افق روشن
www.ofros.com

كارگران سلاخ در مشهد به ”تب كریمه - كنگو“ مبتلا شدند

خبرگزاری کار ایران                                                                             شنبه ١۴ شهریور ۱٣٨٨


در پی كشتار دام آلوده در كشتارگاهی در مشهد روی داد:

كارگران سلاخ به ”تب كریمه - كنگو“ مبتلا شدند

تاكنون شش کارگر سلاخ کشتارگاه «تپه سلام» مشهد به دلیل ابتلا به بیماری “تب کریمه- کنگو” در بیمارستانهای مشهد بستری شده اند.
به گزارش ایلنا، شنیده می‌شود كه این بیماری در پی واردات دام‌های آلوده از كشور افغانستان در میان كارگران كشتارگاه شایع شده‌است.
كارگران كشتارگاه «تپه سلام» درپی ابتلای ناگهانی به تب و لرزی كه با درد شدید در تمام ماهیچه های بدن و حالت سردرد و تهوع همراه بود به پزشك مراجعه كردند و از ابتلا به این بیماری باخبر شدند.
دام های آلوده به بیماری “تب کریمه کنگو” درحالی وارد ایران شده‌اند كه مطابق قانون، ورود هرگونه دام ازخارج به داخل كشور باید با مجوز وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی انجام شود.
به گفته كارشناسان بیماری‌های دامی به هنگام ذبح دام از راه تماس خون و ترشحات لاشه دام آلوده با منافض پوست و ناخن فرد سلاخ ، می‌تواند به انسان‌ منقل ‌شود.
باوجودی كه برای پیشگیری از انتقال این قبیل بیماری‌ها بر استفاده كارگران سلاخ از دستكش در زمان ذبح دام تاكید شده‌ است‌ اما چون استفاده از دستكش باعث كاهش قدرت مانور می‌شود این كارگران به هنگام ذبح كمتر از دستكش استفاده‌ می‌كنند. براساس اطلاعات موجود در دانشنامه ”ویكی‌پدیا“ تب خونریزی‌دهنده کریمه-کنگو یک بیماری حاد تب دار و خونریزی دهنده‌است که ازطریق گزش کنه ویا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.
این بیماری اولین بار در سال ۱۹۴۴ در کریمه اوکرائین مشاهده شد ونام تب خونریزی دهنده برای آن انتخابشد . در سال ۱۹۶۹ معلوم شد عامل ایجاد کننده این بیماری مشابه همان بیماری است، که چند سال بعد نیز (درسال ۱۹۵۶ )نیز در کنگو مشاهده شده‌است. این بیماری درنهایت به دلیل ارتباط مكان‌های ابتلا (كریمه اوكرائین در سال ۱۹۴۴و كنگو در سال ۱۹۶۹) به نام تب‌خونریزی‌دهنده ”کریمه-کنگو“ شناخته شد.