افق روشن
www.ofros.com

بازبینی مزد كارگران ضروری ست، ۸ ماه

دستمزد معوقه ۵۰ کارگر نوین سرام و بیکاری ۳۷۸ متروی اهواز


خبرگزاری کار ایران                                                                                            یکشنبه ١٦ مهر ١٣٩١

كارگران خواهان كاهش هزینه و افزایش مزد هستند

عضو اتحادیه آزاد كارگران ایران با بیان اینكه تاكنون وزارت كار بصورت رسمی به نامه بیست هزار امضایی كارگران مبنی بر ضرورت بازنگری در دستمزدهای سال ٩١ پاسخ نداده‌است، از ارسال یك طومار ١٠ هزار امضایی دیگر تا پایان ماه جاری خبر داد.
پروین محمدی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، یادآور شد: از ابتدای امسال تاكنون كارگران ایران در ٢ نوبت با جمع آوری ٢٠ هزار امضا خواستار بازنگری در حداقل دستمزد سال ٩١ شدند.
وی افزود: این امضا ها در قالب طوماری در تاریخ های ٢٧ خرداد و اول ماه مهر به دبیرخانه وزارت‌كار و امور اجتماعی تحویل داده‌شد.
به گفته محمدی امضا كنندگان به طور جدی خواهان بازنگری در دستمزدهای تعیین شده هستند.
این فعال كارگری با یادآوری اینكه كاهش هزینه‌های روزانه و تامین منافع كارگران در بازنگری قانون كار از دیگر خواسته‌های امضا كنندگان این طومار ٢٠ هزار امضایی است، افزود: هنوز وزارت كار و امور اجتماعی بطور رسمی به این درخواست پاسخ نداده‌است.
محمدی افزود: با توجه به سكوت وزارت كار، كارگران قصد دارند تا با جمع آوری ١٠ هزار امضای جدید خواسته‌های قبلی خود را به وزارت كار یادآور شوند.
وی افزود: در پی تشدید نوسانات نرخ ارز و كاهش ارزش پول ملی‏، وضع اقتصادی به نسبت ماه‌های نخستین سال جاری نامناسب تر شده است.
محمدی با اشاره به اعتراض هفته گذشته بازاریان گفت: هرچند تمامی گروه‌های اجتماعی نسبت به ادامه وضع موجود نگران هستند اما جنس مطالبات و خواسته‌های تمامی این گروه‌ها یكسان و برابر نیست.

---------------------------------------

بازبینی مزد كارگران ضروری است

یك فعال كارگری می‌گوید به دلیل بی‌ثباتی نرخ ارز در شرایط كنونی مزد بگیران و سایر گروه‌های آسیب پذیر بیشترین فشار اقتصادی را متحمل می‌شوند.
كاظم فرج اللهی در گفت‌گو با خبرنگار ایلنا گفت: با ادامه روند افزایش بهای نرخ ارز و كاهش ارزش پول ملی در چند هفته گذشته شكاف میان مزد و درآمد طبقات آسیب پذر جامعه بصورت جهشی به بیشترین مقدار ممكن رسیده است.
وی بابیان اینكه در این شرایط دولت می‌بایست با اعمال سیاست‌های كنترلی نسبت به تثبیت نرخ ارز و افزایش ارزش پول ملی اقدام كند، گفت: در سالهای گذشته گروه‌های مختلف اجتماعی از جمله كارگران بارها نسبت به وخیم شدن شرایط اقتصادی كشور هشدار داده بودند كه تمامی آنها با بی اعتنایی دولت مواجه شد.
فرج اللهی افزود: در شرایط كنونی دیگر نباید هزینه‌های زندگی بر مبنای آمار و گزارش‌های‌ دستوری محاسبه شود.
به گفته این فعال كارگری تاكنون دولت با انتشار گزارش‌های غیر واقعی مانع افزایش دستمزد كارگران و كارمندان ‌شده بود كه ادامه این روند با توجه به نابسامانی بی سابقه بازار ارز تهران دیگر نا ممكن است.
وی توصیه كرد تا شورای عالی كار در شرایط كنونی به منظور تقویت قدرت خرید خانواده‌های كارگرای، میزان حداقل مزد را در فاصله‌های زمانی ۲ یا ۳ ماهه مورد بازبینی قراردهد.
به باور این فعال كارگری برای خروج از وضعیت پیش آمده، دولت باید اجازه دهد تا در كنار اعمال سیاست‌های كنترلی بر حوزه‌های مرتبط با بازار، درآمد مزد بگیران حداقلی نیز متناسب با هزینه‌های روز بازار محاسبه شود.
فرج اللهی در خصوص وضعیت كارفرمایان تولید كننده گفت: نابسامانی بازار ارز بر شاخصهای سود آوری بنگاه‌های تولیدی به ویژه كارگاه‌های كوچك و تولید كنندگان اجرتی تاثیر منفی گذاشته و آنها را تا مرز تعطیلی كشانده است اما با این حال كارفرمایان نباید با به روز شدن درآمد كارگران مخالفت كنند.
به گفته وی در صورتی كه تلاش دولت برای سامان دادن به بازار ارز جدی باشد، اوضاع نابسامان كنونی مقطعی خواهد بود.
به گفته فرج اللهی درحالی كه كارفرمایان قادر به تحمل این شرایط مقطعی هستند كارگران با دستمزدهای كنونی حتی در تامین نان شب خود عاجز هستند.

---------------------------------------

شمار تعدیل نیروی شرکت پیمانکاری متروی اهواز به بیش از ۳۷۸ نفر رسید

دبیر اجرایی خانه کارگر اعلام کرد: شرکت «کیسون»، پیمانکار قطار شهری اهواز با ۳۷۸ نفر از کارگران خود قطع همکاری کرد.
آقایار حسینی، با اعلام این خبر به ایلنا گفت: ۳۷۸ نفر از کارگران شرکت پیمانکاری کیسون و سایر پیمانکاران درجه دو که با این شرکت قراد همکاری در اجرا دارند به سبب اتمام اعتبارات قطار شهری ناچار شده ست با این تعداد از کارگران قطع همکاری کند.
او افزود: طی چند روز گذشته در پی مرخصی اجباری بیش از ۲۰۰ کارگر شرکت پیمانکاری کیسون (مجری قطارشهری اهواز)، حکم خاتمه همکاری حدود ۱۰۰ نفر از این کارگران که در مرخصی اجباری به سر می‌بردند ابلاغ شده بود که این تعداد هم اکنون به ۳۷۸ نفر رسیده و از آنان خواسته شده است جهت تسویه حساب ودریافت سه ماه از ۵ ماه حقوق معوقات خود به امور مالی شرکت مراجعه کنند.

---------------------------------------

کمبود منابع مالی و ناتوانی در پرداخت حقوق باعث اخراج کارگران شد

در این زمینه مدیر عامل قطار شهری متروی اهواز با تایید اخراج این تعداد از کارگران شرکت پیمانکاری کیسون وشرکتهای زیر مجموعه تصریح کرد: ۳۷۸ نفر از کارگران روز مزدی که به عنوان مهنس، تکنسین وکارگر در اجرای پروژه قطارشهری با شرکت کیسون همکاری داشته‌اند به سبب ناتوانی در تامین منابع مالی از سوی شرکت پیمانکار به آنان اعلام شده است جهت تسویه حساب ودریافت چند ماه از معوقات خود در شرکت حضور پیدا کنند.
او افزود: شرکت قطار شهری اهواز تا شهریور ماه هیچ گونه تاخیری در پرداخت صورت وضعیت شرکت کیسون نداشته وهم اکنون به علت کمبود اعتبارات شرکت قطار شهری نتوانسته است تامین اعتبار کند.
عباس هلاکویی با اعلام این مطلب به ایلنا اظهار داشت: علی‌رغم اینکه در سال ۹۱ هیچ گونه تخفیفی بابت اعتبارات سال جاری به قطار شهری اهواز پرداخت نشده است، اما هر ماهه به میزان کارکرد و صورت وضعیت‌های شرکت کیسون، منابع مالی تامین اعتبارشده و به این شرکت پرداخت شده است.
او افزود: از این رو شرکت کیسون وسایر پیمانکاران درجه دومی که با شرکت کیسون فعالیت دارند به علت کمبود منابع مالی در پرداخت حقوق کارگران ودر تامین مصالح همانند می‌لگرد ومواد بتنی وغیره نیز دچار مشکل هستند.
او با بیان اینکه با اخراج این کارگران حدودهزار نفر دیگر در این کارگاه فعال هستند اظهار داشت: شرکت پیمانکاری کیسون ۵ ماه از حقوق کارگران خود را پرداخت نکرده‌ است، با این حال با اخراج این تعداد کارفرما از این کارگران خواسته است با دریافت دو ماه از مجموع معوقات حقوقی به صورت الحساب دریافت کرده و تسویه حساب کنند و مابقی مطالباتشان را در زمان نامعلومی در آینده پی‌گیری کنند.
یك كارشناس، یك مهندس عمران و یك مهندس مكانیك نیز در سایت به عنوان كمكی كار می كنند و حاضر نیستند در این مورد حرفی بزنند.

---------------------------------------

ماه از معوقات حقوقی ۵۰ کارگر کارخانه چینی بهداشتی نوین سرام پرداخت شد ۸

به گزارش ایلنا، غلام رضا محمدی، دبیر خانه کارگر شهرستان طبس با اعلام این خبر گفت: در پی شکایت ۵۰ کارگر کارخانه نوین سرام از کارفرمای خود به دلیل عدم پرداخت ۸ ماه حقوق معوقه، با پیگیری‌های بازرس اداره کار و برخورد قاطعانه او در خصوص مسائل ایمنی در کارگاه، با پلمپ این واحد تولیدی متخلف ظرف مدت سه روز، با رفع مسائل ایمنی حقوق کارگران پرداخت و فعالیت کارخانه از سر گرفته شد.
او پرداخت معوقات حقوقی کارگران را برای تامین معاش در شرایط اقتصادی کنونی ضروری دانست و اضافه کرد: عمده مشکل این واحد تولید کننده لوازم بهداشتی، کاهش فروش و انباشت تولیدات آن در انبار‌هاست که امیدواریم با حمایت دولت مشکلات این واحد نیز مرتفع شود.
دبیر خانه کارگر طبس همچنین با تاکید بر وظایف حساس و تاثیر گذار بازرسان ادارات کار افزود: ورود به موقع بازرسان ادارات کار در بخش تولید و رفع موانع و مشکلات آنان در بسیاری از مواقع توامان به نفع کارفرما و کارگر خواهد بود.

---------------------------------------

افزایش ۱۵درصدی كودكان كار در تهران/ شرایط معیشتی عامل ترجیح كار به آموزش

وقتی شرایط اقتصادی خوب نباشد و معیشت خانواده‌ها دچار مشکل شود، نیاز اقتصادی به نیاز آموزشی ترجیح داده شده و کودکان کار ایجاد می‌شود.
مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران از افزایش ۱۵درصدی تعداد کودکان کار در سطح شهر خبر داد.
حسین زارع صفت با بیان اینكه نمی‌توان با تکدگری کودکان در شهر تهران برخورد سلبی داشت، به ایلنا گفت: ‌موضوع اجتماعی با برخورد مکانیکی قابل حل نیست و باید مانع از شکل گیری آن شد.
او با بیان اینکه شهرداری تهران در این حوزه تنها یک بخش کار است و باید سایر نهاد‌ها و سازمان‌های متولی نیز پای کار بیایند، گفت: ‌ وقتی شرایط اقتصادی خوب نباشد و معیشت خانواده‌ها دچار مشکل شود، نیاز اقتصادی به نیاز آموزشی ترجیح داده شده و کودکان کار ایجاد می‌شود.
مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در پاسخ به اینکه در مقایسه با سال گذشته امسال چه مقدار جمع آوری کودکان کار افزایش یافته است، افزود: ‌ بیش از ۱۵ درصد جمع آوری کودکان کار از سطح شهر افزایش یافته است در واقع هر سال این تعداد افزایش می‌یابد.
زراع صفت با بیان اینکه شهرداری تهران تنها مسئولیت جمع آوری اولیه این کودکان را دارد و ساماندهی آن‌ها برعهده بهزیستی و سایر دستگاه‌ها است، اظهار کرد: شهردار تهران امکان نگهداری کودکان کار را ندارد و بر اساس قانون این حق نیز برعهده ما نیست چراکه کودک ملاحظات و شرایط خاص خود را دارد.
وی با اشاره به اینکه کودکان جمع شده ۵ تا ۱۷ سال سن دارند، درباره همکاری سازمان بهزیستی با مدیریت شهری برای تحویل به موقع کودکان کار، افزود: ‌ با تعاملات اخیر، همکاری بهزیستی بهبود یافته است و معمولا در‌‌ همان روز جمع آوری، کودکان تحویل بهزیستی داده می‌شود اما اینکه بهزیستی با این کودکان چه می‌کند و چه قدر از این تعداد به فرایند و چرخ جامعه بر می‌گردد، جای بحث دارد.
مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه معمولا ۳۰ درصد کودکان کار جمع آوری شده دوباره به شهر باز می‌گردند و تکراری‌اند‏‌، گفت: سازمان بهزیستی امکانات محدودی دارد و نمی‌توانند در برابر خانواده‌ای که کودکش را تحویل می‌گیرد اما باز به دلیل مشکل اقتصادی به سطح شهر برمی‌گردند بدون طی کردن روند قضایی کاری کند یا مانع از تحویل کودک شود.
وی با بیان اینکه در زمان برپایی اجلاس سایر نهاد‌ها همکاری خوبی با شهرداری تهران داشتند، تصریح کرد: ‌در آن زمان جمعیت شهر تهران کاهش یافت اما در فصل پاییز کودکان کار بیشتر مشاهده می‌شود.

---------------------------------------

سقوط از ارتفاع ۶ متری جان کارگری را گرفت

به گزارش خبرگزاری فارس، رضا تانوردی کارگر ساختمانی مجموعه ورزشی گل‌گهر سیرجان با سقوط از ارتفاع شش متری جان باخت.
کفایت سحری سرپرست دستگاه نظارت فرهنگی ورزشی گل‌گهر سیرجان در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: این کارگر ۳۲ ساله هنگام بازگشت از پشت بام یکی از بخش‌های در حال ساخت به پایین سقوط کرد.
وی عنوان کرد: این کارگر که فوری به بیمارستان منتقل شد، اما تلاش پزشکان برای نجات جان وی بی‌نتیجه ماند و جان خود را از دست داد. عدم کنترل در پشت بام هنگام بازگشت از فعالیت بستن شیروانی موجب این حادثه شد.