افق روشن
www.ofros.com

موج اخراج سازی در ابهر و خرمدره، تاخیر ٦ ماه دستمزد تعدادی از کارگران مترو


خبرگزاری کار ایران                                                                                           یکشنبه ١١ دی ماه ١٣٩٠

موج اخراج سازی در واحدهای تولیدی شهرکهای صنعتی ابهر و خرمدره

ایلنا: دبیر اجرایی خانه کارگر خرم دره گفت: وضعیت اشتغال در ابهر و خرم دره رضایت بخش نیست و روند اخراج کارگران در برخی واحدها ادامه دارد.
کاظم خلجی در گفت گو با ایلنا، اظهار داشت: نرخ بیکاری در این مناطق بالاست و اگر امکانات مالی واحدهای تولیدی تامین نشود، مسلما مشکل اشتغال نیز بهبود نمی‌یابد.
او در خصوص افزایش تعطیلی واحدهای فعال در شهرک‌های صنعتی ابهر، خرم دره، هیدج و صائین‌قلعه خبر داد و افزود: شرکت ذوب فلزات نبرد خلیج فارس با ١٠٠ کارگر تا ۵٠ درصد تعدیل نیرو داشته است و اگر این واحد به اخراج کارگران خود به جهت مشکلات مالی ادامه دهد، در آینده دچار مشکلات بیشتری خواهد شد.
خلجی در ادامه افزود: کارخانه فولاد سیادن با ١۴٠ کارگر و واحد تولیدی پوشش چاپ با ٣۵ کارگر هر کدام به جهت نداشتن نقدینگی در ماه‌های اخیر تعطیل شده‌اند.
او با بیان اینکه افزایش ظرفیت کارگاه‌ها می‌تواند مشکلات اشتغال را تا حدودی کاهش دهد، ادامه داد: کارخانجات نساجی نخ ایران، فرتاب و الیاف هامون نیز به دلیل فقدان نقدینگی و کمبود مواد اولیه با ظرفیت ۵٠ درصدی فعالیت دارند.
وی در ادامه اضافه کرد: واحد تولیدی ابهردانه که تولید کننده مواد غذایی و دانه طیور است با ٢٠ کارگر بیش از ۵ ماه است که تعطیل شده است.
این فعال کارگری در خاتمه از تعطیلی کارخانه سوخت فلزات ابهر با ٢٠٠ کارگر خبر داد و گفت: این شرکت نیز به دلیل افزایش بدهی‌های بانکی تعطیل و در رهن بانک قرار دارد و برای پرداخت حقوق معوق کارگران خود طبق حکم هیئت حل اختلاف اموال کارخانه مصادره و به فروش می‌رسد.

-------------------------

تنها ٣٠ درصد از واحدهای تولیدی خراسان رضوی فعال هستند

دبیر اجرایی خانه کارگر مشهد گفت: حمایتهای دولت در همه زمینه‌ها مخصوصا در بخش اشتغال‌زایی بسیار ضعیف بوده است.
حسین رسولی در گفتگو با ایلنا، ضمن اشاره به وجود تناقض در آمار اشتغالزایی دولت و افزایش ورودی‌های تامین اجتماعی اظهار داشت: دولت با ارائه آمار متناقض دربخش اشتغال نمی تواند شغل ایجاد کند، چرا كه با وجود ادعای اشتغالزایی دولت، بازار بیکاری در خراسان رضوی پر رونق اما بازار اشتغال همچنان کساد است.
او با بیان اینکه اظهار نظر مسئولین در خصوص آمار ایجاد شغل و نرخ بیکاری با واقعیت فاصله دارد، خاطر نشان کرد: دولت فرصت شغلی قابل ملاحظه‌ای در استان خراسان رضوی ایجاد نکرده است.
دبیر اجرایی خانه کارگرمشهد با اشاره به اینکه تنها ٣٠ درصد واحد‌های تولیدی در خراسان رضوی فعال هستند، افزود: این رقم در دولتهای گذشته ٧٠ درصد بوده است. او ادامه داد: دولت زمانی می تواند در ایجاد شغل نقش داشته باشد که خدماتی در این خصوص ارائه دهد.
رسولی با اشاره به روند ایجاد اشتغال در بخش کشاورزی، اظهار داشت: این بخش نیز به جهت سیاستهای غلط و سوء مدیریت و همچنین کاهش نزولات آسمانی دچار مشکل شده است و حتی از ارائه ابتدایی‌ترین خدمات به این بخش خودداری می شود

-------------------------

تاخیر شش ماهه در پرداخت دستمزد تعدادی از کارگران خط سوم متروی تهران

کارگران شرکت پیمانکاری «بلند پایه» كه در خط سوم متروی تهران فعالیت می‌كنند، به مدت شش ماه است که حقوق ماهیانه خود را دریافت نکرده‌اند.
یکی از كارگران این شرکت پیمانکاری در این زمینه به خبرنگار ایلنا گفت: مترو تهران جهت پرداخت حقوق كارگران تامین اعتبار كرده است امااین شرکت پیمانکاری به رغم دریافت اعتبارات از پرداخت حقوق ٦٠ کارگر فعال خودداری می کند.
به گفته این كارگر، شرکت پیمانکاری بلند پایه از سال گذشته تا كنون نسبت به اخراج ۴٠٠ کارگر اقدام كرده است