افق روشن
www.ofros.com

در پی تعطیلی سه كارخانه تولید تجهیزات برقی؛

بیش از یكهزار و ۵٠٠ كارگر بیكار شدند

خبرگزاری کار ایران                                                                                               جمعه ٣٠ بهمن ۱٣٨٨

سه كارخانه به دلیل بحران مالی تاكنون تعطیل شده‌اند/ به دلیل آن كه كارخانه‌ها با تمام ظرفیت خود كار نمی‌كنند بحران خاموشی خود را نشان نمی‌دهد/ بحران مالی باعث شده تا كارخانه‌ها با حدود ٢٠ تا ٣٠ درصد ظرفیت كار ‌كنند.
ایلنا: بیش از یكهزار و ۵٠٠ نفر از كاركنان كارخانه‌های عضو سندیكای صنعت برق ایران به دلیل تعطیلی واحد تولیدی از كار بیكار شده‌اند. به گزارش خبرگزاری ایلنا، محمد پارسا، رییس هیات مدیره سندیكای تولیدكنندگان تجهیزات برقی ضمن اعلام مطلب فوق افزود: سه كارخانه به دلیل بحران مالی تاكنون تعطیل شده‌اند و با تعطیلی این واحدها حدود ١۵٠٠ تا ٢٠٠٠ نفر كارگر از كار بیكار شده‌اند.
او افزود: بقیه كارخانه‌های ما هم در سال‌های اخیر سیاست انقباضی پیش گرفته‌اند و كارگرانشان را تعدیل كرده‌اند.
او گفت: یكی از این كارخانه‌ها، كارخانه آونگان اراك بوده است كه چون نامش رسانه‌ای شده می‌توانم اسمش را ببرم اما اسم دو كارخانه دیگر ار به دلیل این كه از صاحبانش اجازه ندارم نمی‌توانم اعلام كنم.
او با اشاره به این كه به دلیل بحران مالی كارخانه‌ها در این بخش با حدود ٢٠ تا ٣٠ درصد ظرفیت كار می‌كنند توضیح داد: این وضعیت در آینده می‌تواند صنعت برق را با مشكلاتی مواجه كند. از یك سو در حال از دست دادن بازارهای خارجی‌مان هستیم و از سوی دیگر به دلیل این كه تعرفه‌ها پایین است بازار داخلی‌مان را نیز در اختیار كشورهای دیگر قرار داده‌ایم. پارسا در پاسخ به این سئوال كه با توجه به اعلام آمادگی وزارت نیرو برای پرداخت بخشی از بدهی‌های این وزارتخانه آیا مشكل حل خواهد شد، گفت: ما می‌خواهیم با دریافت این پول بتوانیم حقوق و عیدی كارگرانمان را شب عید پرداخت كنیم. می‌دانیم كه مسئولان وزارتخانه همه تلاششان را برای پرداخت بدهی‌ها به كار گرفته‌اند اما واقعا پاسخگوی این همه بحران كیست. آیا می‌شود خسارت‌های ناشی از این وضعیت را جبران كرد. ما سال‌ها بروز این مشكل را پیش‌بینی می‌كردیم.
او در توضیح این مطلب افزود: باید دقت كرد كه وقتی وزارت نیرو یا هر وزارتخانه دیگری نمی‌تواند پول ما را بدهد مشكل همان زمان بروز نمی‌كند و فاصله‌ای دو تا سه سال طول می‌كشد تا بحران خود را نشان دهد. كما این كه نباید تصور كرد به دلیل كار كردن كارخانه‌ها با ظرفیت پایین ما سریع با بحران خاموشی روبرو می‌شویم بلكه باید توجه داشت كه یك فاصله زمانی دو تا سه سال طی می‌شود تا بحران خاموشی خود را نشان دهد.
او گفت: البته به دلیل وضعیت اقتصادی همه كارخانه‌ها با تمام ظرفیت كار نمی‌كنند و صنایع ما با كمتر از ظرفیت اسمی‌شان تولید می‌كنند. باید بگویم كه اگر كارخانه‌ها و صنایع با همه توان خود كار می‌كردند ما حتما همین حالا هم با بحران خاموشی روبرو می‌شدیم اما در حال حاضر به دلیل وضعیت اقتصادی بحران خاموشی خود را نشان نمی‌دهد. او حجم مطالبات از وزارت نیرو را ۵ هزار میلیارد تومان اعلام كرد و گفت: ما مدعی هستیم وزارت نیرو باید هزار میلیارد تومان خسارت نیز به ما بپردازد اما تا به حال آنها چنین مطلبی را قبول نكرده‌اند. حرف ما این است كه وقتی بانك‌ها از ما جریمه می‌گیرند چرا دولت نباید جریمه دیركرد خود را به ما بپردازد؟