افق روشن
www.ofros.com

ادامه مشکلات کارگران لاستیک البرز، پایان

بیمه بیکاری کارگران هیس و تعویق ٢١ ماه دستمزد کارگران توانبخش


خبرگزاری کار ایران                                                                                             چهارشنبه ١ دی ١٣٨٩


بحران صنعتی در اسلامشهر

دبیر اجرایی خانه کارگر اسلامشهر از بحران صنعتی در این شهر خبر داد وگفت: سوء مدیریت و واگذاری‌های غیراصولی از عوامل اصلی تشکیل‌دهنده بحران صنعتی شهرستان اسلامشهر است.
پور طالبیان، دبیر اجرایی خانه کارگر اسلامشهر از بحران صنعتی در این شهر خبر داد وگفت: سوء مدیریت و واگذاری‌های غیراصولی از عوامل اصلی تشکیل‌دهنده بحران صنعتی شهرستان اسلامشهر است. حسن پورطالبیان اظهار داشت: واگذااری‌های غیراصولی و بدون برنامه‌ریزی و عدم لحاظ شدن شرایط خاص باعث شده تا این شهرستان در یک بحران صنعتی فرو برود.
به گزارش آفتاب، به گفته پورطالبیان همین امر باعث شده تا بزگ‌ترین کارخانه موجود این شهرستان یعنی لاستیک البرز با یک چهارم ظرفیت تولیدکند.
دبیراجرایی خانه کارگر اسلامشهر در ادامه بیان داشت: بیش از یک هزار و ٢٠٠ کارگرلاستیک البرز از این کارخانه ۵ ماه حقوق طلبکار هستند.
پور طالبیان گفت: با توجه به اینکه خط فقر در حدود ٨٠٠ هزار تومان عنوان شده است لذا باید درآمد کارگران نیز افزایش یابد.

-------------------

زمان مقرری بیمه بیكاری كارگران چینی هیس تمام شد

با كارگران تسویه حساب شده و آنها به بیمه بیكاری معرفی شدند اما در حال حاضر مدت زمان قانونی دریافت مقرری بیمه بیكاری پایان‌پذیرفته وكارگران بلاتكلیف هستند.
ایلنا: دبیر اجرایی خانه كارگر خرم دره ازتعطیلی شركت چینی هیس خبر داد.
كاظم خلجی درگفت وگوبا ایلنا بااشاره به اشغال ۵٠٠ كارگر در شركت چینی هیس افزود: به علت عدم فروش محصولات، مسوولان این واحد تولیدی مجبوربه تعطیل كردن واحد خود شده‌اند.
وی با اشاره به مالكیت خصوصی شركت چینی هیس، تصریح كرد: با كارگران تسویه حساب شده و آنها به بیمه بیكاری معرفی شدند اما در حال حاضر مدت زمان قانونی دریافت مقرری بیمه بیكاری پایان‌پذیرفته وكارگران بلاتكلیف هستند.

-------------------

كارگران توانبخش الوند قزوین ٢١ ماه حقوق نگرفته‌اند

تعدادی از كارگران توانبخشی الوند قزوین با مراجعه به دفتر خبرگزاری ایلنا نسبت به عدم توجه صاحب این كارخانه و برخی از مسئولین به نپرداختن ٢١ ماه از حقوقشان معترض بودند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، این كارگران كه تا ٢۵ سال سابقه كارگری دارند در مراجعه به دفتر خبرگزاری ایلنا در شهر صنعتی البرز از عدم پرداخت حقوق ٢١ ماهه خود شكایت داشتندو گفتند: با توجه به اینكه كارخانه در حال حاضر تولید و فروش دارد، ولی متاسفانه كارفرما با ادعای ورشكستگی ،به ما كارگران حقوق نمی دهد.
عدم پرداخت بیمه این كارگران به تامین اجتماعی در ٩ ماه گذشته از دیگر مشكلات كارگران توانبخش الوند قزوین است و این كارگران اعلام داشتند: در جلسه كمیسیون امنیت كارگری شهرستان البرز كه همزمان با سفر رئیس جمهور محترم به استان برگزارشد، نماینده این شركت در جلسه قول داد تا پانزدهم آذر ماه جاری نسبت به پرداخت 3 ماه از حقوق معوقه اقدام كند كه تاكنون این قول عملی نشده است.
در ادامه كارگران معترض به طرح شكایت از صاحب شركت به ادار ه های كار ، تامین اجتماعی ، دادگستری و... اشاره كردند و گفتند:با سیلی صورتمان را سرخ نگه می داریم ، برخی ها از ما كارگران هنوز مستاجرند و فرزند دانشجو دارند، كسی به دادمان نمی رسد.
یكی از این كارگران كه نخواست نامش اعلام شود ،گفت : وقتی مشكلاتمان رابرای برخی از مسئولین می گوییم، انگار آقایان به داستان گوش می دهند و دركی از ٢١ ماه حقوق نگرفتن كارگران ندارند كه جای تاسف دارد.
یكی دیگر ازاین كارگران با اشك های در چشم گفت: تا به حال مشكلمان را رسانه ای نكردیم تا شاید كاری كنند، ولی صاحب كارخانه به تعهد نماینده اش در پرداخت مطالبتان كارگران پایبند نیست.