افق روشن
www.ofros.com

بیکاری ۲۰۰ کارگر الکتریک خودرو و چند خبر دیگر


خبرگزاری کار ایران                                                                                              دوشنبه ٣ مهر ١٣٩١

۲۰۰ کارگر كارخانه الکتریک خودرو شرق بیكار شدند

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان خراسان رضوی از بیکار شدن ۲۰۰ تن از کارگران شرکت الکتریک خودرو شرق از شرکت‌های وابسته به ایران خودرو خبر داد. رحمت الله‌پور موسی در این زمینه به ایلنا گفت: شرکت الکتریک خودرو شرق، که یکی از شرکت‌های موفق در حوزه خود بود و امکانات خوبی را نیز در اختیار کارگران خود قرار می‌داد، به دلیل فشار‌های اقتصادی وارده، قرارداد ۲۰۰ تن از کارگران قراردادی و پیمانی خود را تمدید نكرده است. او با اشاره به تحریم‌ها و فشار‌های اقتصادی وارد بر کشور، افزود: به دلیل تحریم‌ها، این شرکت در تهیه یکی از قطعاتی که در خودرو‌ها استفاده می‌شود و از فرانسه وارد می‌شد به مشکل بر خورد و مجبور شد این قطعه را از طریق واسطه‌ای در دبی وارد کند که با تشدید تحریم‌ها در این امر نیز به مشکل بر خورد. مجموعه این مسائل تاثیر خود را گذاشت و باعث شد تعدادی از کارگران قراردادی و پیمانکاری حتی با سوابق بالای ۱۴ یا ۱۵ سال از کار خود مرخص شوند. پور موسی ادامه داد: این در حالی است که بر اساس تبصره ۲ ماده ۷ قانون کار، در کارهای دائم قرارداد موقت معنی ندارد. رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان خراسان رضوی در پایان به تعدیل نیرو در اکثر واحد‌های تولیدی استان اشاره کرد و اظهار داشت: اکثر واحد‌های تولیدی موجود یا نیروهای خود را تعدیل کرده‌اند و یا مشکل حقوق معوقه دارند.

-----------------------

سقوط کارگر میانسال در چاهک آسانسور

نبود حفاظ مناسب، سقوط کارگر ۴۲ ساله به داخل چاهک آسانسور در بلوار اشرفی اصفهانی را به دنبال داشت.
به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری آتشنشانی تهران، در یک ساختمان هفت طبقه در حال احداث به دلیل بی‌توجهی به اصول ایمنی و نبود حفاظ مناسب یک کارگر میانسال به داخل چاهک آسانسور سقوط کرد كه آتش نشانان پس از ایمن سازی محل با استفاده از تجهیزات نجات، کارگر مصدوم را که از ناحیه قفسه سینه دچار مصدومیت شده بود با رعایت کامل نکات ایمنی به سطح زمین انتقال داده و برای مداوا تحویل امدادگران اورژانس دادند.

-----------------------

تعطیلی كارخانه و بیکاری ۴۰۰ کارگر بنیان دیزل تبعات اجتماعی دارد

نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس نهم، نسبت به تعطیلی کارخانه بنیان دیزل تبریز، نخستین سازنده موتورهای دیزلی در کشور هشدار داد.
محمد اسماعیل سعیدی در این زمینه به خبرنگار ایلنا گفت: متاسفانه مشکلات بخش صنعت و اقتصاد تبریز به کارخانه بنیان دیزل محدود نمی‌شود و بسیاری دیگر از واحدهای تولیدی و صنعتی کشور نیز با مشکلات عدیده‌ای در زمینه تولید و فعالیت صنعتی دست به گریبان هستند.
وی افزود: بزرگ‌ترین مشکل امروز واحدهای صنعتی و تولیدی تبریز و دیگر نقاط کشور، عدم وجود نقدینگی و همچنین عدم دسترسی مناسب به تسهیلات بانکی است که باعث می‌شود توان جبران هزینه‌های تولید صنعتی را نداشته باشند.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نهم، ضمن تاکید بر تسریع در حل مشکلات نقدینگی بنیان دیزل و دیگر واحدهای تولیدی و صنعتی کشور، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد بانک‌های عامل در ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی و صنعتی کم کاری می‌کنند و در این زمینه باید نظارت‌های مناسبی صورت گیرد.
سعیدی با ابراز نگرانی از احتمال بیکار شدن ۴۰۰ کارگر در کارخانه بنیان دیزل تبریز گفت: تعطیلی کارخانه بنیان دیزل، باعث بروز تبعات اجتماعی و اقتصادی منفی می‌شود و باید از این اتفاق جلوگیری کرد که در این زمینه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی باید پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

-----------------------

مصدومیت ۲ کارگر بر اثر ریزش ساختمان

ریزش قسمتی از دیوار ساختمان در حال احداث در بلوار دستواره مصدومیت ۲ کارگر را در پی داشت.
به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری آتش‌نشانی تهران، ستاد فرماندهی آتش نشانی تهران در پی تماس شهروندان مبنی بر محبوس شدن ۲ کارگر در زیر آوار آتش نشانان ایستگاه ۸۳ را به محل حادثه در جنوب به شمال بلوار دستواره اعزام کرد.
حسین کوکبی فرمانده آتش نشانان اعزامی درباره این حادثه گفت: در محل حادثه زمینی گودبرداری شده به مساحت حدود۴۰۰ مترمربع و ارتفاع ۶ متر مشاهده می‌شد که با توجه به ریزش قسمتی از دیواره شمالی، ۲ کارگر که مشغول کار بودند زیر آوار محبوس شده بودند که خوشبختانه قبل از رسیدن نیرو با کمک دیگر کارگران از زیر آوار بیرون کشیده شدند اما دچار مصدومیت شدید شده بودند.
وی در ادامه افزود: آتش نشانان بلافاصله با ایمن سازی محل در یک عملیات حساس و با استفاده از تجهیزات نجات و برانکارد و رعایت کامل نکات ایمنی دو مصدوم از تبعه افغان را به سطح زمین منتقل کرده و تحویل امدادگران اورژانس دادند.
کوکبی خاطر نشان کرد: نیروهای عملیات پس از ایمن سازی کامل محل و دادن تذکرات ایمنی به سرپرست ساختمان و تحویل محل به عوامل شهرداری به عملیات خود پایان دادند.