افق روشن
www.ofros.com

بیکاری در حریر مبتکران، تغویق سنوات

کارگران ایرانیت و تعویق دستمزد ۳ هزار کارگر در کاشان


ناصر آقاجری                                                                                                      سه شنبه ٦ تیر ١٣٩١

طی هفته جاری؛ ۴۰۰ کارگر حدید مبتکران بیكار شدند

ایلنا: کارخانه حدید مبتکران پاکدشت به جهت افزایش مشکلات مالی با ۴۰۰ کارگر خود قطع همكاری کرد.
عوض سلطانی، دبیر اجرایی خانه کارگر پاکدشت با اعلام این خبر به ایلنا گفت: کارخانه حدید مبتکران تولید کننده انواع صندلی خودرو به جهت کاهش سفارشات از جانب كارخانه‌های خودرو سازی دچار مشكلات مالی شده‌ است.
این فعال كارگری با اشاره به مطالبات ۱۹ میلیاردی حدید مبتكران از کارخانه‌های بزرگ خودرو ساز افزود: مشكلات مالی به تبع این طلب میلیاردی و كاهش سفارشات از عوامل اخراج این كارگران بوده است.
سلطانی با انتقاد از عدم وجود امنیت شغلی بیش از ۱۰۰۰ کارگر حدید مبتکران اظهار داشت: این کارخانه با افزایش مشکلاتش ناچار شده است از تمدید قرارداد با ۴۰۰ کارگر خود امتناع کند.
او گفت: قرارداد اكثر کارگران این کارخانه یک ماهه و سه ماه بوده وکارگران بیكار شده از اردیبهشت ماه سال جاری حقوقی دریافت نکرده‌اند.
این فعال كارگری با بیان اینکه کارفرمایان این کارخانه وعده پرداخت معوقات کارگران را داده است افزود: کارفرمای این کارخانه همچنین قول داده است در صورت رفع مشکلات این واحد تولیدی همه کارگرانی که تمدید قراداد نشده‌اند را دوباره بر سر کار خود بازگرداند.
گفتنی است گروه صنعتی حدید مبتکران در سال ۱۳۶۵ در شرق تهران تاسیس شد و اكنون از بزرگ‌ترین شرکتهای تولیدکننده صندلی خودروهای ساخت داخل بشمار می‌رود.

------------------------------

با گذشت شش ماه از تعطیلی كارخانه؛

سنوات کارگران ایرانیت شهرری پرداخت نشده است

ایلنا: وکیل حقوقی کارگران بیکار شده ایرانیت شهرستان ری اعلام کرد: هنوز مشکلات ۳۵۰ کارگر بیکار شده کارخانه ایرانیت شهر ری حل نشده است. محمود شیرازی با اشاره به بیکاری ۳۵۰ کارگر کارخانه ایرانیت شهر ری در دی ماه سال گذشته، به ایلنا گفت: هنوز بخش اعظمی از مطالبات ۳۵۰ کارگر کارخانه ایرانیت پرداخت نشده است.
او افزود: طبق احکام صادره از سوی اداره کار و مراجع قانونی هم اکنون حساب مالی شرکت مسدود شده و هر ماه بخشی از حقوق معوقه از این حساب برداشت و به حساب کارگران واریز می‌شود.
او با بیان اینکه هنوز مشکل کارخانه ایرانیت شهر ری برطرف نشده است افزود: این کارخانه هم اکنون تولیدی ندارد و بغیر از کارگرانی که با داشتن شرایط بازنشستگی بازنشسته شدند مابقی هر روز در سر کار خود حاضر می‌شوند.
نماینده قانونی کارگران ایرانیت شهر ری تصریح کرد: با وجود بازنشسته شدن تعداد زیادی از کارگران در این واحد تولیدی هنوز سنوات خدمتی این کارگران پرداخت نشده است و مطالبات حقوقی کارگران قراردادی نیز همچنان باقی است.
گفتنی است کارخانه ایرانیت واقع در شهرستان ری در دی ماه سال گذشته به جهت آلاینده بودن مواد اولیه تولید و تاثیرات ناشی از این مواد بر سلامتی کارگران، به جهت عدم توانایی در تغییر کاربری کارخانه و یا جایگزینی مواد اولیه جدید، ناچار به تعطیلی شد و ۳۵۰ کارگر آن بیکار شدند.

------------------------------

تعویق حقوق ۳ هزار کارگر در کاشان

ایلنا: نماینده کاشان، آران و بیدگل در مجلس نهم، از ادامه روند بیکاری در کشور و شهرستان کاشان انتقاد کرد.
عباسعلی منصوری در این زمینه به ایلنا گفت: درحال حاضر بیش از ۳ هزار کارگر در شهرستان کاشان، آران و بیدگل حقوق معوقه و پرداخت نشده دارند که این مساله مشکلات زیادی را برای توسعه این شهرستان به وجود آورده است.
او افزود: برای حل مشکلات این کارگران، به سازمان‌ها و نهادهایی مثل کمیته امداد و بهزیستی متوسل شدیم تا بتوانیم باری از دوش کارگران برداریم، چرا که این مساله برای جامعه ما عیب بزرگی محسوب می‌شود.
نماینده کاشان، آران و بیدگل در تشریح راه حل خود برای برطرف کردن مشکل بیکاری گفت: به دلیل شرایط جغرافیایی و موقعیت استراتژیک آران و بیدگل و کاشان، این شهرستان توانایی تبدیل شدن به قطب صنعتی کشور را دارد و دولت موظف است به صورت ویژه مسائل این شهرستان را درنظر بگیرد.
منصوری تصریح کرد: باید با پرداخت وام‌های مورد نیاز صنعتگران، روان سازی اداری و حمایت از تولیدات داخلی، زمینه را برای ایجاد شغل در منطقه کاشان، آران و بیدگل فراهم کرد و به طور کلی دولت باید چرخه صنعت در این منطقه را راه اندازی کند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم، آموزش تخصصی کارگران را یکی دیگر از راههای توسعه صنعتی کاشان عنوان و خاطرنشان کرد: آموزش همراه با کار، می‌تواند ما را به استانداردهای لازم نزدیک کند و همچنین راندمان کاری کارگران را دو چندان کند.
او استفاده از محصولات داخلی را راه دیگری برای حمایت از صنعت عنوان و یادآور شد: برای تکمیل شدن چرخه حمایت از صنعت در کشور، باید فرهنگ استفاده از تولیدات با کیفیت داخلی نهادینه شود.