افق روشن
www.ofros.com

بحران، ورشکستگی و بیکاری کارگران در کارخانه های نوشابه سازی

ایلنا - اشتراک                                                                                                     یکشنبه ٢٧ دی ۱٣٨٨


كراباتی‌ها می‌خواهند شركت ساسان را تعطیل كنند

یك ماه‌ است كه خط تولید شركت تعطیل شده‌ و كارخانه تبدیل به مركزی برای پخش تولیدات كارخانه‌های نوشابه‌سازی شیراز و مشهد شده است/ما پول نمی‌خواهیم، كار می‌خواهیم.
ایلنا: صبح امروز (یكشنبه) حدود ۴٠٠ نفر از كارگران شركت نوشابه‌سازی ساسان در اعتراض به فشار مدیریت برای اخراج خود درمحوطه داخلی این كارخانه دست به تجمع زدند و اظهار داشتند اگر به مشكلشان رسیدگی نشود مقابل ریاست‌جمهوری خواهند رفت و صدای خود را به گوش مسوولان خواهند رساند.
به گزارش‌خبرنگارایلنا، این كارگران با بیان اینكه ساسان حدود ١٢٠٠ كارگر دارد،افزودند: مدیران این شركت كه همگی كراباتی هستند می‌خواهند ما را خانه به دوش كنند و چشم طمع به زمین این كارخانه دارند و می‌خواهند كارخانه را تعطیل كنند.
آنها تصریح كردند: سابقه كاری ما از ۵ سال تا ٢٠ سال است و همه ما قراردادی هستیم. این كارگران با بیان اینكه از ابتدای سال ٨٨ تاكنون حدود ٣٠٠ نفر از كارگران ساسان اخراج شده‌اند، افزود: یك ماه‌است كه خط تولید شركت تعطیل شده است و كارخانه تبدیل به مركزی برای پخش تولیدات كارخانه‌های نوشابه‌سازی شیراز و مشهد شده است.
كارگران ساسان اظهار داشت: مدیریت می‌گوید اگر تا ٢٩ ماه جاری تسویه‌حساب كنیم ٢ ماه سنوات می‌دهند اما اگر این كاررا نكنیم یك ماه سنوات می‌دهد اما ما پول نمی‌خواهیم،كار می‌خواهیم.
آنان با بیان اینكه پیش از این قراردادهای كاری ا‌شان ٣، ٦ و ١٢ ماهه بود گفتند: در حال حاضر مدت قرارداد ما ١٠ روزه شده است. آنان با اشاره به عدم پرداخت حق بیمه كارگران، گفتند: حقوق ما فعلاَ پرداخت می‌شود اما یك سال است كه كالا به كارگران داده نمی‌شود.
پیگیری‌های خبرنگار ایلنا برای توضیح مدیریت شركت ساسان پیرامون اظهارات كارگران بی‌نتیجه ماند و نگهبانی شركت مانع ورود خبرنگار ما به قسمت مدیریت شد.

--------------------------------

ورشکستگی در دو قدمی کارخانه نوشابه سازی

یكی از كارخانه‌های نوشابه‌سازی اصفهان دچار بحران شده و بزودی اعلام ورشكستگی خواهد كرد.
مدیران این شركت كه نزدیك به ۵٠ سال است به امر تولید نوشابه در این استان مشغول می‌باشد در جلسه‌ای به پرسنل رسمی خود اعلام نمودند كه نسبت به تسویه‌حساب و بازخرید كردن خود اقدام نمایند.
بر اساس این گزارش در حال حاضر حدود ۶ ماه است كه حقوق كاركنان این كارخانه پرداخت نگردیده است. این در حالی است كه گفته می شود ده‌ها نفر از كاركنان كارخانه مذكور اعلام نموده‌اند كه با توجه به سابقه‌های بالای خود كه معمولا بالای٢٠ سال سابقه كار دارند حاضر به بازخرید كردن خود و از دست دادن مزایای بازنشستگی نیستند.

اشتراک - ١۴ /٠١/٢٠١٠

منبع: پرچم