افق روشن
www.ofros.com

تجمع اعتراض آمیز کارگران اداره خطوط راه‌ آهن استان مرکزی


ایلنا                                                                                                          یکشنبه ١۵ آبان ماه ١٣٩٠

تعدادی از کارگران خطوط راه‌آهن استان مرکزی در اعتراض به خصوصی شدن و عدم پرداخت حقوق و دستمزد‌ها از ۲ تا ۱۱ ماه از ساعت ۱۰ صبح امروز شنبه ۱۴ آبان ماه در مقابل ساختمان اداری راه‌آهن اراک اجتماع کردند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، این کارگران معترض که با حداقل ۱۴ تا ۳۰ سال سابقه کار از دی ماه سال ۸۹ پس از واگذاری بخشی از خدمات راه‌اهن به بخش خصوصی به شرکت تراورز که از زیر مجموعه‌های شرکت «امیر آریا خسروی»، به شمار می‌رود با دارا بودن حکم استخدام کشوری و بیمه تامین اجتماعی از زیر مجموعه شرکت راه‌آهن دولت جمهوری اسلامی ایران به پرسنل شرکت تراورز تغییر وضعیت داده شده‌اند هر یک از ۲ تا ۱۱ ماه است که حقوق، دستمزد و اضافه‌کاری دریافت نکرده‌اند.
نماینده کارگران معترض به ایلنا گفت: کارگران اداره خطوط راه‌آهن در سخت‌ترین شرایط بدون لحظه‌ای توقف در کار و وقفه در انجام وظیفه با توجه به حساسیت کار و مقید بودن به حفظ جان و سلامتی هم‌وطنان به رغم عدم پرداخت حقوق‌ها و مشکلات مالی به انجام وظیفه وجدانی خود ادامه داده‌اند.
وی‌افزود: بعد از واگذاری بخشی از وظایف راه‌اهن به شرکت تراورز نیروهایی که همه استخدام رسمی راه آهن دولت جمهوری اسلامی ایران بودند بدون آنکه مطلع باشند به این شرکت خصوصی در اجرای اصل ۴۴ قانون اساس واگذار شدند و صاحب امتیاز این شرکت امیرآریاخسروی در این مدت نسبت به انجام وظایف خود کوتاهی نموده و نه تنها حقوق و مزایا و اضافه‌کاریهای کارگران را به موقع پرداخت نکرده بلکه نزدیک ۲ سال است که از پرداخت حق صندوق که ذخیره مالی کارگران است و از تجمیع واریزی کارگران از حداقل یک تا ۳ میلیون تومان تشکیل شده است به کارگران امتناع ورزیده است.
نماینده کارگران معترض با اشاره به اینکه این مشکل بحث کارگران خطوط در استان مرکزی نیست و شامل کلیه کارگران این بخش که به شرکت تراورز واگذار شده‌اند می‌باشد افزود: پس از افشای اختلاس ۳ هزارمیلیارد تومانی حقوق کارگران تا امروز پرداخت نشده و به کارگران که از خانه‌های سازمانی استفاده می‌کنند با حکم قضایی اخطار تخلیه صادر شده است.
فراهانی رئیس حراست این اداره کل نیز با اشاره به اینکه مباحث مربوط به حقوق و اضافه‌کاری پرسنل تنها مربوط به این کارگران نیست و در کل کشور مطرح است به خبرنگار ما گفت: انتقال مشکلات کارگران به تهران بصورت مکاتبه در حال پیگیری است و قول‌هایی نیز داده شده که تا ۲۴ ساعت آینده حقوق و اضافه‌کاری آن‌ها پرداخت شود.
وی گفت: بنا به قول صاحب محمدی مدیرعامل شرکت راه‌آهن دستوراتی در رابطه با پرداخت حقوق‌های معوقه به ذیحسابی داده شده و چک حقوق شرکت تراورز جهت پرداخت نیز امضاء شده است. به گفته فراهانی قرار است سهام این شرکت چون در اختیار امیرآریا خسروی است اگر دولت اجازه دهد به شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران برگردانده شود.
فراهانی تصریح کرد: این واگذاری در پی اجرای مصوبه مجلس و دولت انجام شده و از سوی دولت نیز باید حل شود.
براساس این گزارش نمایندگان کارگران معترض با بیان اینکه تمام مراحل قانونی تا شکایت به دیوان محاسبات و گفتگو با مسئولان استان و تهران مدتهاست که طی شده به خبرنگار ما اظهار داشتند: به دستور دادستان کل کشور محسنی‌اژه‌ای پس از مصادره اموال و حساب‌های شرکت تا طی مراحل قانونی حساب شرکت تراورز مسدود است و راه‌آهن باید خود نسبت به مشکلات مالی کارگران اقدام نماید که رفت و آمدهای کارگران تا این تاریخ بدون نتیجه مانده است.