیم این مصوبه مجلس شورای اسلامی در حذف سه دهک برخوردار، اختصاصا به سمت آن صدک‌هایی برود که واقعا برخوردار هستند

---------------------

در احکام سنگین هفت‌تپه تجدیدنظر شود/ کارگران حق اعتراض دارند

به گزارش خبرنگار ایلنا، حزب توسعه ملی ایران اسلامی درخصوص احکام قضایی اخیر که برای کارگرانِ نیشکر هفت‌تپه صادر شده، بیانیه‌ای صادر کرده است.
در این بیانیه آمده است: «طی هفته‌های اخیر، صدور احکام سنگین قضایی برای فعالین سیاسی-اجتماعی کشور، افکار عمومی جامعه را سخت به خود معطوف کرده است. صدور احکام قضایی بدوی محکومیت هفت نفر از فعالین صنفی و رسانه‌ای مرتبط با اعتراضات کارگری شرکت نیشکر هفت تپه خوزستان، نقطه عطفی در این ارتباط به حساب می‌آید که بنابر اخبار منتشره، مجازات‌های سنگینی را متوجه این افراد کرده است.
آنچه که در حافظه جامعه درخصوص این فعالین اجتماعی نقش بسته است، مربوط به اعتراضات سال قبل کارگران این واحد صنعتی است که نسبت به عدم پرداخت حقوق حقه خود و چگونگی واگذاری این شرکت در جریان فرآیند خصوصی سازی، با برگزاری تجمعات اعتراضی ابراز شد.
همچنین افکار عمومی به خوبی بخاطر دارد که در جریان این اعتراضات و پس از آن، در کنار تلاش‌های حاکمیتی برای رفع مشکلات پیش آمده، شماری از مسئولین دولتی، نظامی و قضایی، با حضور در جمع کارگران، بارها بر حق قانونی ابراز اعتراض در کشور صحه گذاردند و با معترضین همدردی کردند و با رنج‌های آنان عکس یادگاری گرفتند. لذا با وجود این پس زمینه‌ها، اینک صدور چنین احکام قضایی سنگین و کم سابقه، جامعه را در بهت و حیرت و تاسف فرو برده است.
امروز این سوال و پرسش مقدر در جامعه موج می‌زند که براستی این فعالین کارگری و رسانه‌ای چه جرم و جنایت، یا فساد و چپاولی مرتکب شده‌اند تا با بی‌رحمانه‌ترین احکامی قضایی روبرو شوند که در حق مفسدان و دزدان بیت‌المال و به یغما برندگان آبرو و حیثیت نظام و انقلاب نیز اعمال نشده است؟!
برهمگان آشکار است که برگزاری تجمعات در کشور، از جمله حقوق قانونی و مسلم ملت است که پشتوانه اصل بیست و هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را دارد. بنابراین نفس برگزاری تجمع اعتراضی، آن هم از جانب کارگران زحمت‌کشی که ماه‌ها از دریافت حقوق اندک خود نیز محروم شده‌اند و یا اطلاع‌رسانی در این زمینه، نمی‌تواند مبنایی برای محکومیت قضایی، آن هم با این شدت باشد. مگر آنکه در پرونده‌های تشکیل شده برای این افراد، مواردی غیر از آنچه مردم در جریان آن قرار دارند موجود باشد که حتی در این صورت نیز قبل از اطلاع رسانی دقیق و شفاف و قانع کننده برای جامعه، صدور چنین احکامی قابل قبول و موافق خردمندی و تدبیر نیست.
حزب توسعه ایران اسلامی ضمن حمایت قاطع از حقوق حقه کارگران که قانون آن را دیون ممتازه می‌داند، صدور احکام قضایی سنگین در محکومیت معترضین کارگری شرکت نیشکر هفت تپه را مغایر با باور و وجدان عمومی جامعه دانسته، خواستار اصلاح سریع آن است.
ما ضمن استقبال از صدور دستور رییس دستگاه قضا مبنی بر رسیدگی عادلانه نسبت به این احکام در محاکم تجدید نظر، بر این اعتقادیم که سازوکارهای حاکم بر عدلیه باید چنان عادلانه و حکیمانه باشد که اساسا در هیچ محکمه‌ای از حدود عدل و انصاف و رعایت حقوق آحاد جامعه خروجی صورت نگیرد که نیازمند دخالت‌هایی چنینی باشد. »

---------------------

دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۹ سپتامبر ۲۰۱۹

کارگران آذرآب با امضای طوماری خواستار تعیین تکلیف وضعیت سهامداری شرکت شدند

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعی از کارگران آذرآب که طی روزهای اخیر اعتراضاتی نسبت به بلاتکلیفی وضعیت سهامداری این شرکت داشتند، طی طوماری نسبت به واگذاری این کارخانه به شرکت کاوه مبدل ابراز نگرانی کردند. در این طومار که به امضای تعدادی از کارگران رسیده، دو خواسته کارگران این واحد تولیدی مطرح شده است:
"-دستور قاطع به عدم واگذاری آذرآب به کاوه مبدل و یا شرکت‌های مشابه و همچنین تکلیف به واگذاری آذرآب به شرکت مپنا و حل این مشکل یک بار برای همیشه"
"-صدور دستور کناره‌گیری یکی از سهامداران که طی دو سال گذشته در آذرآب با وعده‌های دروغین عقد قراردادهای کاری باعث بیکاری بیش از ۷۰ درصد کارگران شرکت -عدم پرداخت حقوق و حق بیمه، افزایش بدهی‌های سنگین شرکت، عدم بازگشت اموال غارت شده شرکت، استعفای کامل هیئت مدیره و مدیران عامل، به خطر انداختن امنیت شغلی بیش از ۱۶۰۰ کارگر و ایجاد مشکلات اجتماعی و اقتصادی، اقدام به فروش اموال و سهام شرکت به جای فعال‌سازی شرکت و خلق کار و تولید که موجب اعتراض و دست از کار کشیدن و تجمعات کارگری در هفته گذشته را فراهم کرده است. "
جواد صابری (رئیس شورای اسلامی کار شرکت آذرآب) در خصوص اعتراضات اخیر کارگران این واحد تولیدی گفت: مشکل اصلی شرکت آذرآب عدم مسئولیت‌پذیری برخی سهامداران این شرکت است که عمده سهام این شرکت را دارند. همین مسئله نیز موجب شد تا کارگران برای ابراز اعتراض خود به خیابان بیایند و مقابل استانداری و در میدان مرکزی شهر تجمع کنند‌. از همین رو کارگران در روز شنبه چهارمین روز اعتراض کارگران بود که مقابل استانداری شکل گرفت. حدود یک هفته است که کارگران معترض هستند و هر بار شورای اسلامی کار سعی می‌کند، این اعتراضات داخل شرکت بماند اما بالاخره کارگران نارضایتی‌هایی دارند.
صابری تصریح کرد: ۲ نفر از سهامداران آذرآب که عملاً تعیین‌کننده سه نفر از اعضای هیئت مدیره هستند، حاضر نیستند مسئولیت خود را بپذیرند و در نتیجه با استعفای سه عضو هیئت مدیره، آذراب عملاً کارخانه قفل شده است.
رئیس شورای اسلامی کار آذرآب خاطر نشان کرد: این بی‌توجهی موجبات نگرانی حدود ۱۶۰۰ کارگر آذرآب را به وجود آورده است. در زمان وزارت آقای ربیعی به ما قول داده شد که مشکل آذرآب به صورت ریشه‌ای حل شود، اما متاسفانه این مسئله محقق نشد.
صابری بیان کرد: کارگران آذرآب برای جاری شدن پروژه پالایشگاه اصفهان زحمت زیادی کشیده بودند، با اینحال این مسئله به دلیل بلاتکلیفی وضعیت سهامداری شرکت، عملاً قفل شده است. او ادامه داد: کارگران نگران امنیت شغلی خود هستند و می‌ترسیم همین قراردادهای کاری فعلی را نیز از دست بدهیم.
او تصریح کرد: استاندار به ما گفته که در جلسه با مپنا نمایندگان این شرکت تمایلی به خرید سهام نداشتند و در حال حاضر هم هیچ گروه بزرگی اعلام آمادگی برای خرید سهام نکرده است .

---------------------

کارگر ۳۵ ساله بر اثر پاره شدن سیم بالا بر کشته شد

به گزارش ایلنا روز گذشته (۱۷ شهریورماه ) یک کارگر ۳۵ساله حین جابجایی مصالح ساختمانی در یک ساختمان در حال ساخت در خرم آباد بر اثر پاره شد‌ن سیم بالابر از ارتفاع ۱۰ متری به کف زمین سقوط کرد و کشته شد‌. بر اساس این گزارش در پی تماس با سامانه ۱۱۰ ماموران کلانتری ۱۲ خرم آباد به همراه سایر گروه های امدادی به محل اعزام و با تجهیزات مربوطه اقدام به خروج فرد متوفی کردند

---------------------

آزادی و مختومه شدن پرونده قضایی نیشکر هفت‌تپه موجب اعتماد کارگران به قوه قضاییه خواهد شد

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسین حبیبی( فعال کارگری و عضو هیئت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور) ضمن تشکر از دستور آقای رئیسی مبنی برتجدیدنظر در پرونده کارگران نیشکر هفت تپه خواستار ابطال آرای صادره در خصوص اسماعیل بخشی و دیگر کارگران این واحد تولیدی شده و ان را احیا کننده اعتماد و اطمینان کارگران به قوه قضاییه دانست. این عضو هیئت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار نوشت:
۱- مشخص شده واگذاری نیشکر هفت تپه برابر قانون نبوده و برای همین مشکلات برای کارگران بوجود آمده است. راه اصلی این است که شرکت و کارگران نیشکر هفت‌تپه به قبل از واگذاری بازگردد.
۲- وفق ماده ۱۴۲ قانون کار در صورتی که کارگران بدلیل اختلاف با کارفرما دست از کار بکشند و کار را تعطیل کنند هیئت تشخیص موظف است، سریعاً رسیدگی کند. بنابراین ورود قوه قضائیه به اختلاف کارگر و کارفرمای نیشکر هفت تپه ایراد قانونی دارد، پس آرای صادره باید ابطال گردد.
با دستور آقای رئیسی مبنی بر تجدید نظر در آرای و پرونده نیشکر هفت تپه اعتماد و اطمینان کارگران را به قوه قضائیه احیا می‌کند.
۳- وفق اصل ۲۷ قانون اساسی تشکیل اجتماعات و راه پیمایی‌ها ، بدون حمل سلاح به شرط آنکه مخل مبانی اسلام نباشد، آزاد است.
من از دستگاه قضایی و آقای رئیسی می‌خواهم ملجاء و پناه کارگران باشند، نه اینکه مقابل آنها، اعتصاب و اعتراض و راهپیمایی حق کارگران است، چرا که بواسطه نداشتن امنیت شغلی سالهاست مورد هجمه و ظلم و ستم قرار می‌گیریند و واگذاری‌های رانتی و انحصاری غیر قانونی نیز مزید بر ظلم وستم مضاعف به کارگران بوده است.

---------------------

کشته زخمی شدن ۲ معدنچی در پی انفجار معدن ذغال سنگ طارم‌لو چمستان

به گزارش ایلنا، انفجار معدن زغال سنگ طارم لو چمستان موجب کشته و مجروح شدن ۲ کارگر شد. این حادثه حوالی ساعت ۱۳ و ۱۰ دقیقه روز گذشته اتفاق افتاد.
به گفته سخنگوی اورژانس مازندران در حادثه انفجار و ریزش آوار در این معدن زغال سنگ، یک آقای ۴۰ ساله جان باخت و یک آقای ۳۸ساله مصدوم شد که توسط یکی از تیم‌های اورژانس به مرکز درمانی در چمستان منتقل شد.

---------------------

یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۸ سپتامبر ۲۰۱۹

صدور قرار منع تعقیب برای ۴۱ نفر از دستگیرشدگان اعتراضات

کارگری خوزستان/ دستور رییس قوه برای تسریع در تجدیدنظر منصفانه در احکام صادره

به گزارش ایلنا، غلامحسین اسماعیلی اظهار داشت: پرونده‌ای که بابت شرکت جمعی از کارگران در تجمع غیر قانونی و اخلال در نظم عمومی در استان خوزستان تشکیل شده بود ۴۱ نفر متهم داشته که در مورد تمامی آن‌ها قرار منع تعقیب صادر شده است.
سخنگوی قوه قضاییه در ادامه پیرامون پرونده هفت نفر از متهمان دیگر که پرونده آن‌ها در سال ۱۳۹۷ از استان خوزستان جهت رسیدگی به استان تهران ارسال شد و اخیرا در یکی از شعب دادگاه انقلاب رسیدگی ، رای بدوی صادر شده و با فضاسازی رسانه ای همراه بوده گفت: اولا به محض صدور رای، ریاست محترم قوه قضاییه دستور داده اند در مرحله تجدید نظر در اسرع وقت رسیدگی عادلانه و منصفانه صورت پذیرد. ثانیا رای صادره همانگونه که از دستور ریاست محترم قوه قضاییه استنباط می‌گردد غیر قطعی بوده و اظهار نظر و داوری باید پس از صدور حکم قطعی انجام شود. ثالثا؛ ادعای محکومیت برخی افراد به مجازات های هفده یا هجده سال حبس صحت نداشته و حداکثر مجازات متهمان اصلی پرونده هفت سال و برای برخی دیگر پنج سال است. رابعا، اقدامات مندرج در دادنامه در زمره اتهامات امنیتی است.
اسماعیلی در عین حال تاکید کرد: رویکرد قوه قضاییه در دوره جدید این است که باید میان مفسدان اقتصادی و قشر ضعیفی همچون کارگر که در اثر فشار اقتصادی و مشکلات معیشتی حتی دست به اقدامات مجرمانه می زند، تفکیک جدی قائل شد و با گروه اول در نهایت قاطعیت و با اشد مجازات برخورد، اما درخصوص گروه دوم باید با تسامح و رافت برخورد کرد.
سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: رئیس قوه قضاییه بر شنیدن صدای کارگران تاکید دارند و معتقدند به جای برخوردهای شدید قضایی و امنیتی باید زخم را علاج و مشکلات کارگری و معیشتی را مرتفع کرد تا حتی اگر کسانی خواستند از این فضا برای اغراض آلوده خود سوء استفاده کنند زمینه سوء استفاده برای آنها وجود نداشته باشد. براین اساس نیز دیدار با کارگران و شنیدن مشکلات و مطالبات آن ها جزو برنامه های ایت الله رئیسی در سفرهای استانی بوده است.

---------------------

در احکام اخیر دادگاه انقلاب به سرعت تجدیدنظر شود

به گزارش ایلنا، یک مقام آگاه خبر داد: سیدابراهیم رئیسی در خصوص آرای صادره از سوی یکی از شعب دادگاه انقلاب در برخی از پرونده‌های اخیر دستور داد به سرعت و تحت نظارت رئیس کل دادگستری تهران تجدیدنظر و رسیدگی منصفانه صورت گیرد.

---------------------

انتظار پرستاران مشهدی برای برآورده شدن مطالبات خود تا اول مهرماه

جمعی از پرستاران مشهد در تماس با خبرنگار ایلنا درخصوص ضرورت تحقق مطالبات صنفی‌شان گفتند: با مذاکراتی که با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد و باقی مقامات داشته‌ایم، مقرر شد تا قبل از اول مهرماه، فکری به حال مطالبات صنفی ما بکنند.
این پرستاران، مهم‌ترین خواسته‌های خود را اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و افزایش دریافتی پرستاران می‌دانند و می‌گویند: آخرین بار برای رساندن صدایمان به گوش مسئولان، به استانداری مراجعه کردیم. ما خواستار این هستیم که قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری بعد از 12 سال اجرایی شود.
به گفته‌ی آنها، پیش از این بارها به بهانه کمبود بودجه، اجرای این قانون مصوب به تاخیر افتاده است و اکنون دیگر زمان اجرای آن فرا رسیده است.

---------------------

انفجار در معدن ذغال سنگ طارم لو چمستان

احتمال محبوس شدن یک کارگر وجود دارد

به گزارش خبرنگار ایلنا، انفجار در معدن ذغال سنگ طارم لو چمستان واقع در استان مازندران موجب ریزش سقف یکی از تونل‌ها شده است.
احتمال می‌رود که یک نفر از کارگران محبوس شده باشد. نیروهای امدادی در حال عزیمت به منطقه هستند.
بازرس نظام مهندسی معدن استان و کارشناس ایمنی و بهداشت کار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازنداران به محل حادثه اعزام شده‌اند.

---------------------

مرگ ۵ کارگر مقنی بر اثر گاز گرفتگی در روستای بردیسان اصفهان

به گزارش ایلنا، شب گذشته؛ حوالی ساعت ۱۹ و ۱۱ دقیقه پنج کارگر مقنی حین کندن چاهی در روستای بردیسان استان اصفهان دچار گاز گرفتگی شده و جان خود را از دست دادند. به گفته عباس عابدی(سخنگوی مرکز اورژانس استان اصفهان)، گروه امداد و نجات برای انتقال اجساد از درون چاه به محل حادثه اعزام شدند و پس از انتقال اجساد از درون چاه آنهارا به بیمارستان‌های فارابی و چمران منتقل شد.

---------------------

شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۷ سپتامبر ۲۰۱۹

تجمع کارگران رسمی مجتمع کشت و صنعت هفت تپه برای پیگیری مطالبات صنفی

برخی منابع کارگری در شوش به خبرنگار ایلنا گفتند: روز پنجشنبه و امروز شنبه (۱۴ و۱۶ شهریور ماه )تعدادی از کارگران رسمی مجتمع کشت و صنعت هفت تپه مقابل ساختمان مدیریت این مجتمع برای وصول مطالبات صنفی خود دست به اعتراض صنفی می زنند.
یکی از کارگران معترض با بیان اینکه تعداد کارگران رسمی شاغل در بخش صنعت و کشاورزی این مجتمع تا ۴۰۰ نفر برآورد می‌شود، در ادامه افزود: کارگران رسمی مجتمع هفت تپه دست‌کم ۲ ماه(تیر ومرداد ماه ) مزد معوقه طلب دارند. بخشی از اعتراض کارگران رسمی نیز ناشی از امضاء نکردن احکام شغلی کارگران از سوی کارفرماست. در عین حال کارگران رسمی دوماه دیرکرد مابه التفاوت معوقات طرح طبقه‌بندی مشاغل سال ۹۳ خود را دریافت نکرده‌اند.
طبق اظهارات یکی از کارگران؛ هنگام اجرای طرح طبقه بندی مشاغل قانون کار به هر یک از کارگران گروه شغلی مشخصی و به صورت عددی تعلق می گیرد. در حال حاضر کارفرمای هفت تپه علیرغم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل چندین سال است از درج عناوین و گروه بندی شغلی کارگران رسمی خوداری می‌کند.
او همچنین گفت: دلیل دیگر اعتراض کارگران رسمی این واحد تولیدی، مربوط به پرداخت دو ماه معوقات مربوط به مابه التفاوت طرح طبقه‌بندی مشاغل سال ۹۳کارگران رسمی است که اخیرا کارفرما قصد پرداخت آن را بر مبنای محاسبات سال ۹۳ دارد که باید به روز پرداخت شود.
این کارگر با اشاره به تجمع روز پنجشنبه افزود: این تجمع نتیجه‌ای جز معلق شدن وضعیت شغلی یکی از کارگران رسمی و بدحال شدن یکی دیگر از کارگران قدیمی شرکت نداشت.

---------------------

احکام اسماعیل بخشی و محمد خنیفر صادر شد

به گزارش خبرنگار ایلنا، روز گذشته (شانزدهم شهریور ماه) برای دو نفر از کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه و همچنین باقی متهمان این پرونده، احکامی از سوی شعبه ۲۸دادگاه انقلاب تهران صادر شد.
براین اساس، اسماعیل بخشی به ۱۴ سال حبس تعزیری که مدت قابل اجرای آن ۷سال است و محمد خنیفر نیز به ۶ سال حبس تعزیری (قابل اجرا ۵ سال) محکوم شدند. باقی متهمان این پرونده نیز به غالباً به حبس ۱۸ ساله که ۷ سال آن قابل اجراست، محکوم
این احکام، بدوی است و امکان تجدیدنظرخواهی وجود دارد. در عین حال، پرونده علی نجاتی (کارگر بازنشسته مجتمع نیشکر هفت تپه) همچنان مفتوح است.

---------------------

کارگران هپکو اراک خواستار تعیین تکلیف سهامداری شرکت شدند

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعی از کارگران هپکوی اراک عصر امروز (۱۶ شهریور) بعد از اتمام ساعت کاری در حیاط شرکت با در دست داشتن پلاکاردی خواسته خود مبنی بر تعیین تکلیف سهامداری را از رئیس جمهوری مطرح کردند.
روی این پلاکارد نوشته شده است: ما کارگران هپکو با صدای بلند فریاد می‌زنیم، خواسته اصلی ما تعیین تکلیف سهامداری و مالکیتی شرکت هپکو بعد از ۵ سال بلاتکلیفی می‌باشد، نه انتصاب یک مدیر جدید.
یکی از کارگران در این‌باره می‌گوید: با انتخاب مدیرعامل جدید، پرسنل همچنان خواسته اولیه خود را دارند چون می‌دانند جابه‌جایی مدیرعامل مانند مُسکنی است که برای بیمار نسخه می‌دهند اما درمانی صورت نگرفته است.
این درحالی است که ظهر امروز رئیس دفتر ریاست‌جمهوری از دستور حسن روحانی مبنی بر انتخاب مدیرعامل هلدینگ هپکو خبر داد و چندی بعد ابوالفضل روغنی در اطلاعیه سازمان خصوصی‌سازی به عنوان مدیرعامل هلدینگ هپکو منصوب شد.

---------------------

دلیل احضار کارگران فولاد اهواز مشخص شد

به گزارش ایلنا، رئیس دادگستری خوزستان در واکنش به اخباری مبنی بر احضار تعدادی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز به مراجع قضایی این استان توضیحاتی ارائه کرده و گفت: درباره این افراد قرار منع تعقیب صادر شده و صرفا دعوت از آنها برای حضور در دادگستری به منظور ابلاغ رأی منع تعقیب و اطلاع از رأی صادر شده درباره آنان با موضوع قرار منع تعقیب است. وی خاطرنشان کرد: تمام مطالب منتشره در فضای مجازی در این مورد به شدت تکذیب می‌شود.

---------------------

ریزش معدن در حوالی دامغان/ مرگ پیمانکار بر اثر شدت جراحات

به گزارش ایلنا، در این حادثه پیمانکار معدن که از اهالی کلاته رودبار بود بر اثر شدت جراحت جان خود را از دست داد. همچنین یکی دیگر از افراد نیز در این حادثه مجروح شدکه بلافاصله به بیمارستان ولایت دامغان منتقل شد.
گفتنی است، معدن ریزچال نمکه کلاته در ۶۵ کیلومتری شمال دامغان قرار دارد. علت دقیق حادثه در دست بررسی است.

---------------------

سقوط کارگر جوشکاری از طبقه ششم در مشکین دشت

به گزارش ایلنا، یک کارگر ساختمانی حین جوشکاری از طبقه ششم یک ساختمان در مشکین دشت شهرستان فردیس سقوط کرد و جان خود را از دست داد. این حادثه عصر جمعه در بلوار دکتر حسابی مشکین دشت رخ داد که موجب سقوط یک کارگر ۴۰ ساله از طبقه ششم ساختمان شد.

---------------------

پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۵ سپتامبر ۲۰۱۹

تجمع کارگران شرکت کنتورسازی قزوین مقابل دانشگاه بین المللی امام خمینی

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، کارگران شرکت کنتورسازی شهرستان البرز همزمان با حضور وزیر کشور برای شرکت در مراسم تکریم استاندار قزوین و معارفه استاندار جدید مقابل دانشگاه بین المللی امام خمینی«ره» تجمع کردند.
کارگران خواستار پیگیری مجدانه مسئولان استان قزوین در خصوص تحقق مطالبات خود اعم از حقوق معوقه و سنوات هستند. شرکت کنتورسازی قدیمی‌ترین شرکت سازنده کنتورهای برق در کشور است و کارگران این شرکت به دلیل مدیریت نادرست این مجموعه با مشکل مواجه شده‌اند.

---------------------

نامه کارکنان دفاتر تعاونی‌های سهام عدالت کشور به رئیس قوه قضائیه/ مطالباتمان را پیگیری کنید

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعی از کارکنان دفاتر تعاونی های سهام عدالت کشور طی نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی (رئیس قوه قضاییه) ضمن انتقاد از بلاتکلیفی در وضعیت شغلی خود پیگیری مطالبات خود را از قوه قضائیه خوستار شدند.
از قرارمعلوم این نامه عصر دیروز چهارشنبه (۱۳ شهریور ماه) پس از اجتماع دو روزگذشته شماری ازکارکنان شاغل در دفاتر تعاونی‌های سهام عدالت کشور مقابل ساختمان وزارت کار و مجلس به حوزه ریاست معاونت اجرایی قوه قضائیه داده شده است.
در بخش از نامه جمعی از کارکنان شرکت‌های تعاونی سهام عدالت کشور خطاب به حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی آمده است: با عنایت به ابلاغ سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی در سال ۱۳۸۴ و پاسخ مقام معظم رهبری به نامه رئیس جمهور محترم وقت پیرامون صدور مجوز واگذاری درصدی از سهام بنگاه‌های صدر اصل (۴۴) قانون اساسی به ۶ دهک پایین درآمدی جامعه در سال ۱۳۸۵ تحت عنوان «توزیع سهام عدالت» به شرط تشکیل شرکتهای تعاونی شهرستانی ، توزیع سهام عدالت در طول سال‌های گذشته با تشکیل حدود ۳۴۲ شرکت تعاونی شهرستانی سهام عدالت که از اقشار تحصیلکرده دهک اول یعنی خانوارهای بهزیستی ،کمیته امداد و ایثارگران بودن ثبت و فعالیت خود را آغاز نمودند، و ثبت نام از مشمولین را در دستور کار خود قرار دادند. در سال‌های اول فعالیت این شرکت‌های تعاونی جهت تامین هزینه‌های خود از قبیل حقوق و دستمزد، مالیات و بیمه کارکنان مبالغی از طریق شرکت کارگزاری سهام عدالت جهت دستمزد و هزینه‌های جاری تعاونی‌های شهرستانی سهام عدالت واریز می‌شد و پس از منحل شدن آن توسط سازمان خصوصی‌سازی، به شرکت‌های تعاونی مذکور هیچگونه بودجه‌ای پرداخت نشد . از سال ۱۳۹۲ به بعد کارشکنی‌های مدیران و هیئت عامل سازمان خصوصی‌سازی شروع شد و با فریب و نیرنگ و عدم پرداخت بودجه به شرکت‌های تعاونی سعی در ناامید کردن کارکنان این مجموعه جهت ادامه فعالیت خود نمود.
در بخش دیگری از این نامه آمده است: اما با همت جمعی از این کارکنان و انجام تجمعات و اعتراضات و شکایات و مکاتبه‌های فراوان ، طی دو تصویب نامه هیئت وزیران مجبور به اختصاص مبالغ ۳۷ میلیارد تومان بابت جبران خدمات سال‌های ۹۲ و ۹۳ همچنین مبلغ ۲۵ میلیارد تومان بابت جبران خدمات سال‌های ۹۴ و ۹۵ و ۹۶ این کارگران شدند. الغرض هدف از تقدیم این مرقومه جلب توجه حضرتعالی به ظلم روا شده نسبت به کارکنان سهام عدالت و تظلم‌خواهی از آن مقام عالی می‌باشد.
در بخش پاپانی این نامه هم آمده است: امروز ما کارکنان سهام عدالت که سالهاست جوانی و زندگی خود را وقف رتق و فتق و پیگیری مشکلات مردم در ساختار سهام عدالت نموده ایم و برای عزت نظام اسلامی و تحقق عدالت اجتماعی از هیچ تلاشی دریغ نکرده ایم ، خود در باتلاق مشکلات و معضلات بی عدالتی، در اوج عُسر و حرج شرمسار خانواده گشته، سرگردان و حیران راه پس و پیش نداریم و از عدالت محروم و مظلوم شده ایم. اکنون اگر به شما پناه آورده‌ایم، اگر می‌خواهیم صدایمان را بشنوید، اگر می‌خواهیم یاری مان کنید، همه برآمده از امیدی است که پس از خدا، به جنابعالی، بعنوان رییس قوه قضائیه و متصل به مقام عظمای ولایت داریم . امید است با حسن نظر و همکاری و مجاهدت حضرتعالی شاهد جلوگیری از بیکار شدن و رفع مظلومیت کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت و سربلندی قوه محترم قضائیه در برقراری عدالت اسلامی باشیم.

---------------------

چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۴ سپتامبر ۲۰۱۹

تجمع کارگران شرکت کنتورسازی قزوین به چهارمین روز رسید

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، کارگران شرکت کنتورسازی شهرستان البرز استان قزوین از روز شنبه نهم شهریور تا به امروز مقابل استانداری قزوین تجمع کرده‌اند و خواستار پیگیری مطالبات خود اعم از حقوق معوقه حدود 30 ماهه و سنوات خود از مسئولان هستند.
در حال حاضر مدیرعامل شرکت کنتورسازی در زندان به سر می‌برد و سوء مدیریت موجب شده حقوق کارگران پرداخت نشود و همچنان پیگیر مطالبات خود از طریق تجمع مقابل استانداری قزوین باشند.

---------------------

تجمع کارکنان سهام عدالت در مقابل مجلس

به گزارش خبرنگار ایلنا، بامداد روز گذشته (۱۲ شهریور ماه) گروهی از کارکنان تعاونی سهام عدالت به نمایندگی از جمعیت هزار و پانصد نفری کارکنان دفاتر سهام عدالت در کشور با سفر به پایتخت در اعتراض به معوقات مزدی و امنیت شغلی در مقابل ساختمان وزارت کار تجمع کرده بودند.
صبح امروز نیز این کارگران به همراه جمع دیگری از همکاران خود که از بامداد به جمع آنان پیوسته‌اند در مقابل ساختمان مجلس دست به تجمع زدند.
یکی از این کارکنان معترض به ایلنا گفت: حدود ۱۵۰۰ نفر هستیم که پس از ۱۳سال فعالیت در دفاتر شرکت‌های تعاونی سهام عدالت، هنوز وضعیت شغلی‌مان مشخص نیست.
به گفته وی، اصلی‌ترین خواسته کارکنان معترض سهام عدالت توجه به امنیت شغلی آنها در لایحه آزادسازی سهام عدالت است که قرار است به زودی در صحن علنی مجلس مطرح و برای تصویب به رای گذاشته شود.
در لایحه مذکور به امنیت شغلی کارکنان سهام عدالت که حدود ۱۳ سال است در مجموعه شرکت‌های سهام عدالت شهرستانی سابقه کار بیمه‌ای داشته و عمر مفید خود را در شرکت‌های مذکور سپری کرده‌اند، هیچ‌گونه توجهی نشده است.
به ادعای این کارگران؛ عدم توجه مجلس به امنیت شغلی کارکنان تعاونی‌های شهرستانی سهام عدالت در سطح کشور که زحمات این کارکنان، سهام عدالت را به ثمر رسانیده است، عامل تجمع امروز کارکنان سهام عدالت مقابل مجلس شده است.
گفتنی است حدود هزار و پانصد نفر از کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت کشور که همگی از جانبازان یا خانواده‌های شهدای جنگ تحمیلی هستند با ۱۲ سال سابقه کار از سال ۹۳ همزمان با الکترونیکی شدن ثبت نام مشمولان سهام عدالت با دست کم ۱۸ ماه مزد معوقه بلاتکلیف بوده و وضعیت شغلی مشخصی ندارند.

---------------------

کارگران پیمانی شهرداری شاهین شهر خواستار حذف پیمانکاران شدند

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران شهرداری شاهین شهر در تماس با ایلنا با اشاره به اینکه به صورت پیمانی در یک شرکت پیمانکاری به کار خدماتی مشغول هستیم، گفتند: می‌خواهیم وضعیت استخدامی ما به قرارداد مستقیم تبدیل شود.
این کارگران که تعدادشان حدود ۲۰۹ نفر است، روز گذشته (۱۲ شهریور ماه ) مقابل ساختمان شهرداری دست به تجمع صنفی زدند. آنها مدعی‌اند که در نتیجه حضور پیمانکار شاهد کاهش مطالباتشان هستند و این موضوع آنها را در شرایط بد مالی قرار داده است.
کارگران پیمانی شهرداری شاهین شهر مدعی‌ هستند که حقوق دریافتی آنان کفاف زندگی‌شان را نمی‌دهد و در این بین شرکت واسطه‌ای که هیچ نقشی در خدمات شهری ندارد؛ به واسطه کار آنان؛ به سودهای کلانی دست پیدا کرده‌ است.
به گفته آنان، کارگرانی که توسط شرکت‌های واسطه نیروی انسانی در شهرداری شاهین شهر مشغول به کار هستند، ثبات شغلی ندارند و هر لحظه امکان بیکاری آنها وجود دارد. آنها در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه پیش از این وضعیت شغلی خوبی داشتیم و همه حقوق و مزایای ما طبق قانون کار پرداخت می‌شد، مدعی شدند: قبل از برگزاری مناقصه و واگذاری واحد خدمات شهری به پیمانکار مربوطه مسئولان شهری به کارگران اطمینان دادند پیمانکار حق اخراج هیچ کارگری را ندارد در عین حال کارگران خدماتی همانند گذشته از حقوق مزایای قانونی بهرمند خواهند شد.

اداره کار حامی حقوق کارگران و مجری قانون است

کریم علینقی (رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شاهین‌شهر) درخصوص مشکلات کارگران خدماتی شهرداری شاهین شهر که روز گذشته در نشست شورای شیشه‌ای برگزار شد، گفت: پیمانکاران موظف به اجرای قوانین کار در قبال کارگران هستند و در این مورد پیمانکار مربوطه طبق آئین‌نامه مصوب، موظف به اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل نظام هماهنگ شهرداری‌ها و افزایش حقوق کارگران است.
به گفته وی، اعمال نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل آئین‌نامه شهرداری‌ها به معنای تخطی و قانون‌شکنی است. طبق اظهارات رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان شاهین‌شهر، کارگران برای احیای حقوق خود در صورت تعدیل نیرو یا تضییع حقوقشان می‌توانند به اداره کار مراجعه کنند.

---------------------

شاپور احسانی راد آزاد شد

به گزارش خبرنگار ایلنا، عصر روز گذشته، شاپور احسانی راد (فعال کارگری و بازنشسته پروفیل نورد ساوه) با قرار کفالت آزاد شد. وی هفتم مرداد ماه در محل کارش بازداشت شده بود.

---------------------

واژگونی تراکتور باعث مرگ راننده شد

به گزارش ایلنا، عصر روز گذشته، یک راننده تراکتور حین کار در بخش کوهین شهرستان قزوین بر اثر واژگونی تراکتور جان باخت. بنا به گزارش نصراله بیگلری (رئیس پلیس راه استان قزوین ) کارشناسان علت مرگ این راننده تراکتور را عدم کنترل تراکتور عنوان کردند.

---------------------

سقوط یک کارگر ساختمانی از طبقه هفتم در قزوین

به گزارش ایلنا، امروز (۱۳ شهریور) یک کارگر ساختمانی در قزوین، در هنگام کار در یک پروژه از طبقه هفتم سقوط کرد. این کارگر جوان در خیابان ملاصدرای قزوین در یک پروژه ساختمانی مشغول به کار بود که از طبقه هفتم به طبقه ششم سقوط کرد و دچار مصدومیت شد. این کارگر که از چند ناحیه دچار آسیب و شکستگی شده، بلافاصله به بیمارستان اعزام شد.

---------------------

سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۳ سپتامبر ۲۰۱۹

اعتراض کارگران آذراب در میدان شهدای اراک

اداره کار: به زودی وضعیت مدیریت شرکت را مشخص می‌کنیم

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران شرکت آذر آب اراک با جمع شدن در میدان شهدای این شهر (باغ ملی)، خواستار دریافت مطالبات صنفی‌شان شدند.
از قرار معلوم، کارگران این واحد تولیدی، دستمزد ماه‌های تیر و مرداد را دریافت نکرده‌اند و بخشی از دستمزد خرداد را نیز طلب دارند.
کارگران می‌گویند: بلاتکلیفی وضعیت کارخانه مهم‌ترین مشکل ما کارگران است. ما از مسئولان انتظار داریم وضعیت تولید و کارخانه را روشن کنند.
محمد تقی آبایی (مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی) با اشاره به اینکه کارگران آذراب امروز (12 شهریور) یک تجمع اعتراضی خارج از شرکت برگزار کردند، گفت: تعیین تکلیف وضعیت مدیریت و مالکیت شرکت و دو ماه حقوق معوقه دلیل اعتراض کارگران است.
وی افزود: روز گذشته در تهران جلسه‌ای با حضور مسئولان برگزار شد که در این جلسه قرار شد تا بانک کشاورزی به عنوان سهامدار عمده آذراب طی 48 ساعت وضعیت مدیریت شرکت را مشخص کند. متاسفانه مشارکت بانک کشاورزی در بحث هیئت مدیره آذراب بسیار ضعیف است. اکنون مدیرعامل شرکت استعفا داده است.
آبایی تصریح کرد: روز گذشته مشخص شد که کارخانه به مپنا یا شرکتی مشابه واگذار شود. آذراب خوشبختانه با مشکل کمبود سفارش مواجه نیست بلکه مشکل اصلی این واحد تولیدی، مشخص نبودن تکلیف مدیریت است.

---------------------

تجمع کارکنان سهام عدالت مقابل ساختمان وزارت کار

به گزارش خبرنگار ایلنا، شماری از کارکنان دفاتر سهام عدالت، امروز ‌سه شنبه (۱۲ شهریور ماه) مقابل ساختمان وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی واقع در خیابان آزادی حضور یافتند. این گروه از کارگران که از استان‌ها و شهرستان‌های مختلف برای پیگیری وضعیت شغلی خود عازم تهران شده‌اند، می‌گویند: پس از ۱۳سال فعالیت در۳۵۳ دفاتر شرکت‌های تعاونی سهام عدالت در اقصی نقاط کشور، هنوز وضعیت شغلی‌مان مشخص نیست. در عین حال مطالبات مزدی ما از سال ۹۷ ومطالبات بیمه‌ای ما از سال ۹۴ به تاخیر افتاده است.
یکی از افراد حاضر در تجمع گفت: اصلی‌ترین خواسته کارکنان سهام عدالت در اجتماع امروز، توجه به امنیت شغلی آنها در لایحه آزادسازی سهام عدالت است که قرار است به زودی در صحن علنی مجلس مطرح و برای تصویب به رای گذاشته شود.
طبق ادعای وی، در لایحه مذکور به امنیت شغلی کارکنان سهام عدالت که بیش از ۱۳ سال است در مجموعه شرکت‌های سهام عدالت شهرستانی سابقه کار بیمه‌ای داشته و عمر مفید خود را در شرکت‌های مذکور سپری کرده‌اند، هیچ‌گونه توجهی نشده است.
او در تشریح جزئیات مشکلاتشان افزود: متاسفانه در چند سال گذشته سازمان خصوصی‌سازی به طرق مختلف غیرقانونی سعی در حذف دفاتر تعاونی‌ها داشته و خود که یک نهاد دولتی است، مالکیت و مدیریت سهام عدالت را به دست گرفته و سهام عدالت را از جایگاه واقعی خود که می‌بایست طبق فرمان ۸ ماده‌ای مقام معظم رهبری پیش رود، دور کرده است. در عین حال متاسفانه مجلس و به خصوص کمیسیون نظارت بر سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی نیز تاکنون نتوانسته یا شاید نخواسته است مانع خصولتی‌بازی سازمان خصوصی‌سازی شود. این درحالی‌ست که ظاهرا مجلس نیز به فرمان ۸ ماده‌ای مقام معظم رهبری بی‌توجه است و این بی‌توجهی به مالکیت و مدیریت مردم در اداره سهام عدالت خود لطمه شدیدی وارد می‌کند.
وی با بیان اینکه ما کارکنان دفاتر سهام عدالت خواهان مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه و تامین امنیت خود هستیم، گفت: در تجمع امروز کارکنان سهام عدالت تعدادی از مسئولان پایین دستی وزارت کار در جمع اعتراضی کارکنان معترض سهام عدالت حاضر شدند اما معترضان خواستار ملاقات حضوری با معاونت امور تعاون وزارت کار هستند.
او در خاتمه گفت: کارکنان سهام عدالت کشور تقریبا همگی از مددجویان تحصیلکرده نهادهای حمایتی بهزیستی و کمیته امداد امام(ره) و از اقشار ضعیف جامعه‌اند.

---------------------

مرگ کارگر کارگاه سنگ شویی لباس بر اثر سقوط در چاه آب

به گزارش ایلنا، روز گذشته یک کارگر ۲۲ ساله به علت سقوط به درون چاه آب در کارگاه سنگ شویی لباس ،واقع در جاده امین آباد تهران ، خیابان مدرس جان خود را از دست داد. از قرار معلوم، کارگر ۲۲ساله که برای برداشت ابزار کار وارد چاه ۳۰ متری شده بود به دلایل نامعلومی محبوس شده و جان باخته است.
به گفته سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران، گروه امداد و نجات برای انتقال اجساد از درون چاه به محل حادثه اعزام شدند و کارگر جان باخته را به خارج از چاه منتقل کردند.

---------------------

مهلت یک هفته‌ای سازمان خصوصی‌سازی در خصوص مشکلات سهامداری هپکو

رضا رحمانی (وزیر صنعت، معدن و تجارت) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به اینکه مسئولیت تعیین تکلیف شرکت هپکو به عهده سازمان خصوصی‌سازی است و وزارت صنعت، معدن و تجارت در این حوزه نقش خاصی ندارد، اظهار داشت: یکی مباحث جلسه روز پنجشنبه گذشته در اراک در همین رابطه بود که تصمیمات خوبی نیز گرفته شد. بنا شد تا سازمان خصوصی‌سازی ظرف یک هفته تعیین تکلیف وضعیت سهامداری و مدیریت این کارخانه را به انجام برساند تا در مورد واگذاری مجدد آن اقداماتی صورت بگیرد.
او با بیان اینکه هپکو پیشتر به فردی واگذار شده که اهلیت کافی را نداشته است، گفت: در خصوص اینکه این شرکت ذیل سازمان گسترش و نوسازی صنایع بیاید، سازمان خصوصی‌سازی باید تصمیم بگیرد. ما نیز پیگیر مسائل هپکو خواهیم بود.

---------------------

تکلیف سهامداران را مشخص کنند/ تابستان را با یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان گذراندیم

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعی از کارگران هپکوی اراک نسبت به تصمیمات اخیر در خصوص این شرکت و عدم تعیین تکلیف وضعیت سهامداری آن انتقاداتی مطرح کرده و خواستار حل ریشه‌ای مشکلات هپکو شدند.
اخیراً در نشست مجمع نمایندگان و استاندار مرکزی با وزیر صنعت، معدن و تجارت، سرپرست سازمان خصوصی سازی، رئیس سازمان گسترش و صنایع ایران، مدیران عامل بانک ملی و کشاورزی، مدیران مپنا، مدیر قرارگاه خاتم الانبیا، معاونان وزارت اقتصاد، نیرو و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس کل دادگستری استان مقرر شده است که مدیرهلدینگ هپکو بر اساس وکالت نامه ای که مالک کنونی این شرکت به سازمان خصوصی سازی داده است تا ۴۸ ساعت آینده تعیین و مستقر شود و ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات برای پرداخت حقوق معوق کارگران و خرید مواد اولیه تولید به شرکت هپکو اراک پرداخت می‌شود. همچنین باقی مانده تسهیلات ۹۰۰ میلیارد ریالی شرکت هپکو اراک به مرور توسط بانک ملی ایران پرداخت شود.
به گفته آنان؛ مشکل اصلی هپکو وضعیت نامشخص سهامداری این شرکت است که هنوز تعیین تکلیفی بابت آن صورت نگرفته است؛ تعیین مدیرهلدینگ و در نتیجه انتخاب هیئت مدیره پاسخ به مشکلات اصلی هپکوی اراک نیست. خواسته کارگران همواره تعیین وضعیت سهامداری هپکو و بازگشت آن به دولت بوده است.
کارگران هپکوی اراک می‌گویند: تخصیص ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات به این شرکت آن هم در حالی که حدود ۱۲ میلیارد تومان از آن بابت پرداخت دستمزد پرسنل شرکت می‌رود، اگرچه مثبت است اما نمی‌تواند حل ریشه‌ای مسئله باشد. احتمال دارد یک سال دیگر دوباره هپکو به همین وضعیت کنونی دچار خواهد شد. چنانکه اواخر سال ۹۶ و اوایل سال ۹۷ راهکارهای کوتاه‌مدت ارائه شد و مشکلات با شدت بیشتر بازگشت.
طبق اظهارات جمعی از کارگران؛ کارگران در تابستان امسال فقط دستمزد یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی دریافت کردند که آن هم طی دو پرداخت صورت گرفت.
آنان می‌گویند: وقتی طبق اظهار شورای عالی کار سبد معیشت خانوار از مرز ۷ میلیون تومان نیز گذشته است، کارگران با این مقدار پول چطور باید نیازهای خانواده را تامین کنند. آنان تاکید کردند: ما خودمان بابت خاموش شدن چراغ هپکو و معوقات مزدی شاکی هستیم و از اینکه مدام به جای راهکار از سوی مسئولان، مسکن تزریق شد، خسته شده‌ایم.

---------------------

مرگ راننده جرثقیل در بوکان

به گزارش ایلنا، عصر روز گذشته، یک راننده جرثقیل حین کاردرساختمانی در شهرستان بوکان به علت نقص فنی و برخورد جک جرثقیل با وی، مصدوم شد.
این راننده به علت شدت ضربه، در دم جان باخت. نیروهای اورژانس هنگامی که به محل حادثه رسیدند، با جسد بیجان او روبرو شدند.

---------------------

دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۲ سپتامبر ۲۰۱۹

کارگران شهرداری اردستان ۳ ماه مزد طلبکارند

به گزارش ایلنا، «داوود احمدی» عصر روز گذشته (یکشنبه ۹ شهریور ماه) در نشستی با خبرنگاران با بیان اینکه شهرداری اردستان دچار کمبود منابع مالی است و نبود درآمد کافی و وجود مطالبات موجب شده تا شهرداری نتواند ۱۲ میلیارد ریال، برابر سه ماه دستمزد کارگران و کارکنان شاغل در مجموعه خود را بپردازد، در ادامه افزود: کارگران علارغم اینکه به دلیل دریافت نکردن سه ماه دستمزد دچار مشکلات معیشتی هستند اما با صبوری و نجابت خود، همچنان در حال انجام خدمات‌رسانی به شهروندان هستند.
به گفته وی؛ شهرداری اردستان ۴۱ میلیارد ریال به نیروی کار خود و پیمانکاران بدهکار است که در تلاش هستیم با تامین منابع مالی بخشی از آن را تا اول مهر سال‌جاری پرداخت کنیم.
او با بیان اینکه شهرداری در مجموع ۳۰ میلیارد ریال عوارض نوسازی طلب دارد که ۷۰ درصد آن مربوط به دستگاه‌های اداری بوده که پیگیر وصول آن هستیم، در ادامه افزود: بیشترین درآمد سال‌جاری شهرداری از محل صدور پروانه ساخت و ساز و جرایم بدست آمده است. در عین حال ۹ میلیارد ریال از محل اعتبارات تملک دارایی‌ها به شهرداری اختصاص داده شده اما هنوز وصول نشده است. وی اضافه کرد: بودجه مصوب امسال شهرداری اردستان ۱۱۰ میلیارد ریال بود که تاکنون ۴۰ درصد آن محقق و از سه میلیارد ریال بودجه فرهنگی نیز ۶۲۰ میلیون ریال هزینه شده است.
احمدی همچنین با اشاره به پیشرفت ۷۰ درصدی طرح ممیزی املاک بیان کرد: تلاش شده تا طرح الکترونیکی کردن امور و حذف کاغذ در شهرداری عملیاتی شود تا مراجعه‌های مردمی کاهش یابد.
وی در ادامه درباره بحث‌های عمرانی شهر اردستان نیز عنوان کرد: کار لکه‌گیری معابر و آسفالت بافت فرسوده اردستان با ۲۰۰ تُن قیر یارانه‌ای آغاز شده است که در نهایت چهار هزار مترمربع آسفالت معابر با تخصیص ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال اعتبار اجرا می‌شود.
سرپرست شهرداری اردستان همچنین با اشاره به نزدیکی آغاز سال تحصیلی جدید گفت: ۲۰ برنامه برای مهرماه تدوین شده است تا چهره شهر برای ورود دانش‌آموزان به مدرسه، زیبا و شاداب باشد.
احمدی در باره راه‌اندازی اتاق پیش‌سرد کشتارگاه مشترک نیز یادآور شد: با توافق صورت گرفته قرار شد تا ۶۰ درصد از سه میلیارد ریال اعتبار موردنیاز این کار را شهرداری اردستان و ۴۰ درصد دیگر را شهرداری زواره تامین کند که امید می‌رود در آینده نزدیک عملیاتی شود.
گفتنی است در روزهای گذشته کارگران مجموعه شهرداری اردستان در اعتراض به معوقات مزدی مقابل ساختمان شهرداری دست به اعتراض صنفی زده بودند.

---------------------

روزگار نامُراد ۴۰ هزار کارگر فصلی در تهران

کار با درد مدامِ ستون فقرات و ماهی ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان حقوق!

به گزارش خبرنگار ایلنا، صورتش آفتاب‌سوخته است؛ مقابلت که می‌نشیند انگار بوی آفتاب و کار می‌دهد؛ بوی داغی و سوزشِ تند پوست زیر اشعات تند و ملال‌آور خورشید؛ آنقدر تیره و گندمگون است که قبل از اینکه زبان به سخن بگشاید، معلوم است که از چه می‌خواهد بگوید؛ از ساعت‌ها ایستادن روی داربست و کار مداوم با دردی تلخ در راسته‌ی ستون فقرات، از ماه‌های طولانی دوری از خانواده و دلتنگیِ همیشگی در خواب و در بیداری و از آن بدتر، از روزهای بیکاری و انتظار مدام در پایتخت.
از کارگران مهاجر است؛ از آنها که از فرط بیکاری و نبودن کار، کوله بر پشت می‌نهند و کوه‌ها و جاده‌ها را پشت سر می‌گذرانند تا به پایتخت و حاشیه‌هایش برسند؛ به تهران، پردیس و دماوند؛ به آن شهرها و مناطقی که سالهاست برج‌ها به زور سرمایه بالا می‌روند؛ به ظاهر به زور سرمایه اما در اصل با قوت بازوی کارگران شهرستانی. از آن کارگرانی که ماه‌ها دور از شهر و دیار خود، زندگی سخت در اتاقک‌های نمور کارگری را تاب می‌آورند و بعضا به مرگ زودرس دچار می‌شوند و کم نیستند اخبار این مرگ‌های اتفاقی و زودرس...
پنجم شهریور ماه سال جاری، احمد درویشی کارگر زحمتکش اهل روستای "اویهنگ" در سنندج و مقیم شهرستان دماوند پس از دو سال دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان درگذشت.
درویشی تنها کارگر فصلی نیست که به این سرنوشت دچار می‌شود؛ بیماری‌های ناشی از سالها کار سخت، فقدان ایمنی و بهداشت کار و حوادث غیرمترقبه جاده‌ای، از مهم‌ترین خطراتی است که در کمین کارگران فصلی است؛ در واقع می‌توان گفت، در دسته‌بندی کارگران برای ایمنی و امید به زندگی، پس از کارگران رسمی، قراردادی‌ها قرار می‌گیرند، بعد از آنها پیمانکاری‌ها و در پایین جدول در بدترین مرتبه، کارگران فصلی هستند.

آمار چه می‌گوید؟

"اینکه چه تعداد از کارگران فصلی در تهران و محدوده‌های آن، فعالیت دارند، به طور دقیق مشخص نیست؛ آمار بسیار پراکنده و ناقص است و جای خالی یک سامانه ثبت اطلاعاتِ کارگران فصلی، به خوبی احساس می‌شود".
۱۹ دی ماه ۹۶، مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به راه‌اندازی سامانه کارگران ساختمانی در سطح مناطق ۲۲ گانه گفت: ۲۸ هزار کارگر فصلی و ساختمانی در شهر تهران فعالیت می‌کنند که از این تعداد اطلاعات ۱۲ هزار کارگر ساختمانی در سامانه شهرداری تهران ثبت شده‌است. اما شش سال و چند ماه پیش از آن، در اردیبهشت سال ۱۳۹۰، معاون سازمان خدمات رفاه و مشارکت‌های مردمی شهر تهران گفت: بر اساس آمارهای موجود تعداد کارگران فصلی تهران حدود ۵۰ هزار نفر برآورد می‌شود.
حال سوال اینجاست که چرا تعداد دقیق کارگران فصلی استان تهران مشخص نیست؛ تعداد آنها که فقط برای کار به صورت فصلی و بیشتر در ماه‌های سردتر سال به تهران می‌آیند و بعد از چند ماه به زادگاه خودشان برمی‌گردند. این فقدان اطلاعات دقیق آماری هنگامی برجسته‌تر می‌شود که بخواهیم مشکلات این کارگران و حمایت‌های لازم را دسته‌بندی و استخراج کنیم؛ برای هر نوع حمایت جامع و کامل از این گروه از کارگران، نیازمند پایگاه‌های اطلاعاتی، دقیق، به‌روز شده و حتی تفکیکی هستیم؛ مثلاً باید بدانیم در سال چه تعداد کارگر فصلی ساختمانی از استان کردستان به تهران می‌آیند؛ متوسط دستمزدشان چقدر است؛ چه تعداد از آنها به صورت دائم یا نیمه‌دائم در تهران سکونت دارند و در نهایت، چند درصدِ آنها، بیمه هستند؟
اکبر شوکت (رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کل کشور) خرداد ماه سال جاری در ارتباط با اطلاعات آماری کارگران فصلی گفت: «۱۵ درصد از کارگران ساختمانی را کارگران فصلی تشکیل می‌دهند، مابقی افرادی هستند که استادکار، کمک استادکار ساختمانی یا کارگران حرفه‌ای هستند که شناخته شده‌اند و سرچهارراه‌ها نمی‌ایستند. حدود ۲۰۰ هزار نفر در سطح کشور را کارگران فصلی تشکیل می‌دهند. از این تعداد حدود یک پنجم در تهران کار می‌کنند یعنی چیزی در حدود ۴۰ هزار نفر در استان تهران مشغول به کار هستند. از این تعداد هم حدود ۸ هزار نفر کارگر ساختمانی توسط مراکز ساماندهی شهرداری در حوزه خدمات اجتماعی ثبت‌نام شده‌اند. این افراد اغلب به کار کشاورزی، دامداری یا صنایعی که از بین رفته‌اند، مشغول به کار بودند و پس از بیکار شدن بر سرچهارراه‌های شهرهای بزرگ در جست‌و‌جوی کار کارگری ساختمان هستند.»
او البته در رابطه با مشکلات این کارگران با بیان اینکه برخی کارگران فصلی بیش از دو سال است که در انتظار بیمه شدن هستند، اضافه کرد: «در ۵ سال اخیر نزدیک به ۲۰۰ درصد تورم داشتیم. در سال ۱۳۹۲ مزد کارگر روزی ۵۰ هزار تومان بود، امسال رقمی بین ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان روزانه به کارگر پرداخت می‌شود. با توجه به اینکه یک کارگر در طول ماه در بهترین حالت ۱۵ روز کار می‌کند، به عبارتی تنها یک میلیون و دویست هزار تومان دریافتی ماهانه او می‌شود که از میزان حداقل حقوق کارگری هم کمتر است. باید فکری کرد و چاره‌ای اندیشید.»

مشکلات چیست؟

روزگار این کارگران فصلیِ مهاجر که ظاهراً تعداد تقریبی‌شان در استان تهران به ۴۰ هزار نفر می‌رسد، نامراد است؛ آن‌چنان نامراد که «مرد»، کارگر فصلی، وقتی مقابلت می‌نشیند، محاسنش ۶۰ ساله، یا نهایتاً ۵۵ ساله نشان می‌دهد اما خودش می‌گوید تازه وارد ۴۲ سالگی شده است؛ او که کار کردن روی داربست و عرق جبین ریختن را از ۱۳ سالگی شروع کرده، در ۴۲ سالگی خود را در پایان راه می‌بیند؛ دردهای متناوب و نفس‌گیر مهره‌های کمر، مشکلات گوارشی متعدد و ناامیدی سترونی نسبت به سال‌های آینده و پیری، او را از پای درآورده است.
میکائیل صدیقی، رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی استان کردستان است. او در ارتباط با زندگی کارگران فصلی کردستانی در پایتخت و مناطق اطراف آن می‌گوید: استان کردستان از جمله استان‌ها با بالاترین تعداد کارگران ساختمانی است اما بخش عظیمی از این کارگران به دلیل نبود کار، راهی غربت می‌شوند تا بتوانند امرار معاش کنند اما آنها آنچنان که باید مورد حمایت مسئولان نیستند.
او تاکید می‌کند: نگاه به جامعه کارگران ساختمانی در کشور به ویژه در استانهای محروم، نگاه حمایتی نیست؛ خیل عظیم مهاجران روستایی که به دلیل نبود کار به شهرهای بزرگ می‌روند و رونق ساخت و ساز را موجب می‌شوند، مورد حمایت نهادهای فرادستی نیستند؛ با این وجود، مهاجرت کارگران فصلی از روستاها به شهرها و از شهرهای کوچک به کلانشهرها و پایتخت، علیرغم پایین بودن دستمزد، عدم ایمنی و نداشتن قرارداد کار، با نرخ بالا تداوم دارد.
صدیقی درباره سرنوشت کارگران فصلی که ساکن شهرهای مرزی هستند، می‌گوید: «کارگران شهرهای مرزی برای کار به کردستان عراق، تهران و تبریز می‌روند؛ البته بیشتر از همه تهران؛ خیلی‌ها در اتاقک‌های کارگری با ۵ یا ده نفر دیگر زندگی می‌کنند و بعضا بعد از چند سال خانواده‌های خود را به محلات حاشیه‌نشین مثل قلعه حسن خان تهران می‌برند؛ در قلعه حسن‌خان، تعداد زیادی کارگران مریوانی با خانواده‌هایشان زندگی می‌کنند اما عموماً زندگی بدی دارند چون کار ساختمانی ماهیتاً فصلی است و ضمانت کار ندارد. خیلی از این کارگران حتی بیمه ندارند؛ در نقاط دیگر استان تهران هم کارگران فصلی زیادی مقیم هستند؛ مثلاً از روستای "اویهنگ: سنندج معمولاً برای کار به دماوند می‌روند و گردو جمع می‌کنند؛ چند صد خانواده کارگری آنجا ساکن هستند.»

محرومیت‌ها کجاست؟

او با بیان اینکه در هر سال بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کارگر ساختمانی در اثر حوادث شغلی جان خود را از دست می‌دهند، اضافه می‌کند: بیشتر این کارگران دور از خانواده و زادگاه، جان خود را از دست می‌دهند. بیشتر کارگران فصلی و مهاجر، بیمه نیستند حتی اگر بیمه داشته باشند، چون فصلی هستند نمی‌توانند با ۶۰ یا حتی ۶۵ سال سن، بازنشست شوند؛ مشکلاتِ کارگران فصلی و دشواری‌های آنها، به خصوص معضل بیمه آنها را نمایندگان مجلس بایستی پیگیری کنند.
آمارِ حداقل ۴۰ هزار نفری کارگران فصلی که فقط در استان تهران مشغول به کار هستند و با ماهی متوسط ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، حاضر به کار کردن هستند، نشان می‌دهد که مولفه‌‌های «اشتغال شایسته» که توصیه شده‌ی سازمان جهانی کار است، در مورد بخش عظیمی از کارگران ساختمانی رعایت نمی‌شود؛ از مهم‌ترین شاخص‌های اشتغال شایسته، دستمزد مکفی برای زندگی، بیمه و خدمات اجتماعی و حق چانه‌زنی جمعی‌ست؛ هیچکدام از اینها را امثال احمد درویشی کارگر زحمتکش اهل روستای "اویهنگ" که دو سال تمام با سرطان دست‌و پنجه نرم کرد، هرگز نداشته‌اند... گزارش: نسرین هزاره مقدم

---------------------

تکرار حوادث معدن سنگ/ مرگ یک کارگر معدن سنگ «پشت بیره» کرمانشاه

یک منبع کارگری با اعلام خبر درگذشت یک کارگر معدن سنگ «پشت بیره» به خبرنگار ایلنا گفت: روز شنبه (نهم شهریور ماه) یکی از کارگران شاغل در معدن سنگ‌های تزئینی «پشت بیره» شهرستان اسلام آباد غرب در استان کرمانشاه حین قواره کردن سنگ دچار حادثه می‌شود و به دلیل شدت جراحات وارده جان باخت.
دوشنبه هفته گذشته (۲۸ مرداد ماه) نیز رها شدن یک تکه سنگ در معدن سنگ «چک زرد» واقع در روستای اسحاق وند علیا شهرستان هرسین استان کرمانشاه سبب کشته شدن یک کارگر شد. دهم مرداد ماه سالجاری نیز بر اثر سقوط سنگ در معدن سنگ «مهاجران» شهرستان بهار استان همدان یک کارگر جان سپرد.

---------------------

انفجار خودرو حامل ۴ کارگر در دیواندره

به گزارش ایلنا، ۴ کارگر یک شرکت راه‌سازی روز گذشته (۱۰ شهریور) در شهرستان دیواندره در حین کار در یک خودرو پاترول دچار آتش‌سوزی شده و به بیمارستان منتقل شدند. خودرو حامل این چهار کارگر به دلیل حمل ۳ کیلوگرام مواد ناریه در گونی منفجر شده است.
مواد ناریه در مسیر انتقال منفجر و پاترول دچار آتش سوزی شده و هر ۴ سرنشین خودرو جهت درمان به بیمارستان انتقال داده شدند.

---------------------

شکایت کارگران روغن نباتی جهان در اداره کار ثبت شد

اداره کار زنجان: خارج از نوبت رسیدگی می‌کنیم

به گزارش خبرنگار ایلنا، ۸۰ کارگر باقی‌مانده کارخانه روغن نباتی جهان که طی یکسال گذشته به دلیل متوقف شدن فعالیت تولیدی کارخانه وضعیت شغلی نامعلومی دارند، روز گذشته (یکشنبه ۱۰ شهریور ماه) با طرح شکایت در اداره کار شهرستان زنجان، پیگیر مطالبات صنفی خود شدند.
این کارگران که بین ۱۰تا ۱۸ سال سابقه کار دارند، یادآور شدند: با گذشت ۶ ماه از سال جدید؛ ما کارگران که ۸۰ نفر هستیم؛ مطالبات مزدی مربوط به سال‌های ۹۳ تا شهریور ۹۸ خود را دریافت نکرده‌ایم. در عین حال موضوع شکایت ما مربوط به مطالبات سال ۹۳ تا ۳۰ مهر ماه ۹۷ می‌شود. البته پیش از این نیز (سال گذشته) در این خصوص به اداره کار طرح شکایت کرده بودیم. همچنین هریک از کارگران بیش از ۳۰ ماه مطالبات بیمه‌ای نیز طلبکارند.
به گفته کارگران، جدا از کارگران شاغل کارخانه روغن نباتی جهان، حدود ۴۰ نفر از کارگرانی که طی سه ماه گذشته به مرور توسط کارفرما تعدیل شده‌اند نیز مطالبات خودرا دریافت نکرده‌اند. این تعداد کارگر نیز با طرح شکایت به اداره کار حکم توقیف اموال کارخانه را گرفته‌اند. طبق ادعای این کارگران، کارگرانی که پس از پیگیری‌های حقوقی سرانجام توانستند حکم توقیف اموال کارخانه را برای دریافت طلب‌شان بگیرند به مرور اجازه ورود به محل کارشان از آنها سلب شد و این کارگران هم‌اکنون بیکار شده‌اند.
آنها گفتند: در این کارخانه بزرگ تولید روغن در حال حاضر ۸۰ کارگر مشغول به کار هستند که با وجود داشتن معوقات مزدی به دلیل متوقف شدن فعالیت خطوط تولیدی کارخانه، کاری برای انجام ندارند. کارگران روغن نباتی جهان افزوند: از آنجا که کارخانه ظرفیت اشتغال حداقل ۳۰۰ کارگر را دارد و برای فروش محصولات تولیدی خود مشکلی ندارد، از مسئولان درخواست داریم برای رفع مشکلات پیش آمده که امنیت شغلی کارگران را به خطر انداخته، چاره‌اندیشی کنند.
در این زمینه علی کریمی (معاون روابط کار مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان) در خصوص پیگیری وضعیت مطالبات کارگران روغن نباتی جهان گفت: در صورتی که کارگران این واحد تولیدی شکایت خود را در اداره کار مطرح کرده‌ باشند به صورت جدی پیگیر مطالبات کارگران به صورت خارج از نوبت هستیم.
به گفته وی، هر ماه بازرسان اداره کار با مراجعه به کارخانه روغن نباتی جهان پیگیر وضعیت این واحد تولیدی و کارگرانش هستند و به خوبی آن را از هر لحاظ حتی ایمنی بهداشت کار رصد می‌کنند. او با بیان اینکه مطالبات کارگر از کارفرما جزو دیون ممتازه است، افزود: کارگرانی که دیروز در اداره کار طرح دعوی کرده‌اند به دنبال دریافت مطالبات معوقه خود هستند.
معاون روابط کار مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان؛ با بیان اینکه پیگیر مشکلات روغن جهان و کارگرانش هستیم، افزود: مشکلات این کارخانه از سال ۹۲ همزمان با خصوصی‌سازی کارخانه آغاز شده و تاکنون ادامه پیدا کرده است.
او گفت: خوشبختانه مواد اولیه کارخانه تامین شده و تنها مشکل آن تامین یکی از قطعات اصلی خطوط تولیدی است که به دلیل تحریم‌های اقتصادی؛ کارفرما در امین این قطعه با مشکل روبرو شده بود اما اخیرا تولیدکنندگان داخلی موفق به ساخت این قطعه شده‌اند، در نتیجه فعالیت کارخانه با نصب این قطعه از سر گرفته خواهد شد.
او درباره معوقات مزدی کارگران روغن نباتی جهان نیز گفت: کارگران کارخانه هرکدام دست‌کم ۵۰ میلیون تومان از کارفرما طلبکارند و این مطالبات شامل دستمزد عقب‌افتاده، بیمه، سنوات، طرح طبقه‌بندی مشاغل و اضافه‌کاری‌های کارگران است.
طبق اظهارات معاون روابط کار مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان؛ کارخانه روغن نباتی جهان یکی از بزرگترین واحدهای تولیدی در استان محسوب می‌شود که نباید خطوط تولیدی آن متوقف و کارگران آن بیکار شوند.

---------------------

یکشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱ سپتامبر ۲۰۱۹

تعلیق اعتراضات کارگران هپکوی اراک با تعیین ضرب‌العجل ۱۰ روزه برای وزارت صمت

به گزارش خبرنگار ایلنا، به گفته این کارگران؛ با تعهد مسئولان وزارت صنعت معدن و تجارت مبنی بر حل مشکلات هپکو و انجام اقدامات اجرایی تا ۱۰ روز آتی، تصمیم گرفتیم که فعلا اعتراضات خود را به حالت تعلیق درآوریم.
اخیراً وزارت صنعت، معدن و تجارت به کارگران متعهد شده که در کوتاه‌ترین زمان ممکن اولین خواسته پرسنل شرکت مبنی بر تعیین تکلیف وضعیت سهامداری هپکو را مشخص کند.
کارگران این واحد تولیدی خواستار تعیین وضعیت سهامداری هپکو و بازگشت آن به بخش دولتی و زیر نظر سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران هستند.
کارگران خواستار احیای هپکو و بازگشت این شرکت به اوج و خروج از بحران بوده و می‌گویند: راهکار احیای هپکو واگذارى آن به سهامدارى دارای اهلیت؛ انتصاب مدیرانى بومى از دل کارخانه که تعصب تولید دارند و استمهال بدهى و بخشودگى جرایم حداقل به مدت ده سال است. این سه وظیفه استاندار، وزیر و رئیس جمهور است. همچنین برخورد با متخلفین و سهامداران فعلى و سابق این کارخانه که اهمال کرده‌اند وظیفه قوه قضاییه است.

---------------------

اعتراض کارگران فاز ۱۲ پارس جنوبی نسبت به عدم اجرای تعهدات پیمانکار قبلی

به گزارش خبرنگار ایلنا، صبح امروز، کارگران فاز ۱۲ پارس جنوبی (پالایشگاه نهم) در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی سال‌های گذشته از سوی پیمانکار پیشین خود، در محوطه پالایشگاه جمع شدند.
این کارگران می‌گویند: عیدی و سنوات سال‌های ۹۶ و ۹۷ و همچنین حق کمپ ما از سوی این پیمانکار پرداخت نشده است؛ این در حالیست که بارها به نهادهای مختلف مراجعه کرده‌ایم و خواستار پرداخت معوقات مزدی خود شدیم.
این کارگران می‌گویند: از کارفرمای مادر و مدیریت پالایشگاه درخواست داریم به موضوع ورود کنند و مطالبات مزدی ما را از پیمانکار بگیرند. فاز ۱۲ پارس جنوبی در شهرستان کنگان واقع شده است.

---------------------

تجمع معلمان حق‌التدریس و خرید خدماتی مقابل مجلس

به گزارش خبرنگار ایلنا، صبح امروز جمعی از معلمان حق‌التدریس و خرید خدمات آموزشی مقابل مجلس شورای اسلامی جمع شدند.
این معلمان که پیش از این نیز بارها به نمایندگان مجلس مراجعه کرده‌اند، خواستار تبدیل وضعیت، استخدام و بهبود سطح معیشت و زندگی خود هستند.
یکی از این معلمان می‌گوید: ما معلمان حق‌التدریس و خرید خدمات آموزشی که سال‌ها سابقه تدریس داریم، معتقدیم که استخدام رسمی در آموزش و پرورش حق ماست؛ مجلس نیز رای به تعیین تکلیف ما داده است؛ امیدواریم هرچه زودتر تبدیل وضعیت شویم.

---------------------

خاتمه اعتراض کارگران «قرق‌بان» بیکار شده شرکت جنگل شفارود

به گزارش خبرنگار ایلنا، روز شنبه (دوم شهریور) ۲۷۰ کارگر بیکار شده قرق‌بان شرکت جنگل شفارود در استان گیلان به اعتراض هفت روزه خود خاتمه دادند.
به گفته یکی از کارگران، کارفرما به اعتراضِ کارگران قرق‌بان شرکت جنگل شفارود توجهی نکرد و مسئولان استانی و شهرستانی نیز جزء وعده‌، حمایت دیگری نکردند.
این کارگران که شمار آنها حدود ۲۷۰ نفر برآورد می‌شود؛ ازجمله نیروهای پرسابقه شاغل در شرکت جنگل شفارود هستند که به صورت مستمر در حفاظت از جنگل‌های مناطق تالش، رضوانشهر و ما سال فعالیت داشته‌اند.
آنها از روز جمعه ۲۵ مرداد ماه تا روز ۲ شهریور ماه در اعتراض به بیکاری زودهنگام در مقابل شرکت جنگل شفارود تجمع کردند تا شاید شغل از دست رفته خود را بازیابند.
به گفته یکی دیگر از کارگران، مهم‌ترین خواسته آنها بازگشت به کار و پرداخت معوقات مزدی ۶ تا ۸ ماهه بود که تا این لحظه محقق نشده است.
به گفته این کارگر، همزمان با تاریخ اتمام قرارداد کاری ۲۷۰ نفر از آنها در شرکت جنگل شفارود، به ۴۰ نفر از کارگران قدیمی شاغل در شرکت به جای بازنشسته شدن پیشنهاد بازخریدی«خرید خدمت» داده شده است.
طبق اظهارات این کارگر، هریک از همکاران بیکار شده دست‌کم ۸ تا ۱۲ میلیون تومان از کارفرما بابت ۶ تا ۸ ماه معوقات مزدی طلب دارند.
این کارگران همچنین مدعی شدند به صورت میانگین سابقه هرکدام از کارگران بیکار شده ۱۵ تا ۲۰ سال است که در زمان اشتغال از قرارداد کار معتبر برخوردار نبوده‌اند.
آنها در ادامه درباره سرنوشت خود و دیگر همکارانشان گفتند: هنوز فرصت دریافت مقرری بیمه بیکاری برای کارگران بیکار شده شرکت جنگل شفارود در اداره کار شهرستان به دلیل بدهی‌های بیمه‌ای کارفرما فراهم نشده و همین مسئله آنها را در موقعیت سخت بدمالی قرار خواهد داد.
وی با بیان اینکه با ۵ سر عائله دچار مشکلات زیادی هستم، افزود: از مجموع سه فرزندانم یکی دانش‌آموز، دیگری پیش‌دانشگاهی و فرزند بزرگم دانشجو است. حال نمی‌دانم جدا از مخارج تحصیلی برای تامین مایحتاج روزانه آنها چه باید بکنم.
به گفته این کارگر، بی‌توجهی مسئولان و ادارات کار به ویژه مسئولان اداره منابع طبیعی به وضعیت کارگران قرق‌بان که سال‌ها در جنگل‌های گیلان مسئولیت حفاظت از جنگل را برعهده داشته‌اند و کارگران شاغل در بخش‌های دیگر شرکت جنگل شفارود که مشکلات صنفی متعددی دارند، باعث ناامیدی کارگران شده است.

---------------------

کارگران کنتورسازی ایران به استانداری مراجعه کردند/ چرا تولید در کارخانه آغاز نمی‌شود؟

به گزارش خبرنگار ایلنا، گروهی از کارگران کارخانه کنتورسازی ایران واقع در شهرصنعتی قزوین با مراجعه به استانداری به ادامه بلاتکلیفی خود اعتراض کردند.
یکی از کارگران با بیان اینکه از اول مرداد ماه سال جاری بعد از ممنوعیت ورود حدود ۲۰۰ کارگر کارخانه کنتورسازی ایران به کارخانه؛ علارغم اینکه دادستان قزوین مجوز ورود دوباره کارگران به کارخانه را صادر کرد؛ اما همچنان بلاتکلیفیم، افزود: دادستان قزوین بعد از چند روز که کارفرما برای ورود کارگران به محل کارشان ایجاد کرده بود، درهای کارخانه را به روی کارگران باز کرد.
او با بیان اینکه کارگران در مرحله نخست به دنبال از سر گیری فعالیت کارخانه هستند، در ادامه افزود: شرایط تولیدی در کارخانه کنتورسازی فراهم است و از اینکه چرا هیچ تولیدی در کارخانه آغاز نمی‌شود و چرا کارفرما سعی در تعطیلی کارخانه دارد، باخبر نیستیم.
طبق اظهارات یکی دیگر از کارگران، در کارخانه کنتورسازی ایران حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ کارگر کار می‌کردند اما طی دو تا سه سال گذشته تعداد کارگران به حدود ۲۰۰ کارگر کاهش یافته است.
این کارگر با بیان اینکه بخش اصلی مشکلاتمان مربوط به پرداخت مطالبات مزدی و بیمه‌ای می‌شود، افزود: از سال ۹۵ تاکنون حدود ۲۵ ماه مزد معوقه از کارفرما طلبکاریم و پرداخت حق بیمه‌هایمان با مشکل جدی مواجه است.
طبق ادعای این کارگر کنتورسازی، آنها بارها برای مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات خود به مسئولان مراجعه کرده‌اند اما تاکنون نتیجه‌ای نگرفته‌اند.

---------------------

مردم شهرستان ایوان: معدن سیاهگل را نفروشید

مدیرکل صنعت و معدن استان: واگذاری مشکل‌دار است

به گزارش خبرنگار ایلنا، روز گذشته، مردم شهرستان ایوان که معمولاً از راه کشاورزی و بعضاً جاذبه‌های طبیعی و گردشگری ارتزاق می‌کنند، با مراجعه به استانداری استان ایلام، خواستار لغو واگذاری معدن سیاهگل شدند.
اهالی می‌گویند: واگذاری این معدن، منجر به عملیات بهره‌برداری از آن می‌شود و این بهره‌برداری، به زیست‌بوم محلی و کشاورزی آسیب می‌زند.
آنها می‌گویند: علیرغم پیگیری‌های مستمر و مراجعات مکرر به دستگاه‌های مختلف، تاکنون نتیجه ملموسی برای جلوگیری از استمرار تخریب توسط بهره‌بردار معدن و تعطیلی آن حاصل نشده است.
این در حالی‌ست که مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان ایلام اعلام کرده است: واگذاری این معدن در سالهای پیش اتفاق افتاده و دارای مشکلات اساسی است. قبلا نیز طی نامه‌ای به منظور تعطیلی این معدن؛ موضوع را به وزارتخانه منعکس نموده‌ایم. پیرو نامه قبلی مکاتباتی داشته‌ایم اما متاسفانه تاکنون به نتیجه نرسیده‌ایم؛ این معدن، به دلیل مشکلاتی که دارد،استمرار فعالیت آن به صلاح نیست و بایستی تعطیل شود.

---------------------

سقوط از ارتفاع ۱۲ متری/ مرگ کارگر ساختمانی در شهرک راه آهن

به گزارش ایلنا، این حادثه روز گذشته در حالی اتفاق افتاد که یکی از کارگران ساختمانی در بلوار گلهای شهرک راه آهن تهران به دلیل رعایت نکردن ایمنی کار از ارتفاع یک ساختمان در حال ساخت سقوط کرد که سبب مرگ وی شد.
از قرار معلوم جان باخته مردی ۲۰ ساله واز تبعه کشور افغانستان بوده که وقتی از ارتفاع ۱۲ متری به پایین و در حیاط خانه‌ای که در مجاورت این ساختمان در حال ساخت قرار داشت سقوط کرد با توجه به اینکه در زیر حیاط ساختمان استخر وجود داشته، بر اثر شدت ضربه کف حیاط شکافته شده واین کارگر دردرون آن می افتد.
گفته می شود این کارگر از ناحیه سر و کمر دچار جراحت شدید شده بود در عین حال تلاش تیم پزشکی برای نجات این کارگر موثر نبود ه است.

---------------------

مصدومیت ۳ کارگر ساختمانی در زنجان به علت سقوط بالابر

به گزارش ایلنا، ۳ کارگر ساختمانی زنجانی در اثر سقوط بالابر دچار آسیب دیدگی شدند.
سقوط یک بالابر به علت پاره شدن سیم بکسل در روز گذشته (۹ شهریور) در کوچه حاج نوروزلر در زنجان باعث آسیب‌دیدگی ۳ کارگر ساختمانی شد. آسیب وارده به دو نفر از آنان شدید بوده و در ناحیه پا و کمر است.
به خودرویی که در نزدیکی محل سقوط بالابر پارک شده بود نیز ۸۰ درصد خسارت وارد شد.

---------------------

شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۳۱ آگوست ۲۰۱۹

محکومیت پروین محمدی به یک سال حبس

محمدعلی جداری فروغی (وکیل پروین محمدی) در تماس تلفنی با ایلنا گفت: امروز با مراجعه به شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی کرج، دادنامه صادره در مورد ایشان ابلاغ شد. پروین محمدی طبق ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به عنوان تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس محکوم شده است.
این وکیل دادگستری افزود: دادگاه حداکثر حکم محکومیت را صادر کرده است و ظرف مدت ۲۰ روز قانونی، در دادگاه تجدید نظر استان البرز به رای صادره اعتراض خواهم کرد؛ به نظر من فعالیت‌های صنفی نمی‌تواند تحت عنوان جرم تبلیغ علیه نظام قرار گیرد و امیدوارم در دادگاه تجدیدنظر حکم صادره فسخ شود.

---------------------

محکومیت حسن سعیدی به ۵ سال حبس/ به حکم اعتراض می‌کنیم

سیدمصطفی رضوی (وکیل حسن سعیدی) در ارتباط با صدور حکم ۵ سال حبس برای این فعال کارگری و راننده شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه گفت: این حکم هفته گذشته ابلاغ شد؛ حسن سعیدی به پنج سال حبس تعزیری و دو سال مجازات تکمیلی شامل محرومیت استفاده از شبکه‌های اجتماعی و تلفن‌های هوشمند محکوم شده است.
وی تاکید کرد: تا آخر هفته، به این حکم اعتراض خواهیم کرد.
رضوی در ارتباط با سابقه صدور حکم گفت: موکل من در تجمع روز جهانی کارگر مقابل مجلس بازداشت شد که متعاقب آن، دو ماه در بازداشت بود که با تعیین و تودیع وثیقه آزاد شد و دادگاه ایشان نیز، بیست و ششم مرداد ماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برگزار و حکم، هفته گذشته ابلاغ شد.

---------------------

مرگ یک کارگر ساختمانی سنندجی در دماوند

به گزارش خبرنگار ایلنا، احمد درویشی کارگر زحمتکش اهل روستای "اویهنگ" سنندج جان باخت.
انجمن صنفی کارگران ساختمانی کردستان در این رابطه می‌گوید: کاک احمد همانند شمار زیادی از اهالی آویهنگ سالها بود که به خاطر امرار معاش خود و خانواده‌اش در دماوند و حومه مشغول کار بود. متاسفانه وی دو سال پیش دچار بیماری سرطان شد و بر اثر رشد این بیماری جان باخت.
این تشکل ضمن اشاره به زندگی دشوار کارگران فصلی دماوند می‌گوید: کارگران فصلی در دماوند به خاطر کار سخت در معرض حوادث کاری قرار دارند. در این منطقه که کلونی کارگران فصلی است، هر ساله شاهد مرگ چندین کارگر به دلایل مختلف ازجمله سقوط از درختان گردو، سقوط از اسکلت ساختمانی و ارتفاع و تصادفات جاده‌ای هستیم.

---------------------

مرگ یک جوشکار در آستانه اشرفیه

به گزارش ایلنا، یک کارگر ساختمانی میانسال هنگام کار روی سقف شیروانی ساختمانی ۳ طبقه در آستانه اشرفیه سقوط کرد و در دم جان باخت.
این کارگر هنگام تعویض حلب‌های شیروانی یک آپارتمان ۳ طبقه در شهر آستانه اشرفیه به علت پوسیده بودن چوب‌های سقف شیروانی سقوط کرد و جان باخت. این کارگر ساختمانی به علت ضربه مغزی جان باخت.

---------------------

واژگونی خودرو حامل کارگران، ۱۰ مصدوم برجا گذاشت

به گزارش ایلنا، بر اثر واژگونی یک دستگاه وانت پیکان حامل کارگران شرکت زغال سنگ «همکار» کرمان؛ ۹ کارگر به همراه یک نفر راننده مصدوم شدند.
رئیس اورژانس کرمان با تایید این خبر گفت: ۹ کارگر معادن زغال سنگ کرمان که برای رفت ‌و آمد به معدن کنار جاده سوار یک وانت پیکان شده بودند، در اثر واژگونی وانت مصدوم شدند.
«محمد صابری» با بیان اینکه این خودرو در کیلومتر ۴۰ محور راور به کوهبنان واژگون شده است، در ادامه گفت: نیروهای امدادی و فوریت‌های پزشکی سریعا به محل حادثه اعزام شدند و مجروحان را به بیمارستان علی‌بن ابیطالب(ع) منتقل کردند. ۱۳۹۸/۰۶/۰۸

---------------------

واگذاری شرکت «هپکو» به «مپنا»

به گزارش ایلنا، رضا رحمانی صبح امروز در نشست رفع موانع تولید در اراک اظهار کرد: مشکلات شرکت‌های هپکو، آذرآب و واگن‌پارس مشکل مالکیتی است که در خصوص شرکت آذرآب که بانک کشاورزی سهامدار است، بانک موظف است اجازه ندهد شرکت دچار چالش شود.
وی تصریح کرد: در خصوص شرکت‌های هپکو و آذرآب باید تصمیم‌گیری شود و این شرکت‌ها نباید فاقد هیات مدیره و مدیرعامل باشند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: در مورد شرکت هپکو آماده واگذاری این شرکت به مپنا هستیم، مپنا شرکت توانمندی است و فعالیت‌های آن بی‌ارتباط با شرکت هپکو نیست.
رحمانی گفت: متاسفانه با وجود این که جلسات متعدد و وقت زیادی برای حل مشکل شرکت هپکو می‌گذاریم، کسانی که باید پاسخگوی مشکلات این شرکت باشند از جمله مدیرعامل در جلسات حضور پیدا نمی‌کنند، دستگاه قضا به عنوان مرجع رسمی در مورد شرکت هپکو حکم می‌دهد اما ورود آن به آسانی نیست. وی تاکید کرد: اجازه نمی‌دهیم یک نفری با بی‌مبالاتی برای اقتصاد کشور و نظام مشکل ایجاد کند. ۱۳۹۸/۰۶/۰۷

---------------------

چهارشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۸ آگوست ۲۰۱۹

تجمع پنج روزه کارگران شهرداری سی‌سخت برای معوقات مزدی

به گزارش خبرنگار ایلنا، برخی منابع کارگری گفتند: از ابتدای هفته جاری حدود ۸۰ کارگر مجموعه شهرداری سی‌سخت در استان کهکیلویه و بویراحمد برای وصول مطالبات معوقه خود دست به اعتراض صنفی زدند.
به گفته آنها، مجموع کارگران شهرداری سی‌سخت تحت مسئولیت مستقیم شهرداری در سطح شهر مشغول کارند. شهرداری به‌رغم اینکه نیمی از حقوق اسفند ماه و عیدی سال ۹۷ کارگران را پرداخت نکرده، دستمزد ماه‌های فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر و مرداد ماه سال جاری را نیز به آنها پرداخت نکرده است.
آنها اظهار داشتند: آخرین حقوقی که کارگران دریافت کرده‌اند مربوط به نیمی از دستمزد اسفند ۹۷ بوده که آن را با چهار ماه تاخیر حدودا دو ماه پیش دریافت کرده‌اند.
به گفته این کارگران، شهرداری سی‌سخت مدعی است که به دلیل کمبود منابع مالی، امکان پرداخت به‌موقع مزد کارگران را ندارند.
این کارگران با ابراز نگرانی از وضعیت بوجود آمده برای همکاران خود می‌گویند: از مسئولان شهری و شهرستانی می‌خواهیم با درک همه مشکلاتی که در نتیجه عدم دریافت مزد برای مجموعه کارگران شهرداری بوجود می‌آید، درخصوص پرداخت حداقل بخشی از مطالبات مزدی ما اقدام کنند.

---------------------

بازداشت‌شدگان مقابل دادگاه هفت‌تپه آزاد شدند

به گزارش خبرنگار ایلنا، شب گذشته، رهام یگانه، فرید لطف‌آبادی و هیراد پیربداقی، از زندان اوین آزاد شدند. این سه نفر، دوازدهم مرداد در مقابل دادگاه متهمان هفت‌تپه بازداشت شده بودند.

---------------------

استمداد کارگران هپکو از دادگستری/ به دنبال ازسرگیری تولید هستیم

منابع کارگری ایلنا در کارخانه هپکوی اراک به خبرنگار ایلنا گفتند: شماری از کارگران شاغل در کارخانه «هپکو» صبح امروز پس از اجتماع چند روز گذشته خود مقابل ساختمان برخی نهادهای دولتی همانند استانداری استان مرکزی، با مراجعه به دادگستری اراک درخواست استمداد کردند.
کارگران این کارخانه اظهار داشتند: جدا از مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه، به دنبال مشخص شدن وضعیت سهامداری کارخانه و ازسرگیری تولید هستیم.
به گفته آنها، حدود یک سال و نیم است که دولت قول تعیین تکلیف وضعیت سهامداری شرکت هپکو را به کارگران داده است اما هنوز اتفاقی نیفتاده است.
این کارگران تاکید کردند: مدیریت فعلی شرکت دغدغه‌ای برای ادامه تولید و پرداخت مطالبات معوقه کارگران ندارد چراکه در طول این مدت به وضعیت شرکت رسیدگی نشده و کارخانه و کارگران بلاتکلیف هستند.
به گفته آنها، کارخانه باید به افرادی واگذار شود که اهلیت لازم را برای نگهداری آن داشته باشند تا امنیت شغلی کارگران نیز تامین شود.
کارگران گفتند: اگر در جریان واگذاری صنایعی چون هپکو به منافع کارگر توجه شود دیگر دلیلی برای شکل‌گیری اعتراض‌های صنفی وجود ندارد. با این وجود تا این لحظه از جانب مسئولان استانی، پاسخ مشخصی به خواسته‌های کارگران داده نشده است.

---------------------

برای بازنشستگان کاری بکنید/ نه مستمری مناسب داریم و نه از درمان رضایتمندیم

به گزارش خبرنگار ایلنا، روز گذشته جمعی از بازنشستگان کشوری که در میان آنها، معلمان بازنشسته در اکثریت بودند، مقابل نهاد ریاست جمهوری جمع شدند.
این بازنشستگان می‌گویند: اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و حذف بیمه‌های تکمیلی، مشکلات بازنشستگان را حل می‌کند.
آنها از شخص رئیس‌جمهور به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور درخواست دارند که برای اجرای قانون پافشاری کند و اجازه ندهد قانون مدیریت خدمات کشوری پس از 12 سال همچنان روی کاغذ باقی بماند.
این بازنشستگان روز قبل از آن نیز به وزارت کار مراجعه کرده بودند.

---------------------

مرگ کارگر شوشتری بر اثر سقوط از ارتفاع طبقه دهم یک ساختمان در بابلسر

به گزارش ایلنا، سرهنگ « عبداله رضوانی» در مورد جزئیات این حادثه، اظهار داشت: این حادثه روز گذشته (۵ شهریور ماه) در حالی اتفاق افتاد که یکی از کارگران ساختمانی که اهل شوشتر بود، در شهر بابلسر استان مازندران به دلیل رعایت نکردن ایمنی کار از طبقه دهم یک ساختمان در حال ساخت سقوط کرد که سبب مرگ وی شد. به گفته وی؛ جان باخته مردی ۲۴ساله است که به دلیل جراحت شدید در دم جان باخت.

---------------------

سه شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۷ آگوست ۲۰۱۹

اعتراض دوباره کارگران هپکو به عدم تعیین تکلیف سهامدار و معوقات مزدی

اداره کار: در حال پیگیری حقوق پرسنل هستیم

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکوی که دو ماه معوقات مزدی در سال جاری و معوقاتی از سال‌های گذشته دارند، امروز (سه‌شنبه ۵ شهریور) برای چهارمین روز پیاپی برای ساعاتی محور راه‌آهن شمال به جنوب اراک را بستند.
ادعا شده است که؛ معوقات مزدی تعدادی از کارگران از سال‌های گذشته به حدود ۳ میلیارد تومان می‌رسد.
کارگران در این تجمعات خواستار تعیین تکلیف سهامدار و مدیریت هپکو و احیای کارخانه هستند؛ این در حالی است که هپکو در سال جاری هیچ پروژه‌ای نداشته است.
محمد تقی آبایی (مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی) در خصوص اعتراضات کارگران هپکو به ایلنا گفت: کارگران هپکو امروز به دلیل عدم تعیین تکلیف سهامدار و دو ماه حقوق عقب افتاده، تجمع داشتند. شرکت هپکو نزدیک به راه‌آهن اراک است و کارگران امروز ساعاتی در آنجا تجمع کردند.
به گفته او؛ کارگران به اینکه شرکت از ابتدای سال تاکنون هیچ پروژه‌ای نداشتند و تولید خوابیده است، معترض هستند. سال گذشته نیز حدود ۴۸ دستگاه در هپکو تولید شده است درحالیکه باید از دولت پرسید در سال گذشته چند دستگاه مشابه تولیدات هپکو وارد کشور شده است؟
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی با بیان این مطلب که "وقتی زیرساخت هپکو فراهم است چرا باید واردات داشته باشیم و چرا باید به راحتی ماشین‌آلات واد کشور شود؟"، افزود: دولت می‌تواند مابه‌التفاوت قیمت تمام شده دستگاه‌ها را به صورت یارانه به هپکو را بپردازد.
وی گفت: تبعات اجتماعی اعتراض و بیکاری کارگران به مراتب بالاتر است و حتی به لحاظ مالی نیز برای دولت مضر خواهد بود.
آبایی تصریح کرد: مسئولان ارشد استان مرکزی در حال پیگیری برای تامین حقوق معوقه پرسنل هستند تا مطالبات کارگران را پرداخت کنند.

---------------------

بلاتکلیفی کارگران اسوه ایران یکساله شد

منابع کارگری در کارخانه اسوه به خبرنگار ایلنا گفتند: با توقف فعالیت تولیدی این کارخانه از شهریور ماه سال ۹۷، در حال حاضر ۷ کارگر رسمی این کارخانه در بلاتکلیفی به سر می‌برند و آنها هنوز بابت ۱۲ ماه مزایای مزدی و ۲۶ ماه حق بیمه طلبکارند.
بر اساس این گزارش، کارفرمای اسوه ایران در شهریور ماه سال ۹۷ با توقف فعالیت این واحد صنعتی، کارخانه و کارگران را رها کرده و در این بین فقط بخش کمی از مطالبات معوقه آنها را پرداخت کرده است.
کارگران در تشریح جزئیات معوقات بیمه خود گفتند: معوقات بیمه‌ای کارگران اسوه ایران از اردیبهشت ماه سال ۹۶ به تاخیر افتاده است. به گفته این کارگران؛ وضعیت پیش آمده درحالی ادامه دارد که همه ۷ کارگر این کارخانه با ۲۵ سال سابقه کار مشمول بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان‌آور هستند اما چون کارفرما سهم ۴ درصدی بیمه آنان را در مشاغل سخت و زیان‌آور پرداخت نمی‌کند؛ امکان بازنشستگی برای آنها وجود ندارد. در عین حال این تعداد کارگر به دلیل بدهی‌های بیمه‌ای کارفرما به تامین اجتماعی مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری نشده‌اند.
طبق اظهارت کارگران؛ کارفرمای کارخانه اسوه ایران چند سال است حضور فیزیکی در کارخانه ندارد و کارگران بدون پرداخت دستمزد رها شده‌اند.
آنها همچنین اظهار داشتند: اخیرا هم خبر فوت (علی محمد کاشفی) کارفرمای اصلی شرکت را شنیده‌ایم و فرزندان ایشان به عنوان وراث کارخانه هیچ دخالتی در امور شرکت نمی‌کنند.
به نقل از این کارگران گفته می‌شود که آنها هر روز در محل کار خود بدون انجام هیچ کاری حاضر می‌شوند و از این وضعیت که هر روز منتظر پرداخت بخشی از معوقات مزدی خود بمانند، خسته شده‌اند. به گفته کارگران، وقتی به آنها مزدی داده نمی‌شود آنها ناچار برای تامین معاش خانواده‌های خود در خارج از ساعات کاری به انجام مشاغلی همانند کار در مزارع چغندر، گوجه و خیار و باغات انگور، بادام و مشاغل ساختمانی روی بیاورند.
به گفته کارگران؛ وضعیت کارگران اسوه ایران هر روز بد‌تر می‌شود.
آنها گفتند: باوجود اینکه به اداره کار شکایت کرده‌ایم و گهگاه اخبار مطالبات کارگران این کارخانه در بسیاری از رسانه‌ها منتشر می‌شود اما بعد از گذشت یک سال هنوز مسئولان؛ وضعیت کارخانه را به جهت بی‌اطلاعی؛ پیگیری نمی‌کنند.
کارگران این واحد با بیان اینکه امیدوارند به همت مسئولان استان قزوین مشکلات صنفی آنها به زودی مرتفع شود، در ادامه گفتند: در حال حاضر علاوه بر معوقات مزدی که مربوط به یک سال گذشته می‌شود، موضوع تعیین تکلیف ۷ کارگر رسمی که هنوز وضعیت مشخصی ندارند، از مشکلات اساسی است که عزم جدی برای رسیدگی به آن مشاهده نمی‌شود.

---------------------

مصدومیت سه کارگر براثر ریزش سقف ساختمان نیمه کاره

به گزارش ایلنا، سه کارگر ساختمانی صبح امروز در روستای «نستان» در شهرستان سردشت استان آذربایجان غربی، به دلیل ریزش آوار سقف یک خانه در حال تعمیر؛ مصدوم شدند.
ناصر یوسفی (بخشدار مرکزی سرشت) با تایید این خبر گفت: این کارگران زمانی که به همراه صاحب خانه مشغول صرف غذا در یکی از اتاق‌های این ساختمان نیمه‌کاره در حال تعمیر بودند، آوار روی آنها ریخت.
به گفته وی؛ مصدومان این حادثه پس از انجام اقدامات اولیه توسط تکنیسین‌های فوریت‌های پزشکی به اورژانس بیمارستان سردشت اعزام شدند.

---------------------

اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران مقابل وزارت کار حاضر شدند

تنها زمین‌هایمان را می‌خواهیم

به گزارش خبرنگار ایلنا، تعدادی از اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران؛ امروز در اعتراض به سال‌ها معطلی برای تحویل زمین‌های خریداری شده در فاز 5 هشتگرد، مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند.
اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران می‌گویند: شهرداری هشتگرد بدون توجه به نقشه‌های قدیمی که نحوه تقسیم زمین‌های خریداری شده در فاز 5 هشتگرد را معین می‌کند قصد دارد در منطقه‌ای واقع در اطراف زمین‌ها که در حاشیه یک روخانه تعریف شده است، 38 قطعه زمین را به 1970 نفر اختصاص دهد.
به گفته آنها؛ قرار است که در این زمین‌ها بلندمرتبه‌سازی شود تا به خریداران زمین، واحدهای آپارتمانی تحویل داده شود.
خریداران زمین با بیان اینکه خواهان آن هستیم که تعاونی مسکن کارگران برق تهران یکبار تکلیف زمین‌ها را مشخص کند، گفت: تعاونی مکلف به تعهداتش است و نمی‌تواند به خواست شهرداری یا هر نهاد دیگر مواضعش را تغییر دهد.
نمایندگان خریداران دقایقی پیش به داخل وزارتخانه رفتند تا به مسئولان آن در این رابطه گفتگو کنند.
آنها تاکید دارند: به دنبال رسیدگی و ورود فعالانه وزارت تعاون به مشکلات این تعاونی هستیم؛ چراکه احساس می‌کنیم شهرداری و هیات مدیره تعاونی مسکن کارگران برق تهران موفق عمل نکرده‌اند و نتوانستند رضایت ما را جلب کنند.

---------------------

دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۶ آگوست ۲۰۱۹

اجتماع کارگران هپکو این‌بار مقابل ساختمان استانداری برگزار شد/ نماینده اراک: کارگران وارث خصوصی‌سازی غلط شده‌اند

منابع کارگری در شرکت هپکو به خبرنگار ایلنا گفتند: در ادامه اعترضات دو روز گذشته (۲و۳ شهریور ماه) کارگران در محدوده کارخانه، ساعاتی قبل کارگران تصمیم گرفتنند برای رساندن صدای اعتراض‌‌شان، اجتماع صنفی خود را از محل کارخانه به مقابل ساختمان استانداری در شهر اراک انتقال دهند.
کارگران با بیان اینکه در انتقاد به بی‌توجهی مدیران کارخانه به پرداخت مطالبات خود، مسیر کارخانه تا ساختمان استانداری را طی کردند، در ادامه گفتند: تا این لحظه از نتیجه اعتراض‌مان در مقابل استانداری نتیجه‌ای نگرفته‌ایم اما نمایندگان ما همچنان با مسئولان این نهاد دولتی در حال مذاکره هستند.
به گفته آنها روز گذشته (دوم شهریور ماه) شماری از کارگران هپکو مقابل دفتر علی اکبر کریمی، نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی حضور یافتند. کارگران خواستار راه‌اندازی فعالیت تولیدی کارخانه و پرداخت دست‌کم ۲ ماه حقوق معوقه و سایر مطالبات صنفی خود هستند.

کارگران هپکو وارث خصوصی‌سازی غلط شده‌اند

در این زمینه سیدمهدی مقدسی (نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان) به ایلنا گفت: مسئولان وقت در واگذاری هپکو به بخش خصوصی به اهلیت بخش خصوصی توجهی نکرده‌اند.
او با بیان اینکه دولت می‌بایست باید برای خریدار مشوق‌هایی در نظر بگیرد ضمن اینکه در این واگذاری باید به اهلیت خریدار توجه ویژه داشت تا اتفاقات گذشته دوباره تکرار نشود، افزود: قانون واگذاری صنایع بزرگی همانند هپکو به بخش خصوصی ایرادی ندارد، اما به دلیل اجرای غلط این قانون تاکنون مشکلات عمده‌ای متوجه امنیت شغلی و معاش کارگران این کارخانه شده است.
به گفته وی، طی دو سال گذشته به دلیل آنکه پیگیری‌ها و نامه‌نگاری‌های متعددی ازسوی شرکت هپکو انجام شده حتی رئیس‌جمهور و برخی از وزرای ایشان از نزدیک در جریان مشکلات این کارخانه و کارگرانش قرار گرفته‌اند. انتطار داشتیم مشکلات شرکت هپکو مرتفع شود اما مشکلات همچنان به قوت خود باقی‌ست در نتیجه اعتراضات کارگری در این واحد تولیدی مجددا شکل گرفته است. مقدسی با بیان اینکه انتظار داریم دولت اقدامات اساسی برای رفع مشکلات شرکت هپکو و کارگرانش انجام دهد، در ادامه افزود: به نظر می‌رسد تنها راهی که می‌تواند شرکت هپکو را از شرایط کنونی نجات دهد تشکیل جلسه فوری سران قوا و اخذ تصمیم جدی است.
وی افزود: بنده در دو سال اخیر پیگیری‌های متعددی را برای روشن ماندن چراغ تولید صنایعی همانند آذرآب، هپکو و واگن پارس داشتم و تا به نتیجه رسیدن نهایی و بازگشت رونق تولید در این واحدها به تلاش‌های خود ادامه خواهم داد.

---------------------

حکم ده کارگر هفت‌تپه صادر شد

به گزارش خبرنگار ایلنا، بر اساس رای دادگاه ۹ نفر از کارگران به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شدند که تا پایان مدت تعیین شده توسط دادگاه به صورت تعلیق خواهد بود و یک کارگر دیگر نیز از اتهامات مطروحه تبرئه شد.
دادگاه این کارگران بیست و سوم مرداد ماه برگزار شد و پیش از این، هفت کارگر این مجتمع به هشت ماه حبس تعلیقی و ۳۰ ضربه شلاق تعلیقی محکوم شده‌اند. این حکم نهایی نیست و قابل تجدیدنظر است.

---------------------

تجمع بازنشستگان کشوری مقابل وزارت تعاون‌کار/ بیمه جامع و فراگیر را اجرا کنید

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعی از بازنشستگان کشوری صبح امروز (۴ شهریور) مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حاضر شدند.
آنها خواستار برخورداری از بیمه جامع و کامل و فراگیر پیش از درمان، حین درمان و پس از درمان که با توجه به اصلاحیه ماده ۱۳ قانون مدیریت خدمات کشوری لازم‌الاجراست، تبدیل صندوق بازنشستگی به سازمان بازنشستگی و اجرای کامل ماده ۶۴ قانون مدیریت خدمات کشوری و تبصره آن مبتنی بر تعیین حقوق کارمندان و بازنشستگان و مستمری بگیران و موظفین بر اساس شاخص خرید زندگی سالانه و به رسمیت شناخته شدن تشکل مستقل بودند. این بازنشستگان خواهان اجرایی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری هستند.

---------------------

جمعه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۵ آگوست ۲۰۱۹

ادامه اعتراضات کارگران هپکوی اراک به دلیل معوقات مزدی

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران هپکوی اراک ۱۱ صبح امروز (3شهریور) با حضور مقابل دفتر نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی به بلاتکلیفی وضعیت سهامداری و مدیریت شرکت و معوقات مزدی و مشکلات بیمه‌ای اعتراض کردند.
کارگران شاغل در شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکوی اراک می‌گویند: به علت پایین آمدن تولید در سال ۹۸ و کم‌کاری سهامدار و شیوه مدیریتی که سازمان خصوصی‌سازی آن را پیشه کرده، نگران امنیت شغلی خود هستیم. در ماه‌های اخیر به دلیل نبود کار، کارفرما مرخصی اجباری و بدون حقوق به کارگران داد که موجب نگرانی پرسنل شد.
طبق اظهارات کارگران؛ بعد از گذشت ۵ ماه از سال؛ کارگران تنها دستمزد کامل یک ماه و علی‌الحساب ماه‌های فروردین و اردیبهشت را دریافت کرده‌اند. اعتراض کارگران هپکوی اراک به عدم دریافت دستمزد تیر و مرداد ماه است.
به گفته برخی از این کارگران، مدیریت کارخانه چندان پیگیر تولید در هپکو نیست و با گذشت ۵ ماه از سال هنوز هیچ دستگاه جدیدی تولید نشده و یکی از دلایل تجمع‌ کارگران اعتراض به اهلیت دادن به خریدار شرکت هپکو توسط علی اکبر کریمی، نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی است.

---------------------

قراردادی‌های آموزش و پرورش مقابل مجلس جمع شدند

به گزارش خبرنگار ایلنا، صبح امروز جمعی از قراردادی‌های آموزش و پرورش با حضور مقابل مجلس، به بیان مطالبات خود پرداختند. آنها خواستار تبدیل وضعیت و رسمی شدن هستند. این افراد می‌گویند: سالهاست در آموزش و پرورش شاغل هستیم اما خبری از تبدیل وضعیت و استخدام ما نیست؛ از مسئولان آموزش و پرورش و همچنین نمایندگان مجلس درخواست داریم فکری به حال اوضاع ما بکنند.
نیروهای قراردادی از مراجعه به وزارت آموزش و پرورش خبر دادند و گفتند: قبل از مراجعه به مجلس به وزارتخانه مراجعه کردیم؛ ما خواستار تعیین تکلیف هستیم.

---------------------

کارگران حفاری شمال: نگرانیم تاخیر در پرداخت‌ها عرف شود

روابط عمومی: دستمزدها به زودی پرداخت می‌شود

کارگران شرکت حفاری شمال در تماس با خبرنگار ایلنا از عدم دریافت حقوق تیر و مرداد ماه خود خبر دادند. ظاهرا حقوق خرداد نیز به‌صورت علی‌الحساب پرداخت شده است.
این کارگران که در بخش‌های مختلف عملیاتی و ستادی مشغول به کار هستند، می‌گویند: از بی‌نظمی پرداخت‌ها انتقاد داریم و این اوضاع ما را نگران کرده است؛ نگرانیم که تاخیر در پرداخت دستمزدها به یک عرف معمول تبدیل شود؛ آنهم در شرایطی که زندگی ما کارگران و همه محاسبات معیشتی ما به پرداخت منظم و به موقع دستمزد وابسته است.
خاتمی (مدیر روابط عمومی حفاری شمال) در این رابطه به خبرنگار ایلنا می‌گوید: کارهای اداری پرداخت دستمزد در حال انجام است و به زودی پرداخت‌ها انجام می‌شود. وی تاکید می‌کند: در تلاش هستیم که مشکل تاخیر حل شود و کارگران بتوانند دستمزدهایشان را سریعتر بگیرند.

---------------------

مرگ ۴ کارگر شوشتری بر اثر سقوط در حوضچه آمونیاک

۶ امدادگر دچار مسمومیت شدند

به گزارش ایلنا، بنا بر اعلام رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی خوزستان، ظهر روز گذشته (۲ شهریور ماه) در پی تماس کارگران یک استخر ماهی در روستای درب خزینه شهرستان شوشتر مبنی بر سقوط تعدادی از کارگران در حوضچه آمونیاک، بلافاصله ۴دستگاه آمبولانس اورژانس ۱۱۵ به محل حادثه اعزام شدند.
بر اساس گزارش امین زرگر، به دنبال سقوط یکی از کارگران در یکی از حوضچه‌های آمونیاک، سه کارگر دیگر نیز برای کمک به وی به درون این کانال رفتند که متاسفانه همگی دچار گازگرفتگی شده و جان خود را از دست دادند.
رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی شوشتر گفت: در این حادثه ۴ کارگر به اسامی علی خرمی ۳۵ ساله، نادر صالحی ۴۰ ساله و ۲ مرد دیگر که هنوز هویت آنها اعلام نشده، جان باختند.
وی افزود: در این حادثه ۶ امدادگر با نام‌های مسلم حمیدی ۳۲ ساله، خلف حمیدی ۶۱ ساله، رضا فرهادیان، میثم زرگر مقدم، امین برومند و رحیم حبیبی پور که از امدادگران اورژانس اهواز بودند، دچار مسمومیت شدند که توسط آمبولانس‌های اورژانس ۱۱۵ و با انجام اقدامات بالینی به بیمارستان منتقل شدند.

---------------------

شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۴ آگوست ۲۰۱۹

برگزاری دادگاه پروین محمدی/ ارائه دفاعیات در محیطی آرام

محمدعلی جداری فروغی (وکیل پروین محمدی) در تماس با خبرنگار ایلنا گفت: امروز شنبه، دادگاه این فعال کارگری در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی کرج برگزار شد. در کیفرخواست، اتهام ایشان، تبلیغ علیه نظام عنوان شده که در دفاعیات ارائه شده به این مساله اشاره شد که فعالیت‌های صنفی کارگری، کاملاً قانونی‌ست.
وی تاکید کرد: ریاست دادگاه در محیطی آرام، دفاعیات ما را مکتوب کردند و امیدوارم با توجه به دفاعیات به عمل آمده، حکم تبرئه موکل صادر شود.

---------------------

اعتراض کارگران هپکوی اراک به وضعیت نامعلوم کاری خود

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران هپکوی اراک ۱۰ صبح امروز (۲ شهریور) با حضور مقابل شرکت؛ به بلاتکلیفی وضعیت سهامداری و مدیریت شرکت و معوقات مزدی و مشکلات بیمه‌ای اعتراض کردند.
کارگران شاغل در شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکوی اراک می‌گویند: به علت پایین آمدن تولید در سال ۹۸ و کم‌کاری سهامدار و مدیریتی که سازمان خصوصی‌سازی انتخاب کرده نگران امنیت شغلی خود هستیم. در ماه‌های اخیر به دلیل نبود کار کارفرما مرخصی اجباری و بدون حقوق به کارگران تحمیل کرد که موجب نگرانی پرسنل شد.
طبق اظهارات کارگران؛ بعد از گذشت ۵ ماه از سال؛ کارگران تنها دستمزد کامل یک ماه و علی‌الحساب از ماه‌های فروردین و اردیبهشت دریافت کرده‌اند.
کارگران هپکوی اراک نسبت به عدم دریافت دستمزد ماه‌های تیر و مرداد معترض هستند.
آنها می‌گویند: مدیریت چندان پیگیر تولید در هپکو نیست و با گذشت ۵ ماه از سال هنوز هیچ دستگاه جدیدی تولید نشده است.

---------------------

محکومیت مرضیه امیری به حبس و شلاق

به گزارش خبرنگار ایلنا، مرضیه امیری، روزنامه‌نگار شرق در دادگاه بدوی به حبس و شلاق محکوم شده است.
سمیرا امیری خواهر مرضیه امیری می‌گوید: مرضیه باید شش سال از دوره محکومیتِ ده ساله را در زندان بگذراند. این حکم اولیه و قابل تجدیدنظرخواهی است. امیری علاوه بر حبس به 148 ضربه شلاق نیز محکوم شده است.

---------------------

حضور معلولان مقابل ساختمان ریاست جمهوری/ قانون معلولان را اجرا کنید

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعی از معلولان کشور ۹ صبح امروز (شنبه ۲ شهریور ماه) مقابل نهاد ریاست جمهوری در خیابان پاستور تجمع کردند.
این معلولان از شهرهای مختلف همزمان با اولین روز از هفته دولت در اعتراض به اجرایی نشدن قانون حمایت از معلولان مصوب سال ۹۴ هیئت دولت و عدم تامین بودجه کافی برای اجرای آن مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری حاضر شده‌اند.
تاکنون تنها برخی بندهای قانون معلولان اجرایی شده و نزدیک به دو سال است که معلولان خواهان اجرایی شدن این قانون حمایتی هستند. "قانون معلولان اجرا باید گردد" از جمله شعارهای این تجمع بود.

---------------------

جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳ آگوست ۲۰۱۹

کمپین کارگران و بازنشستگان در اعتراض به فروش اموال تامین اجتماعی

نه دارایی‌های شستا را بفروشید نه بانک رفاه را به بخش خصوصی واگذار کنید!

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعی از کارگران و بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی در کمپینی، نسبت به فروش اموال سازمان اعتراض کردند. در این کمپین آمده است: «ما بیمه‌شدگان و بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی، در کمال صراحت اعلام می‌کنیم، نظرات آقای روحانی رییس جمهور، مبنی بر فراهم آمدن فرصت تاریخی برای فروش اموال و دارایی‌های شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) و اعلام فروش بانک رفاه کارگران توسط معاونان و وزرای منصوب ایشان، اظهاراتی کاملا مغایر با قوانین مرتبط با سازمان تامین اجتماعی و دست‌اندازی به منابع و اموال و دارایی‌های این سازمان بین‌النسلی و متعلق به کارگران است که در اختیار و مدیریت دولت قرار گرفته است و هرگونه دخالت دولت یا هر نهاد دیگری در فروش اموال سازمان تامین اجتماعی، به دلایل زیر اقدامی غیر قانونی و قابل شکایت و پیگرد در محاکم قضایی خواهد بود:
۱- مغایرت اظهارات صریح آقای روحانی، رییس جمهور در اسفند سال ۹۷ منتشره در رسانه‌های عمومی کشور مبنی بر «فراهم آمدن فرصت تاریخی برای فروش شرکت‌ها و اموال شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)» با قوانین مصرح درمورد سازمان تامین اجتماعی و تصریح قوانین مبنی بر غیر دولتی بودن سازمان تامین اجتماعی و غیر قانونی بودن دستبرد و دخالت دولت در اموال سازمان تامین اجتماعی که به بیمه‌شدگان و بازنشستگان و فزرندانشان در نسل‌های بعد تعلق دارد.
۲- مغایرت آشکار اظهارات ایشان با وظیفه و الزام قانونی دولت‌ها ازجمله دولت ایشان در حسن اجرای قوانین تامین اجتماعی برای میلیون‌ها نفر از مردم ایران و در تناقض آشکار با سوگندهای ریاست جمهور در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری در سالهای ۹۲ و ۹۶ در پاسداری از قانون اساسی، دفاع از فصل سوم قانون اساسی و دفاع از حقوق مردم در پیشگاه مردم شریف ایران.
۳- اصرار بر ادامه کار "هیات امنا" که توسط دولت دهم جایگزین "شورای عالی سازمان تامین اجتماعی" و به منظور غارت اموال شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) شکل گرفت تا اقدامات غیرقانونی آن دولت و رییس برگزیده آن سعید مرتضوی بر سازمان تامین اجتماعی را در واگذاری منابع سازمان امکان‌پذیر سازد. اقدام ناکام تنها ۱۳۷ شرکت از مجموعه شستا را به بابک زنجانی از نتایج تغییر ساختار شورای عالی تامین اجتماعی بوده است.
۴- نادیده گرفتن مفاد صریح ماده ۲۹ قانون اساسی و جایگزینی آن با تفسیر غیر قانونی و غرض ورزانۀ اعمال حاکمیت دولت به عنوان تصمیم گیرنده و حاکم بر سرنوشت سازمان تامین اجتماعی، صرفا بمنظور فروش غیرقانونی اموال "شستا "انجام می‌شود که متعلق به میلیون‌ها کارگر شاغل و بازنشسته است. طرفداری از فروش اموال و دارایی‌های سازمان تامین اجتماعی، گذشته از وجه غیر قانونی آن، اعتراف غیرمستقیم و نشانۀ بی‌کفایتی دولت‌های بعد از جنگ در حفاظت از سازمان تامین اجتماعی و اموال آن بوده است. دولت‌ها به جای پرداخت بدهی‌های کلان خود به سازمان تامین اجتماعی، صندوق سازمان را به عنوان خزانه‌ای مخفی فرض کرده و تا توانسته‌اند به منابع آن دست‌اندازی کرده‌اند.»

---------------------

کارگران فاز ۱۲ پارس جنوبی عیدی ۹۶ و ۹۷ را نگرفتند

قرار بود فروردین پرداخت شود

جمعی از کارگران پیمانکاری فاز ۱۲ پارس جنوبی در تماس با خبرنگار ایلنا، از عدم پرداخت مطالبات مزدی خود بعد از رفتن پیمانکار خبر دادند.
این کارگران می‌گویند: ما هنوز عیدی ۹۶ و ۹۷ خود را نگرفته‌ایم؛ در اسفندماه که رئیس جمهور به کنگان آمد، به ما وعده دادند که مطالبات مزدی ما تا فروردین ماه پرداخت می‌شود الان شهریور ماه هم رسیده اما هنوز خبری از پرداخت معوقات نیست!
به گفته‌ی این کارگران، با عوض شدن پیمانکاران در پالایشگاه‌های پارس جنوبی، در موارد بسیاری مطالبات کارگران نادیده گرفته می‌شود؛ وظیفه کارفرمایان مادر است که به این اوضاع رسیدگی کنند و نگذارند حقوق کارگران به دلیل تعویض پیمانکاران ضایع شود.
کارگران فاز ۱۲ پارس جنوبی که در پالایشگاه نهم در کنگان مشغول به کار هستند، در انتها می‌گویند: نمی‌دانیم دست به دامان کدام مرجع و نهاد بشویم که بتوانیم حق و حقوق‌مان را بگیریم.

---------------------

جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳ آگوست ۲۰۱۹

بی‌عملی در مورد هپکو کاسه صبرمان لبریز کرده است

از ابتدای سال فقط دستمزد خرداد را کامل گرفته‌ایم

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران هپکو طی بیانیه‌ای خواستار تسریع رسیدگی به مشکلات تولید، معوقات و مدیریتی این واحد تولیدی شدند.
در این بیانیه کارگران نسبت به دستور اخیر رئیس جمهور به وزرای صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد و دارایی مبنی بر تعیین تکلیف هپکو واکنش نشان داده و نوشتند: اگرچه طی مصوبه هیئت وزیران در اردیبهشت ماه سال ۹۷ که به امضای سه وزیر نیز رسیده بود، بر رفع موانع تولید در هپکو و تعیین تکلیف وضعیت سهامدار و تخصیص تولید ۲۴۰۰ دستگاه طی ۵ سال به این کارخانه تاکید شده بود اما نهایتاً بعد از گذشت یک سال هیچ‌یک از مشکلات عمده هپکو حل نشد. اکنون پرسنل شرکت تولید تچهیزات سنگین هپکو بیم آن دارند، دستور اخیر رئیس جمهوری نیز سرنوشت دستور پیشین را پیدا کند. پرسنل شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکو ضمن ابراز نگرانی از کم‌کاری سهامدار و مدیریتی که سازمان خصوصی‌سازی برای این واحد تولیدی انتخاب کرده است، نوشتند: میزان تولیدات هپکو دیگر پاسخگوی حقوق و هزینه‌های شرکت نیست. در سال ۹۷ تنها ۴۸ دستگاه در هپکوی اراک به تولید رسیده و بخش عمده‌ای از حقوق پرسنل از طریق استقراض از بانک تأمین شده است و اکنون پس از گذشت ۵ ماه از سال جدید هیچ دستگاهی در هپکو تولید نشده است.
در ادامه این بیانیه آمده است: مشکلات مدیریتی در هپکو به گونه‌ای است که پرسنل طی دو ماه اول امسال بخشی از حقوق خود را دریافت کرده‌اند و حقوق ماه‌های تیر و مرداد به کلی پرداخت نشده است. در واقع فقط حقوق خرداد ماه به طور کامل به کارگران پرداخت شده است. لازم به ذکر است که کارگران از سال‌های ۹۵، ۹۶ و ۹۷ نیز معوقات دستمزدی دارند که مجموعاً به حدود ۳ میلیارد تومان می‌رسد. این درحالی است که طی این مدت مرخصی اجباری نیز به کارگران تحمیل شده و این مسئله کاسه صبرمان را لبریز کرده است.
همچنین می‌خوانیم: ما پرسنل هپکو در گذشته نیز نسبت خصوصی‌سازی هپکو و مشکلات تولید اعتراضاتی داشته‌ایم اما پس از گذشت دو سال هنوز هیچ فکری برای مشکلات این کارخانه نشده است؛ لذا از مسئولان می‌خواهیم به جای دادن وعده اقدامات اساسی در راستای نجات هپکو انجام دهند.

---------------------

سقوط مرگبار کارگر ساختمانی همدانی از داربست

به گزارش ایلنا، کارگر جوان ۳۴ ساله هنگام کار به روی داربست از طبقه ۵ ساختمان به پایان سقوط کرد و در دم جان باخت. امروز (۱ شهریور ماه) یک کارگر هنگام کار بر روی داربستِ ساختمان در حال ساخت در همدان، از داربست طبقه پنجم سقوط می‌کند که به علت شدت صدمات وارده در دم جان خود را از دست می‌دهد.