افق روشن
www.ofros.com

(کاهش ۵٢ هزاركارگر از میدان غارت نیروی کارعسلویه (بیکاری و اخراج

خبرگزاری کار ایران                                                                                 پنجشنبه ١٠ دی ۱٣٨٨


دبیر اجرایی خانه کارگر بوشهر: ریزش ۵٢ هزاركارگر در عسلویه

در مدت چهار سال تعداد شاغلان در عسلویه از ٦٠ هزار نفر به ٨ هزار نفر كاهش پیدا كرد. اعلام عسلویه به عنوان منطقه آزاد تجاری، قانون كارفرما را حاكم كرده‌ است. ایلنا: دبیر اجرایی خانه کارگر بوشهر با اعلام اینکه در ۴ سال قبل بیش از ٦٠ هزار کارگر در عسلویه کار می کردند گفت: امروزه حدود ٨ هزار کارگر در عسلویه کار می کنند که این امر نشاندهنده تعطیلی واحدها و بحران صنایع در این بخش عظیم صنعتی کشور است.
عیسی محمد کمالی در گفتگو با ایلنا، با اعلام اینکه عسلویه در ۴ سال قبل بازار خوبی برای اشتغال کشور بود گفت: هنگامی که محمد جهرمی وزیر کار دولت نهم شده عسلویه را منطقه آزاد تجاری اعلام کرد تا این منطقه شامل قانون کار نشود در نتیجه کارگران این منطقه كه تابع قانون كار و تامین اجتماعی بودند به یك باره تابع قانون‌آنچه كارفرما می خواهد شدند.
وی با تاكید بر اینكه محروم كردن كارگران از قوانین حمایتی هرگز نمی تواند انگیزه ای برای استخدام باشد گفت: اگر این ادعای آقایان مخالف قانون كار درست بود امروزه ۵٢ هزار كارگر اخراج نمی شد.
دبیر اجرایی خانه كارگر بوشهر با انتقاد ازسیاستگذاری های دولت در امر سرمایه گذاری گفت: متاسفانه حمایت های لازم از این منطقه اقتصادی اشتغالزا صورت نگرفت و شركتهای پیمانكاری داخلی و خارجی یكی پس از دیگر منطقه را ترك كردند.
وی با انتقاد از اظهارات غیر واقعی مبنی بر اینكه پروژه ها به بهره برداری می رسد گفت: اگر پروژه ها در حال بهره برداری است چرا دایم شاهد تعدیل نیرو هستیم و چرا اخراج های بی رویه اتفاق می افتد.
كمالی گذشته عسلویه را یادآور شد و گفت: در گذشته یك ساعت سرپا می ایستادیم تا یك صندلی خالی شود و بتوانیم در رستورانهای این منطقه اقتصادی غذا بخوریم اما اكنون با صندلیهای خالی روبرو هستیم.
وی از تعطیل مغازه های مكانیكی بقالی ‏ رستوران و سایر مراكز خدماتی در این منطقه خبر داد و گفت: در گذشته هم این مغازه ها فعال و چرخش اقتصادی قابل توجهی داشت اما امروزه عسلویه در حال بحران و تعطیلی است .
دبیر اجرایی خانه كارگر بوشهر با اعلام اینكه در گذشته راه بندان های طولانی در عسلویه اتفاق می افتاد گفت: امروزه می توان با سرعت ١٠٠ كیلومتر در منطقه عسلویه را نندگی كنی بدون آنكه نگران تصادف یا مشكل دیگری باشی وی حوزه فعالیت عسلویه را مرتبط با نفت و گاز اعلام كرد و گفت: در گذشته نه تنها این منطقه بازار خوبی برای نیروهای بومی بود بلكه كارگران غیر بومی و حتی كارگر خارجی نیز در این بخش فعالیت می كرد اما امروزه عسلویه تعطیل است و به بیماری در حال مرگ می ماند.