افق روشن
www.ofros.com

سال گذشته ٣٠ نفر در معادن جان

باختند و مقصرین ریزش معدن اشكیلی معرفی شوند


خبرگزاری کار ایران                                                                                             سه شنبه ٣٠ آذر ١٣٨٩


سال گذشته ٣٠ نفر در معادن جان‌ باختند

تنها در یك سال گذشته نزدیك به ٣٠ نفر در اثر حوادث ناشی از ریزش و انفجار معادن جان خود را از دست داده‌اند/ اگر به سادگی از كنار چنین حوادثی رد بشویم باید باز هم در آینده منتظر وقوع حوادث جدیدتری باشیم.
ایلنا: نماینده راور و كرمان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه تنها در یك سال گذشته نزدیك به ٣٠ نفر در اثر حوادث ناشی از ریزش و انفجار معادن جان خود را از دست داده‌اند؛ گفت: نباید به آسانی از كنار این حوادث و قربانیان آن عبور كنیم.
محمد علی كریمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، گفت: حادثه ریزش معدن اشكیلی نسختین حادثه‌ای نیست كه باعث قربانی شدن كارگران معدنچی شده است. وی با بیان اینكه كار در معدن همواره یكی از خطرناك‌ترین مشاغل بوده است، گفت: اگر به سادگی از كنار چنین حوادثی رد بشویم باید باز هم در آینده منتظر وقوع حوادث جدیدتری باشیم.
وی خواستار حساسیت بیشتر دستگاه‌های اجرایی در خصوص رعایت نكات ایمنی در معادن شد.
كریمی افزود: باید فعالیت معادن حادثه خیزتا زمان ایمن‌سازی متوقف و یا حداقل كاهش یابد. عضو كمیسیون برنامه و بودجه با یادآوری اینكه ارزش جان انسانها از استخراج مواد كافی و معدنی بیشتر است؛ گفت: در بهره‌برداری از معادن باید همواره به رعایت نكات ایمنی اهمیت دهیم تا برای جان انسانها ارزش قائل شویم.
كریمی درخصوص حادثه اخیر معدن اشكیلی گفت: به گفته كارشناسان معدن و گروه نجات حجم ریزش در معدن اشكیلی بسیار بالاست بطوری كه تاكنون میزان زغال سنگی كه توسط اعضای گروه نجات استخراج شده است به ٢٠٠ تن می‌رسد.
وی یادآور شد: در معادن ذغال سنگ امكان ریزش و خطر انفجار در هر لحظه وجود دارد.
نماینده راور و كرمان همچنین در خصوص كمیته تحقیق كه پیشتر در خصوص رسیدگی به حادثه انفجار معدن باب نیز در بهار سال ٨٨ تشكیل شد، بود گفت: این كمیته هنوز نتیجه تحقیق خود را منتشر نكرده است.
وی از مسئولان خواست تا در رسیدگی به حوادث معدن با سرعت بیشتری عمل كنند تا بتوان از وقوع حوادث جدید جلوگیری كرد.

----------------

مقصرین ریزش معدن اشكیلی معرفی شوند

ایلنا: دبیر اجرایی خانه كارگر ساوجبلاغ خواستار بررسی در خصوص وقوع حادثه ریزش معدن اشكیلی كرمان شد.
كرمعلی سامانی پور در گفت وگو با خبرنگار ایلنا گفت: ‌‌این نخستین باری نیست كه كارگران معدنچی بر اثر وقوع حوادث در معادن زغال سنگ قربانی می‌شوند این فعال كارگری گفت: جامعه كارگری انتظار دارد تا مسوولان هر چه زودتر با بررسی در خصوص حادثه هفته گذشته معدن اشكیلی مقصرین و مصوبین احتمالی این سانحه را مشخص و به دستگاه عدالت معرفی كنند.
به گفته سامانی پور در سال‌های گذشته نیز حوادث مشابهی كه منجر به كشته شدن كارگران معادن شد روی داده است اما نتیجه بررسی این حوادث هنوز مشخص نشده است. این فعال كارگری گفت: جامعه كارگری هم اكنون در ماتم حوادث معدن قرار دارد بنابراین حق دارد از مسوولان خواستار رسیدگی به این حادثه شود.
وی از نمایندگان مجلس خواست تابرای مشخص شدن دلایل این حادثه از اختیارات خود استفاده كنند.