افق روشن
www.ofros.com

اعتصاب مجدد کارگر پارس جنوبی، اخراج کارگران و تعویق دستمزدها


ایلنا - اینا - هرا                                                                                                دوشنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٠

كارخانه گوشت زیاران تعطیل شد

دبیر اجرایی خانه كارگر استان قزوین از تعطیلی كارخانه گوشت زیاران خبر داد. عید علی كریمی درگفت‌وگو با خبرنگار ایلنا افزود: آقایان برای تولید و اشتغال زایی عزمی ندارند اما برای دادن ۴ میلیارد تومان به كارگران و اخراج آنان پول كافی دارند.
وی با اشاره به اشتغال حدود ١١٠ كارگر دركارخانه گوشت زیاران، تصریح كرد: سازمان خصوصی‌سازی كه صاحب كارخانه گوشت زیاران است ٩٨ كارگر رسمی را بازخرید و ١٢ نفر آنان را نیز كه حاضر به این كار نشدند از كار اخراج كرد.
دبیر اجرایی خانه كارگر استان قزوین با بیان این كه سازمان كار قزوین نظاره‌گر اخراج كارگران گوشت زیاران بود، خاطر نشان كرد: تمامی شرایط برای ادامه كار این شركت آماده است اما گویا عزمی برای ادامه كار وجود ندارد.
وی گفت: كارگران گوشت زیاران كه همگی رسمی بودند دارای سوابقی از ١۵سال تا ٢۵ سال بودند.

----------------

عدم پرداخت مطالبات تکمیلی کارگران شیشه قزوین

کارگران کارخانه شیشه سازی قزوین چندین ماه حقوق معوقه دارند که هنوزبه آنها پرداخت نشده است. ایران کارگر گزارش داد :” در یک اقدام ظالمانه ؛ کارگران این کارخانه در حال حاضر ماهیانه فقط ۳۰ درصد حقوق شان پرداخت می شود و مابقی آن را به بعد موکول می کنند.
به گفته کارگران این کارخانه پرداخت همین میزان حقوق کارگران نیز نامرتب است و کارگران به همین خاطر از بی پولی و وضعیت سخت معیشتی رنج می برند.”

----------------

اخراج از کار هزاران کارگر شاغل در کارخانجات شهر آمل

در نتیجه نادیده گرفتن و عدم اجرای ماده ۱۰۳ قانون تامین اجتماعی، هزاران کارگر شاغل در کارخانجات و مراکز تولیدی مستقر در شهر آمل از کار اخراج خواهند شد. بنا به گفته دبیر انجمن صنفی کارفرمایان مازندران، در نتیجه عدم اجرای قانونی یاد شده که بر مبنای آن واحدهای تولیدی و صنعتی که بیش از ظرفیت و سهام خود اقدام به جذب نیرو کنند از تخفیف ۲۰ درصدی از پرداخت حق بیمه برخوردار می‌شدند، بیش از ۵ هزار و ۷۰۰ کارگر شاغل در شماری از مراکز شهر آمل از کار اخراج خواهند شد.

----------------

۱۶۰۰ نفر از کارگران پارس جنوبی مجددا در اعتصاب

بیش از ۱۶۰۰ نفر که عمدتا در بخش‌های برق و مکانیک فازهای ۱ تا ۱۰ پارس جنوبی مشغول به کار بوده‌ و با گذشت سه ماه از سال هنوز حقوقی دریافت نکرده‌اند، اعتصاب نمودند.
این در حالی ست که زارعی، مدیر عامل و پیمانکار این شرکت و شعبان‌پور، مدیر شرکت پارس جنوبی حتی پس از شنیدن خواسته‌های اعتراضی کارکنان خود حاضر به پذیرفتن این خواسته‌های به حق نشد و آنان را تهدید به اخراج کرده‌اند.
کارکنان مجتمع پارس جنوبی دلیل اعتراض و اعتصاب خود را کیفیت غذای نامطلوب کارگران و کارکنان، پرداخت نشدن مطالبات معوقه سال ۱۳۸۹ و نیز عدم دریافت حقوق سه ماههٔ اول سال جاری ذکر نموده و تاکید کرده‌اند تا زمان محقق نشدن خواسته‌هایشان دست از اعتصاب نخواهند کشید.