افق روشن
www.ofros.com

۴هزار كارگر آلومینوم اراك در خطر بیكاری

خبرگزاری کار ایران                                                                 سه شنبه ٣٠ شهریور ۱٣٨٨

ایلنا: رئیس هیئت مدیره شركت آلومینیوم اراك گفت: این شركت در سال گذشته با زیان ۵٦ میلیارد تومانی مواجه شده و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری این رقم بین ٨٠ تا ١٠٠ میلیارد تومان باشد.
به گزارش خبرنگار ایلنا از اراك عیسی رضایی در جمع خبرنگاران افزود: شركت آلومینیوم اراك هم اینك ۴ هزار نفر پرسنل و كارگر در اختیار دارد و تنها علت ادامه فعالیت این شركت بحث اشتغال این كارگران است. مجموعه شركت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان به عنوان سهامدار اصلی شركت آلومینیوم نیز علت ادامه كار را در این كارخانه جلوگیری از بیكاری كارگران ذكر كرده است.
وی گفت: دولت باید برای ادامه حیات این مجموعه تدبیری بیاندیشد در غیر این صورت این كارخانه با بحران مالی و كارگری مواجه خواهد شد. وی با انتقاد از هجمه برخی كارگزاران دولت و نمایندگان مجلس در استان از جمله فرماندار اراك، گفت: تمامی این هجمه‌ها از زمانی آغاز شد كه ما نسبت به تعطیلی بخش ورزش حرفه‌ای كارخانه اقدام كردیم و تیم فوتبال آلومینیوم را كه سال گذشته ٦ میلیارد تومان برای آن هزینه كرده بودیم تعطیل كردیم. رضایی با اشاره به مصاحبه فرماندار اراك با یكی از نشریات استان مركزی كه گفته بود اگر مدیران آلومینیوم باشگاه‌داری نكنند اتاق مدیرانش را پلمپ می‌كنیم، گفت: آقایان اگر می‌توانند مشكل ۴ هزار كارگر این مجموعه را حل كنند ما هیچ مشكلی نداریم و آماده هستیم، كارخانه را تعطیل كنیم. وی افزود: هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیرد كارخانه‌ای كه خصوصی است و باید پاسخگوی سرمایه‌گذاری سهامداران خود باشد و سال گذشته زیان ۵٦ میلیارد تومانی داشته را تحمل كرده باز هم به فعالیت باشگاه‌داری بپردازد و ٦ میلیارد برای آن هزینه كند.
وی گفت: باشگاه‌داری وظیفه آلومینیوم و یا بخش صنعت نیست و این وظیفه سازمان تربیت بدنی است. رئیس هیأت مدیره آلومینیوم اراك گفت: برخی در استان به نام اینكه شركت آلومینیوم باید مطالبات اجتماعی فعالیت در اراك را بپردازد دائماً به دنبال اخذ مبالغی از این شركت هستند البته در این مورد نیز ما آماده هستیم تا مطالبات اجتماعی كه توسط قانون معین شده پرداخت كنیم. رضایی یادآور شد: شركت آلومینیوم در پرداخت یك درصد عوارض حاصل از تولید و ٣ درصد مالیات بر ارزش افزوده و سایر مطالبات قانونی دولت تا كنون كوتاهی نكرده و پس از این نیز در پرداخت آنها مشكلی ندارد.
وی همچنین در مواجهه با موضوع مشكل زیست محیطی شركت گفت: این موضوع یك موضوع نخ‌نما شده است و هیچ سند و مدركی در این خصوص تا كنون ارائه نداده‌اند . رئیس هیأت مدیره آلومینیوم اراك گفت: ما درخصوص بحث آلایندگی شركت حاضریم با همكاری سازمان محیط زیست و دادستانی اراك تیم خبره و مجربی را از یكی از كشورهای خارجی كه توانایی سنجش آلایندگی و تجهیزات مورد نیاز این كار را داشته باشد دعوت كنیم و گزارش این شركت را به عنوان حجت در زمینه آلایندگی شركت می‌پذیریم. در صورت بالا بودن میزان آلودگی اقدام به تعطیلی واحدهای آلاینده خواهیم كرد در غیراین صورت نیز دولت تمامی هزینه‌های كارشناسی این موضوع را تقبل كند.
رئیس هیأت مدیره آلومینیوم اراك گفت: ما از تدبیر استاندار مركزی در خصوص نگاه ویژه ایشان به منافع جمعی تشكر می‌كنیم و این خیلی مهم است كه بتوانیم با در نظر گرفتن جمیع جهات اقدامی را انجام دهیم. رضایی افزود: مسئله كارخانه آلومینیوم باید با نگاه به مسئله اشتغال حل شود زیرا ۴ هزار نفر پرسنل این شركت در صورت بیكاری قطعا با مشكلات فراوانی مواجه خواهند شد و این مشكلات به شهر اراك نیز تحمیل خواهد شد.
وی با انتقاد از مصوبه دولت در خصوص تعطیلی دیگهای واحد قدیم آلومینیوم اراك گفت: در صورت تعطیلی این واحد دو هزار و ۵٠٠ نفر نیروی مازاد خواهیم داشت كه مجبور به اخراج آنها هستیم و باید تأمین اجتماعی به آنها بیمه بیكاری پرداخت كند. دولت زمانی این مصوبه را از تصویب گذرانده كه ٨ ماه از فروش كارخانه به بخش‌خصوصی گذشته بوده و دولت حق نداشته در خصوص كارخانه‌ای كه واگذار كرده تصمیم‌گیری كند. رئیس هیأت مدیره آلومینیوم اراك گفت: هدف ما از تداوم و اصرار بر تولید فقط حفظ اشتغال و تولید كشور است زیرا در صورت تعطیلی كارخانه زیان شركت كاهش خواهد یافت.
وی در پایان یادآور شد: در صورت اجرای طرح تحول اقتصادی در كشور این مجموعه قطعا توان تولید محصول را نخواهد داشت و دیگر تولید امكان‌پذیر نیست.