افق روشن
www.ofros.com

كارگران نساجی مازندران ۵ ماه بدون دستمزد، بیکاری در مناطق محروم و حداقل دستمزد

خبرگزاری کار ایران                                                                                          یکشنبه ١٨ بهمن ۱٣٨٨

هزار نفر ازكارگران نساجی مازندران ۵ ماه حقوق دریافت نكردند

دبیر اجرایی خانه كارگر مازندران گفت: كارگران نساجی مازندران كه ۵ ماه حقوق دریافت نكرده اندو با مشكلات شدید روحی و روانی و شرمندگی نزد خانواده های خود مواجه‌اند.
ایلنا: نصراله دریابیگی، دبیر اجرایی تشكیلات خانه كارگر استان مازندران در گفت‌وگو با ایلنا ضمن ابراز تاسف از وضعیت بد معیشتی كارگران نساجی مازندران و عدم دریافت حقوق در ۵ ماه گذشته گفت: ما در حالی جشن پیروزی انقلاب را برگزار می‌كنیم كه بسیاری از كارگران كه در پیروزی انقلاب نقش ارزنده‌ای داشته‌اند پس از انقلاب شغل و معیشت خود را از دست داده‌اند و كارگرانی كه نقش موثری در فروپاشی رژیم گذشته داشته‌اند و به عنوان صاحبان اصلی انقلاب محسوب می‌شوند امروز نگران زندگی خود و آینده فرزندان خویش هستند.
وی در ادامه به شعار عدالت و مهرورزی در دولت دهم اشاره كرد و افزود : امروز كارگران زحمتكش و كم‌درآمد تشنه عدالت و مهرورزی‌اند.
دریابیگی خاطرنشان ساخت: متاسفانه بعضی از مسئولین فقط شعارهای زیبایی در حمایت از كارگران و فقرا سر می‌دهند و حتی به رهنمودهای امام و رهبری هم توجه نمی‌كنند كه فرمودند: كارگری افتخار است و كسانی‌كه نمی‌توانند برای مردم كار كنند استعفاء بدهند.
دبیر اجرایی خانه كارگر مازندران به وضعیت بسیار اسفناك كارگران نساجی مازندران (طبرستان ، تلار، گونی بافی ، فایناس و دفتر مركزی این واحد در تهران) اشاره كرد و گفت: در این مقطع حساس كه نرخ بیكاری بالاست و گرانی و تورم در مازندران بیداد می‌كند، كارگران نساجی مازندران كه ۵ ماه حقوق دریافت نكرده‌اند و با مشكلات شدید روحی و روانی و شرمندگی نزد خانواده‌های خود مواجه‌اند.
دریابیگی خطاب به همه مسئولین خصوصاً رییس جمهوری و استاندار مازندران و مسئولین ذیربط گفت: كارگران نساجی خواهان اقدام سریع نسبت به بلاتكلیفی خود و رفع شدید معضلات معیشتی خویش و پرداخت حقوق معوقه خود هستند.
وی در ادامه با انتقاد ازشركت سرمایه‌گذاری بانك ملی گفت: كم نیستند مدیرانی كه در این شركت حقوق یك ماهه آنها برابر است با حقوق یكساله یك كارگر و اگر این افراد دو ماه حقوق نگیرند مطمئناً با ریخت و پاش‌هایی كه دارند ادامه زندگی شرافتمندانه برای آنها امكان‌پذیر نخواهد بود، پس چگونه می‌پذیرند كه كارگران نساجی 5 ماه حقوق دریافت نكنند و به زندگی خود ادامه دهند آیا خود را می‌توانند جای این كارگران قرار دهند.

---------------------

شاهد بیكاری در استان‌های محروم هستیم

عضوكمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاكید بر اینكه میزان بیكاری استان ایلام بالای ٢۵ درصد است،گفت: این رقم را به تحقیق اعلام می‌كنم و هركسی‌كه با آن مخالف است حاضرم در هركجا و با هر شرایطی در یك مناظره روبه‌رو این ادعا را ثابت كنم.
شاپور پولادی درگفت‌وگو با ایلناافزود: اگرچه بیكاری در استان ایلام بالاست اما مشكل در این است كه ظرفیت‌های خوبی داریم‌كه دراثر بی‌توجهی‌ها ناكارآمد مانده است.
وی با تاكید بر اینكه سال‌هاست انگیزه لازم برای سرمایه‌گذاری درمناطق محروم فراهم شده است،گفت: از یك‌سو دولت اقدام مقتضی برای سرمایه‌گذاری در ایلام را فراهم نكرده و از سوی دیگر بخش خصوصی نیز انگیزه لازم را ندارد و چون سازوكار لازم نیز ایجاد نشده تا سرمایه‌گذار بخش خصوصی راغب شود سرمایه‌اش را از مراكز استان‌های بزرگ و برخوردار به سوی استان‌های محروم هدایت كند شاهد معضل بیكاری در استان‌های محروم هستیم.
وی با تاكید بر اینكه یكسری مزایای ویژه برای مناطق محروم لازم است،گفت: دولت می‌تواند تسهیلات ویژه یا معافیت‌های خاصی برای سرمایه‌گذاران منافق محروم تعریف كند تا جذب سرمایه‌گذاری توجیه داشته باشد.
پولادی با اعلام اینكه ١١ درصدگاز و ٦ درصد نفت كشور دراستان ایلام تولید می‌شود گفت: در بحث تولیدگاز دومین و در بحث تولید نفت سومین رتبه كشوری را داریم و چنانچه سرمایه‌گذاری لازم در این حوزه صورت پذیرد می‌شود امیدوار بود كه ایلام عسلویه دوم كشور بشود.
وی با اعلام اینكه چاه‌های نفت وگاز ایلام با عراق مشترك است،گفت: لوله گازاستان ایلام ٦ ماه به دلیل انفجاری‌كه صورت گرفته بود از كارافتاد و مدتی است‌كه فعال شده و در همان مدت فرصت‌های شغلی بسیاری نادیده‌گرفته شد.
پولادی با اعلام اینكه مرز مهران یك هزار و ٩٠٠ میلیارد تومان صادرات داشته است گفت: بسیاری امكانات دیگر در استان وجود داردكه اگر توجه شود میزان بیكاری چنین وحشتناك نخواهد بود.

---------------------

مزد ٨٩ نباید از ۴۵٠ هزار تومان كمتر باشد

افرادی كه حقوق كارگران را ٢٦٣ هزار تومان تعیین ‌كردند یا شكم سیرند و یا در ایران زندگی نمی‌كنند تا از تورم خبرداشته باشند/ اگر مزد كارگران از ۴۵٠ هزار تومان كمتر باشد به او و خانواده‌اش ظلم شده است.
عضو كمیسیون كشاورزی مجلس شورای اسلامی با انتقاد شدید از حداقل دستمزد كارگران گفت: اگر آقایان دور یك میز جمع می‌شوند و حداقل حقوق كارگران را ٢٦٣ هزار تومان تعیین می‌كنند به دلیل آن است كه شكم سیر از شكم گرسنه خبر ندارد.
اقبال محمدی در گفتگو با ایلنا با انتقاد شدید از حداقل حقوقی كه برای كارگران تعیین شده است گفت: گویا افرادی كه این دستمزد را تعیین كرده‌اند در ایران زندگی می‌كنند و از تورم خبر ندارند. وی سال آینده را سالی پرچالش توصیف كرد و گفت: با توجه به بودجه سال ٨٩ و مقادیری كه در بحث مصارف عمومی تعریف شده و نیز مبلغ ۴٠ هزار میلیارد تومانی كه به عنوان مبلغ قابل تامین برای لایحه هدفمند كردن یارانه‌ها از سوی دولت در نظر گرفته شده است بی‌شك سال آینده با تورمی جهشی و غیرقابل كنترل مواجه خواهیم شد.
وی ادعاهایی كه حكایت از كاهش تورم دارد را غیرواقعی خواند و گفت: آنچه را كه در بازار خرید و فروش لمس می‌كنیم با آنچه كه دولت ادعا می‌كنند همخوانی ندارد و نمی‌توان پذیرفت كه قیمت‌ها پایین آمده است.
نماینده مریوان با اعلام اینكه در لایحه بودجه تدابیری از سوی دولت برای اقشار محروم به ویژه حقوق‌بگیران لحاظ نشده است گفت: اگر دستمزد دریافتی حقوق‌بگیران با واقعیت‌های جامع همخوانی نداشته باشد علاوه بر فشار روانی كه بر نیروی كار وارد می‌كند تبعات نامناسبی برای خانواده‌های آنان خواهد داشت.
وی ملاك تعیین حداقل دستمزد را خانواده چهار نفره اعلام كرد و گفت: برای تعیین حداقل دستمزد، نیازهای یك خانواده چهار نفره ملاك است اما نباید فراموش كنیم كه این حداقل نباید از خط فقر پایین‌تر باشد.
محمدی حداقل دستمزد پیشنهادی برای سال ٨٩ را ۴۵٠ هزار تومان اعلام كرد و گفت: ناگفته نماند كه منظور از تعیین این مبلغ در شرایط زندگی شهرستان‌هاست و هرگز در تهران با این مبلغ نمی‌توان زندگی كرد.
وی ۴۵٠ هزار تومان را دستمزد متوسط رو به پایین اعلام كرد و گفت: البته اگر خانواده‌ای اهل صرفه‌جویی باشد می‌تواند با این مبلغ زندگی كند اما پرداخت دستمزد كمتر از این مبلغ ظلم به كارگر و خانواده او است.