افق روشن
www.ofros.com

تجمع كارگران قند و تصفیه شكر، اعتراض ملوانان بوشهر و کارکنان ١١٨ کرمان


خبرگزاری کار ایران                                                                                   چهارشنبه ٣ اسفند ماه ١٣٩٠

تجمع كارگران قند و تصفیه شكر اهواز

این کارگران از آذرماه سال گذشته تاکنون حقوق، عیدی و پاداش خودرا دریافت نکرده‌اند/ به دلیل عدم پرداخت حق بیمه کارگران از سوی کارخانه، کارگران با مشکل تمدید نشدن دفترچه‌های بیمه خود نیز مواجه هستند.
ایلنا: یك فعال كارگری در استان خوزستان گفت: جمعی از کارگران کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز صبح امروز در مقابل استانداری تجمع اعتراض‌آمیزی برگزار کردند.
آقایار حسینی، دبیر اجرایی خانه كارگر اهواز افزود: این کارگران از آذرماه سال گذشته تاکنون حقوق، عیدی و پاداش خودرا دریافت نکرده‌اند.
وی گفت: به دلیل عدم پرداخت حق بیمه کارگران از سوی کارخانه، کارگران با مشکل تمدید نشدن دفترچه‌های بیمه خود نیز مواجه هستند.
دبیر اجرایی خانه کارگر استان خوزستان اظهارداشت: کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز حدود ١٧٠ کارگر دارد كه كارگران این واحد تولیدی بجهت بلا تكلیفی در وضعیتشان برای چندمین بار دست به تجمع زده اند.

-------------------

هشت هزار ملوان بوشهری معترضند

رئیس انجمن صنفی ملوانان استان بوشهراعلام كرد: هشت هزار ملوان بوشهری نسبت ثابت ماندن دستمزد خود در طول پنج سال اخیر معترض هستند.
امرالله رهنما در گفت گو با خبرنگار ایلنا افزود: اعتراض ملوانان بوشهری علاوه بر ثابت ماندن دستمزد به نحوه پرداخت و محاسبه حق بیمه تامین اجتماعی نیز وارد است چرا كه با محاسبه و پرداخت حق بیمه چند ماه در سال كه در حال مسافرت هستند آنان هیچ‌گاه امكان بازنشستگی ندارند.
او افزود: حداقل دریافتی ملوانان بوشهری بعد ار یك سفر ٢ ماهه ٣٠٠ تا ۴٠٠ هزار تومان است و هیچ ارگانی به جهت سختی كارشان از آنها حمایت نمی‌كند.
به گفته این فعال كارگری عمده ملوانان بر روی لنج‌های بخش خصوصی به كارهای باربری، تخلیه بار، نگهداری از لنج و خدمات دیگر مشغولند.
رهنما افزود: برای حمایت از این قشر محروم مدتی است كه انجمن صنفی حمایت از ملوانان تاسیس شده است كه متاسفانه این انجمن هم در شرف تعطیلی است.
او با انتقاد از وزارت كار رفاه و تامین اجتماعی در خصوص عدم حمایت از ملوانان و ثابت ماندن دستمزدشان و همچنین بیمه تامین اجتماعی كه هر سال ٣ ماه آن - فقط زمانی كه در مسافرت كاری به سر می‌برند - پرداخت می‌شود، خاطر نشان كرد: دریافت حقوق ملوانان بصورت توافقی است و هیچ قراردادی با آنان منعقد نمی‌شود.
او گفت: همه ملوانان كارت و جواز برای عبور و مرور در سواحل خلیج فارس را از سازمان بنادر دارا می‌باشند و شغلشان به جهت سختی كار جزء مشاغل سخت زیان آور محسوب می‌شود اما با این نوع پرداخت حق بیمه هیچ‌گاه به بازنشستگی نمی‌رسند.
او با بیان اینكه عمده مشكلات ملوانان بیمه و دریافت مزد عادلانه است در خاتمه اظهار داشت: حداقل دستمزد بر اساس تورم موجود و پوشش بیمه‌ای تامین اجتماعی بصورت دائم خواسته ملوانان است تا این قشر از جامعه بتوانند با حداقل‌ها گذران زندگی كنند.

-------------------

اعتراض کارکنان ١١٨ کرمان به حقوق و مزایای پرداخت نشده‌شان باعث تعطیلی این مرکز شد

به گزارش ایلنا ٨٢ نفر از کارمندان مرکز اطلاعات تلفنی ١١٨ کرمان به علت عدم پرداخت حقوق و عیدی و مزایای سال گذشته دست از كار كشیدند و در محوطه مرکز مخابرات تجمع کردند.
یکی ازمعترضین در گفتگو با خبرنگار ایلنا ضمن بیان اینکه ما به حقوق و قراردادهای جدیدمان اعتراض داریم، مدعی شد: فقط ١٦ روز بیمه برای ما رد می‌شود و باید بقیه بیمه را از حقوق ٢٠٠ هزار تومانی خودمان پرداخت کنیم و در نتیجه ١۵٠ تومان برایمان می ماند که باید با آن هزینه ‌های سرسام‌آور زندگی و کرایه رفت و آمد را بپردازیم.
وی ادامه داد: تنها نصف حقوق شهریور و مهرماه را به ما پرداخت کرده‌اند، حقوق آبان و آذر را پرداخت نکرده‌اند و عیدی و سنوات پارسال را نیز به حسابمان نریخته‌اند. کارمندان دیگری در این زمینه گفت: مسئولین قول دادند حقوق و مزایای معوقه ما را پرداخت کنند اما الان می‌گویند فقط حقوق آبان و آذر را می‌پردازیم. او افزود: اگر تا قبل از ١۵ اسفند حقوق و مزایای ما را نپردازند صورت حساب‌ها بسته می‌شود.
یکی دیگر از معترضین نیز با اشاره به ورشکستگی پیمانکار قبلی مخابرات، گفت: مخابرات ٦٠ میلیون تومان ضمانتنامه از پیمانکار دارد اما چون از او طلبکار است، می‌خواهند اول طلب خودشان را بردارند.
وی اظهارداشت: بعد از ١٢ سال، حقوق همه بیشتر شده اما حقوق ما از ۴٠٠ تومان به ٢٠٠ تومان رسیده!
لازم به ذکر است سرانجام مسئولین با حضور در میان کارمندان، قول دادند تا بیستم اسفند ماه، کلیه معوقات پرداخت شود و تا روز شنبه نیز٢ ماه حقوق معوقه را بپردازند. یکی از کارمندان معترض به خبرنگار ما گفت: اگر مسئولین این بار نیز به قول و وعده خود عمل نکنند ما باز هم اعتراض خواهیم کرد.