افق روشن
www.ofros.com

تجمع كارگران اخراجی شهاب خودرو و بیكاری کارگران ذوب آهن غرب


خبرگزاری کار ایران                                                                                   چهارشنبه ١٦ فروردین ١٣٩١

تجمع كارگران اخراجی شهاب خودرو در مقابل نهاد ریاست جمهوری

صبح امروز حدود ۴۰۰ نفر از ۶۵۰ کارگر اخراجی شهاب خودرو در اعتراض به اخراج‌شان در آغاز سال «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» در مقابل ساختمان ریاست جمهوری تجمع کردند.
به گزارش خبرنگار ایلنا این تجمع کنندگان که دارای ۸ تا ۲۲ سال سابقه فعالیت به صورت قراردادی و روز مزد را در این واحد تولیدی دارا هستند، پس از پایان تعطیلات نوروز صبح روز چهاردهم فرودین‌ماه هنگام مراجعه به کارخانه از جانب مدیریت این واحد تولیدی و صنعتی از ورود به سالن تولید منع شدند.
نماینده این تجمع کنندگان به خبرنگار ایلنا گفت: اخراج كارگران در آغاز سال جدید، با توجه به شعار امسال با عنوان حمایت از كار و تولید، كارگران را غافلگیر و متعجب كرد.
او افزود: ما از دولت و نمایندگان مجلس و سایر دست اندرکاران می‌خواهیم نسبت به بازگشت بکار و پرداخت سایر مطالبات ٦۵٠ كارگر اخراجی اقدام کنند.
او ادامه داد: در حل حاضر دو نفر از کارگران به عنوان نماینده این کارگران اخراجی با نماینده گان دولتی در ساختمان ریاست جمهوری برای رفع این مشکل در حال مذاکره هستند.
لازم به ذکر است اختلاف کارگران با مدیر عامل کارخانه در سال گذشته بر سر حذف بخشی از خدمات از جمله اضافه کاری و نهار باعث اخراج آنان شده است.

-------------------------------

تمامی کارگران شرکت ذوب آهن غرب کشور بیكار شدند

تمامی کارگران کارخانه تولید شمش چدن شرکت ذوب آهن غرب کشور (کوره بلند) در نخستین روز كاری سال ۹۱ اخراج شدند.
نماینده کارگران اخراجی در گفتگو با ایلنا از اخراج ۲۰۰ کارگر کارخانه تولید شمش چدن شرکت ذوب آهن غرب کشور خبر داد و گفت: کارگران این واحد تولیدی که طی آزمون کتبی و مصاحبه تخصصی و ارائه مدارک فنی و حرفه‌ای و تحصیلی و با طی كردن دوره‌ آموزش‌های ایمنی و فنی توسط یك شرکت پیمانکاری از تاریخ یکم خرداد سال ۹۰ مشغول به كار شده بودند، در آغاز سال جدید با عدم تمدید قرارداد كاری‌شان اخراج شدند.
نماینده كارگران افزود: متاسفانه در آبان سال جاری به علت کمبود ماده اولیه کک و فقدان سایر مواد اولیه، فعالیت کارخانه متوقف شد و شرکت ذوب آهن غرب کشور به صورت یک جانبه قرارداد خود را با پیمانکار در تاریخ ٣٠ دیماه ۹۰ فسخ نموده و از همین تاریخ با کلیه پرسنل و کارگران مستقیما تا تاریخ بیست نهم اسفند ۹۰ به مدت ۲ ماه و تنها در یک نسخه و با به امضا ء رساندن برگ تعهد سلب اختیارات از کارگران، قرارداد تنظیم نموده بود.
او ادامه داد: پس از تعطیلات نوروز و مراجعه کارگران جهت ادامه كار، از ورود تمامی کارگران توسط نگهبانی ممانعت به عمل آمد و تنها به سه تن از مهندسین اجازه ورود داده شد.
او گفت: مراجعه کارگران به جهت آگاهی از علت اخراج به دفتر ذوب آهن در شهر همدان نتیجه‌ای نداشت و جواب قانع کننده‌ای از طرف مسوولین کارخانه به آنان داده نشد و تنها عنوان شد كه به دلیل ورشكستگی، این کارخانه توجیه اقتصادی ندارد و زیان ده ‌می‌باشد.
به گفته وی این بهانه مسئولین کارخانه در شرایطی عنوان می‌شود که کار احداث کارخانه کنسانتره به پایان رسیده است و همچنین کار احداث کارخانه کوره بلند این شرکت که بیش از ۱۵ سال طول کشیده است در مراحل پایانی است.
نماینده کارگران معترض با بیان اینکه عده‌ای از کارگران اخراجی از روز گذشته و امروز - چهارشنبه - در مقابل استانداری همدان تجمع کرده‌اند، اظهار داشت: در صورتی که وضعیت کاری ما مشخص نشود به تهران آمده و در مقابل مجلس تجمع خواهیم کرد.
او در ادامه افزود: استانداری همدان در جواب تجمع کارگران عنوان کرد، که قرارداد شما با شرکت به اتمام رسیده و طبق قانون ‌می‌توانند با شما قرارداد منعقد نکنند و کاری از دست ما بر نمی‌آید.
نماینده كارگران ذوب آهن غرب كشور تصریح كرد: از جانب دولت به این شرکت در اواخر سال ۹۰ بیش از ۱۰ میلیارد تومان سرمایه در گردش پرداخت شده است.
او در خاتمه افزود: از دولت در خواست داریم با توجه به اهمیت موضوع اخراج بیش از ۲۰۰ کارگر و با توجه به اقدام مقام رهبری در نام‌گذاری سال ۹۱ به نام تولید ملی و حمایت از کار و جهت از سر گیری فعالیت تولیدی این واحد بزرگ تولیدی و بازگشت بکار کارگران اخراج شده اقدام نمایند. گفتنی است این كارخانه در ۷ کیلومتری جاده قروه - اسد آباد قرار دارد.