افق روشن
www.ofros.com

تورم‌سال آینده بیش از ۴٠ درصد خواهد بود

خبرگزاری کار ایران                                                                                           دوشنبه ١٢ بهمن ۱٣٨٨

نماینده تویسركان درمجلس با تاكید براینكه دستمزد ٢٦٣ هزار تومانی به هیچ‌وجه با واقعیت‌های اقتصادی كشور همخوانی ندارد،گفت: اینكه همه‌ساله بر مبنای تورم حداقل دستمزدكارگران افزایش می‌یابدكار خوبی است اما مشكل اینجاست‌كه حداقل دستمزد بر مبنای تورم واقعی نیست.
شهریارطاهرپور در گفت‌وگو با خبرنگارایلنا با تاكید بر اینكه اظهارنظرهای نمایندگان و مسوولان درتعیین حداقل دستمزد كارگران تاثیری ندارد،گفت: از من انتظار دارید چه خبری را اعلام كنم؟ گرانی، تورم، بیكاری، مشكلات واحدهای صنعتی كه مثل روز روشن است حداقل دستمزد ٢٦٣ هزار تومانی نیز كه پاسخگوی نیازهای اولیه كارگران نیست در این شرایط چگونه می‌توان اظهارنظر كرد.
وی كه حاضر نشد نظر خودش را برای تعیین حداقل دستمزد بگویدگفت: مگر شورای عالی كار بر مبنای اظهار نظر بانك مركزی در خصوص تورم ٢٠ درصدی حدود ۴٠ هزارتومان به حداقل دستمزد اضافه نكرد. آیا تورم واقعی ٢٠ درصد بود و آیا با افزودن ماهی ۴٠ هزار تومان، كارگران توانستند حداقل‌های زندگی خود و خانواده‌شان را تامین كنند.
وی با اعلام اینكه امسال با سال‌های گذشته تفاوت فاحشی دارد، گفت: امسال لایحه هدفمند كردن یارانه‌ها در راه است و بنابر پیش‌بینی صاحب‌نظران حداقل تورم ناشی از اجرای این لایحه ٢٠ درصد است كه اگر این درصد را بر تورم سالیانه بیفزاییم تورم سال آینده بیش از ۴٠ درصد خواهد بود در این شرایط آیا دستمزد كارگران ۴٠ درصد افزوده می‌شود.
طاهرپورپیشنهاد كرد كه به كارگران و حقوق‌بگیران یارانه نقدی نپردازند وگفت: به جای پرداخت یارانه نقدی ٢٠ درصد تورم ناشی از اجرای لایحه و درصد تورم واقعی را به حقوق كارگران بیفزایند.
وی با اعلام اینكه دادن یارانه مختص كسانی است كه توان مالی لازم را ندارند،گفت: كسی كه كار می‌كند باید به اندازه‌ای درآمد داشته باشد كه زندگی‌اش را تامین كند بنابراین تعریف دستمزد ناچیز برای كارگران و اختصاص یارانه به دلیل آنكه كارگران جزء اقشار محروم هستند سیاست یك بام و دو هواست.
نماینده تویسركان در مجلس، اعضای شورای عالی كار را مخاطب قرار داد وگفت: اگر می‌خواهید حداقل دستمزد كارگران را برای یك سال آینده تعیین كنید بهتر است آن را بر مبنای لایحه هدفمند كردن یارانه‌ها و تبعات آن بیفزایید.
طاهرپور با تاكید بر اینكه دادن یارانه به افراد شاغل به روح آنان لطمه می‌زند،گفت: چرا دستمزد كافی به نیروی كار نمی‌دهند تا توان پرداخت هزینه‌های اولیه زندگی را داشته و نیازی به یارانه نداشته باشد.